همه چیز از همه جا برای ماشین شما
کاهش اخیر قیمت خودرو در بازار آزاد، باعث شده بسیاری از متقاضیان خرید خودرو از طریق سامانه یکپارچه فروش، دیگر رغبتی به ادامه فرایند نداشته باشند. آمار قابل‌توجه انصراف مشتریان خودرو از سامانه یکپارچه، مهر تأیید روی این ادعا می‌زند.
 دومین طرح جامع عرضه خودرو در سامانه یکپارچه فروش به تازگی برگزار شده و نتایج قرعه‌کشی و موعد تحویل خودروها در تاریخ ۲۴ آذرماه مشخص می‌شود. با این وجود به نظر می‌رسد ارزانی‌های اخیر، باعث شده افراد دیگر تمایلی به خرید خودرو از طریق سامانه نداشته باشند. حال که قیمت برخی خودروها در بازار آزاد به طرز چشمگیری کاهش یافته، دیگر چه نیازی به انتظار کشیدن برای تحویل خودرو است؟
با اینکه فراخوان واریز وجه از سوی خودروسازان برای شرکت‌کنندگان مرحله اول صادر شده، ولی طبق گفته مدیر سامانه یکپارچه، عده‌ای از واریز وجه صرف‌نظر، و بدین ترتیب، انصراف خود را اعلام کرده‌اند. انصراف مشتریان خودرو از سامانه طبیعتا باعث خالی شدن ظرفیت‌ها و احتمال تحویل زودتر از موعد برخی محصولات می‌شود. حدود ۲۰ درصد متقاضیان خودروهای داخلی و حدود ۵۰ درصد متقاضیان خودروهای مونتاژی با عدم اقدام به‌موقع جهت واریز وجه، انصراف از خرید را اعلام کرده‌اند.
انصراف مشتریان خودرو از سامانه به بهانه ارزانی در بازار آزاد، در حالی است که یکی از عوامل تأثیرگذار در این ارزانی، عرضه جامع خودرو در سامان یکپارچه تخصیص است. به دلیل عدم قرعه‌کشی، بسیاری متقاضیان علی‌الخصوص در مرحله اول به سمت سامانه هجوم برده و نام‌نویسی کردند. بدین ترتیب، تقاضا در بازار کمتر شد و فروشندگان برای اینکه بتوانند هرچه سریع‌تر ماشین‌های خود را به فروش برسانند، اقدام به کاهش قیمت‌ها کردند.
البته یک دلیل مهم دیگر پشت انصراف مشتریان خودرو از سامانه وجود دارد و آن، افزایش قیمت کارخانه‌ای خودروهای داخلی و در مقابل کاهش قیمت تولیدی خودروهای مونتاژی است. این اقدامات که از سوی شورای عالی رقابت انجام شده، اختلاف بین قیمت کارخانه‌ای و قیمت بازار آزاد محصولات داخلی را کمتر کرده و باعث شده افراد، به خرید خودرو از بازار آزاد در عوض تحویل فوری روی آورند. همچنین کاهش باورنکردنی قیمت خودروهای مونتاژی علیرغم میل و رغبت سازندگان، تردید و ترس از گرانی آینده را در دل متقاضیان خودروهای مونتاژی انداخته و باعث شده از ادامه فرایند خرید در سامانه انصراف دهند. البته این موضوع که خودروهای مونتاژی نیز در بازار آزاد به طرز قابل‌توجهی ریزش قیمت داشته‌اند، در تصمیم این افراد دخیل بوده است.
نوشته انصراف مشتریان خودرو از سامانه یکپارچه تخصیص اولین بار در وبلاگ کارنامه. پدیدار شد.
source

همه چیز از همه جا برای ماشین شما
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

توسط khodrocamp