همه چیز از همه جا برای ماشین شما
چکیده محبوب ترین مقالات خودرو ایران و جهان

فهرست مطالب
گاهی اوقات خودرو به‌خوبی کار نمی‌کند و با لرزش‌های غیرطبیعی همراه است و حتی ممکن است ناگهان خاموش شود، به این اتفاق، ریپ زدن ماشین می‌گویند. اگر که با مشکل ریپ زدن ماشین مواجه شده‌اید، نگران نباشید، چون شما تنها نیستید. این مشکلی است که بسیاری از صاحبان خودرو با آن روبه‌رو هستند.
اما دلیل بروز این مشکل چیست و چگونه می‌توان آن را حل کرد؟ دلایل مختلفی وجود دارد که می‌تواند منجر به این اتفاق شود. در این مقاله از وبلاگ ایگل، به برخی از رایج‌ترین دلایل این مشکل و کارهایی که می‌توانید برای رفع آن انجام دهید، نگاهی خواهیم انداخت. بنابراین، اگر خودروی شما اخیراً با مشکل ریپ زدن مواجه شده است، برای کسب اطلاعات بیشتر، تا پایان این مطلب همراه ما بمانید.
گاهی ماشین دچار لرزش‌های غیرطبیعی، صداهای ناهنجار، کُپ و نوسان در دور موتور می‌شود. در این شرایط می‌گوییم خودرو ریپ می‌زند. در واقع اگر موتور ماشین به هر دلیلی نرم و یکنواخت کار نکرده و به‌شکل منقطع و نامتوازن فعالیت کند، ریپ زدن خودرو نامیده می‌شود. اگر خودروی شما دچار ریپ زدن شده است باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن آن را به یک تعمیرکار ماهر نشان دهید تا از آسیب‌های غیرقابل‌جبران احتمالی، پیشگیری نمایید.
 تعمیرات تخصصی کیا  تعمیرات تخصصی هیوندای  عیب یابی هیوندا  لرزش موتور کیا اسپورتیج  دلایل لرزش موتور خودرو  لرزش موتور سانتافه
دلایل متعددی موجب ریپ زدن ماشین می‌شود که در ادامه به بررسی شایع‌ترین این دلایل می‌پردازیم:
۱. گرفتگی فیلتر سوخت
فیلتر سوخت وظیفه‌ی فیلتر کردن سوخت را قبل از ورود به موتور و محفظه‌ی احتراق دارد. درصورتی‌که، فیلتر مسدود شود و سوخت به مقدار مناسب به محفظه‌ی موتور نرسد، موتور ماشین در حد مطلوب خود عمل نمی‌کند. در نتیجه، وقتی که شتاب می‌گیرید با کاهش قدرت موتور مواجه می‌شوید.
۲. مسدود شدن مبدل کاتالیزوری در اگزوز
اگزوز تمام گازهای مضر و غیرضروری را از موتور خارج می‌کند. هرچه زودتر اگزوز این گازها را دفع کند، موتور زودتر می‌تواند احتراق را شروع کند، در نتیجه، خودرو سریع و روان کار می‌کند.
اما اگر موتور ریپ می‌زند یا بد کار می‌کند و همزمان بوی تخم‌مرغ گندیده به مشامتان می‌رسد، مشکل از مبدل کاتالیزوری است. وقتی مبدل خراب می‌شود، نمی‌تواند هیدروکربن‌های موجود در اگزوز را بسوزاند و گوگردی را که موتور آزاد کرده است از بین نمی‌برد. به همین دلیل بوی شدید تخم‌مرغ فاسد را حس می‌کنید. در ابتدا با خرابی مبدل، ماشن فقط ریپ می‌زند، اما درنهایت با مسدود شدن کامل آن، دیگر ماشین روشن نمی‌شود.
۳. خرابی سنسورهای اکسیژن
میزان غلیظ یا رقیق بودن گازهای خروجی از موتور وسیله‌ی نقلیه‌ی شما، توسط سنسور اکسیژن اندازه‌گیری می‌شود. سپس ماژول کنترل الکترونیکی، از این اطلاعات برای تعیین نسبت هوا به سوخت در خودرو استفاده می‌کند.
اما اگر نقصی در سنسور اکسیژن رخ دهد، نمی‌تواند نسبت هوا به سوخت را به‌طور دقیق به ماژول کنترل الکترونیکی ارسال کند. این امر باعث می‌شود که سوخت، زیاد یا خیلی‌کم وارد موتور شده و باعث ریپ زدن آن ‌شود. بنابراین نیاز است که هر چندوقت یک‌بار، سنسورهای اکسیژن را تمیز یا اگر زیاد آسیب دیده‌اند، آن‌ها را تعویض کنید.
۴. انژکتورهای کثیف
انژکتورهای سوخت، جزء قطعات مهم موتور خودرو هستند که داخل سیستم سوخت خودرو، قرار دارند. کار اصلی انژکتورهای سوخت این است که سوخت را با فشار بالا داخل سیلندرها اسپری کنند تا احتراق اتفاق بیفتد.
اگر انژکتور سوخت آسیب ببیند یا به‌نحوی کار نکند، موتور قادر به تولید نیروی کافی برای کارکرد خودرو نخواهد بود. در نتیجه، می‌توانید انتظار داشته باشید که انواع مشکلات در عملکرد موتور رخ دهد که یکی از این مشکلات، ریپ زدن ماشین است. اگر زود به آن رسیدگی کنید، می‌توان با تمیز کردن انژکتورها مشکل را برطرف کرد. در غیر این‌صورت، باید آن‌ها را تعویض کنید.
۵. شمع‌های معیوب یا کثیف
یکی از رایج‌ترین علل ریپ زدن ماشین، خرابی یا کثیفی شمع‌های موتور است. شمع‌ها جزء مهمی از موتور احتراق داخلی خودرو هستند که وظیفه‌ی جرقه‌زنی در محفظه‌ی احتراق و اشتعال سوخت را برعهده دارند. اگر که شمع‌‌ها به‌درستی کار نکنند یا کثیف باشند، به‌خوبی نمی‌توانتد سوخت را مشتعل کنند. در نتیجه، ممکن است از دست دادن نیرو، کاهش عملکرد موتور، صداهای تق‌تق یا ضربه‌مانند و مصرف سوخت ضعیف را تجربه کنید.
سرشاخه‌های شمع باید به‌طور مرتب، تمیز و هرازگاهی تعویض شوند. اگر شمع‌ها هنوز فرسوده نشده‌اند می‌توان با تمیزکردن آن‌ها، مشکل را رفع کرد. در غیر این‌صورت نیاز به تعویض دارند. کارشناسان، توصیه می‌کنند جهت پیشگیری از بروز مشکلات ناشی از خرابی شمع‌ها، پس از طی کردن مسافتی در حدود ۴۰ تا ۵۰ هزار کیلومتر آن‌ها را تعویض کنید.
۶. مشکل در کویل‌‌ها یا وایر شمع
کویل، نوعی سیم‌پیچ القایی است که وظیفه‌ی تقویت ولتاژ تولیدی باتری خودرو و ارسال آن به شمع را برعهده دارد. اگر این قطعه و یا سوکت‌ها و سیم‌هایش دچار خرابی شوند، برق کافی برای جرقه زدن شمع‌ها تامین نشده و موتور دچار ریپ زدن می‌شود.
وایر شمع نیز قطعه‌‌ای در شمع است که برق ولتاژ بالا را از کویل دریافت کرده و به شمع می‌رساند. اگر وایر خراب شود یا عایق پوششی آن از بین برود، شاهد تخلیه‌ی الکتریکی از بدنه‌ی وایر، به سطوح فلزی اطرافش خواهیم بود. در این‌صورت، عملکرد شمع‌ها با مشکل مواجه شده و پدیده‌ی ریپ زدن خودرو رخ می‌دهد. بهتر است برای پیشگیری از بروز چنین اتفاقی هر ۶۰ هزار کیلومتر، وایر شمع‌ها را تعویض نمایید.
۷. کثیف و مسدود شدن فیلتر هوا
هوا و سوخت، در محفظه‌ی احتراق خودرو ترکیب می‌شوند تا نیروی مورد نیاز برای حرکت را تولید کنند. قبل از اینکه هوا وارد محفظه شود، ابتدا باید آن را فیلتر کرد تا عاری از هرگونه زباله و ناخالصی باشد؛ چراکه در غیر این‌صورت، ممکن است آسیب شدیدی به موتور خودرو وارد کند.
فیلترهای هوا، بعد از مدتی که از آن‌ها استفاده می‌شود، معمولا مسدود می‌شوند. با مسدود شدن فیلتر هوا، مقدار هوای ورودی به محفظه‌ی احتراق محدود می‌شود. از این‌رو، موتور در تولید نیروی کافی برای راه‌اندازی خودرو، دچار مشکل می‌شود.
۸. نقص در سنسور جریان هوا (MAF)
سنسور MAF یا جریان هوا، سنسوری است که بر روی هواکش خودرو، قبل از دریچه‌ی گاز نصب می‌شود و مقدار جرم هوای ورودی را اندازه‌گیری می‌کند. سپس این اطلاعات به رایانه‌ی اتومبیل منتقل می‌شوند و رایانه تشخیص می‌دهد که مقدار مناسب سوخت که باید به محفظه‌ی احتراق برسد چقدر است.
اگر این سنسورها کثیف شده باشند، اطلاعات اشتباه را به رایانه ارسال می‌کنند و بنابراین نسبت مخلوط هوا به سوخت به‌درستی تنظیم نمی‌شود. در این شرایط ممکن است مخلوط، زیاد رقیق یا غلیظ باشد. بنابراین تمیز کردن مکرر این سنسور، می‌تواند به جلوگیری از این مشکل در آینده کمک کند.

ریپ زدن ماشین، می‌تواند در پی بروز مشکلاتی در خودرو رخ داده و دلایل مختلفی داشته باشد. اما باید بدانید که رفع این مشکل تنها در گرو شناسایی عامل بروز آن می‌باشد. در واقع اگر عامل اصلی به‌درستی تشخیص داده نشود، نه‌تنها مشکل ریپ زدن حل نشده، بلکه دیگر قسمت‌های خودرو هم دچار مشکلات بزرگ و پرهزینه‌ای خواهند شد.
ردیاب دیاگ، یکی از ابزارهایی هست که می‌تواند به شما در تشخیص قطعات خراب خودرو کمک کند. ردیاب دیاگ با کامپیوتر خودرو یا همان ECU ارتباط دیجیتالی برقرار کرده و پس از دریافت اطلاعات مورد نظر و تحلیل آن‌ها می‌تواند شما را از عیب‌های جزئی و کلی ماشینتان مطلع کند.
در این‌صورت، زمانی که یکی از قطعات خودرو دچار خرابی شود، دیگر لازم نیست تعمیرکار تک تک اجزا و قطعات موتور را از هم باز کرده و چک نماید تا بتواند متوجه مشکل شود؛ شما با استفاده از ردیاب دیاگ می‌توانید در هر زمان و مکانی، حتی از راه دور به عیب‌یابی خودروی خود بپردازید و تنها برای تعمیر و یا تعویض قطعات معیوب به تعمیرگاه مراجعه کنید.
درصورتی‌که برای خرید ردیاب ایگل و نصب آن، نیاز به راهنمایی دارید، می‌توانید با همکاران ما در واحد پشتیبانی و فروش تماس بگیرید و سوالات خود را مطرح کنید تا شما را راهنمایی نمایند. کارشناسان ما به‌صورت ۲۴ ساعته و در ۷ روز هفته، آماده‌ی پاسخ‌گویی به شما هستند.
در این مقاله، سعی کردیم شما را با عمده دلایل ریپ زدن ماشین آشنا کنیم که با شناخت آن‌ها، بتوانید سریعا مشکل را برطرف کنید. این‌ها دلایلی بودند که معمولا در هر شرایطی که ماشین ریپ می‌زند، مخصوصا در هنگامی‌که شتاب می‌گیرید یا سرعتتان را بالا می‌برید، ممکن است یک یا چند مورد از آن‌ها در آن دخیل باشند.
توجه داشته باشید در مواجه با مشکلات خودرو از قبیل ریپ زدن ماشین، چنانچه نتوانستید آن را برطرف کنید، باید به نزدیک‌ترین تعمیرگاه مراجعه کرده تا از بروز هزینه‌های سنگین جلوگیری کنید.
ریتاردر (Retarder) چیست؟
ترمز اضطراری ماشین سنگین چیست و چگونه عمل می کند؟
کد خطای P0133 در دیاگ چیست ؟
سیستم ترمز بادی ماشین سنگین چیست و چگونه کار می کند؟
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب پربازدید
نمونه سوال امتحانی نیمسال دوم پیام های آسمانی هفتم خرداد 1402 + پاسخ
لیونل مسی به اینترمیامی آمریکا پیوست +رقم قرارداد
سیستم ترمز بادی ماشین سنگین چیست و چگونه کار می کند؟
هزینه تعویض یک دست دیسک و صفحه کلاچ خودرو چند؟
نمونه سئوال امتحانی پیام های آسمانی پایه هشتم خرداد 1401 +پاسخ
پربحث ترین ها
طرز تهیه بستنی سنتی در خانه
دلایل پلیس راهور برای شماره گذاری خودروهای ناایمن داخلی
عرضه خودرو‌های وارداتی پس از ۴ سال کلید خورد
گسل خودرویی فعال شد؟
پاسخ کوبنده ب‌ام‌و به مرسدس بنز EQE
اخبار روز
دلایل پلیس راهور برای شماره گذاری خودروهای ناایمن داخلی
۸ دلیل اصلی ریپ زدن ماشین را بشناسید
آشنایی با چراغ‌های تزئینی ماشین سنگین؛ زیبایی بخش جاده‌ها!
جدیدترین تجهیزات ارتش آمریکا در سال 2023 (عکس)
کاتولوگ اتوبوس شهری آرین عقاب افشان
بررسی دلایل ابتلا به سرطان پروستات در رانندگان کامیون و نحوه درمان آن
ریتاردر (Retarder) چیست؟
ترمز اضطراری ماشین سنگین چیست و چگونه عمل می کند؟
کد خطای P0133 در دیاگ چیست ؟
رونمایی از تراکتور شالیزار با حضور رئیس جمهور (عکس)
این غذای اصیل را فوری فوتی درست کنید
قیمت جدید محصولات وانت نیسان زامیاد (خرداد 1402)
لیونل مسی به اینترمیامی آمریکا پیوست +رقم قرارداد
خودروسازان اسناد در رهن خودروها را آزاد کنند
سیستم ترمز بادی ماشین سنگین چیست و چگونه کار می کند؟
آموزش تعویض لنت کامیون
هزینه تعویض یک دست دیسک و صفحه کلاچ خودرو چند؟
نمونه سوال امتحانی نیمسال دوم پیام های آسمانی هفتم خرداد 1402 + پاسخ
نمونه سئوال امتحانی پیام های آسمانی پایه هشتم خرداد 1401 +پاسخ
نمونه سوالات پیام های آسمانی نهم نوبت خرداد 1402 با جواب
نمونه سوال نهایی زبان دوازدهم علوم تجربی نوبت خرداد 1402 با جواب
قیمت پژو ۲۰۷ با موتور TU3 اعلام شد
عظیمی: داخلی سازی و تولید گیربکس اتوماتیک در اولویت قرار گیرد
فرایند قرعه‌ کشی برای نوبت‌ دهی خودروها – خرداد ۱۴۰۲
شرایط ثبت نام پژو ۲۰۷ با موتور TU3 -خرداد 1402
اخبار داغ
اعلام رده‌بندی کیفی خودروهای داخلی سبک وسنگین
مخدوش کردن پلاک خودرو جرم است/جریمه مخدوش بودن پلاک خودرو
تاریخچه دوربین های کنترل سرعت و نحوه کارکرد آن
کدام فشل تر است بانک مرکزی یا خودروسازی ؟
چگونه در جاده شیب دار (سربالایی) رانندگی کنیم ؟
خودرو
معرفی شاسی بلند تویوتا لندکروزر ۲۰۱۶ + قیمت و مشخصات
مشخصات موتور سایپا Z24 – EU IV
تغییرات پورشه کاین از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۷ + عکس
تجربه رانندگی و بررسی عملکرد رنو ساندرو +عکس ومشخصات
معرفی چانگان یونی وی iDD + عکس
مسابقات
سرمربی تیم ملی رسما معرفی شد +عکس
حضور تاریخی زنان در ورزشگاه آزادی (عکس)
معرفی نفرات برتر دومین مرحله مسابقات سافاری قهرمانی کشور
مرسدس و خودروهای ایمنی فرمول یک +عکس
۱۰ گلزن برتر تاریخ جام‌جهانی چه کسانی هستند؟
آشپزی
یبوست و نفخ نشانه کمبود چیست؟
طرز تهیه دلمه کلم بدون گوشت (گیاهی)
طرز تهیه سوهان خونگی با سه قلم مواد
خرمالو بخوریم تا سرما نخوریم
بهترین راه‌ درمان سرفه‌ های خشک چیست ؟
source
تولید محتوا
سئو سایت
چکیده محبوب ترین مقالات خودرو ایران و جهان
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.
source

همه چیز از همه جا برای ماشین شما
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

توسط khodrocamp