همه چیز از همه جا برای ماشین شما
چکیده محبوب ترین مقالات خودرو ایران و جهان
در این محتوا قصد داریم به مقایسه‌ای میان پیکاپ های صفر کیلومتر چینی موجود در بازار بپردازیم و ببینیم کدام یک ظرفیت حمل بار بیش تری دارند.
پیکاپ‌ها امروز جایگاه ویژه‌ای میان بیش تر اقشار جامعه دارند و بسیاری از افراد که علاقه به سفرهای برون شهری دارند به جای انتخاب یک خودروی شاسی بلند به سراغ این دسته از خودروها می‌روند. پیکاپ‌ها برخلاف وانت‌های کار و تجاری به واسطه داشتن هر دو ردیف صندلی در کنار یک فضای بار مجزا در کنار شاسی مستقل بودن تبدیل به یک انتخاب مناسب برای کسانی هستند که قصد مسافرت‌های مختلف را، به خصوص در بیرون شهر، دارند. همچنین قیمت این خودروها از بسیاری خودروهای شاسی بلند واقعی پایین‌تر است. 
در ایران نیز طی سال‌های اخیر شاهد ورود تعداد زیادی پیکاپ چینی بوده ایم، چراکه این نوع از خودروها به یک‌باره طرف‌داران زیادی پیدا کردند و شرکت‌های خودروسازی رفته رفته با توجه به سلیقه مردم اقدام به واردات و مونتاژ پیکاپ‌های مختلف چینی کردند. برخی از این پیکاپ‌ها با وجود این که در یک شرکت چینی متولد شده‌اند، اما تکنولوژی و در اصل، ساخت بسیاری از قطعات و بخش‌های آن ها توسط شرکت‌های بزرگی از جمله میتسوبیشی صورت گرفته است.
اکنون در اواسط تابستان ۱۴۰۲ با وجود این که چند پیکاپ جدید به تازگی توسط شرکت‌ها رونمایی شده‌اند، اما هنوز پا به جاده‌های کشور نگذاشته‌اند، به همین علت این مقایسه میان پیکاپ‌های چینی خواهد بود که در بازار موجود هستند. اکنون در بازار کشور از جمله پیکاپ‌های چینی صفرکیلومتر موجود می‌توان به مکث کلوت، آمیکو آسنا، فوتون G7، فوتون تونلند فیس لیفت، زامیاد زاگرس و KMC T8 اشاره کرد که برخی از آن ها در بازار طرف‌داران زیادی پیدا کرده‌اند. در میان این پیکاپ‌های چینی، آمیکو آسنا و مکث کلوت در هر دو نسخه اتوماتیک و دستی به بازار عرضه شده اند، که آمیکو آسنا ابتدا در نسخه دستی تنفس طبیعی و سرانجام در نسخه دستی توربوشارژ وارد بازار شد و اکنون تعداد بیش تری از نسخه‌های توربو دنده‌ای آن در بازار وجود دارد. 
در مقایسه ابعاد کلی و ابعاد فضای بار پیکاپ‌ها، آمیکو آسنا توربو دنده‌ای پرچم‌دار قدرتمندترین و جادارترین هاست. فضای بار در خودروهای پیکاپ یک مورد مهم است، اما برخلاف خودروهای کار و تجاری، این فضا صرفاً برای جابه‌جایی بار نیست و یکی دیگر از کاربردهای مهم آن، جای دادن وسایل مختلف برای مسافرت‌ها، به خصوص بیرون شهری و آفرودی است. از طرفی، طول پیکاپ نیز نباید بیش از حالت معمولی باشد، چراکه عبور از موانع مختلف در مسیرهای آفرودی تبدیل به ناممکن می شود و یا با مشکلات فراوانی روبه‌رو خواهد شد. میان پیکاپ‌های چینی موجود در بازار ایران، کارآمدترین فضا را آمیکو آسنا توربو دنده‌ای دارد؛ آمیکو آسنا به لطف پلتفرم متفاوتش نسبت به بیش تر پیکاپ‌های بازار ایران از نظر ابعادی لقب بزرگ ترین پیکاپ مونتاژی را تاکنون از آن خود کرده است. این ابعاد بزرگ سبب شده است فضای بار این خودروی پیکاپ نسبت به باقی رقبا وضعیت بهتری داشته باشد و همچنین این فضای بزرگ سبب شده آمیکو آسنا توربو دنده‌ای از نظر تحمل بار نیز ظرفیت بیش تری نسبت به سایر رقبا داشته باشد. 
ابعاد فضای بار آمیکو آسنا از نظر طول، عرض و ارتفاع به ترتیب، ۱۸۱۵×۱۸۲۰×۵۱۵ میلی متر است و نسخه دنده‌ای توربوشارژ آن نیز ظرفیت حمل بار ۱۲۵۰ کیلوگرمی را دارد. همچنین نسخه دستی تنفس طبیعی آسنا هم نزدیک به ۷۵۰ کیلوگرم ظرفیت حمل بار دارد. رتبه بعدی به مکث کلوت تعلق دارد که ابعاد فضای بار آن به ترتیب طول و عرض و ارتفاع برابر با ۱۵۷۵×۱۶۱۰×۵۳۰ و ظرفیت حمل بار هر دو نسخه اتوماتیک و دستی نیز حدود ۱۰۰۰ کیلوگرم است. پس از آن، زامیاد زاگرس حضور دارد که ابعاد فضای بار آن با کلوت یکسان است، اما به دلیل قوای فنی تحمل بار آن نزدیک به تنها ۷۵۰ کیلوگرم است. فوتون G7 در رتبه بعدی این مقایسه قرار می‌گیرد که ابعاد فضای بار آن به ترتیب، ۱۵۲۰×۱۵۸۰×۴۴۰ است و توانایی حمل بار تا ۱۰۰۰ کیلوگرم را داراست.
پس از آن، برادر دیگر G7 یعنی تونلند S، پیکاپ بعدی است که با دارا بودن فضای باری با ابعاد ۱۵۲۰×۱۵۸۰×۴۲۰ و ظرفیت تحمل بار ۹۲۵ کیلوگرمی در رده بعد قرار می‌گیرد. در انتها، نماینده کرمان موتور، KMC T8، ابعاد فضای بارش به ترتیب ۱۵۲۰×۱۵۲۰×۴۷۰ است و ظرفیت تحمل بار ۸۴۰ کیلوگرمی را به طور استاندارد دارد. 
در بخش طراحی ظاهری یک پیکاپ، قسمت دماغه آن اهمیت بسیار بالایی دارد، چراکه بخش عقب هر پیکاپ ظاهر نسبتاً ساده‌ای دارد و این نمای جلوی آن است که می‌تواند تأثیر بسزایی بر روی مقبولیت ظاهری آن داشته باشد. اگر به دنبال یک پیکاپ با طراحی ساده اما شبیه به پیکاپ‌های آمریکایی هستید، آمیکو آسنا توربو دنده‌ای از جمله گزینه‌هایی است که می‌تواند این حس را درون شما به وجود آورد. همین سبک طراحی باعث شده است آسنا در مقابل دیگر رقبا، ظاهری عضلانی‌تر و بزرگ تر داشته باشد. 
به غیر از آسنا توربو دنده‌ای، باقی پیکاپ‌های موجود اکثراً براساس پلتفرمی مشترک با تویوتا هایلوکس توسعه یافته‌اند؛ به عنوان مثال، KMC T8 و مکث کلوت با این که طراحی متفاوتی دارند، اما از نظر ابعاد تقریباً مشابه هم هستند. مکث کلوت، که در اصل همان دایون V5 است، با زامیاد زاگرس، که آن هم محصولی از فودای است، طراحی مشابهی دارد. علت این موضوع نیز مشترک بودن پلتفرم و استفاده از یک خط طراحی توسط فودای و دایون است که سبب شده است دو پیکاپ از دو شرکت مستقل به یک شکل باشند، اما KMC T8 از نظر ظاهری طراحی نسبتاً جذاب و مدرنی دارد که به سبب همین نوع طراحی، طرف‌داران زیادی پیدا کرد. فوتون G7 نیز، که جدیدترین آفرودر ایران خودرو دیزل است، از نظر ظاهری طراحی به نسبت مدرنی دارد که نسبت به باقی رقبا به‌روزتر است. همچنین فوتون تونلند S نیز، که در اصل نسخه فیس لیفت فوتون تونلند محسوب می‌شود، نسبت به نسخه قدیمی خود تغییرات مثبت فراوانی پیدا کرده و ظاهری جذاب‌تر از قبل به خود گرفته است. 
در بخش کابین، تمامی پیکاپ‌های این مقایسه تقریباً در یک سطح قرار دارند و در بیش تر آن ها شاهد یک داشبورد نسبتاً مدرن با امکانات مناسب هستیم. آمیکو آسنا ابتدا در نسخه دستی تنفس طبیعی به بازار عرضه شد که کابین و داشبورد آن طراحی بسیار ساده‌ای داشت، اما پس از معرفی نسخه اتوماتیک آسنا در تعداد محدود طراحی داشبورد آن به یک‌باره تغییر فراوانی کرد و نسبت به قبل داشبورد و کابین آن جذاب و زیبا شد. پس از استقبال از طراحی داخلی نسخه اتوماتیک آسنا، شرکت آمیکو نسخه توربو دستی آمیکو را با کابینی مشابه نسخه اتوماتیک رونمایی کرد تا خط و نشان بزرگی برای رقبا کشیده باشد. کابین آمیکو آسنا توربو دنده‌ای اکنون ظاهر بسیار شیک و مدرنی پیدا کرده که متریال به کاررفته در آن نیز بسیار باکیفیت است. 
پس از آمیکو آسنا توربو دنده‌ای، فوتون G7 میزبان یک داشبورد مدرن است که نسبت به سایر رقبا نمره بالاتری گرفته و امکانات رفاهی متعددی نیز در آن استفاده شده است. پس از آن هم، KMC T8، مکث کلوت، زامیاد زاگرس و فوتون تونلند S در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند. ضمن این که، ارگونومی کابین تمامی این خودروها سطح قابل قبولی دارند و همچنین متریال به کاررفته در داشبورد و اتاق نیز در تمامی پیکاپ‌ها کیفیت مطلوبی دارند. 
حرف از مشخصات فنی که می‌شود، قوای پیشرانه برای این خودروها در کنار برخی موارد دیگر، مانند دو دیفرانسیل بودن و البته شاسی مستقل بودن، اهمیت پیدا می‌کند، چراکه استفاده از این خودروها بیش تر آفرودی است. در بخش مشخصات فنی با پیکاپ‌هایی روبه‌رو هستیم که بیش ترشان از نظر قوای فنی از تکنولوژی‌های میتسوبیشی به خصوص در بخش پیشرانه بهره مند هستند. طی سال‌های اخیر، میتسوبیشی همکاری‌های گسترده‌ای با شرکت‌های خودروساز چینی به خصوص در بخش پیشرانه داشته است. 
آمیکو آسنا دنده‌ای معمولی، که ابتدایی‌ترین نسخه آمیکو آسنا محسوب می‌شود، به یک پیشرانه ۲.۴ لیتری ۴ سیلندر تنفس طبیعی دوگانه سوز ساخت میتسوبیشی مجهز شده است که با کد ۴G69 شناخته می‌شود. این پیشرانه توانایی تولید ۱۴۳ اسب بخار قدرت و ۲۰۰ نیوتن متر گشتاور را دارد، این قدرت از طریق یک گیربکس ۵ سرعته دستی در صورت نیاز به هر دو محور خودرو انتقال می‌یابد. 
آمیکو آسنا توربوشارژ دنده‌ای اما نسبت به نسخه قبلی خود کاملاً دگرگون شده و تبدیل به یک خودروی قوی‌تر و پرشتاب‌تر شده است. قلب تپنده این پیکاپ بزرگ از نوع ۴ سیلندر ۲.۴ لیتری توربوشارژ است که ساخت شرکت میتسوبیشی است و با کد ۴K22 شناخته می‌شود. این پیشرانه قابلیت تولید ۲۱۸ اسب بخار قدرت و ۳۲۰ نیوتن متر گشتاور را دارد و همچنین جعبه دنده آمیکو آسنا توربو دنده‌ای از نوع ۶ سرعته دستی است. 
مکث کلوت نیز اکنون در دو نسخه اتوماتیک و دستی تولید می‌شود که هر دو نسخه پیشرانه‌ای یکسان دارند. پیشرانه مکث کلوت از نوع ۴ سیلندر ۲.۴ لیتری توربوشارژ است که توانایی تولید ۲۱۵ اسب بخار قدرت و ۳۲۰ نیوتن متر گشتاور را دارد. این قدرت از طریق یک گیربکس ۶ سرعته دستی و یا ۶ سرعته اتوماتیک به هر چهار چرخ خودرو منتقل می‌شود.
پیکاپ محبوب دیگر بازار، KMC T8، یک قلب تپنده ۴ سیلندر ۲ لیتری توربو شارژ را دارد که توانایی تولید ۱۷۴ اسب بخار قدرت و ۲۹۰ نیوتن متر گشتاور را دارد. قدرت پیشرانه T8 از طریق یک گیربکس ۶ سرعته دستی به هر دو محور خودرو انتقال می‌یابد. 
فوتون G7 نماینده ارشد ایران خودرو دیزل نیز به یک پیشرانه ۴ سیلندر ۲ لیتر توربوشارژ مجهز شده است که می‌تواند حداکثر ۲۳۸ اسب بخار قدرت و ۳۲۰ نیوتن متر گشتاور را تولید کند. همچنین پیشرانه این پیکاپ ساخت شرکت بورگوارد است که با کد ۴G20T15 شناخته می‌شود. جعبه دنده فوتون G7 نیز از نوع ۸ سرعته اتوماتیک است. 
برادر دیگر فوتون G7، یعنی فوتون تونلند S، یک پیشرانه ۲ لیتری ۴ سیلندر توربوشارژ را دارد که ساخت شرکت بورگوارد است و با کد ۴G20T14 شناخته می‌شود. این پیشرانه توانایی تولید ۲۰۰ اسب بخار قدرت و ۳۰۰ نیوتن متر گشتاور را دارد که از طریق یک گیربکس ۵ سرعته دستی در صورت نیاز به هر چهار چرخ منتقل می‌شود. 
در آخر، زامیاد زاگرس، که نسخه دیگری از مکث کلوت محسوب می‌شود، یک پیشرانه ۴ سیلندر ۲.۴ لیتری تنفس طبیعی را زیر کاپوت خود می‌بیند که ساخت شرکت میتسوبیشی و از سری ۴G69 است. این قلب تپنده توانایی تولید ۱۳۱ اسب بخار قدرت و ۲۰۰ نیوتن متر گشتاور را دارد که از طریق یک گیربکس ۵ سرعته دستی نیرو را به هر دو محور منتقل می‌کند. 
در بخش امکانات رفاهی و ایمنی هر یک از خودروها به سطحی از امکانات مجهز شده اند و به صورت کلی، سطح امکانات قابل قبولی را در آن ها شاهد هستیم. آمیکو آسنا دنده‌ای سطح امکانات کم تری نسبت به نسخه جدید دارد و خوشبختانه در آسنا توربو دنده‌ای شاهد آپشن‌های کامل‌تر و کارآمدتری هستیم. یکی از نکات مثبت آسنا توربو دنده‌ای استفاده از آپشن‌های کارآمد و مهم است و آمیکو سعی داشته به جای به کار بردن آپشن‌های مختلف و بالا بردن قیمت، از امکانات رفاهی و ایمنی کاربردی بر روی این خودرو استفاده کند. از جمله امکانات آمیکو آسنا توربو دنده‌ای می‌توان به سیستم کنترل پایداری، دو عدد کیسه هوا، سیستم کنترل کشش، کروز کنترل، اتولایت، دی لایت، مه شکن عقب و جلو، قابلیت تنظیم ارتفاع نور چراغ های جلو، رینگ آلومینیومی، آینه های کناری برقی دارای راهنما، مالتی مدیا ۹ اینچی ضد رفلکس نور، نویگیشن، سوییچ کنترل گشتاور پدال کلاچ، تریم داخلی چرمی، صندلی راننده با تنظیم ۶ حالته، دو عدد جعبه داشبورد با درِ آرام بازشو، پورت  USB، کامپیوتر سفری، جای لیوان، جای عینک سقفی، زیر آرنجی صندلی عقب، دوربین و سنسور دنده عقب اشاره کرد.
فوتون G7 نیز جزو پیکاپ‌های پر آپشن بازار محسوب می شود که از جمله آن ها می‌توان از مواردی مانند سیستم تهویه اتوماتیک، ۶ کیسه هوا، دوربین ۳۶۰ درجه، آینه های تاشو برقی، سنسور دنده عقب، نمایشگر ۱۰.۲۵ اینچی لمسی مالتی مدیا، سنسور نور و باران، تنظیم حالت انتقال قدرت (AUTO-2H-4H-4L)، تنظیم حالت رانندگی اسپرت، عادی و اکونومی، صندلی شش حالته برقی راننده، گرم‌کن صندلی های جلو، کروز کنترل، استارت دکمه ای، پدل شیفتر (تعویض دنده از پشت فرمان)، سیستم پایش فشار باد تایر ها (TPMS)، رول بار، کنترل حرکت در سراشیبی و قفل دیفرانسیل اتوماتیک نام برد. 
فوتون تونلند S نیز امکاناتی نظیر فرمان هیدرولیکی، سیستم ترمز هیدرولیکی، دو کیسه‌ هوای ایمنی برای راننده و سرنشین جلو، ترمز ضد قفل (ABS)، سامانه توزیع کننده الکترونیکی نیروی ترمز (EBD)، سیستم کنترل پایداری (ESP)، سیستم حفظ خودرو در شیب (HDC HAC)، باک سوخت ۷۶ لیتر، نمایشگر ۱۰ اینچی لمسی، بلوتوث، ره‌یاب، خروجی ۱۲ ولت، سیستم تهویه مطبوع دیجیتال، قفل مرکزی، ساعت دیجیتال، کروز کنترل، کنترل الکتریکی وضعیت انتقال قدرت، سنسور پارک و دوربین دنده عقب، تنظیم ارتفاع نور چراغ جلو، اتولایت (سنسور نور)، چراغ‌های روز و تنظیم برقی آینه‌های کناری و رینگ‌های اسپرت آلومینیومی ۱۷ اینچ را دارد. 
نماینده کرمان موتور در این مقایسه، KMC T8، هم به آپشن‌هایی نظیر سیستم مولتی مدیا به همراه مانیتور و شش بلندگو، سیستم ورود و استارت بدون کلید، اتولایت و دی لایت، آینه‌های کناری برقی گرم‌کن دار، فرمان هیدرولیکی به همراه کلیدهای کنترلی، گرم‌کن شیشه عقب، سیستم تهویه مطبوع الکتریکی، رکاب کناری، تریم چرمی کابین، چراغ زنون جلو و LED عقب، سنسور عقب، دوربین عقب، کروز کنترل و چراغ مه شکن جلو و عقب، ترمز ضد قفل و توزیع الکترونیکی نیروی ترمز، سیستم کنترل حرکت در سربالایی و سراشیبی‌، سیستم کنترل کشش، سیستم کنترل پایداری، کیسه هوای راننده و سرنشین جلو و سنسور باد تایرها تجهیز شده است. 
حتما ببینید: ویدیو تست و بررسی کی ام سی T8
مکث کلوت نیز در هر دو نسخه اتوماتیک و دستی به امکاناتی مانند ۲ ایربگ برای راننده و سرنشین، سیستم کنترل پایداری ESC، شیشه بالابر های برقی، آینه های کناری با تنظیم برقی و گرم‌کن، سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک با پنل لمسی، سیستم ورود و خروج بدون کلید و استارت دکمه ای، سیستم مولتی مدیا با مانیتور ۸ اینچی و کلید های کنترل از روی فرمان همراه با ۸ بلندگو، کروز کنترل، کامپیوتر سفری، صندلی راننده ۶ جهته برقی، تنظیم ارتفاع چراغ های جلو و رول بار مجهز شده است. 
حتما ببینید: ویدیو تست و بررسی پیکاپ کلوت مکث موتور
همچنین نماینده زامیاد یعنی پیکاپ زاگرس به آپشن‌هایی مانند قفل دیفرانسیل الکتریکی محور عقب، مانیتور لمسی همراه با TPMS، تنظیم الکترونیکی سیستم تهویه مطبوع، تریم چرمی صندلی‌ها و فرمان، حالت‌های دیفرانسیل ۴L ،۴H و ۲H، سنسورهای هشداردهنده موانع در قسمت عقب خودرو، سیستم کنترل پایداری، ۲ کیسه هوا، دوربین دید عقب، رینگ‌های آلومینیومی، شیشه بالابرهای برقی درها و تنظیم برقی زوایای آینه‌های کناری را با خود به همراه دارد. 
۱- آسنا توربو دنده ای (۱۲۵۰ کیلوگرم) ۲- مکث کلوت (۱۰۰۰ کیلوگرم) ۳- فوتون G7 ایران خودرو دیزل (۱۰۰۰ کیلوگرم) ۴- فوتون تونلند اس (۹۲۵ کیلوگرم) ۵- کی ام سی T8 (۸۴۰ کیلوگرم) ۶-زاگرس (۷۵۰ کیلوگرم)
۱- آمیکو آسنا توربو دنده‌ای ۲-مکث کلوت ۳- زاگرس زامیاد ۴- زامیاد زاگرس ۵- فوتون جی هفت ۶- فوتون تونلند اس ۷- کی ام سی تی هشت
فقط نیسان ابی


اسب بخار فعالیت خود را از سال ۱۳۹۴ با محور تست و بررسی ویدیویی خودروها آغاز کرد. این رسانه در همان سال پایگاه خبری خودرو را در فضای وب تاسیس کرد و با انتشار اخبار مختلف صنعت خودرو، شاخه های فعالیت خود را گسترش داد. در حال حاضر پایگاه خبری اسب بخار یکی از پرمخاطب ترین رسانه های صنعت خودرو در ایران است و به صورت روزانه به اخبار و حواشی آن می پردازد.
source
تولید محتوا
سئو سایت
چکیده محبوب ترین مقالات خودرو ایران و جهان
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.
source

همه چیز از همه جا برای ماشین شما
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

توسط khodrocamp