بیش از 10 میلیون موتورسیکلت فاقد بیمه‌نامه

دی 1402: هدی قمصریان، مدیرعامل صندوق تامین خسارت‌های بدنی، اعلام کرد از حدود 12.5 میلیون موتورسیکلتی که وجود دارد، حداکثر حدود 2 میلیون موتورسیکلت دارای بیمه‌نامه هستند و این یعنی بیش از 10 میلیون موتور سیکلت فاقد بیمه‌نامه شخص ثالث وجود دارد که البته برای این آمار دلایل مختلفی از جمله فرهنگ سازی، شرایط اقتصادی و … مطرح است.

وی افزود در چند سال اخیر اتفاقات خوبی از جمله بخشودگی‌های بیمه شخص ثالث رقم خورده است که به تازگی هم یکی از این بخشودگی‌ها اعلام شد که زمان آن تا 12 دی ماه است و تمدید هم نخواهد شد. در گذشته شاید نسبت حق بیمه موتورسیکلت به خود وسیله نقلیه عدد قابل توجهی بود . گاهی 10 درصد پول موتور مبلغ حق بیمه بود، اما اکنون که قیمت موتورسیکلت به دلایل مختلفی افزایش یافته است حق بیمه نسبت به قیمت عدد ناچیزی است که ریسک حوادث را توسط شرکت‌های بیمه کنترل می‌کند.

خانم قمصریان گفت صندوق سال گذشته بیش از هزار میلیارد تومان خسارت بابت حوادث مربوط به موتورسیکلت پرداخت کرده است. دو نکته وجود دارد؛ یک اینکه این هزار میلیارد تومان به دلیل تعداد پایین موتور سیکلت‌های بیمه شده است و مورد بعد اینکه فرق صندوق با شرکت‌های بیمه این است که شرکت‌های بیمه در تصادفات خسارت زیان دیده‌ها را پرداخت و برای بازیافت مراجعه نمی‌کنند، اما صندوق خسارت زیان دیدگان را پرداخت می‌کند. اولا به مقصر هیچ خسارتی پرداخت نمی‌شود دوما صندوق مکلف است طبق قانون خسارت پرداختی را از راننده مقصر فاقد بیمه پس گیرد. بنابراین توصیه ما به هموطنان این است که بیمه‌نامه خریداری تا هنگام حوادث خسارت دریافت کنند.

تخفیف 20 درصدی برای بیمه یک ساله شخص ثالث

آبان 1402: علی بنیادی نائینی، معاون طرح و توسعه بیمه مرکزی، در چهارصد و هشتاد و پنجمین جلسه شورای عالی بیمه اعلام کرد تردد موتورسیکلت‌های فاقد بیمه نامه شخص ثالث در سطح شهر همواره مخاطراتی را به همراه دارد که علی رغم طرح‌های تشویقی و فرهنگ سازی های صورت گرفته از سوی صنعت بیمه در راستای ترغیب راکبان موتورسیکلت به خرید بیمه‌نامه شخص ثالث، آن گونه که مورد انتظار می‌رفت، اثر گذار واقع نشده است.

وی در راستای پیشنهاد عدم صدور بیمه نامه کوتاه مدت برای وسایل نقلیه صفر کیلومتر از سوی صندوق تأمین خسارت‌های بدنی و موافقت اعضای کمیسیون تخصصی شورای عالی، توضیح داد این پیشنهاد از سوی اعضای شورای عالی بیمه مورد موافقت قرار گرفت و به تبع آن صدور بیمه نامه کوتاه مدت برای موتورسیکلت‌های صفر کیلومتر متوقف شد و شرکت‌های بیمه و خودروسازان، ملزم به صدور بیمه نامه یک ساله شخص ثالث برای این وسیله نقلیه صفر کیلومتر و نوشماره خواهند شد.

آقای بنیادی تاکید کرد با هدف حمایت، تشویق و ترغیب خرید بیمه نامه شخص ثالث، با ارائه تخفیف 20 درصدی بیمه شخص ثالث یک ساله موتورسیکلت‌های صفر کیلومتر موافقت شد. صنعت بیمه با ارائه این طرح تشویقی، سعی دارد فرصت دیگری برای بهره مندی از مزایای بیمه شخص ثالث در اختیار راکبان موتور سیکلت قرار دهد.

وی امیدوار است این مصوبه پس از طی مراحل بعدی و ارسال به دولت در راستای اصلاح موارد 5 و 7 آئین نامه اجرایی ماده 18 قانون بیمه اجباری شخص ثالث برای هموطنان عزیز منشأ خیر واقع شود.

بخشودگی جرایم موتورسیکلت‌های فاقد بیمه‌نامه

مرداد 1402: بیمه مرکزی، نامه‌ای را درباره بخشودگی جرایم موتورسیکلت‌های فاقد بیمه‌نامه، منتشر کرد. متن این نامه به شرح زیر است:

«در اجرای بند «1- 7» «دستورالعمل تعیین میزان، نحوه وصول، تقسیط و بخشودگی مبلغ موضوع بند «ب» ماده (24) قانون بیمه اجباری خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسائل نقلیه»، موضوع صورت جلسه مجمع عمومی عادی به طور فوق‌العاده صندوق تامین خسارت‌های بدنی و نظر به موافقت وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس مجمع عمومی صندوق با پیشنهاد رئیس کل بیمه مرکزی مبنی بر بخشودگی مبلغ جریمه مذکور، به اطلاع می‌رساند. به منظور حمایت از اقشار ضعیف و آسیب‌پذیر جامعه و در راستای ترویج فرهنگ بیمه‌ای، 100 درصد مبلغ جریمه فوق‌الاشاره مربوط به کلیه وسائل نقلیه موتوری زمینی فاقد بیمه‌نامه از تاریخ دوم شهریور 1402 همزمان با آغاز هفته دولت، تا پایان 18 شهریور 1402 به مدت 17 روز و صرفا در صورت خرید بیمه‌نامه شخص ثالث با مدت اعتبار یکساله مورد بخشودگی قرار گرفته است. لذا شرکت‌های بیمه مکلفند، در بازه زمانی تعیین شده از دریافت جریمه مذکور خودداری نمایند.»

تخفیف 15 درصدی برای موتورهای صفر کیلومتر

مرداد 1402: سیصد و شانزدهمین جلسه کمیسیون تخصصی شورای عالی بیمه، به منظور بررسی و اتخاذ تمهیدات لازم برای پیشگیری از ارائه بیمه نامه کمتر از یکسال برای وسایل صفر کیلومتر برگزار شد. علی بنیادی‌نائینی، معاون طرح و توسعه بیمه مرکزی، در راستای پیشنهاد عدم صدور بیمه‌نامه کوتاه‌مدت برای وسایل نقلیه صفرکیلومتر از سوی صندوق تأمین خسارت‌های بدنی و موافقت اعضای کمیسیون تخصصی شورای عالی، اعلام کرد در صورت موافقت شورای‌عالی بیمه، صدور بیمه‌نامه کوتاه مدت برای وسایل نقلیه صفر کیلومتر متوقف می‌شود.

وی افزود بر این اساس شرکت‌های بیمه و خودروسازان، ملزم به صدور بیمه‌نامه یک ساله شخص ثالث برای وسایل نقلیه صفر کیلومتر و نوشماره خواهند شد. باهدف حمایت، تشویق و ترغیب موتورسیکلت‌سواران برای خرید بیمه‌نامه شخص ثالث، با ارائه تخفیف ۱۵ درصدی بیمه شخص ثالث یک‌ساله موتورسیکلت‌های صفر کیلومتر موافقت شد.

شماره‌گذاری موتورسیکلت فقط با بیمه‌نامه

تیر 1402: مهدی قمصریان، مدیرعامل صندوق تامین خسارت‌های بدنی، اعلام کرد شماره گذاری و صدور پلاک موتور سیکلت های صفر کیلومتر منوط به صدور بیمه نامه شخص ثالث شد. این مهم در راستای اجرای ماده 45 قانون بیمه اجباری شخص ثالث و افزایش ضریب نفوذ بیمه با دستور دادستان کل کشور و هماهنگی‌ دستگاه‌های ذی ربط محقق شد.

پیش از این اغلب موتورسیکلت‌ها در کارخانه‌ها بدون بیمه نامه شخص ثالث پلاک شده و در مراکز فروش عرضه می‌شدند.

بیش از 10 میلیون موتورسیکلت بیمه شخص ثالث ندارند

خرداد 1402: قمصریان، مدیرعامل صندوق تامین خسارت‌های بدنی وزارت امور اقتصادی و دارایی، عنوان کرد بر اساس قانون بیمه اجباری شخص ثالت، تمامی وسایل نقلیه موتوری زمینی و ریلی اعم از خودرو سواری، موتورسیکلت، وسایل کشاورزی و راهسازی و انواع قطارها مشمول بیمه اجباری شخص ثالث هستند و مکلفند که بیمه نامه شخص ثالث داشته باشند.

وی توضیح داد یکی از تکالیف قانون بیمه اجباری این است که هیچ خدمتی اعم از معاینه فنی، کارت سوخت و … به وسایل نقلیه فاقد بیمه نامه نباید داده شود. بیش از ۱۰ میلیون موتورسیکلت فاقد بیمه نامه شخص ثالث و همچنین حدود ۳ میلیون وسیله نقلیه سواری وجود دارد؛ بخش اعظمی از وسایل کشاورزی و راهسازی نیز فاقد بیمه نامه هستند که باید اقدام لازم را انجام دهند. با توجه به اینکه در ماه های حرام قرار داریم و دیه امسال در ماه های حرام یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان و در ماه های عادی ۹۰۰ میلیون تومان تعیین شده، لذا اگر وسیله نقلیه ای فاقد بیمه باشد مقصر باید هزینه بالایی را متحمل شود. البته این خسارت توسط صندوق تأمین پرداخت می شود اما صندوق باید این هزینه را بازیافت کند.

وی افزود صندوق تامین خسارت های بدنی در سال گذشته بیش از ۴ هزار میلیارد تومان  خسارت پرداخت کرده که بیشتر مربوط به موتورسیکلت و خودرو سواری بدون بیمه بوده است. افرادی که فاقد بیمه شخص ثالث هستند به این امید نباشند که صندوق خسارت را پرداخت می کند، صندوق از دارایی ها و سهام عدالت و یارانه و هر امکانی که مهیا باشد برای بازیافت استفاده خواهد کرد. با لطف قانون و این صندوق و همراهی های صندوق و ستاد دیه، در زندان های کشور زندانی ناشی از تصادف رانندگی وجود ندارد و با این همکاری ها در اولین فرصت نسبت به آزادسازی زندانی اقدام می شود اما مبلغ از مقصر بازیافت می شود.

آمار بیمه نامه موتورسیکلت در ایران

خرداد 1402: مهدی قمصریان، مدیر عامل صندوق تامین خسارت‌های بدنی کشور، اظهار کرد بیش از 11.5 میلیون موتورسوار در کشور وجود دارد که از این میان تنها 1.5 میلیون نفر یعنی حدود 13 درصد موتورسواران، بیمه نامه شخص ثالث دارند. علاوه بر این، 3 میلیون دستگاه خودرو سواری نیز در کشور، فاقد بیمه نامه هستند.

وی توضیح داد این صندوق برای جبران خسارات رانندگی در مواردی که تحت پوشش بیمه نیستند، ایجاد شده است. براساس قانون، ارائه هرگونه خدمت به وسایل نقلیه فاقد بیمه نامه شخص ثالث ممنوع است و بر همین اساس شماره گذاری وسایل نقلیه کشاورزی نیز باید منوط به خرید بیمه نامه باشد. آقای قمصریان افزود: تا سال 1401 حمل و نقل ریلی کشور، فاقد بیمه نامه شخص ثالث بوده است. اما خوشبختانه در سال 1402 قطارها نیز مشمول حق بیمه نامه شخص ثالث شده‌اند که یک گام مهم در این زمینه محسوب می‌شود.

وی تاکید کرد که میزان تلفات جاده‌ای طی یک هفته در کشور، معادل سقوط دو فروند هواپیما است. در این راستا علاوه بر اصلاح نقاط  خطرآفرین و ارتقای کیفیت خودروها، باید به دنبال ارتقای فرهنگ راهنمایی و رانندگی و گسترش فرهنگ بیمه باشیم.

تخفیف بیمه مستمر برای موتورسیکلت‌

آذر 1401: وزیر امور اقتصادی و دارایی، برای حمایت از اقشار کم‌درآمد، به ویژه دارندگان موتورسیکلت و در چارچوب اختیارات و ظرفیت قانون بیمه اجباری شخص ثالث، دو پیشنهاد مهم را به بیمه مرکزی ارائه داده است. 

پیشنهاد اول، با اختیار حاصل از حکم مقرر در تبصره (4) ماده (18) قانون بیمه شخص ثالث، ارائه حداقل 5 درصد تخفیف اختصاصی و مستمر برای موتورسیکلت‌ها است. 

همچنین با توجه به رواج موتورسیکلت‌های برقی درسطح کشور و به‌منظور حمایت از محیط زیست و رانندگی ایمن و کم خطر، صندوق تامین خسارت‌های بدنی پیشنهاد کرده نرخ حق بیمه موتورسیکلت‌های برقی، مشابه و همسان با موتورسیکلت‌های گازی محاسبه و ابلاغ شود. 

هدف اصلی این پیشنهاد‌ها، ایجاد پوشش همگانی برای دارندگان وسایل نقلیه موتوری و همچنین حمایت از اقشار کم برخوردار جامعه اعلام شده است. 


قیمت بیمه شخص ثالث موتور در 1402

نرخ بیمه شخص ثالث موتورسیکلت
نوع وسیله گازی تک سیلندر دوسیلندر و بیشتر 3 چرخ/سایدکار
سال 1400 481,000 587,000 645,000 694,000
سال 1401 582,000 711,000 781,000 840,000
سال 1402 756,000 924,000 1,015,000 1,092,000

*قیمت‌ها برحسب تومان است.
*جدول فوق، براساس اطلاعات بیمه مرکزی گردآوری شده است.


اخبار بیمه نامه در ایران

آخرین خبرها درباره قیمت بیمه شخص ثالث، میزان افزایش تعرفه بیمه‌ها در سال جدید، نرخ جریمه نداشتن بیمه، قیمت بیمه موتورسیکلت، نحوه انتقال تخفیف بیمه ثالث، قوانین مهم درباره بیمه بدنه خودرو و نرخ جدید دیه را در مقالات منتخب زیر مطالعه کنید: 

اخبار تصادفات رانندگی در ایران

آخرین وضعیت تصادفات رانندگی، جدیدترین آمار سوانح رانندگی ایران به همراه وضعیت تلفات جاده‌ای ایران، نکات مهم درباره خرید خودرو تصادفی، مهم‌ترین کارهایی که بعد از تصادف خودرو باید انجام داد، شرایط گرفتن کروکی آنلاین پلیس در تصادف و نحوه جابجا کردن خودرو بعد از تصادف رانندگی و … را در مقالات منتخب زیر مطالعه کنید:

source

توسط khodrocamp