واردات کالا از اروپا به ایران یک فرآیند پیچیده است که نیازمند رعایت قوانین و مقررات مربوطه و انجام مراحل مختلف است. در این فرآیند، انتخاب تأمین کننده مناسب، بررسی قوانین و مقررات وارداتی، ترجمه مستندات، انجام اظهارنامه و پرداخت عوارض گمرکی، بررسی محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها، انتخاب روش حمل و نقل مناسب و پرداخت هزینه‌ها از جمله نکات مهم است. همچنین، پرداختن به جنبه‌های مالی و بیمه‌ای و اطمینان از مطابقت کالا با استانداردها و نیازهای بازار ایران نیز از اهمیت ویژه برخوردار است.

اتحادیه اروپا هم اکنون شامل ۲۸ کشور مستقل می‌شود که به ترتیب عبارتند از اتریش، اسپانیا، استونی، اسلوواکی، اسلوونی، ایتالیا، ایرلند، آلمان، بریتانیا، بلژیک، بلغارستان، پرتغال، دانمارک، رومانی، جمهوری چک، سوئد، فرانسه، فنلاند، قبرس، لتونی، لوکزامبورگ، لهستان، لیتوانی، مالت، مجارستان، هلند و یونان و کرواسی. کشور دیگر نیز در انتظار پیوستن به اتحادیه اروپا هستند این کشورها عبارتند از  ایسلند، مونته‌نگرو، ترکیه، جمهوری مقدونیه و صربستان.

در حوزه تجارت اروپا تقریباً همه چیز برعکس چین است تجارت با اروپا و واردات کالا از اروپا به ایران در شرایط تحریم سقف و دشوار شده است. در گذشته و در زمانی که تحریم‌ها هنوز افزایش پیدا نکرده بودند کشورهای انگلستان، ترکیه، آلمان، فرانسه، سوئیس، ایتالیا، اسپانیا، دانمارک، سوئد، روسیه، ایرلند و هلند در میان فهرست ۲۰ مبدأ عمده کالاهای وارداتی ایران بودند.

نکات مربوط به واردات کالا از اروپا به ایران

اگر می‌خواهید در حوزه واردات از اروپا به ایران فعالیت کنید آشنا نبودن با قوانین و مقررات واردات کالا از اروپا به ایران می‌تواند تجارت شما را با شکست مواجه کند به همین دلیل بهتر است قبل از هر نوع فعالیت تجاری با نکات و قوانین گمرکی کشورهای اروپایی آشنا شوید. هر کدام از کشورهای اروپایی قوانین و مقررات تجاری خاص خود را دارند که در صورت عدم رعایت آنها مجبور به پرداخت جریمه سنگین نمی‌شوید.

مدارک مورد نیاز برای ترخیص کالاهای وارداتی از اروپا

برای تحقیق کالاهای مورد نیاز خود از اروپا پیش از اینکه هرگونه اقدامی انجام دهید  باید تمامی اطلاعات کالا و استانداردهایی آن از فروشنده کالا دریافت کنید. پس از انجام این مرحله باید کارت بازرگانی و تمامی اسناد و مدارک مورد نیاز را برای ثبت سفارش بارگذاری کنید.

شما بازرگانان و تاجران عزیز می‌توانید تمامی اسناد و مدارک مربوط به کالاهای وارداتی خود از اروپا به ایران را به کارشناسان ما تحویل دهید تا کالای شما را ثبت سفارش کنیم و پس از رسیدن کالا به گمرک نیز در کوتاه‌ترین زمان ممکن آن را برای شما ترخیص کنیم.

روش‌های حمل و نقل واردات کالا از اروپا به ایران

واردات کالا از اروپا به ایران به سه صورت حمل و نقل هوایی، زمینی  دریایی انجام می‌شود حمل و نقل هوایی کالا را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به ایران منتقل می‌کند اما نسبت به سایر روش‌های حمل و نقل هزینه بیشتری در پی دارد با توجه به شرایط کنونی محدودیت‌های بیشتری برای حمل و نقل کالا از اروپا به ایران ایجاد شده است که در نتیجه حمل و نقل هوایی بسیار سخت‌تر و پیچیده‌تر از گذشته شده است.

مزایای واردات کالا از اروپا به روش حمل هوایی

درست است که واردات کالا از اروپا به ایران به روش هوایی هزینه بسیار بالایی به همراه دارد اما مزیت‌هایی نیز دارد که از مهمترین مزیت‌های آن می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

امکان ارائه قبض انبار پای پرواز

امکان بسته‌بندی در شکل‌های مختلف همچون: جعبه چوبی و پالت

امکان تحویل کالا در انبار فروشنده و حمل تا فرودگاه

امکان انجام تشریفات گمرکی در کشور مبداء

امکان انجام تشریفات گمرکی در مقصد (ایران و سایر کشورها)

انتقال کالا مستقیم به درب منزل

سرعت بالا در رسیدن بار از مبدا به مقصد

اعلام روزانه وضعیت حمل کالا به مشتریان

پرسودترین کالاهای وارداتی از اروپا

به دلیل تغییرات قیمت‌ها و شرایط بازار، لیست کالاهای پرسود وارداتی از اروپا به ایران ممکن است در طول زمان تغییر کند. همچنین، پرسودی یک کالا به عوامل متعددی بستگی دارد، از جمله نیاز بازار، رقابت، شرایط قانونی و مالی، و محدودیت‌های تجاری.

با این وجود، برخی از کالاهای وارداتی از اروپا که معمولاً به عنوان پرسود تلقی می‌شوند، شامل موارد زیر می‌توانند باشند:

۱٫ خودروهای لوکس: خودروهای لوکس از اروپا، از جمله برندهای معروف اتومبیل مانند Mercedes-Benz، BMW، Audi و Porsche، معمولاً به عنوان کالاهای پرسود وارداتی در نظر گرفته می‌شوند.

۲٫ لوازم الکترونیکی: محصولات الکترونیکی مانند تلویزیون‌های هوشمند، دوربین‌های عکاسی، لپ‌تاپ‌ها، تبلت‌ها و گجت‌های جدید از اروپا معمولاً وارد می‌شوند و به دلیل برندهای معتبر و کیفیت بالا، به عنوان کالاهای پرسود در بازار ایران محسوب می‌شوند.

۳٫ لوازم خانگی: برخی از لوازم خانگی مانند یخچال‌ها، ماشین لباسشویی‌ها، ماشین ظرفشویی‌ها و دستگاه‌های آشپزی از اروپا وارد می‌شوند و به دلیل طراحی زیبا، کیفیت ساخت و عملکرد برتر، به عنوان کالاهای پرسود در بازار ایران محسوب می‌شوند.

۴٫ لوازم ورزشی: برخی از محصولات ورزشی مانند دوچرخه‌های سنگین، تجهیزات شنا و کوهنوردی، و تجهیزات ورزش‌های اکواتیک از اروپا وارد می‌شوند و به دلیل کیفیت و استانداردهای بالا، به عنوان کالاهای پرسود در بازار ایران محسوب می‌شوند.

۵٫ لباس و مد: برخی از برندهای لباس و مد معروف اروپایی از جمله Chanel، Gucci، Prada و Louis Vuitton، به عنوان کالاهای پرسود وارداتی در نظر گرفته می‌شوند.

حداقل سرمایه برای واردات کالا از اروپا

برای واردات کالا از اروپا نمی‌توان سرمایه خاصی را تعیین کرد اما حداقل سرمایه برای وارد کردن کالا از اروپا شامل هزینه‌های مربوط به خرید کالا به علاوه هزینه‌های واردات کالا است.

هزینه واردات کالا از اروپا به ایران

هزینه‌های مربوط به واردات کالا از اروپا بر اساس نوع کالا و کشور مبدا هزینه‌های مختلفی را شامل می‌شود که مهمترین آنها عبارتند از هزینه‌های مربوط به  قیمت کالا خریداری شده، تعرفه گمرکی، تعرفه بازرسی کالا، هزینه حمل و نقل، هزینه بیمه کالا

تعرفه انبارداری و  هزینه‌های مربوط به ترخیص کالای وارداتی.

عوامل تاثیر گذار در هزینه حمل و نقل 

هزینه مربوط به حمل و نقل برای واردات کالا از اروپا به ایران با توجه به روش حمل و نقل کالا متفاوت است. همانطور که می‌دانید حمل و نقل هوایی بیشترین هزینه و حمل و نقل زمینی کمترین هزینه را برای شما به عنوان وارد کننده در پی دارد.

هرچه وزن بار بیشتر باشد قیمت تمام شده به ازای هر کیلو بار از طریق حمل هوایی و دریایی کمتر می‌شود در صورتی که وزن بار شما بیشتر از ۱۶۷ کیلوگرم باشد هزینه حمل بر اساس وزن حجمی محاسبه می‌شود.

روش انتقال پول از ایران به اروپا

درست است که تحریم‌ها انتقال پول از ایران به اروپا را با مشکلات زیادی مواجه کرده است اما همچنان یک راه‌هایی برای انتقال ارز از ایران به اروپا وجود دارد به طور کلی انتقال پول از ایران به اروپا به دو روش انجام می‌شود.

استفاده از سرویس‌های انتقال پول

سرویس‌های انتقال پول برای خرید کالا در مقدار کم مورد استفاده قرار می‌گیرد و سرعت بالایی در انتقال پول دارد از جمله سرویس‌های انتقال پول بین المللی می‌توانیم به پی پال، ترانسفر وایز، ویزا کارت و مستر کارت اشاره کنیم.

پی پال (PayPal)

اغلب سایت‌های فروش آنلاین گزینه خرید پی پال وجود دارد پی پال در واقع یک کیف پول آنلاین است که ابتدا پول در حساب الکترونیکی شما واریز می‌شود و حداکثر تا ۷ روز کاری به حساب گیرنده منتقل می‌شود شما می‌توانید با استفاده از پی پال ۱۰ تا ۱۰ هزار دلار پول را جابجا کنید. انتقال پول به روش پی پال از امنیت بالای برخوردار است پی پال به کشورهایی که قوانین آن را قبول نکنند خدمات ارائه نمی‌دهد به همین دلیل برای استفاده از خدمات پی بار باید از طریق واسطه‌های خارج از ایران حساب پی پال باز کنید.

ترانسفر وایز (Pransfer Wise)

ترانسفر وایز یک سرویس انتقال وجه نیست بلکه در واقع یک صرافی است که به کارت شما متصل می‌شود وقتی شما در مستر کارت خود دلار دارید و قصد دارید به حسابی یورو واریز کنید ترانسفر وایز با دریافت کارمزد ارز شما را ار به یورو تبدیل می‌کند و به حساب مقصد واریز می‌کند از جمله مزایای این سرویس انتقال می‌توان به سرعت انتقال و خدمات ۲۴ ساعته اشاره کرد.

ویزا کارت (Visa Card) مستر کارت (MasterCard)

پرداخت با ویزاکارت و مسترکارت از رایج‌ترین روش‌های خرید و سایت‌های بین‌المللی مانند آمازون هستند. این کارت‌ها در واقع شبکه‌های پرداخت هستند که توسط بانک‌ها صادر می‌شود برای دریافت این کارت‌ها باید توسط بانک احراز هویت شوید دریافت این کارت‌ها برای ایرانیان به صورت عادی امکان پذیر نیست و برای افتتاح حساب به واسطه نیاز دارید پرداخت توسط این کارت‌ها به صورت آنی و بدون معطلی انجام می‌شود.

وب مانی (WebMoney)

وب مانی مشابه پی پال است در این روش شما می‌توانید به صورت مستقیم در خود وب مانی حساب باز کنید با استفاده از این سرویس انتقال می‌توانید ارزهای دلار و یورو و نیز روبل را جهت واردات کالا از اروپا به ایران انتخاب و کالاهای مورد نظر خود را خریداری کنید.

 سرویس انتقال حواله بانکی

اگر قصد خرید در مقادیر بالا را دارید باید از سرویس انتقال حواله بانکی استفاده کنید که سرعت کمتری دارد اما در عوض امنیت بالاتری را برای شما ایجاد می‌کند از جمله سرویس‌های انتقال حواله بانکی در اروپا می‌توانیم به سوئیفت و وسترن یونیون اشاره کنیم.

سوئیفت (SWIFT)

برای انتقال پول در مقادیر زیاد برای تامین امنیت باید از حواله بانکی استفاده کنید. سوئیفت مهم‌ترین و معروف‌ترین سرویس انتقال حواله بانکی است که در سال ۱۹۷۳ تاسیس شده است  و امروزه در ۲۰۹ کشور جهان  خدمات خود را  ارائه می‌دهد. از طریق سوئیفت امکان انتقال هر میزان از پول طی ۳ تا ۵ روز وجود دارد.

وسترن یونیون (Western Union)

سرویس در سال ۱۸۵۱ ایجاد شده است و یکی از قدیمی‌ترین سرویس‌های انتقال حواله بانکی در دنیا است با روی کار آمدن سوئیفت استفاده از این سرویس کاهش پیدا کرد اما به روز کردن خدمات و افزایش سرعت نقل و انتقالات سبب شد تا این سرویس نیز مورد توجه خریداران قرار گیرد. توجه داشته باشید که این سرویس ایران را تحریم کرده است.

صدور اسناد صادراتی در مبدا (اروپا)

اگر موفق به دریافت مجوزهای صادرات و واردات در کشورهای اروپا نشده باشید می‌توانید به کمک مشاورین متخصص اقدامات لازم برای دریافت مجوزهای صادراتی کالای خود را انجام دهید.

واردات کالا از اروپا به ایران با آریا حمل

با توجه به تحریم‌های اقتصادی ایجاد شده  اتحادیه اروپا علیه ایران واردات از اروپا به ایران در چند سال اخیر بسیار سخت و دشوار شده است بسیاری از شرکت‌ها و برندهای خارجی خدمات خود را به تاجران ایرانی نمی‌فروشند. و تاجران ناچار هستند برای خرید کالاهای مورد نظر خود از کشورهای واسطه استفاده کنند.

اگر شما نیز مایل به خرید کالا از کشورهای عضو اتحادیه اروپا هستید می‌توانید از شرکت‌های حمل و نقل معتبر در این حوزه کمک بگیرید این شرکت به دلیل سابقه و تجربه‌ای که دارند می‌توانند راه حل‌های مناسبی را جهت رفع مشکلات ایجاد شده در مسیر حمل کالا پیدا کنند. شرکت‌های فعال در حوزه واردات کالا از اروپا به ایران معمولاً دارای چندین نمایندگی در کشورهای واسطه هستند به این ترتیب کالای مورد نظر شما را خریداری و به کشور ثالث که تحریم نباشد ارسال می‌کند و سپس کالاها از آن کشور به ایران می‌فرستند.

ما در شرکت آریا حمل با بهره‌مندی از متخصصین با تجربه و کارمندان متخصص و خبره خود در امور حمل و نقل بین‌المللی کالا، انواع خدمات حمل و نقل دریایی، زمینی، حمل و نقل هوایی کالا، حمل کالا از طریق کانتینر و نیز خدمات ترانزیت کالا را به مشتریان خود ارائه می‌دهیم.

تمامی خدمات در شرکت آریا حمل با بهترین و با کیفیت‌ترین سرویس موجود در کنار تضمین قیمت به مشتریان ارائه می‌شوند. عمده فعالیت شرکت آریا حمل هم در حال حاضر مربوط به حمل کالاهای مختلف از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و چین به ایران و همچنین ترخیص کالا است. شما می‌توانید برای حمل و نقل کالاهای خود از کشورهای مختلف عضو اتحادیه از خدمات حمل و نقل شرکت آریا حمل هم استفاده کنید.

هدف اصلی مجموعه آریا حمل و تمامی کارکنان ما ارائه خدماتی با بالاترین و بهترین کیفیت و نیز صداقت در پاسخگویی به مشتریان است.

مشاوره با کارشناسان آریا حمل: ۰۹۳۵۸۷۰۰۳۲۱ و ۸۶۱۲۱۰۰۰-۰۲۱

وبسایت: ariahaml.com

https://ariahaml.com/?p=1356

سلب مسئولیت رپورتاژ: این مقاله به عنوان رپورتاژ آگهی تبلیغاتی در وبسایت گویا آی تی منتشر شده و وبسایت گویا آی تی در مورد تایید یا رد صحت محتوای آن مسئولیتی ندارد

source

توسط