به گزارش خبرگزاری تسنیم، دانیال فرخ، طراح گرافیک و هنرمند حوزه مقاومت، با حضور در برنامه «ساعت به وقت قدس،» گفت: از کودکی به خاطر فضای خانواده وارد عرصه هنری شدم. در دهه شصت زمانی که پدرم جبهه نبود وقتی شب ها به منزل می آمد پلاکارد و تصاویر شهدا را روی بوم می کشید. گاهی تا صبح می نشستم و کارهای او را می دیدم. از اواخر دهه هفتاد به صورت جدی وارد حوزه گرافیک شدم. در فضاهای مختلف وارد شدم و تجربه های مختلفی  کسب کردم.

او در ادامه افزود: هنر ابزار قدرتمندی در عرصه رسانه است که پیام را به عالی ترین شکل ممکن انتقال می دهد. ابزار مسئله است، اما انتقال پیام و موضوع توسط هنرمند مسئله مهم تری است. مسئله اصلی من هنر مقاومت نبود. مسئله اصلی چیزی بود که با آن زندگی کردم. ممکن است حتی پوستر فیلم هایی را طراحی کنم که شاید با چیزهایی که با آن زندگی می‌کنم مرتبط باشد. شاید موضوعات سخیف تر باب میل من نباشد، ولی موضوعاتی بوده اند که باب میل من بوده و آن‌ها را طراحی کرده‌ام.

این هنرمند تاکید کرد: مسئله مقاومت در درجه اعلی قرار دارد و مسئله امروز و آینده ما است. مسئله ای است که با آن زندگی می‌کنیم و باید بابت آن جان بدهیم. خون های بسیاری داده شده است و شاید جان ناقابل ما این میان چیزی نباشد.
فرخ تاکید کرد: شاید ما که در عرصه هنر فعالیت می‌کنیم به اندازه مبارزین فلسطینی و مجاهدینی که در حوزه های دیگر کار می‌کنند در مشقت نباشیم. در دفتر خودمان پشت سیستم نشسته ایم و کار می کنیم. شاید عرقی هم ریخته نشود، ولی برایم مسئله است. شاید اگر یکبار دیگر به دنیا بیایم این راه را انتخاب نکنم و راه جهاد جدی تری را در پیش بگیرم.

این طراح گرافیک با بیان اینکه کاری با نام «شرف همپاست با درد فلسطین» برای دیوار نگاره میدان ولیعصر طراحی کردم، در این خصوص توضیح داد: ابتدای ماجرای طوفان الاقصی بود. بعد از شروع کشتار رژیم اشغالگر سکوت بعضی از سلبریتی ها و کسانی که می توانستند تاثیرگذار باشند مارا بر آن داشت تا کاری کنیم و بگوییم باید در این شرایط چه در فضای داخلی و بین الملل حرف زد.

او توضیح داد: موضوع فلسطین فقط مربوط به فلسطینی ها نیست، مربوط به بشریت است. این داستان را شر و باطل و حق و نیکی می‌بینم. نه فقط در موضوع فلسطین، بلکه این چیزی که الان در جهان در حال اتفاق افتادن است، این است که وقتی به صورت کلی نگاه می کنیم استکبار روبروی مظلومانی قرار گرفته است که امکانات و قدرت مالی ندارند. ولی مقاومت می کنند و دنیا بعد از مدت ها می بیند ملتی با دست خالی جلوی استکبار ایستاده است و به موفقیت نزدیک است.

فرخ در توضیح درباره یکی از آثار خود گفت : عنکبوت نمادی از اسرائیل است. ستاره داوود که در پرچم اسرائیل قراردارد با پاهای عنکبوت شکل گرفته است. اما ماهیتش پرچم امریکا است که روی بدن عنکبوت  قرار دارد. با شعارش می گوید اسرائیل یک عنکبوت آمریکایی است. سیبلی است که هنرمندان باید نسبت به آن نگاه دقیق تری داشته باشند و تیرشان را به آن سمت پرتاب کنند، مسئله ماهیت اسرائیل است. چیزی که آن را ایجاد کرده و حمایت و پشتیبانی می کند.

او خاطر نشان کرد: روزی پوستر می زدیم که یک فلسطینی با سنگ یا تیرکمان یک اسرائیلی را می زند، تنها نشانه ای که می شد استفاده کرد همین بود. اسلحه را نمی توانستیم نشان بدهیم، چون اسلحه ای وجود نداشت. موشک و راکتی وجود نداشت. اما اگر الان بخواهیم پوستر بزنیم از موشک و اسلحه استفاده می کنیم. این یعنی مقاومت قدرتمندتر و دشمن ضعیف تر شده است.

این هنرمند در پایان «ساعت به وقت قدس» درباره آینده فلسطین بیان کرد : اگر مستند و براساس باورهای دینی خود صحبت کنیم باید بگویم جاء الحق و زهق الباطل و انشالله همین اتفاق می افتد.

انتهای پیام/

source

توسط