همه چیز از همه جا برای ماشین شما
سازمان امور مالیاتی کشور به تازگی گزارشی مبنی بر مجموع مالیات تشخیصی برای خانه‌ها و خودروهای لوکس را در فضای آنلاین به اشتراک گذاشته است. میزان وصول مالیات از جانب لوکس سواران نشان می‌دهد که مالکین خودروهای گران‌قیمت، چندان زیر بار قانون بودجه چند پایه مالیاتی جدید نرفته‌اند.
طبق گزارش جدید سازمان امور مالیاتی، ۱۷۷ هزار خودروی لوکس در سال ۱۴۰۰ و ۲۶۳ هزار خودروی لوکس در سال ۱۴۰۱ تشخیص داده شد. مجموع مالیات تشخیصی برای خودروهای لوکس ۱۴۰۰ رقم ۲ هزار میلیارد تومان اعلام شده بود، در حالی که تنها ۷۷۰ میلیارد تومان آن پرداخت شد. در سال ۱۴۰۱ نیز در مجموع ۲۲۰۰ میلیارد تومان می‌بایست از جانب لوکس سواران پرداخت شود، ولی تنها ۲۰ میلیارد تومان وصول شده است.
طبق اظهارات رئیس سازمان امور مالیاتی، دلیل تأخیر در وصول مالیات از جانب لوکس سواران را می‌توان اعلام دیرهنگام نرخ مالیات دانست. با این وجود در مقایسه با سال ۱۴۰۰، به نظر نمی‌رسد مالکین خودروهای لوکس تمایل چندانی به تسویه مالیاتی داشته باشند. برای سال ۱۴۰۲ نیز ۵۳۰ هزار خودروی لوکس در حال تردد در کشور هستند، ولی مجموع مالیات تشخیصی آن‌ها هنوز محاسبه نشده است.
تا پیش از آغاز سال جاری، خودرویی که قیمت آن به ۱.۵ میلیارد تومان می‌رسید، به عنوان یک خودروی لوکس محسوب می‌شد. ولی حالا طبق قانون بودجه سال جدید (۱۴۰۲)، هر خودرویی با ارزش حداقل ۳ میلیارد تومان، به عنوان خودروی لوکس در نظر گرفته می‌شود. بنابراین مالکین خودروهای زیر ۳ میلیارد تومان معاف از پرداخت مالیات هستند. خودروهای لوکس با ارزش بالای ۳ میلیارد تومان، مشمول ۱ درصد مالیات بوده و هر چه قیمت خودرو بالاتر برود، نرخ مالیات سالانه نیز بیشتر می‌شود.
علیرغم تعیین معیار جدید برای سنجش خانه‌ها و خودروهای گران‌قیمت، اعتراضات بسیاری در این دو پایه مالیاتی وجود دارد. عدم رسیدگی به موقع به شکایات و تداوم دیرکرد در وصول مالیات از جانب لوکس سواران می‌تواند به یک معضل برای اقتصاد کشور تبدیل شود.
نوشته معضل سازمان امور مالیاتی؛ لوکس سوارانی که زیر بار پرداخت مالیات نمی‌روند اولین بار در وبلاگ کارنامه. پدیدار شد.
source

همه چیز از همه جا برای ماشین شما
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

توسط khodrocamp