واردات آیون برقی به ایران

اسفند 1402: شرکت خودروسازی گک (GAC) در سال 2018 اعلام کرده بود که خودروهای لوکس و برقی‌اش را تحت برند جدیدی بنام آیون (AION) به بازار خواهد فرستاد. تا سال 2020، تنها سه محصول از برند آیون به بازار چین عرضه شده بود اما در سال 2021، چهارمین خودروی برقی GAC نیز به خانواده آیون اضافه شده است؛ محصولی که آنرا با نام «آیون وای» می‌شناسیم و شرکت راسا موتور خاورمیانه نیز درصدد عرضه آن، به بازار ایران است.


طراحی آیون برقی

آیون وای (AION Y) احتمالا محصول استراتژیکی برای سال‌های آینده گک موتورز است چراکه از همه اعضای خانواده آیون، قیمت ارزان‌تری دارد. آیون Y با طول 4.4 متر و فاصله محوری 2.7 متر، در رده خودروهای جمع و جور یا اصطلاحا کامپکت، جای می‌گیرد. البته تصور نکنید که کابین این خودرو، فضای کوچکی دارد؛ اتفاقا برعکس! طراحی جعبه‌ای شکل آیون Y باعث شده تا فضای سر و فضای پای سرنشینان عقب، برای قرارگیری پنج سرنشین، کاملا مناسب باشد.

حالا که صحبت از کابین شد، این نکته را هم بگوییم که نمایشگر 10.25 اینچی بجای صفحه کیلومتر و همچنین مانیتور 14.6 اینچی برای سیستم چندرسانه‌ای خودرو، یکی از جالب‌ترین ویژگی‌های کابین AION Y است.

برخی‌ها آیون Y را در سگمنت کراس‌اورها جای داده‌اند اما اگر به طراحی‌اش، خوب دقت کنید (به‌خصوص در نمای عقب)، متوجه می‌شوید که هدف طراحان گک، خلق محصولی در کلاس ون‌ها بوده است. پس منطقی‌تر است که آنرا در کلاس MPVها بدانیم.

مشخصات فنی آیون برقی

گک برای آیون Y، سه تیپ مختلف را درنظرگرفته و آنها را با نام مدل 60، مدل 70 و مدل 80 می‌فروشد. مدل 60، ارزان‌ترین تیپ است چراکه 105 هزار یوآن یا تقریبا 16 هزار دلار قیمت دارد. در این نسخه، قدرت موتور الکتریکی‌اش حدود 95 اسب بخار بوده و گشتاورش هم به 225 نیوتن متر می‌رسد. حداکثر پیمایش این مدل، حدود 410 کیلومتر خواهد بود. 

اما مدل‌های 70 و 80، هردو به موتور الکتریکی 184 اسبی مجهزند که مسافت قابل پیمایش آنها با یکبار شارژ، به ترتیب معادل 500 و 600 کیلومتر است. قیمت این مدل‌ها نیز از 115 هزار یوآن شروع شده و حداکثر به 148 هزار یوآن می‌رسد؛ یعنی تقریبا 17 تا 23 هزار دلار ارزش دارد.


شرایط فروش آیون در ایران

source

توسط khodrocamp