یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
علاقه جوانان به موتورسیکلت و سهولت استفاده از آن در خیابان‌های پر از ترافیک، از جمله دلایلی است که این روزها موتورسیکلت‌سواران زیادی را در سطح شهر می‌بینیم. موتورسواری همان‌قدر که لذت‌بخش و پرهیجان است، می‌تواند خطراتی را نیز در پی داشته باشد. برای همین است که همیشه به موتورسواران تأکید می‌شود که نکات ایمنی را رعایت کنند. اما غیر از لزوم رعایت نکات ایمنی، داشتن گواهینامه موتور یکی از ضروریات هر موتورسوار محسوب می‌شود. چون درست مثل هر وسیله نقلیه دیگری، استفاده از موتور بدون گواهینامه می‌تواند به خسارات و آسیب‌های جبران‌ناپذیری منجر شود.
عناوین این مطلب
در قانون جدید دریافت گواهینامه و اصلاح قانون نظام وظیفه، می‌توان گواهینامه موتورسیکلت را بدون نیاز به کارت پایان خدمت دریافت کرد.
در مجموع، هزینه دریافت گواهینامه موتور حدود ۷۰۰ هزار تومان خواهد بود.
علاقه به موتورسیکلت تنها منحصر به آقایان نیست. بسیاری از بانوان نیز به این وسیله نقلیه بسیار علاقه‌مندند و ترجیح می‌دهند که برای انجام فعالیت‌های روزانه از آن استفاده کنند. متأسفانه در حال حاضر نیروی انتظامی برای بانوان گواهینامه موتور صادر نمی‌کند و قانون صریحی هم در مورد آن وجود ندارد. با این حال، بانوانی را در سطح شهر می‌بینیم که با موتور تردد می‌کنند، اما گواهینامه ندارند.
بر اساس قانون راهنمایی و رانندگی، هر فردی که گواهینامه داشته باشد می‌تواند از موتورسیکلت استفاده کند. در بند ۲۰ گفته شده که  جنسیت تأثیری در ممنوعیت استفاده از موتور ندارد. با این حال، این بند تبصره‌ای دارد که می‌گوید:
«صدور گواهینامه رانندگی موتور سیکلت برای مردان، بر عهده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران است.»
پلیس راهور هم با استناد به همین تبصره برای بانوان گواهینامه صادر نمی‌کند.
البته باید این را هم بگوییم که موتورسواری بانوان یک کار غیرقانونی محسوب نمی‌شود، اما چون گواهینامه‌ای در کار نیست، در صورت مشاهده پلیس دست به جریمه خواهد شد. جریمه رانندگی بدون گواهینامه نیز در ماده ۷۲۳ و قانون مجازات اسلامی‌ به این شرح است:
«هر فرد بدون گواهینامه رسمی ‌به رانندگی یا تصدی وسایل موتوری که مستلزم داشتن گواهینامه مخصوص است اقدام کند و همچنین هر فرد که به موجب حکم دادگاه از رانندگی وسایل نقلیه موتوری ممنوع باشد، رانندگی کند، برای بار اول به حبس تعزیری تا دو ماه یا جزای نقدی تا یک میلیون ریال یا هر دو مجازات و در صورت ارتکاب مجدد به دو ماه تا شش ماه حبس محکوم خواهد شد.»
جالب است بدانید که موتورسواری هم محدوده سنی دارد! البته برای موتورهایی تا ظرفیت ۲۰۰ سی‌سی، محدودیت سنی وجود ندارد و به سابقه رانندگی نیاز نیست. اما اگر می‌خواهید موتورهایی با ظرفیت بیش از ۲۰۰ سی‌سی برانید باید دست‌کم ۳ سال سابقه رانندگی (۳ سال سابقه گواهینامه موتور) و سن ۲۳ سال تمام داشته باشید.
پیش از اینکه سراغ انواع گواهینامه موتور برویم، باید ببینیم که چند نوع موتورسیکلت در سطح شهر تردد دارند. موتورسیکلت‌ها بر اساس حجم انجین‌ به‌کار رفته در آنها طبقه‌بندی می‌شوند:
درست مثل گواهینامه‌های خودرو، گواهینامه موتور هم انواع مختلفی دارد و برای رانندگی با هر نوع موتور باید گواهینامه مجزایی داشته باشید. برای مثال، برای استفاده از موتورهای بالای ۲۵۰ سی‌سی با گواهینامه الف-۳، باید یک سال از دریافت گواهینامه الف-۲ یا موتورهای تا سقف ۲۵۰ سی‌سی گذشته باشد.
شاید برای عده‌ای این سؤال پیش بیاید که آیا برای استفاده از موتور برقی هم نیاز به گواهینامه داریم؟ باید بگوییم که بله! برای رانندگی با تمامی موتورسیکلت‌ها از جمله موتورهای برقی، داشتن گواهینامه لازم است.
آموزشگاه رانندگی موتور یاوران نظم: انتهای همت غرب، جنب دانشگاه علوم انتظامی امین، مجتمع پردیس غدیر. تلفن: ۴۸۹۳۱۳۵۳
آموزشگاه موتور سیکلت ایمن موتور: میدان رسالت، انتهای خیابان نیروی دریایی، روبروی ایران خودرو، پلاک ۱۳۸. تلفن: ۷۷۴۴۶۵۳-۷۷۴۴۴۵۶۱
آموزشگاه موتورسیکلت پیشتاز: فلکه سوم تهران پارس، میدان‌ پروین، خ ظفرقندی، پلاک ۳۶۶. تلفن: ۷۶۷۹۴۸۵۳ ۷۶۷۹۴۳۸۸
آموزشگاه رانندگی موتورسیکلت پارسا: خیابان شهید رجایی شمال به جنوب، میدان بهشت پایین‌تر از سه راه نان ماشینی، بعد از تالار زندیان پلاک ۷۶. شماره تماس : ۵۵۰۲۲۵۱۹ – ۵۵۰۲۱۹۳۴
آموزشگاه موتور سیکلت رایان: یافت آباد، بلوار معلم، نبش شهرک امام خمینی. تلفن: ۶۶۳۰۹۲۳۸
آموزشگاه موتور سیکلت تهران موتور: فدائیان اسلام، ایستگاه دولت‌آباد، جنب پمب بنزین، انتهای خیابان اول، بن‌بست حسن‌زاده، پلاک ۳. تلفن: ۳۳۳۹۳۰۶۱ – ۳۳۳۹۲۴۵۷
آموزشگاه موتور سیکلت نبرد: خیابان پیروزی خیابان نبرد جنوبی، روبه‌روی بازار گل. تلفن:  ۰۲۱۳۳۰۲۷۷۳۴
آموزشگاه موتورسیکلت ویژه ناوبران: باقرشهر، ابتدای خیابان قمصر، انتهای خیابان انرژی، پلاک ۳. تلفن: ۳۳۳۹۲۴۵۷ – ۳۳۳۹۳۰۶۱
آموزشگاه موتور سیکلت طاهر: خیابان خاوران، مقابل فدائیان اسلام، ساختمان بعثت، ط ۲. تلفن: ۳۳۶۸۵۲۷۸-۳۳۶۸۵۲۴۴
آموزشگاه موتور سیکلت همکار: ایمن جاده قدیم، خیابان خلیج فارس (شماره ۲) خیابان رهنما، جنب ستاد ترخیص موتورسیکلت. تلفن: ۶۶۲۷۵۷۶۰-۶۶۲۷۵۴۷۳
آموزشگاه موتور سیکلت رهرو: سه‌راه آذری، ابتدای ۴۵ متری زرند، پلاک ۴۳. تلفن: ۶۶۶۶۱۹۰۶
آموزشگاه موتور سیکلت نامجو: خیابان کارگر جنوبی، خیابان جنگ، جنب ایستگاه مترو حر. تلفن: ۶۶۳۳۶۱۴۴
سخن آخر
در پایان، باز هم می‌گوییم که اگر برای رفت‌وآمدهای روزمره از موتورسیکلت استفاده می‌کنید و به سلامتی خودتان و دیگر سرنشینان اهمیت می‌دهید، ضرورت دریافت گواهینامه موتور را نادیده نگیرید! درست مثل رانندگی با هر وسیله نقلیه دیگری، داشتن گواهینامه برای راندن موتورسیکلت هم ضروری است. اگر موتورسیکلت‌سوار هستید و گواهینامه موتور خود را دریافت کرده‌اید، خوشحال می‌شویم تجربه‌تان را با ما به اشتراک بگذارید.
source

یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

توسط khodrocamp