چکیده محبوب ترین مقالات خودرو ایران و جهان
تیم تحریریه
برای بسیاری از مالکین خودرو ها پیش آمده که وسیله نقلیه آن ها به علت مواردی نظیر سد معبر، توقف در محل پارک ممنوع، پارک دوبل و موارد اینچنینی توسط جرثقیل به پارکینگ راهور منتقل شده. جالب است بدانید که در کلیه این موارد اگر مالک خودرو قبل از حمل و یا در هنگام حمل خودرو حاضر شود و تقاضای تحویل خودروی خود را بکند، ماموران پلیس مکلف به تحویل خودرو و صدور قبض جریمه اند.
تبصره مهمی که شاید از آن بی‌خبر باشید!
توقیف خودرو ازسوی پلیس راهنمایی و رانندگی بر اساس ماده ۱۳ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی صورت می‌گیرد که در آن آمده است: «در مواردی که طبق این قانون، انتقال وسیله‌نقلیه ضرورت داشته باشد، خودرو با استفاده از وسایل مطمئنه که برای این کار معمول است، حسب مورد به نزدیک‌ترین توقفگاه یا مقر انتظامی یا راهنمایی و رانندگی مربوط یا تعمیرگاه انتقال می‌یابد. هزینه‌های حمل‌ونقل و توقف وسیله‌نقلیه که توسط بخش خصوصی وصول می‌شود، حسب مورد به عهده متخلف، مالک، متصرف یا قائم‌مقام قانونی آنان خواهد بود. هزینه‌های یادشده برابر تعرفه‌هایی است که به پیشنهاد وزارت کشور به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.»
اما این قانون یک تبصره مهم دارد که بسیاری از شهروندان از آن بی‌خبرند و متاسفانه برخی ماموران راهنمایی‌ورانندگی هم نسبت‌به اجرای آن بی‌اعتنا هستند.
تبصره ۲ این قانون می‌گوید: «در کلیه موارد اگر قبل از حمل یا در حین حمل خودرو، مالک آن حاضر شود و تقاضای تحویل خودرو را مطرح کند، ماموران مکلفند ضمن صدور قبض جریمه، خودرو را به وی تحویل دهند.»
بر اساس این تبصره مهم، اگر مشاهده کردید که خودرو شما در حال حمل توسط جرثقیل به پارکینگ است، می‌توانید با ارائه مدارک مالکیتی و هویتی، از مامور راهنمایی و رانندگی درخواست کنید تا خودرویتان را به شما تحویل دهند و این تکلیفی است که قانون تعیین کرده، همچنین طبق این تبصره مهم، در صورت تحویل خودرو در شرایطی که عنوان شد، نباید وجهی به‌عنوان هزینه بالابر و جرثقیل از شما مطالبه شود. این آزادسازی خودرو شامل خودروهایی که به اتهام و جرم حمل قاچاق توقیف شوند، نیست.
قانون تصریح دارد در صورتی که در خودرو، مشروبات الکلی یا موادمخدر وجود داشته باشد، پلیس ملزم‌به توقیف وسیله‌نقلیه است. همچنین اگر راننده متخلف به دلایلی ازجمله سرعت غیرمجاز، سبقت خطرساز و … توسط پلیس راهنمایی و رانندگی متوقف شود، حتی اگر مالک در زمان انتقال خودرو با جرثقیل حضور داشته باشد، باز هم انتقال خودرو به پارکینگ صورت می‌گیرد.
همچنین در موضوع حمل خودرو به پارکینگ، راننده جرثقیل بدون حضور مامور راهنمایی و رانندگی، حق انتقال و حمل خودرو به پارکینگ را ندارد. بنابراین انتقال خودرو با جرثقیل بدون حضور مامور و به صرف تماس تلفنی یا هماهنگی‌های قبلی، تخلف است و برای راننده جرثقیل مسئولیت قانونی ایجاد می‎‌کند.
چگونه می‌توان از پارکینگ محل انتقال خودرو مطلع شد؟
رانندگانی که خودروی آنها توسط پلیس به پارکینگ منتقل شده باشد، می‌توانند با ارسال پیامک به سامانه ۳۰۰۰۵۳۵۳، از پارکینگ محل انتقال خودرویشان باخبر شوند. راننده با ارسال شماره پلاک خودرو خود بدون حروف به سامانه مذکور، درخصوص انتقال خودرو به پارکینگ مطلع می‌شود.
درصورتی‌که خودرو با جرثقیل به پارکینگ‌های زیر مجموعه اداره راهنمایی و رانندگی منتقل نشده باشد، پیامکی مبنی‌بر عدم انتقال خودرو مربوطه به پارکینگ برای شخص صادر می‌شود. البته در صورت انتقال خودرو به پارکینگ توسط ماموران راهنمایی و رانندگی، نشانی و نام پارکینگ مربوطه برای فرد ارسال خواهد شد.
راه دیگر، تماس با پلیس ۱۱۰ است. با ارائه اطلاعات خودرویتان، اپراتور به شما خواهد گفت خودرو شما به کدام پارکینگ انتقال پیدا کرده است.
مراحل ترخیص خودرو از پارکینگ نیز با مراجعه مالک خودرو و تحویل مدارک شناسایی خودرو و نیز پرداخت جریمه‌هایی که از قبل ثبت شده، طی مراحل اداری و قانونی صورت می‌گیرد.
حفظ و نگهداری از خودرویی که با جرثقیل حمل و به پارکینگ منتقل می‌شود، برعهده مامور راهنمایی‌ورانندگی و حمل‌کننده و نگهدارنده آن است و چنانچه در اثر حمل یا نگهداری، خسارتی به خودرو یا محموله آن وارد شود، پلیس از خسارت‌دیده حمایت می‌کند و جبران خسارت مذکور بر عهده حمل‌کننده یا نگهدارنده (مسئول پارکینگ) است.
همچنین اگر بیمه بدنه دارید، می‌توانید با ارائه مدارک و فاکتورهای معتبر، هزینه تعمیر خودرو را از شرکت بیمه دریافت کنید. بیمه شخص ثالث خسارتی را در این شرایط جبران نمی‌کند.
تعیین و پیگیری خسارت وارد شده به خودرو از طرف جرثقیل، کار ساده‌ای نیست و پیگیری زیادی نیاز دارد و تنها اگر افسر مربوطه تشخیص دهد خودرو پس از حمل با جرثقیل خسارت دیده است، شما می‌توانید خسارت بگیرید.
همچنین اگر خودرویی به علت توقف در پارکینگ پلیس، جریمه تاخیر در تمدید بیمه شخص ثالث داشته باشد، صاحب خودرو می‌تواند در زمان تمدید بیمه نامه، با ارائه مدارک لازم مبنی بر توقف خودرو در پارکینگ پلیس از بخشودگی جریمه‌ها برخوردار شود.
به یاد داشته باشید، اگر در مکانی تابلوی توقف ممنوع نصب شده باشد رانندگان برای چند لحظه جهت پیاده یا سوار کردن سرنشینان خودرو، بدون آنکه از پشت فرمان خارج شوند، می‌توانند توقف کنند؛ اما اگر در محلی تابلوی ایستادن ممنوع نصب شده باشد، رانندگان حتی برای یک لحظه هم نمی‌توانند در آنجا توقف کنند. حریم این تابلوها برابر آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی 15متر به چپ و راست ، یا ۱۵ متر به جلو و عقب است.
سایت سامانه تخصیص یکپارچه خودروها برای سه درصد متقاضیان جامانده از مرحله دوم به مدت سه روز بازگشایی شده تا برخی مشتریان بتوانند درخواست خودرویی خود را ثبت یا حتی…
طرح فروش نقد، اقساط و پیش فروش محصولات کرمان موتور برای تحویل خودرو در سال ۱۴۰۲، ویژه کلیه پذیرفته شدگان نوبت دوم سامانه یکپارچه عرضه خودرو، آغاز شد. در این…
گروه خودروسازی سایپا امروز طی مراسمی که در نمایشگاه دستاورد های دولت سیزدهم برگزار شد، تعدادی از خودرو های چانگان CS35 پلاس را تحویل مشتریان خود داد. نکته جالب توجه…
در حاشیه اولین نمایشگاه دستاورد ها و اقدامات دولت سیزدهم که در محل نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می شود، یک دستگاه خودروی چانگان CS35 پلاس به صورت نمادین…
پس از گذشت یکسال از ابلاغ آیین نامه واردات خودرو، هنوز هیچ خودرویی وارد بازار نشده است  و روند واردات بسیار عقب تر از برنامه ریزی دولت بوده است. مشخص…
شرکت مدیران خودرو لیست قیمت محصولات دو برند خود یعنی MVM و فونیکس را ویژه شهریور ماه 1402 منتشر کرد. لیست قیمت محصولات فونیکس: خودرو قیمت تیگو 8 پرومکس 2…
فقط راست‌فرمان نباشه یه‌وقت ما رو ببره کنیا!
ماشین های مونتاژی چینی….. رو دست بهمن موتور باد کرده …. فقط با رشوه دادن…
سلام،نمیدونم کی این دوشرکت خودروساز میخوان دوباره خودرو ثبت نام کنند،والا دیگه خسته شدیم هی…
نه دف جلو هست
با سلام اینجانب در تاریخ 28خرداد 1400 یک دستگاه خودروی دنا پلاس از نمایندگی ایرانخودرو…
وب سایت خودرو با هدف اطلاع رسانی در حوزه خودرو در آذر 92 فعالیت خود را آغاز نموده است. سعی بر آن بوده که مرجعی برای اطلاعات و مشخصات فنی خودروهای داخل ایران باشیم و بتوانیم به صورت تخصصی مقایسه، قیمت، تست و بررسی خودرو‌ها را انجام بدهیم. همواره پذیرای انتقادات و پیشنهادات شما خواهیم بود.
تمامی حقوق محتوای منتشر شده در این سایت متعلق به car.ir است.
بازنشر محتوا بدون اشاره به منبع، غیرمجاز و حق car.ir برای پیگیری از طریق DMCA محفوظ است.
source
تولید محتوا

سئو سایت

چکیده محبوب ترین مقالات خودرو ایران و جهان
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

توسط khodrocamp