آمار ثبت سفارش برای واردات خودرو

بهمن 1402: طبق آمارهای موجود از گمرکات کشور، بیش از 8 هزار خودرو وارد بنادر کشور شده که از این مقدار بیش از 4 هزار دستگاه نیز ترخیص شده است. این در حالی است که می‌دانیم، تا 12 دی‌ماه امسال، 93 هزار و 343 ثبت سفارش انجام شده است.

تعداد خودروهای وارد شده به کشور تاکنون 9 هزار و 176 دستگاه است و تعداد خودروهای در حال حمل 10 هزار و 176 دستگاه و تعداد خودروهای عرضه شده به افراد ثبت نامی 8 هزار و 220 دستگاه و تعداد خودروهای پلاک شده حدود 4 هزار دستگاه است.

اکنون تحویل قطره‌چکانی خودروهای وارداتی به مردم در حالی انجام می‌شود که بازار قیمت خودروهای وارداتی هر روز ملتهب‌تر شده و شاهد رقم‌های بسیار بالایی است. مشخص نیست شرکت‌ها و حتی وزارت صنعت چه تعداد خودرو به مردم تحویل داده‌اند و اینکه چرا شرکت‌ها تمایلی به تحویل خودروها به مردم ندارند.

مهدی ضیغمی، رئیس سازمان توسعه تجارت، درباره تحویل خودروهای وارداتی اظهار کرد شرکت‌های واردکننده اعلام می‌کنند که خودروها در روند شماره‌گذاری هستند؛ البته شرکت‌ها می‌گویند این فرایند زمان‌بر است. شرکت‌ها می‌گویند پلیس راهور در اظهارنامه‌ها فرایند را زمان‌بر می‌کند. وی همچنین تاکید کرد دلیل طولانی شدن عرضه خودروها را باید از پلیس راهور جویا شد که آیا این موضوعات صحت دارد یا اینکه شرکت‌ها از این زمان‌بر بودن استفاده می‌کنند تا ریال بیشتری دستشان بماند.

آمار واردات خودرو به 9 هزار دستگاه رسید

دی 1402: عباس علی‌آبادی، وزیر صمت، در جلسه علنی مجلس، درباره اینکه چرا علی رغم گذشت یکسال از تصویب قانون ساماندهی صنعت خودرو (واردات خودروهای نو) تا این لحظه خودرو وارد کشور نشده است، تعداد خودروی ثبت سفارش شده 93 هزار و 343 عدد است و تعداد خودروهای وارد شده به کشور تاکنون 9 هزار و 176 عدد، تعداد خودروهای در حال حمل 10 هزار و 176 عدد و تعداد خودروهای عرضه شده به افراد ثبت نامی 8 هزار و 220 عدد و تعداد خودروهای پلاک شده حدود 4 هزار عدد است درحالی که کل افراد ثبت نام شده و حائز شرایط 33 هزار و 538 نفر و افراد منصرف شده 3 هزار و 505 نفر و افراد مانده در صف 30 هزار 433 نفر و افراد تعیین تکلیف شده 7 هزار و 121 نفر هستند.

به این ترتیب فرایند واردات خودروی نو از برندهای سوزوکی، تویوتا، کیا، هوندا و سایر برندها اعم از چینی و غیره نظم گرفته و روال پیدا کرده است و امیدوارم ملت شریف با صبوری مراقب باشند و فریت دلالان را نخورند.

وی درباره واردات خودرو کارکرده گفت  آیین نامه در موعد مقرر توسط وزارت صمت تدوین و به دولت ارسال گردیده و این آیین نامه پس از طی بررسی‌های کارشناسی در کمیسیون‌های تخصصی و صحن دولت با اصلاحاتی تصویب شد و ان شاءالله به زودی ابلاغ می‌گردد؛ با ابلاغ این آیین‌نامه واردات خودروهای کارکرده نیز نظام پیدا کرده و دغدغه نمایندگان محترم رفع می‌گردد.

پتانسیل واردات 40 هزار خودرو تا پایان 1402

آذر 1402: مهدی ضیغمی، معاون وزیر صمت و رئیس سازمان برنامه و بودجه، در روز 21 آذر ماه درباره واردات خودرو گفت نظر آقای منظور در خصوص واردات خودرو این بوده که با توجه به برنامه واردات خودرو که در بودجه در نظر گرفته شده، وقتی واردات طبق برنامه انجام نشود، ناترازی ایجاد می‌شود. رویه دولت در خصوص واردات این است که امسال واردات با قطعیت انجام می‌شود و در بودجه سال آینده نیز واردات بودجه منظور شده و این موضوع بدون خلل انجام می‌شود. برای واردات خودرو به معنای عام مشکل ارزی نداریم و با بانک مرکزی در بحث تخصیص ارز جلسات متعددی داریم تا روند تخصیص را تسهیل کنیم.

وی توضیح داد مثلاً در دو هفته گذشته 110 میلیون دلار به شرکت‌ها ارز دادیم اما اعلام کرده‌ایم که یک فرصت طلایی برای واردات خودرو داریم که ظرف ماه آتی بتوانیم عدد قابل توجهی ارز تخصیص دهیم و با بانک مرکزی در این زمینه نیز صحبت کرده‌ایم.

آقای ضیغمی درباره تعداد واردات خودرو تا پایان سال  گفت که این مورد بستگی دارد که طی دو الی سه هفته آینده بانک مرکزی چقدر ارز تخصیص دهد. تا پایان سال پتانسیل واردات حداقل 40 هزار خودرو دیگر وجود دارد اما شرط آن است که بانک مرکزی بتواند به سرعت ارز مناسبی را تخصیص دهد.

آمار واردات خودرو در 8 ماهه 1402

آذر 1402: طبق آمارگمرک، واردات قطعی انواع خودرو سواری در 8 ماهه امسال زیر ردیف تعرفه 8703 به تعداد 3488 دستگاه و به ارزش 69 میلیون و 615 هزار دلار بوده است. این در حالی است که در 8 ماهه سال گذشته تعداد 185 دستگاه خودرو سواری به ارزش 5 میلیون و 310 هزار دلار وارد کشور شده بود.

آمار واردات خودرو در بهار 1402

تیر 1402: گمرک ایران، اطلاعاتی را درباره واردات خودرو در بهار 1402 منتشر کرد. طبق این آمار، در سه ماهه نخست سال 1402، آمار انواع خودروی سواری وارد شده به کشور ذیل ردیف تعرفه 8703، تعداد 241 دستگاه و به ارزش 5.6 میلیون دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، رشد 517.95 درصدی در تعداد و 452.03 در صدی در ارزش دلاری داشته است. 768 دستگاه نیز در حال ترخیص است.

عمده خودروهای وارداتی شامل «آمبولانس» و خودروهای سواری با برند «ZOTYE »، «چانگان» و «بنز» بوده است.

در بررسی اطلاعات واردات انواع خودروی سواری از ابتدای بهمن ماه سال 1401 تا 31 خرداد ماه سال 1402، مشاهده می شود تعداد 246 دستگاه خودرو به ارزش 5.4 میلیون دلار وارد کشور شده است. در این مدت عمده خودروهای سواری وارد شده به کشور توسط شرکت «پارس خودرو» با 90 دستگاه خودرو به ارزش 966 هزار دلار صورت گرفته که سهمی بالغ بر 17.96 درصد از ارزش و 36.59 درصد از تعداد کل خودروها را شامل می شود. شرکت‌های «پاکرو سبز قشم» و «مهندسی مانی مهر آب خاک» نیز پس از آن، به ترتیب در جایگاه دوم و چهارم جدول قرار دارند.

از اول بهمن ماه 1401 تا 31 خرداد ماه 1402، بر اساس آخرین اطلاعات استخراج شده از سامانه آمار تجارت خارجی سازمان، 768 دستگاه خودرو به ارزش 12.5 میلیون دلار به دلیل عدم دریافت مجوزهای ترخیص، عدم صدور کد رهگیری بانک و یا عدم پرداخت حقوق ورودی در جریان انجام تشریفات ترخیص هستند. از این تعداد خودرو بیشترین میزان به لحاظ ارزش، متعلق به «شرکت تجارت بین المللی و پشتیبانی کرمان خودرو» به تعداد 300 دستگاه بوده است که سهمی بالغ بر 48 درصد از ارزش و 39 درصد از تعداد خودروهای سواری در جریان تشریفات ترخیص را تشکیل می‌دهد. پس از آن، «شرکت سایپا» با 327 دستگاه خودرو و با سهم 29 درصد از ارزش و 43 درصد از تعداد و «بازرگانی کوشا خودرو نگین» با 53 دستگاه خودرو، با سهم 9 درصد از ارزش و 7 درصد از تعداد در رتبه های دوم و سوم قرار دارند. عمده خودروهای سواری در جریان تشریفات ترخیص طی مدت مورد بررسی، متعلق به گمرکات «شهید باهنر بندرعباس»، «غرب تهران» و «تهران امور واردات» به ترتیب با سهم های 48، 30 و 7 درصد از ارزش دلاری خودروها بوده است.

هدف گذاری واردات 200 هزار خودرو برای 1402

فروردین 1402: مصطفی طاهری، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، خبر داد که طبق برنامه دولت و لایحه بودجه 1402، هدف گذاری برای واردات خودرو در سال ۱۴۰۲ بالغ بر ۲۰۰ هزار دستگاه است؛ علاوه بر مازاد ۱۰۰ هزار خودرویی که بنا بود در سال ۱۴۰۱ وارد شود و هنوز مراحل آن در حال انجام است.

وی پیش‌بینی کرد که وضعیت بازار خودرو می تواند سامان گیرد. این در صورتی است که پارامترهای اقتصادی مانند تورم غیرقابل پیش‌بینی و یا افزایش پله‌ای قیمت ارز وجود نداشته باشد. واردات خودرو در سال ۱۴۰۲ دو برابر آن چیزی است که قرار بود در سال ۱۴۰۱ محقق شود. از آنجا که دولت واردات خودرو را در سال ۱۴۰۱ دیر شروع کرد، نتوانست هدف واردات ۱۰۰ هزار خودرو را محقق کند؛ اما هم مابقی هدف گذاری سال ۱۴۰۱ و هم دو برابر آن یعنی حدود ۲۰۰ هزار خودرو در سال ۱۴۰۲ وارد خواهد شد. سرجمع این رقم برای واردات خودرو در سال ۱۴۰۲ می‌تواند عدد قابل قبول و درشتی باشد که امیدواریم محقق شود.

source

توسط khodrocamp