همه چیز از همه جا برای ماشین شما
طبق گفته پلیس، در حال حاضر بیش از ۷ میلیون راننده موتورسیکلت در سطح کشور بدون داشتن گواهینامه در حال تردد هستند. بازگشت به رویه صدور یک روزه گواهینامه موتورسیکلت در قالب طرح غدیر، اقدامی برای سرعت بخشی و سهولت گرفتن جواز رانندگی با این وسیله نقلیه دوچرخ به حساب می‌آید.
در گذشته، متقاضیان دریافت گواهینامه موتورسیکلت تنها در یک روز می‌توانستند آزمون آیین‌نامه و شهری موتور را داده و در صورت قبولی، جواز رانندگی را دریافت کنند. اما از حدود ۱۰ سال پیش، این رویه کنار گذاشته شد و صدور گواهینامه موتورسیکلت بر عهده آموزشگاه‌های بخش خصوصی قرار گرفت. حذف روال صدور یک روزه گواهینامه موتورسیکلت همانا و کاهش شمار متقاضیان دریافت گواهینامه همان!
آموزشگاه‌های بخش خصوصی روال صدور گواهینامه را به یک دوره پرهزینه و طولانی تبدیل کرد و اکثر افراد تمایل خود را به دریافت جواز رانندگی از دست دارند. نتیجه این اهمال، تردد رانندگان بدون شناسنامه با موتورسیکلت در سطح شهر است که برخی آن‌ها بدون توجه به قوانین رانندگی موجب آزردگی خاطر اطرافیان و حتی حوادث ناگوار رانندگی می‌شوند.
برای جلوگیری از تداوم رفتار پرخطر رانندگان بدون گواهینامه، طرح غدیر به حالت اجرا درآمده که به همان روال یک روزه صدور جواز رانندگی با موتورسیکلت اشاره می‌کند. به عقیده پلیس، داشتن گواهینامه باعث می‌شود افراد احتیاط بیشتری در رانندگی به خرج دهند و از قوانین پیروی کنند.
تا پیش از اجرایی شدن طرح صدور یک روزه گواهینامه موتورسیکلت پلیس در صورت مشاهده تبعیت از قوانین و کلاه ایمنی بر سر موتورسوار، دلیلی برای توقف و بررسی مدارک وی نداشت. ولی حالا که به وسیله طرح غدیر، دریافت گواهینامه آسان‌تر شده است، همه موتورسواران موظف به اخذ مدرک رانندگی بوده و بدون شک در صورت نداشتن گواهینامه، جریمه می‌شوند.
در طرح غدیر، نیازی به گذراندن کلاس‌های ۱۲ جلسه‌ای آیین‌نامه نیست، و موتورسوار ماهر و آشنا به قوانین تنها در نصف روز قادر به دریافت گواهینامه رانندگی است. این طرح ابتدا در تهران و سپس در استان‌های دیگر اجرایی شده و هزینه آن حداقل ۵۰ درصد از هزینه صدور گواهینامه آموزشگاهی کمتر است.
نوشته بازگشت به روال صدور یک روزه گواهینامه موتورسیکلت با نام جدید طرح غدیر اولین بار در وبلاگ کارنامه. پدیدار شد.
source

همه چیز از همه جا برای ماشین شما
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

توسط khodrocamp