همه چیز از همه جا برای ماشین شما
موتورها به‌عنوان قلب خودرو، نقشی حیاتی در عملکرد و عمر خودروها دارند. در انتخاب موتور مناسب برای خودرو، معمولاً توجه به ویژگی‌ها و عملکرد آنها اهمیت بالایی دارد. هردو موتور TU5 و XU7P، که توسط ایران خودرو تولید شده‌اند، به‌طور گسترده در محصولات این شرکت دیده می‌شوند. اما کدام‌یک از این موتورها بهتر است و چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟ در این مقاله از کارنامه قرار است به این سؤال پاسخ دهیم؛ با ما همراه باشید.
معرفی موتور tuf
موتور tu5 (تیو فایو) یک موتور بنزینی چهار سیلندر با حجم ۱.۶ لیتر است که سال‌ها پیش توسط پژو توسعه داده شده است. این موتور در خودروهای ساخته‌شده توسط پژو و سیتروئن استفاده می‌شد و اولین‌بار در نسخه تیپ ۵ پژو ۲۰۶ به بازار ایران عرضه شد. این موتور با قدرت و کارایی خوبش شناخته شده است و عملکرد مناسبی را در خودروهای کوچک و خانوادگی ارائه می‌دهد. با توجه به حجم کوچک آن، مصرف سوخت موتور tu5 نسبتاً کم است و در عین حال توان مناسب و راندمان خوبی ارائه می‌دهد. موتور tu5 در برخی از خودروهای تولیدشده توسط شرکت ایران‌خودرو استفاده شده است. برخی از خودروهایی که از موتور tu5 استفاده می‌کنند شامل  پژو پارس ال ایکس، دانگ فنگ h30، رانا، بسیاری از خودروهای قدیمی برند سیتروئن، پژو ۲۰۶، ۲۰۷،۳۰۱، تارا و پژو ۴۰۵ می‌شوند.
معرفی موتور xu7p
موتور XU7 پلاس نسخه ارتقایافته موتور XU7 و یکی از قدرتمندترین موتورهای ساخت ایران است؛ البته اگر بتوان گفت ساخت ایران! چراکه نسخه اصلی آن یعنی XU7 همان موتور ساخت پژو-سیتروئن ۲۰ سال پیش است. با این حال ایران خودرو به‌دلیل مصرف کمتر سوخت و عملکرد خوب xu7p، تصمیم دارد از این موتور در محصولات جدید خود استفاده کند. سوختن واشر سرسیلندر جدی‌ترین مشکل موتور xu7 بود که در نسخه xu7p برطرف شده است. دیسک و صفحه کلاچ در پژو پارس xu7p بزرگتر شده است. در کل تغییرات اعمال‌شده باعث شده است فرسودگی موتور کاهش یابد و صدای کمتری در کابین شنیده شود. میانگین مصرف سوخت پژو پارس مجهز به موتور xu7p حدود ۷.۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر است و به‌راحتی می‌تواند استاندارد آلایندگی یورو ۵ را پشت سر بگذارد. در حال حاضر این موتور در پژو پارس جدید مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 
اگر به این دو موتور نگاه کنید تفاوت چشمگیری در ظاهرشان نمی‌بینید. به‌عنوان مثال مجرای پلاستیکی ورودی هوا که محفظه فیلتر هوا را شامل می‌شود در هر دو خودرو کاملا مشابه است، اما تفاوت پوشش پلاستیکی سوپاپ بالای سرسیلندر، آن‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کند. از نظر ابعاد، سرسیلندرهای TU5 بزرگتر از موتور XU7P است اما در سمت مقابل می‌توان گفت که بلوک سیلندر موتور XU7P بزرگتر است.
موتورهای TU5 و XU7P از نظر فنی با یکدیگر تفاوت دارند. در ادامه به برخی از مهم‌ترین تفاوت‌های فنی این دو موتور اشاره خواهیم کرد:
 
مقایسه استهلاک tu5 و xu7p
طبق ادعای ایران خودرو، ارتقای قطعات و طراحی جدید xu7p باعث استهلاک کمتر آن شده است و هزینه‌های نگه‌داری آن هم به‌دلیل مصرف سوخت کمتر، کاهش یافته است. البته واقعیت این است که مصرف سوخت کمتر به‌دلیل کاهش قدرت خودرو، کار بزرگی نیست!
اگر بخواهیم از نظر هزینه‌های نگه‌داری و استهلاک این موتور را با tu5 مقایسه کنیم، ما هنوز هم به tu5 رأی می‌دهیم، چراکه مصرف سوخت کمتری دارد، قیمت روغن موتور سازگار با آن کمتر است، قطعات آن به‌راحتی یافت می‌شوند و به‌صورت کلی هزینه نگهداری آن کمتر است. البته همه این‌ها ممکن است با افزایش تولید خودروهایی با موتور xu7p تغییر کند.
خریداران خودروهای دست‌دوم، معمولا بیش از هر چیزی به هزینه‌های نگه‌داری، استهلاک و فراوانی قطعات اهمیت می‌دهند و این همان‌جایی است که tu5 برتری خود را به‌وضوح نشان می‌دهد. در واقعیت نیز با نگاهی به بازار خرید و فروش خودروهای دست دوم خواهید دید که تقاضای خودروهای مجهز به موتور tu5 نسبت به موتورهای xu7p بیشتر است.
 
تعیین اینکه کدام‌یک از این موتورها بهتر است، به نیازها و ترجیحات شما، نوع استفاده، عملکرد مورد انتظار و شرایط محیطی که خودرو در آن استفاده می‌شود، بستگی دارد. هر کدام از این موتورها ویژگی‌ها، مزایا و معایب خود را دارند. اما موتور tu5 به‌دلیل قدرت بیشتر، استهلاک و هزینه نگه‌داری کمتر و تقاضای بیشتر در بازار دست‌دوم‌ها، می‌تواند به‌عنوان موتور بهتر برای اکثریت جامعه در نظر گرفته شود.
در تست‌های انجام شده، پژو پارس با موتور xu7p بهتر از رقیب خود با موتور tu5 عمل کرده است.
با توجه به هزینه‌های نگهداری بالاتر موتور xu7p و دسترسی کمتر به قطعات آن نسبت به موتور tu5، می‌توان گفت که موتور tu5 در حال حاضر اقتصادی‌تر است.
سخن آخر
همان‌طور که در این مقاله دیدید موتور tu5 با وجود قدیمی‌تر بودن، عملکرد بهتری نسبت به موتور جدید ایران‌خودرو یعنی xu7p دارد. البته نمی‌توان گفت که این موتور باید انتخاب اول همه خریداران باشد. xu7p هم مزایای خاص خود را دارد که ممکن است برای برخی از خریداران خودرو ارجحیت داشته باشد. شما چطور فکر می‌کنید؟ به نظر شما کدام یک از این دو موتور بهتر است؟ نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.
نوشته مقایسه موتور tu5 و xu7p؛ کدام‌یک بهتر است؟ اولین بار در وبلاگ کارنامه. پدیدار شد.
source

همه چیز از همه جا برای ماشین شما
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

توسط khodrocamp