همه چیز از همه جا برای ماشین شما
برای تامین امنیت و تضمین سلامت خودرو احتیاج به داشتن اطلاعات آنلاین ماشین داریم، در این مقاله بررسی می کنیم که بین تکنولوژی های جدید کدام یک انتخاب بهتری است؟ دستگاه تلماتیک یا ردیاب خودرو؟
هر دوی این تکنولوژی ها مزایای فراوانی در مورد موقعیت یابی، امنیت و کنترل سلامت و نگهداری خودرو ارائه می دهند. ما در این مقاله به مقایسه دستگاه تلماتیک و ردیاب gps می پردازیم و سعی میکنیم به شما در انتخاب گزینه مناسب خودروتان کمک کنیم.
ردیاب ها به طور خاص روی پیدا کردن موقعیت دستگاه و خودرو تمرکز دارند. دستگاه با استفاده از Global Positioning System یا به اختصار GPS به ۳۱ ماهواره فعال این سیستم وصل می شوند.
این ماهواره ها از زمین حدود ۲۰.۰۰۰ کیلومتر فاصله دارند. و به طور دایم در مدار خودشان اطراف زمین میچرخند. مدار چرخش ماهواره ها را در تصویر زیر میبینید.
ماهواره ردیاب
ردیاب های رایج در بازار با کمک آنتن خود به تعدادی از این ماهواره ها وصل می شوند و به صورت زنده موقعیت دقیق دستگاه را تعیین می کنند. ردیاب ها دستگاه هایی کوچک و با نصب آسان هستند. اکثر ردیابهای عادی ویژگی های پیشرفته مثل تعیین حصار جغرافیایی و سیستم هشدار ورود و خروج به آن را ندارند.
دستگاه تلماتیک به زبان ساده دستگاهی است که با اتصال به سنسور ها و کامپیوتر های مختلف (مثل ایسیو های خودرو، سنسور شتاب سنج و..) از آنها اطلاعات را گردآوری و از طریق اینترنت ارسال می کند. این دستگاه ها با ترکیب اطلاعات ایسیوها، سیستم GPS، شبکه دیتا و سنسورهای خود اطلاعات مختلفی را از خودرو استخراج و به یک سرور مرکزی ارسال می کند. دستگاه تلماتیک اطلاعاتی مثل مصرف سوخت، سرعت، ترمز ناگهانی، شتاب گیری، سلامت موتور، وضعیت ترمزها، وضعیت کیسه هوا، عیبهای قطعات خودرو و… که برای کنترل سلامت خودرو حیاتی هستند را به کاربر می دهد.
همچنین دستگاه تلماتیک امکانات پیشرفته تری مثل قطع سوخت و خاموش کردن خودرو از راه دور و تعیین حصار جغرافیایی و محدوده مجاز رفت آمد را به کاربر ارائه می کند.
با این توصیف دستگاه ردیاب، نوعی دستگاه تلماتیک است که فقط به اطلاعات GPS و موقعیت مکانی دسترسی دارد و با بقیه منابع دیتا ارتباطی برقرار نمی کند.
دستگاه تلماتیک موبیکار، توانایی جمع آوری و ارسال اطلاعات از سنسورها و منابع داده های مختلفی را از جمله پورت عیب یابی و ایسیو های خودرو، سنسورهای آنالوگ، GPS و… دارد، همچنین قابلیت دریافت دستورات از پلتفرم و انتقال آنها به سنسورها را نیز داراست. به همین دلیل ارتباط جامعی با بخش های مختلف خودرو برقرار می کند.
در ادامه به مقایسه کاربردهای دستگاه تلماتیک موبیکار با ردیاب های رایج بازار می پردازیم.
در حوزه امنیت خودرو، دستگاه تلماتیک راه حل جامع تری را ارائه می کند. با امکان خاموش کردن خودرو از راه دور، شناسایی حرکت غیرمجاز خودرو، ارسال هشدار و مکان یابی زنده، دستگاه تلماتیک به خوبی امنیت خودرو شما را تامین میکند. از سوی دیگر ردیابها فقط موقعیت مکانی خودرو را اعلام می کنند و دیگر امکانات دستگاه تلماتیک را ندارند، اما همچنان گزینه مناسبی برای پیشگیری از سرقت خودرو و پیدا شدن آن هستند.
با قابلیت دیاگ و عیب یابی دستگاه تلماتیک، برنده این بخش تقریبا مشخص است. دستگاه های تلماتیک با جمع آوری و آنالیز دیتای سلامت موتور و بخش های مختلف خودرو، بهینگی مصرف سوخت و پارامترهای مختلف دیگر، کنترل کاملی روی سلامت خودرو شما می دهند. با یادآوری زمان تعویض، تشخیص مشکلات قطعات پیش از  خرابی و .. می توانند هزینه های تعمیر خودرو را به طور چشمگیری کاهش دهند. ردیاب ها اما در این زمینه حرفی برای گفتن ندارند.
نصب ردیاب ها معمولا بسیار آسان است، تنها نکته نصب آنها موقعیت مناسب آنتن GPS است که باید در بالاترین نقطه ممکن بوده و نباید روی آن فلز باشد. بسیاری از ردیابها با باتری کار می کنند و نیازی به اتصال به سیستم برق خودرو ندارند. همچنین ردیاب ها به نسبت ارزان هستند و حجم ارسال و دریافت دیتای آنها توسط سیمکارت نیز معمولا کم است.
دستگاه های تلماتیک اما نصب پیچیده تری دارند، از یک سو حتما باید به پورت OBD و سیستم عیب یابی خودرو متصل باشند و از سوی دیگر باید به سیستم برق خودرو نیز وصل شوند تا بتوانند کنترل کاملی روی اجزا داشته باشند. قیمت اولیه دستگاه تلماتیک  و دیتای مصرفی آنها نیز نسبت به ردیاب ها بیشتر است.
ردیابهای رایج در بازار ایران در زمان نگارش این مقاله بین ۱ تا ۳.۵ میلیون تومان قیمت دارند.
تنها تولیدکننده و ارائه کننده دستگاه تلماتیک در ایران فعلا موبیکار است که می توانید از طریق لینک زیر قیمت مدلهای مختلف آن را ببینید و به صورت آنلاین سفارش دهید.
دستگاه تلماتیک همچنین امکان اتصال به پلتفرم خودرو متصل و گزارش گیری های پیشرفته را نیز به کاربر می دهد. 
مشاهده کامل
مشاهده کامل
مشاهده کامل
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


جهت اطلاع از آخرین اخبار و تخفیف ها شماره تماس خود را وارد کنید.
آدرس: تهران، پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف، خیابان تیموری، بالاتر از میدان تیموری، خیابان شهید علی لطفعلی خانی، خیابان پارس، پلاک ۱۵، طبقه اول، واحد ۲
شماره تماس: ٥٤٦٠١ ٠٢١
واحد پشتیبانی: ٠٩٣٥٥٤٦٠١٧١
واحد فروش: ٠٩٩٠٩٦٠٠٨٥٢
ایمیل: [email protected]
source

همه چیز از همه جا برای ماشین شما
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

توسط khodrocamp