شرکت ولوو با معرفی نسخه‌­ای از کشنده FH16، جایگاه نیرومندترین کشنده اروپایی را به دست آورده و رقیب قدیمی خود اسکانیا را به چالش کشیده است.

ولوو FH16 با پیشرانه جدید 17 لیتری همراه شده است، که با تجهیز به یک توربوشارژر، پاسخگویی بهتر و آرامش بیشتری را به همراه دارد. در واقع طراحی جدید پیستون، کاهش لرزش و همچنین آلایندگی را به همراه می‌­آورد. طراحی جدید سیستم تزریق سوخت هم به کاهش مصرف سوخت، افزایش فشار نهایی سیلندر و در نهایت افزایش قدرت خروجی منجر شده است.

این پیشرانه در سه نسخه با 600 اسب­‌بخار قدرت و 3000 نیوتن‌متر گشتاور،  700 اسب­‌بخار قدرت و 3400 نیوتن‌متر گشتاور یا 780 اسب­‌بخار قدرت و 3800 نیوتن‌متر گشتاور عرضه خواهد شد.

سیستم انتقال قدرت I-Shift هم بروزرسانی شده است، تا سطح بالاتری از گشتاور را انتقال بدهد.

مدیر محصول ولوو تراکز یعنی آقای مارکوس وینگارتنر از نسخه 780hp این پیشرانه به عنوان نیرومندترین نمونه در صنعت خودروهای سنگین یاد کرده است. این پیشرانه جدید از نیمه دوم سال 2024 به خط تولید وارد خواهد شد.

توجه داشته باشید که شاکمان X6000 با 800 اسب­‌بخار نیرو، از ولوو FH16 780 قدرتمندتر است، اما این محصول در اروپا به فروش نمی­‌رسد.

از طرف دیگر ولوو با معرفی اتاق FH Aero که برآمدگی 240 میلیمتری در بخش جلو دارد، به کاهش 5 درصدی مصرف سوخت نسبت به مدل‌های فعلی و همچنین افزایش پایداری در برابر جریان باد، یاری می‌­رساند.

یکی از عوامل موثر در دستیابی به بهبود آیرودینامیک در این مدل، استفاده از سامانه پایش دوربین ولوو بوده که جانشین آینه­‌های جانبی شده است.

اتاق FH Aero به مرور در طی سال‌های 2024 و 2025، در 4 نسخه معمولی، برقی، بنزینی و FH16 نصب خواهد شد. این اتاق را می­‌توان به واسطه فونت بزرگ VOLVO که روی آن نصب شده، از دیگر نمونه­‌ها تشخیص داد.

از دیگر فناوری‌ها می‌­توان به I-See اشاره کرد، که بهبود عملکرد ترمز را به همراه دارد. سامانه پایش وضعیت تایر و همچنین Volvo Connect را هم نباید از قلم انداخت.

با بروزرسانی سیستم اطلاعات سرگرمی، افزایش قدرت سیستم صوتی ، اضافه شدن مسیریاب جدید و نصب چند درگاه USB C و یک مایکرو ویو، راحتی سرنشینان هم افزایش یافته است.

source

توسط khodrocamp