اسپیس ایکس با 97 پرتاب موشک فالکون سال 2023 را به پایان خواهد رساند. این رقم نسبت به سال 2022، که 60 پرتاب بود، یک افزایش چشمگیر محسوب می‌شود. البته اسپیس ایکس قصد داشت در سال 2023 این رقم را به 100 پرتاب برساند. بااین‌حال، رکورد جدید پرتاب فالکون دستاورد افتخارآمیزی برای شرکت ایلان ماسک است.

اسپیس ایکس سال شلوغی را پشت‌سر گذاشته است و به نظر می‌رسد این شرکت در سال 2024 نیز همین رویه را پیش بگیرد. براساس گزارشی تازه، در سال 2023 اسپیس ایکس 90 راکت فالکون 9 را پرتاب کرد تا مجموعه‌ای از محموله‌ها را به مدار زمین حمل کند. همچنین این شرکت 4 موشک فالکون هوی را پرتاب کرده است. تا پایان سال میلادی نیز قرار است سه پرتاب دیگر، شامل دو فالکون 9 و یک فالکون هوی، به فضا فرستاده شوند.

رکورد اسپیس ایکس در سال 2023

اگر دو پرواز آزمایشی استارشیپ را که هر دو در حین پرواز منفجر شدند در نظر بگیریم، اسپیس ایکس امسال 99 پرتاب داشته است. اگرچه این شرکت به هدف 100 پرتاب خود دست نیافت، اما ثبت چنین رکوردی، با اختلاف 39 پرتاب نسبت به سال قبل، شاهکاری در عرصه هوافضا محسوب می‌شود.

اسپیس ایکس از اولین پرتاب راکت فالکون در 13 سال پیش و حتی از اولین فرود موفقیت‌آمیز موشک خود در سال 2015، راه زیادی طی کرده است. برخی از موشک‌هایی که اسپیس ایکس درحال‌حاضر پرتاب می‌کند، چندین بار مورد استفاده قرار گرفته‌اند. چند روز پیش، این شرکت توانست برای نوزدهمین بار از یک راکت فالکون 9 استفاده کند.

اسپیس ایکس تلاش‌های زیادی برای رساندن استارشیپ به مدار کرده و باوجود شکست‌های مکرر این شرکت همچنان امیدوار است این فضاپیما را در عرض چهار سال برای رفتن به مریخ آماده کند. برای رسیدن به چنین هدفی، انتظار می‌رود این شرکت در سال 2024 پرتاب‌های زیادتری داشته باشد و احتمالاً رکورد 97 پرتاب موشک فالکون در سال 2023 را خواهد شکست.

source

توسط