ورود و ثبت نام
وبلاگ
آیا مزایای استفاده از باد نیتروژن در لاستیک خودرو را می دانید؟ استفاده از نیتروژن در تایر خودرو به جای هوا، روز به روز در حال افزایش می باشد و افراد بیشتری به استفاده از باد نیتروژن بجای باد معمولی رو می آورند. لازم به ذکر است باد نیتروژن چیز جدیدی نبوده و سال هاست که در لاستیک هواپیماها، خودروهای ارتشی و… از آن استفاده می کنند. با توجه به پیشرفت تکنولوژی و برای استفاده بهتر و رانندگی مطمئن تر، از باد نیتروژن برای لاستیک های خودرو نیز استفاده می شود. در این مقاله از آزمون خودرو، آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای خودرو، می خواهیم در مورد استفاده از باد نیتروژن در لاستیک خودروها و مزایای آن مطالبی را برای شما بیان کنیم.
همانطور که گفته شد، استفاده از گاز نیتروژن در تایرهای خودرو روز به روز در حال افزایش است و رانندگان بیشتری به مرور زمان ترغیب به استفاده از این گاز می شوند. نکات مثبت استفاده از گاز نیتروژن به شرح زیر است:
مولکول های نیتروژن اندازه بزرگتری نسبت به مولکول های اکسیژن دارند، به همین دلیل فرار مولکولی کمتری دارند. تحقیقات نشان می دهد که کم شدن فشار باد نیتروژن ۱/۳ باد معمولی اکسیژن دار است. از دلایل پایداری باد نیتروژن تغییرات خیلی کم فشار باد در تغییرات آب و هوایی است. ولی در باد معمولی که دارای رطوبت است وقتی آب و هوا تغییر می کند در فشار باد نیز تاثیر مستقیم دارد. مثلا با سرد شدن هوا شاهد کاهش فشار باد لاستیک خواهید شد.
مزیت دیگر استفاده از نیتروژن در لاستیک ها این است که گاز یاد شده در آتش سوزی و احتراق عامل کمکی نیست. چرا که اکسیژن یکی از موارد لازم در هنگام احتراق است. لاستیک هایی مانند لاستیک لیفتراک که ممکن است برای انتقال ابزار و مواد در مکان های خاص و حساس به آتش (نظامی – صنعتی ویژه) مورد استفاده قرار گیرند، ملزم به استفاده از نیتروژن در باد لاستیک های خود هستند.
موسسه EPA می گوید اگر هر 4 تایر به اندازه 1 پی اس آی کم باد باشد، تا 0.3 درصد در مصرف سوخت تاثیر منفی می گذارد. در نتیجه چون نیتروژن حفظ فشار باد بهتری دارد باعث کاهش مصرف سوخت می شود.
اگر شما حداقل ماهی 1 بار فشار باد لاستیک را چک کنید، نیازی به مبلغ اضافی برای باد نیتروژن ندارید و بنابراین برتری نیتروژن در مصرف سوخت کم رنگ خواهد شد. ولی عمل کردن به این اصل یعنی چک کردن فشار حداقل ماهی یکبار برای بیشتر مردم سخت است. اکثرا فراموش می کنند که باد لاستیک ها را چک کنند. با وجودی که اکثر خودروهای مدرن مجهز به سیستم TPMS یا کنترل فشار باد لاستیک هستند، موسسه استاندارد و ایمنی بزرگراه های آمریکا در تحقیقات خود متوجه شد که فقط 57% از خودروهایی که مجهز به این سیستم بودند فشار بادشان صحیح بود. زیرا این سیستم ها طوری طراحی شده اند که اغلب کمبود فشار باد را نشان دهند و صحیح بودن فشار باد را نمایش نمی دهند.
باد نیتروژن به علت دارا بودن اندازه مولکولی بزرگتر، تقریبا ۴ درصد سبک تر از باد معمولی است. این خاصیت باعث می شود باد نیتروژن گرما را با سرعت بیشتری از دست دهد، در نتیجه خطر ترکیدگی لاستیک به صورت قابل توجهی کاهش پیدا می کند. به خاطر همین خاصیت است، که از باد نیتروژن در ماشین های مسابقه ای استفاده می شود، تا خطرات احتمالی از طرف لاستیک را کاهش دهند.
نیتروژن یک گاز بی اثر است،  به این معنی که با محیط اطراف واکنش نشان نمی‌دهد. بنابراین با سطح داخلی لاستیک واکنش نشان نمی‌دهد. از نظر تئوری، این شرایط عمر لاستیک را افزایش می‌دهد. استفاده از نیتروژن همچنین به معنای عدم وجود آثار مخرب بخار آب، داخل تایر است. بخار آب احتمال زنگ زدن چرخ یا میل سوپاپ از داخل را افزایش می‌دهد. این یکی دیگر از مزایای بلندمدت تایرهایی است که با نیتروژن پر می‌شوند.
بر اساس گزارشات و اطلاعات در این زمینه، می توان به این موضوع اشاره نمود که هوای معمولی استفاده شده در لاستیک خودرو دارای ناخالصی بوده و شامل ۷۸ درصد نیتروژن، ۲۱ درصد اکسیژن، ۱ درصد سایر گازها و رطوبت می باشد. به همین دلیل این رطوبت موجود در هوای معمولی منجر به افزایش خورندگی لاستیک های خودرو و کم شدن سیم لاستیک ها می شود. از همین رو استفاده از باد نیتروژن می تواند کاملا مفید باشد و به این دلیل که رطوبت به طور کامل حذف می شود، عمر لاستیک های خودرو افزایش می یابد. پس چون باد نیتروژن خشک است و رطوبت و آب در لاستیکی که باد نیتروژن دارد وجود ندارد بنابراین پوسیدگی رینگ رخ نمی دهد.
نرم شدن لاستیک‌هایی که از باد نیتروژن پر می‌شوند، تا ۳۰ درصد عملکرد ترمزهای خودرو را در سرعت‌های بالا افزایش می‌دهد. بنابراین اگر از آن دسته راننده‌هایی هستید که با سرعت بالا رانندگی می‌کنید، بهتر است لاستیک‌های خودرو را از باد نیتروژن پر کنید.
تعداد لاستیک‌هایی که سالانه به دلیل استفاده از باد معمولی به‌عنوان زباله شناسایی می‌شوند بسیار زیاد است و می‌تواند محیط‌زیست را به خطر بیندازد. این در حالی است که تایرهای پر شده با باد نیتروژن در حدود ۳۰ درصد کمتر از تایرهایی با باد معمولی تولید زباله دارند. از طرفی باد نیتروژن بر نحوه سوخت خودرو تأثیر مثبتی می‌گذارد و از این نظر هم میزان آلودگی حاصل از سوخت خودرو را کاهش می‌دهد.
در این مطلب به بیان مزایای استفاده از باد نیتروژن در لاستیک خودرو پرداختیم. باد کردن لاستیک های وسایل نقلیه توسط دستگاه نیتروژن ساز اطمینان خاطر شما را از پر باد بودن لاستیک برای مدت زمان طولانی تر و بهبود عملکرد ماشین در حین حرکت و نیز کاهش هزینه های اقتصادی فراهم می آورد. به علاوه مسافرت در این حالت معنای تازه ای به خود می گیرد. دستگاه تولید نیتروژن فشار نیتروژنی ثابت و پایداری را برای لاستیک فراهم می کند، که باعث افزایش طول عمر لاستیک ماشین، ایمنی در جاده و صرفه جویی اقتصادی برای مشتریان می گردد. در واقع، با استفاده از سیستم نیتروژن برای باد کردن لاستیک وسایل نقلیه تان مزایای زیادی را تجربه خواهید کرد.


آزمون خودرو مرجع تخصصی آموزش کارشناسی رنگ و بدنه خودرو ، دیتیلینگ خودرو شامل واکس و پولیش و سرامیک خودرو ،دارای مجوز رسمی از سازمان فنی و حرفه ای کشور. به همراه کار آموزی رایگان و نامحدود است .
بلاگ
حساب کاربری من
استعلام مدارک
تست بینایی رنگ
ورود


source

توسط khodrocamp