نشریه موتورترند در هفتاد و پنجمین سالگرد تولد خود، تصمیم گرفته 10 خودروی به یاد ماندنی را معرفی کند. معیار این گزینش، مواردی شامل بالاترین آمار فروش یا شتاب و قدرت زیاد نبوده بلکه موتورترند قصد داشته خودروهایی را معرفی کند، که به نماد عصر خود تبدیل شده‌­اند.

ب‌ام‌و سری 3

در طول نیم قرن گذشته، ب‌ام‌و سری 3 به عنوان الگو و معیار خودروهای سدان اسپرت شناخته می‌­شود. البته این خودرو در چند فرم سدان، کوپه، روباز، هاچ‌بک و استیشن واگن تولید شده است.

گذشته از مطالب طنز که در فرهنگ عامیانه در مورد رانندگان بی احتیاط ب‌ام‌و سری 3 نقل می­‌شود، باید پذیرفت که حتی دشمنان ب‌ام‌و هم به قابلیت‌های سری 3 و لذت حاصل از رانندگی با این خودرو ایمان دارند.

شورولت کوروت

از زمان تولد شورولت کوروت در سال 1953 تاکنون، این محصول به عنوان نماد خودروی اسپرت آمریکایی شناخته می­‌شود.

حتی در دوران افول، شورولت کوروت بازهم عملکرد فنی درخشان‌تری نسبت به رقبای خود به نمایش گذاشته است. قابلیت رانندگی روزمره و انطباق با ارزش‌های فرهنگ آمریکا، مهم‌ترین عوامل موفقیت این خودرو در نسل‌های مختلف بوده است. شورولت کوروت Z06 با قیمتی معادل با نصف قیمت سوپراسپرت‌های ایتالیایی، عملکرد فنی قابل توجهی دارد.

فورد F-150

سری F پیکاپ‌های ساخت فورد، از اواخر دهه 40 میلادی تاکنون در چندین نسل در بازار خودرو حضور داشته‌­اند.

فورد F-150 در کنار سایر اعضای سری F به پرفروش ترین خودروی بازار آمریکا بدل شده و در میان اقشار مختلف، جایگاهی ویژه دست و پا کرده است.

فورد ماستنگ

فورد در هنگام عرضه ماستنگ، برای فروش سالانه صد هزار دستگاه از این خودرو برنامه‌­ریزی کرده بود. اما فقط در نخستین روز ثبت نام، 22 هزار دستگاه از این خودرو به فروش رسید. ظرف دو سال بعد، چند میلیون دستگاه از این خودروی کوپه از خط تولید خارج شد.

فورد ماستنگ به لطف شخصیت منعطف خود، می­‌توانست به عنوان خودروی روزمره یا مسابقه‌­ای مورد استفاده قرار بگیرد. فورد ماستنگ همواره به عنوان یکی از نمادهای فرهنگی آمریکا شناخته می­‌شود.

جیپ رانگلر

جیپ رانگلر به عنوان خودرویی ساده و بادوام، برای تامین نیازهای دوران جنگ جهانی دوم متولد شد. البته با پایان این جنگ، قصه رانگلر به پایان نرسید بلکه این خودرو در طی نسل‌های مختلف و تحت مالکیت جیپ، ویلیز-اورلند، کایزر، AMC، کرایسلر، FCA و در بالاخره استلانتیس، به حیات خود ادامه داده است.

این خودرو ضمن وفاداری به فرم جعبه‌­ای و جلوپنجره با خطوط عمودی، امکان سفر به مناطق مختلف را برای شمار زیادی از مردم جهان فراهم کرده است.

لامبورگینی کونتاش

در میان تمامی سوپراسپرت‌هایی که تاکنون در ایتالیا تولید شده، به سختی می‌‌توان خودرویی را یافت که لااقل از نظر هویت نمادین، بتواند با لامبورگینی کونتاش رقابت کند.

این اثر هنری دست­‌پروده مارچلو گاندینی بوده، که نخستین بار در سال 1971 و در نمایشگاه ژنو به جهانیان معرفی شد، نه تنها به علت طراحی فضایی بدنه، بلکه به واسطه پیشرانه نیرومند 12 سیلندر خود، جایگاهی ویژه در تاریخ صنعت خودروسازی دارد.

با وجود 15 سال حضور مستمر لامبورگینی کونتاش در خط تولید و البته عرضه چندین مدل پس از آن، هنوز نمی‌­توان تاثیر این خودرو بر دوران خود و سال‌های بعد را نادیده گرفت.

مزدا میاتا

شرکت مزدا با معرفی میاتا، امکان تجربه‌­ای مشابه با لذت رانندگی رودسترهای بریتانیایی را برای طیف وسیعی از مردم فراهم کرد. البته محصول مزدا از نظر دوام و قابلیت اعتماد، وضعیت بسیار بهتری نسبت به خودروهای انگلیسی داشت.

با گذشت سه دهه، کمتر کسی خودروهایی همچون MGA یا تریومف TR3 را به یاد می‌­آورد، اما میاتا به یکی از خودروهای به یادماندنی تبدیل شده است. این خودرو همواره به اصول اولیه شامل چیدمان دونفره کابین، پیشرانه 4 سیلندر کم‌حجم و برقراری ارتباط میان راننده و جاده وفادار باقی مانده است.

پورشه 911

در کل تاریخ صنعت خودروسازی، شاید نتوان خودرویی را پیدا کرد که همچون پورشه 911، به فرم اولیه خود وفادار باقی مانده باشد. این کوپه آلمانی، هرچیزی که از یک خودروی اسپرت انتظار می‌­رود را به همراه دارد. 911 همان­‌قدر که در پیست مسابقات موفق است، می­‌تواند برای گذران تعطیلات آخر هفته هم کاربردی باشد.

علیرغم گذشت سال‌های طولانی و با وجود به کارگیری فناوری‌های جدید، پورشه 911 هم به گذشته خود وفادار باقیمانده است.

تسلا مدل S

تا همین 20 سال پیش، با شنیدن نام خودروی برقی، ماشین‌های زمین گلف را به یاد می‌­آوردیم. اما شرکت تسلا با معرفی مدل S، جریانی را در خودروسازی به وجود آورد که تاریخ این صنعت را برای همیشه تغییر داد. این خودرو با کابین آرام و جادار، شتاب‌گیری سریع و طراحی زیبا، هر چیزی که کاربران از یک خودروی سدان انتظار داشتند را ارائه کرد.

فولکس واگن بیتل

کمتر کسی در سراسر جهان یافت می‌­شود که با فولکس واگن بیتل آشنایی نداشته باشد. این خودرو در یک امپراطوری شیطانی متولد شد اما چند سال بعد، به ملت خود برای بازسازی آلمان یاری رساند. این نماد انقلابی، نخستین خودرویی در جهان بود که توانست به رکورد تولید 20 میلیون دستگاه برسد. با وجود عملکرد کند و پیشرانه پر سر و صدا، فولکس واگن بیتل به عنوان یکی از مهم‌ترین خودروهای تاریخ صنعت خودرو شناخته می‌­شود.

جدیدترین اخبار خودرو را در باما بخوانید.

source

توسط khodrocamp