محققان آمریکایی می‌گویند بیماری مرموز تنفسی که شماری از سگ‌ها در این کشور به آن مبتلا شده‌اند ممکن است بر اثر یک نوع عفونت باکتریایی جدید شیوع پیدا کرده باشد.

آگهی

به گفته آنها این عفونت باکتریایی جدید احتمالا می‌تواند با سیستم ایمنی بدن سگ‌ها مقابله کند. شماری از سگ‌های مبتلا به این بیماری که با سرفه چند هفته‌ای آغاز می‌شود جان باخته‌اند. آبریزش چشم و عطسه از دیگر علائمی است که سگ‌های مبتلا از آن رنج می‌برند. 

پژوهشگران در دانشگاه نیوهمپشایر احتمال می‌دهند که توانسته‌اند عامل این بیماری را شناسایی کنند. آنها از طریق بررسی نمونه‌های گروهی متشکل از ۳۰ سگ در این ایالت و تطبیق آن با نمونه‌های ۴۰ سگ در ایالت‌های ماساچوست و رودآیلند توانستند یک عفونت باکتریایی شناخته نشده کشف کنند. 

در درون و بیرون بدن سگ‌ها نیز مانند انسان‌ها مجموعه‌ای از باکتری‌های غیرمضر زندگی می‌کنند. بررسی‌های اولیه محققان نشان داده بود که منشاء این بیماری مرموز ویروسی یا عفونت‌های باکتریایی و قارچی مرسوم نیست. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هرچند دانشمندان آمریکایی هنوز مطمئن نیستند که نوع جدید عفونت باکتریایی عامل بیماری همه سگ‌های مبتلا در سراسر این کشور باشد اما آنها اطمینان دارند که منشاء این بیماری یک میکروب ناشناخته است. 

این بیماری مرموز در مواردی نادر منجر به مرگ سریع سگ‌های مبتلا شده است. به گفته دانشمندان تاکنون گزارشی از ابتلای همزمان انسان‌ها به این بیماری تنفسی سگ‌ها دریافت نشده است. 

این در حالی است که با توجه به عدم وجود تست برای شناسایی این بیماری و شباهت علائم آن با دیگر بیماری‌های تنفسی سگ‌ها مشخص نیست که چه تعداد از این حیوانات خانگی در آمریکا به بیماری مرموز جدید مبتلا شده‌اند. با این حال با در نظر گرفتن صدها موردی که تنها در ایالت اورگون شناسایی شده است انتظار می‌رود که هزاران سگ‌ مبتلا شده باشند.

به صاحبان سگ‌های خانگی چه توصیه‌هایی می‌شود؟

به صاحبان سگ‌های خانگی در آمریکا توصیه شده است که اگر سگ‌شان به سرفه افتاده و این نشانه ادامه‌دار شده است به دامپزشک مراجعه کنند. 

آنها همچنین باید اطمینان حاصل کنند که سگ‌شان در برابر بیماری‌های رایج کاملا واکسینه شده است. معاینه کامل ریه‌ سگ‌های بیمار از دیگر توصیه‌های کارشناسان است. با این حال هزینه معاینه کامل ریه‌ها را هم باید مدنظر داشت.

عدم استفاده مشترک سگ‌ها از ظرف‌های آب و غذا می‌تواند به پیشگیری از شیوع بیماری در میان آنها کمک کند. به حداقل رساندن تماس سگ با دیگر سگ‌ها نیز می‌تواند در این راستا مفید باشد.

source

توسط