همه ما می دانیم که اولین دیدار اهمیت زیادی دارد. زمانی که افراد جدیدی را ملاقات می کنید، همه سعی خود را می کنید که تاثیر مثبتی بر روی آن ها بگذارید. سایت شما هم دقیقا همین است. مخاطب در اولین بازدید از سایت شماست که تصمیم می گیرد تبدیل به یک مشتری وفادار شود یا هیچ وقت به سایت شما بازنگردد. به تجربه های خود در بازدید از سایت های مختلف فکر کنید. اگر شما کاربر بودید، چه چیزی برای شما اهمیت داشت؟طراحی سایت، تجربه کاربر، سرعت سایت و … مواردی هستند که اول از همه به ذهن شما می رسند. شاید بررسی طراحی سایت سلیقه ای باشد؛ اما عواملی مانند سرعت سایت و میزان پاسخ دهی را می شود اندازه گیری کرد. fid یا اولین تاخیر ورودی، یکی از عواملی است که اولین برداشت و تاثیر مخاطب از وبسایت شما را تعیین می کند. ما در این مقاله توضیح می دهیم که fid چیست و چه اهمیتی برای سایت شما دارد.
Fid مخفف first input delay به معنی تاخیر ورودی اول است. fid دومین عامل از عوامل core web vitals است که برای گوگل اهمیت بسیاری دارد. برای اینکه بدانید fid چیست، بهتر است با مفاهیم دیگری آشنا شوید. شاید فکر کنید زمانی که مرورگر صفحه شما را بارگیری می کند و کاربر آن را مشاهده می کند، مهم باشد. بله. این عامل LCP است. اما مدت زمانی که کاربر اولین تعامل را با صفحه شما دارد، اهمیت زیادی دارد. اولین تعامل یعنی اینکه کاربر بر روی یک لینک یا دکمه در سایت کلیک کند. fid بر تاخیر ورودی اول و تعامل کاربر تمرکز دارد. درواقع fid میزان زمان انتظار کاربر برای تعامل با صفحه را اندازه گیری می کند.
احتمالا در ابتدای مقاله با خود فکر کرده اید که اهمیت fid چیست ؟ در این بخش پاسخ این سوال را می دهیم.
حال که می دانید fid چیست، بهتر است با علت این اتفاق آشنا شوید. در زمانی که مرورگر در حال انجام کاری مانند بررسی و اجرای یک فایل بزرگ جاوا اسکریپت است، به درخواست کاربر پاسخ نمی دهد. علت این اتفاق بارگیری جاوا اسکریپت و css پیش از html است. هر چه صفحه شما بیشتر از جاوا اسکریپت استفاده کند، میزان تاخیر ورودی اول بیشتر می شود. درواقع مرورگر بخشی از محتوا را بارگذاری کرده است؛ اما کاربر هنوز نمی تواند با آن تعامل کند.
برای اندازه گیری fid، بهتر است از ابزار های زیر استفاده کنید:
Fid کمتر از ۱۰۰ میلی ثانیه خوب است. fid بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ میلی ثانیه مناسب است. اگر fid بیشتر از ۳۰۰ میلی ثانیه باشد، باید سریعا fid را بهبود دهید.
مرورگر در ابتدا نیاز دارد که صفحه را رندر کند؛ یعنی مرورگر باید فایل های css را به سرعت دانلود و اجرا کند. برای بهبود fid باید کد های بی استفاده را حذف کنید و فایل های css را فشرده کنید.
همانطور که اشاره کردیم فایل های جاوا اسکریپت مرورگر را از انجام وظایف اصلی خود بازمی دارند. بهتر است که فایل های جاو اسکریپت را فشرده و کم حجم کنید، فایل های بزرگ را به چند فایل کوچک تبدیل کنید. سعی کنید وظایف جاوا اسکریپت را کمتر از ۵۰ میلی ثانیه نگه دارید؛ زیرا زمان طولانی تر پاسخ به ورودی اول کاربر را به تاخیر می اندازد. اگر کد را تقسیم کنید، ورودی های کاربر در بین کار ها پردازش می شود و تاخیری اتفاق نمی افتد.
گوگل چند عامل حیاتی در رتبه بندی دارد که به core web vitals مشهور شده اند. fid یکی از این عوامل است که میزان پاسخگویی مرورگر به تعامل کاربر و اولین برداشت یا ایمپرشن کاربر از صفحه را می سنجد. این عامل در رتبه بندی اهمیت دارد و بر سئو سایت تاثیر زیادی دارد. ما در این مقاله بررسی کردیم که fid چیست، چه اهمیتی دارد، علت ایجاد fid چیست و برای بهبود fid باید چه کار هایی انجام دهیم.
info@bizzone.ir آدرس ایمیل
02191004425
تیم تخصصی بیزون متشکل از افرادی است که دقیقا متناسب با اهداف شما دیجیتال مارکتینگ کسب و کارتان را به عهده می گیرد. مهم نیست کجای مسیر قرار دارید، همیشه راهی برای پیشرفت هست.
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به گروه دیجیتال مارکتینگ بیزون می باشد.

source

توسط khodrocamp