نشریه وال استریت ژورنال در گزارشی مدعی شده است که گوگل 2 میلیارد دلار دیگر در استارتاپ هوش مصنوعی انتروپیک (Anthropic) سرمایه‌گذاری می‌کند تا این استارتاپ بتواند رقابت جدی‌تری با OpenAI داشته باشد. این اقدام احتمالاً به نبرد نیابتی غول‌های فناوری در حوزه هوش مصنوعی مولد دامن خواهد زد.

وال استریت ژورنال به نقل از منابع آگاه خود خبر داده است که گوگل ابتدا 500 میلیون دلار به انتروپیک سرمایه می‌دهد و بعد در یک مقطع زمانی نامشخص 1.5 میلیارد دلار دیگر را به این استارتاپ تزریق خواهد کرد. انتروپیک هنوز به این گزارش واکنشی نشان نداده است.

اقدام گوگل جدیدترین گام این شرکت برای نبرد نیابتی با بزرگ‌ترین رقیب آن‌ها در حوزه هوش مصنوعی، یعنی مایکروسافت است. مایکروسافت نیز پارسال حدود 10 میلیارد دلار روی OpenAI سرمایه‌گذاری کرد و درنهایت مدل‌های هوش مصنوعی این استارتاپ را به محصولات نرم‌افزاری خود آورد.

سرمایه‌گذاری عظیم گوگل در استارتاپ انتروپیک

با توجه به اینکه هوش مصنوعی احتمالاً در آینده بازار فناوری نقش مهمی خواهد داشت، کمترین کاری که این شرکت‌های بزرگ می‌توانند انجام دهند این است که در بازیگران آینده این بازار سرمایه‌گذاری کنند تا بخشی از سهام آن‌ها را به‌دست آورند.

«داریو آمودی»، هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل انتروپیک، ماه گذشته در رویداد Disrupt گفته بود: «از عمر ما تنها کمی بیشتر از دو سال و نیم می‌گذرد…در همین مدت موفق به جذب 1.5 میلیارد دلار سرمایه شدیم که رقم بزرگی است. تیم ما خیلی کوچک‌تر است و توانسته‌ایم خودمان را حفظ کنیم. ما تاکنون به‌شکلی عجیب توانسته‌ایم با افرادی اندک کارهایی بزرگ انجام دهیم و احتمالاً خیلی زود در موقعیتی قرار می‌گیریم که با افراد بیشتر کارهای بزرگ‌تری انجام دهیم.» حالا می‌توانیم نتیجه بگیریم که منظور آمودی از این جمله پایانی همین سرمایه‌گذاری گوگل بوده است.

درحال‌حاضر گوگل نیز درحال توسعه مدل‌های هوش مصنوعی برای سرویس‌های خودش است، اما این اقدامات مانع از این نشده که این شرکت روی استعدادهای برتر در این حوزه سرمایه‌گذاری نکند.

source

توسط