همه چیز از همه جا برای ماشین شما
فن رادیاتور بخش بسیار مهمی از خودروی شماست و احتمالاً پس از رانندگی در یک روز گرم تابستان بارها شنیده اید که می چرخد ​​و سخت کار می کند.
فن رادیاتور به خنک شدن موتور در سرعت کم و هنگام توقف کمک می کند. در اینجا متداول ترین دلایلی که باعث می شود فن رادیاتور شما کار نمی کند و نحوه تشخیص آن را بیان می کنیم.
اما اگر مشکلی در فن رادیاتور پیش بیاید، اگر مراقب نباشید، می تواند آسیب گران قیمتی به موتور شما وارد کند. به همین دلیل بسیار مهم است که فن رادیاتور خود را در صورت کار نکردن در اسرع وقت تعمیر کنید.
در این مطلب هفت دلیل احتمالی خرابی فن رادیاتور و همچنین نحوه رفع آن را توضیح خواهیم داد. امیدواریم این اطلاعات به شما کمک کند تا خودروی خود را با خیال راحت و سریع به جاده بازگردانید. بیا بریم!
 

 
شایع ترین دلایل کار نکردن فن رادیاتور سوختن فیوز، رله خراب یا شکسته شدن سیم هاست. همچنین می تواند ناشی از معیوب بودن سنسور دمای خنک کننده، سطح پایین مایع خنک کننده یا آسیب دیدن خود فن باشد.
در حالی که اینها برخی از دلایل هستند، لیست ما هنور کامل نیست. در اینجا لیست دقیق تری از شایع ترین دلایل روشن نشدن فن رادیاتور آورده شده است:
 
یک فیوز تقریباً همه چیزهای الکتریکی را در ماشین کنترل می کند. اگر جریان برق به سمت یک قطعه از تجهیزات الکترونیکی حرکت کند، فیوز منبع تغذیه آن قطعه خاص از تجهیزات را قطع می کند و آن را از تخریب نجات می دهد. این همان چیزی است که ما به آن فیوز سوخته می گوییم.
فیوز شکسته چیز مهمی نیست و تعویض آن هزینه زیادی ندارد. اگر فن رادیاتور ماشین شما کار نمی کند، دفترچه راهنمای ماشین خود را بررسی کنید و فیوز کنترل فن رادیاتور یا فن را پیدا کنید.
خود فن اغلب از یک فیوز بزرگ حدود 50 آمپر استفاده می کند، در حالی که ممکن است یک فیوز کوچک جداگانه برای ماژول کنترل فن نیز وجود داشته باشد. به یاد داشته باشید که اگر فیوز فن خراب شده باشد، ممکن است کابل ها یا فن رادیاتور مشکل داشته باشد.
 
فیوز سوخته ماشین
 
دو نوع سیستم در مدل های مختلف خودرو وجود دارد. یا کنترل فن شما در واحد کنترل موتور ادغام شده است یا یک ماژول کنترل فن جداگانه دارید. در هر دو مورد، کنترلرها از سنسور دما برای اطلاع از زمان روشن کردن فن رادیاتور استفاده می کنند.
اگر این سنسور دمای مایع خنک‌کننده خراب باشد و دمای موتور را درست نشان ندهد، واحد کنترل یا واحد کنترل فن نمی‌دانند چه زمانی باید فن رادیاتور را روشن کند. برخی از خودروها از سنسورهای جداگانه دمای مایع خنک کننده موتور برای فن رادیاتور و واحد کنترل موتور استفاده می کنند.
 
مایع خنک کننده ماشین
اگر سطح مایع خنک کننده شما پایین باشد، این احتمال وجود دارد که هوا را به داخل سیستم خنک کننده فشار دهد و سنسور دمای مایع خنک کننده دمای مایع خنک کننده را به درستی نخواند. اگر سطح مایع خنک کننده پایین است، باید مخزن مایع خنک کننده را پر کنید.
اگر این کار را انجام ندهید، ممکن است باعث داغ شدن بیش از حد موتورتان شوید که در صورت بدشانسی می‌تواند منجر به گرفتگی موتور شود. اگر موتور شما به دلیل گرم شدن بیش از حد مایع خنک کننده مسدود شود، موتور شما را از بین می برد و هزینه تعمیر بسیار گرانی را برای شما به همراه خواهد داشت و بنابراین چیزی است که باید مراقب آن باشید.
 
فن رادیاتور
 
وقتی فن رادیاتور شما کار نمی کند، در واقع می تواند به دلیل معیوب بودن فن های رادیاتور باشد. فن های رادیاتور دارای موتورهای الکتریکی در داخل خود هستند که ممکن است پس از چند سال فرسوده شوند.
می‌توانید فن‌های رادیاتور برقی را با گرفتن سرب از باتری خودرو، جدا کردن کانکتور فن رادیاتور و گرفتن سیم 12v+ و سیم زمین به داخل کانکتور آزمایش کنید. این سریع ترین و ساده ترین راه برای تست فن های رادیاتور شماست. هنگام روشن شدن فن های رادیاتور مراقب دست های خود باشید.
 
رله فن
 
از آنجایی که فن رادیاتور اغلب جریان زیادی می کشد، رله ای وجود دارد که فن رادیاتور را تغذیه می کند. البته این رله ممکن است آسیب ببیند و باعث روشن نشدن فن رادیاتور شود.
رله فن اغلب در جعبه فیوز محفظه موتور قرار دارد، اما بهترین راه این است که دفترچه راهنمای ماشین خود را بررسی کنید تا متوجه شوید در کجا قرار دارد.
آزمایش یک رله 4 پین اغلب بسیار ساده است. رله را بردارید و به پایه های 30 و 85 12 ولت بدهید. پایه 86 را زمین کنید و ولتاژ خروجی از پایه 87 را بررسی کنید. حتی بهتر است پایه 87 را به چیزی که جریان زیادی می کشد وصل کنید، مثلاً فن رادیاتور.
 
همانطور که قبلاً گفته شد، برخی از خودروها دارای یک ماژول کنترل جداگانه به طور خاص برای کنترل فن رادیاتور هستند. این ماژول کنترل اغلب در محفظه موتور، در معرض گرما و گرد و غبار نصب می شود. این می تواند باعث شود که ماژول کنترل پس از مدتی به دلیل خوردگی یا آسیب های دیگر شکسته شود.
رله را پیدا کرده و آسیب دیدگی بیرون را بررسی کنید. همچنین می توانید رله را باز کنید و لحیم کاری بد یا خوردگی را بررسی کنید. در صورت مشاهده هر گونه مشکل آن را تعویض کنید.
 
اگر فن رادیاتور حتی با وجود گرمای بیش از حد ماشین شما کار نمی کند، ممکن است مشکل سیم کشی یا اتصال بد باشد. سیم هایی که از کنترلر یا رله به فن رادیاتور می روند را بررسی کنید. دوشاخه های اتصال را برای علائم خوردگی بررسی کنید. همچنین کنتاکت های رله و واحد کنترل را بررسی کنید.
اندازه‌گیری سیم‌ها با مولتی‌متر اغلب کارآمد نیست، زیرا باید سیم‌ها را تست کنید تا ببینید آیا کار می‌کنند یا خیر. با این حال، به عنوان یک آزمایش سریع، می توانید با یک مولتی متر بررسی کنید که آیا برق به فن رادیاتور می رسد یا خیر.
 
برای تعمیر فن رادیاتور که روشن نمی شود، باید با بررسی فیوزها شروع کنید. شما همچنین می خواهید مطمئن شوید که سطح مایع خنک کننده خوب است. سپس باید کدهای خطا را با اسکنر بخوانید و سیم ها را با مولتی متر اندازه بگیرید.
در اینجا اطلاعات دقیق تری در مورد نحوه تعمیر فن رادیاتور که روشن نمی شود آورده شده است:
 
وقتی فن رادیاتور شما نمی چرخد ​​اولین کاری که می خواهید انجام دهید این است که فیوزها را بررسی و تعویض کنید . یک فیوز بزرگ برای خود فن وجود خواهد داشت که می خواهید آن را بررسی کنید. بین 30 تا 50 آمپر خواهد بود و معمولاً فیوز بزرگتری است که در محفظه موتور قرار دارد. اما برای پیدا کردن مکان دقیق مدل ماشین خود، باید دفترچه راهنمای مالک خود را بررسی کنید.
همچنین در اکثر مدل های خودرو یک یا کمتر فیوز برای ماژول کنترل فن رادیاتور یا رله وجود خواهد داشت. برای یافتن این فیوزها، باید دوباره دفترچه راهنمای مکان را بررسی کنید. این فیوزها می توانند در داخل خودرو نیز قرار گیرند.
اگر فیوز سوخته پیدا کردید، ممکن است بخواهید سیم کشی را بررسی کنید و سعی کنید علت منفجر شدن فیوز را بیابید. با این حال، گاهی اوقات سوختن فیوز ممکن است فقط یک مشکل موقتی باشد.
 
مرحله بعدی که می خواهید انجام دهید این است که سطح مایع خنک کننده را بررسی کنید. اگر مایع خنک کننده کم باشد، می تواند مشکلات مختلفی را برای فن رادیاتور ایجاد کند.
بررسی سطح مایع خنک کننده آسان است، فقط درپوش را باز کنید و مخزن مایع خنک کننده را پیدا کنید. در مخزن علامت حداکثر و گاهی اوقات علامت min نیز مشاهده خواهید کرد. مطمئن شوید که موتور سرد است و در ظرف را با دقت باز کنید. ظرف را با ضد یخ تا حداکثر علامت پر کنید.
 
راه دیگر برای تشخیص مشکل سنسور دمای مایع خنک کننده، جدا کردن سنسور است. در اکثر مدل‌های خودرو، فن رادیاتور باید زمانی روشن شود که سنسور دمای مایع خنک‌کننده قطع شده و خودرو در حال کار است.
اما برای این کار، باید دریابید که کدام یک از سنسورهای دمای مایع خنک کننده فن رادیاتور را کنترل می کند، زیرا ممکن است یک سنسور جداگانه برای ماژول کنترل موتور و کنترل فن رادیاتور وجود داشته باشد. همچنین، قطع کردن سنسور دمای مایع خنک کننده ماژول کنترل موتور ممکن است منجر به چراغ چک موتور روی داشبورد شما شود.
 
خودروهای مدرن از تکنولوژی بسیار بالایی استفاده می کنند. هنگامی که مشکلی وجود دارد، تقریباً همیشه می خواهید قبل از انجام هر کار دیگری، کدهای مشکل را از ماژول های کنترل بخوانید.
همچنین اگر فن رادیاتور شما کار نمی کند، این ایده خوبی است. این به این دلیل است که در بسیاری از مدل‌های خودرو، فن رادیاتور توسط ماژول کنترل موتور کنترل می‌شود و اگر فن شما کار نمی‌کند، باید بررسی کنید که آیا ECM می‌داند مشکل چیست.
به عنوان مثال، اگر ماژول کنترل موتور یک کد مشکل را روی سنسور دمای مایع خنک کننده ذخیره کند، می تواند باعث خرابی فن رادیاتور نیز شود. برای خواندن کدهای خطا، باید از یک اسکنر OBD2 استفاده کنید . می توانید یکی را برای استفاده در خانه بخرید یا به یک تعمیرگاه خودرو بروید تا بتوانند کدها را برای شما بخوانند.
 
اگر همه موارد بالا را امتحان کرده اید اما هنوز نمی توانید بفهمید که چه چیزی باعث روشن نشدن فن رادیاتور می شود، وقت آن رسیده است که با عیب یابی پیشرفته تر شروع کنید. اکنون برای اینکه بفهمید چه مشکلی دارد، باید از یک مولتی متر استفاده کنید و سیم ها را با نمودار سیم کشی فن رادیاتور برای وسیله نقلیه خود اندازه گیری کنید. اگر دانشی از عیب یابی خودرو ندارید، می تواند بسیار دشوار باشد و ممکن است بخواهید به مرحله بعدی بروید.
با استفاده از مولتی متر ابتدا باید برق و سیم زمینی که به فن رادیاتور می رسد را اندازه گیری کنید. اگر هنگام روشن شدن فن، هم برق و هم زمین را به فن دارید، باید فن رادیاتور را تعویض کنید. اگر برق ندارید، باید به تشخیص رله فن بروید و علت فعال نشدن آن را پیدا کنید.
سپس می توانید سعی کنید رله فن رادیاتور را پل بزنید، و اگر فن رادیاتور هنگام انجام این کار شروع به کار کرد، می دانید که مشکلی در کنترل رله وجود دارد، مثلاً یک سنسور دمای خنک کننده بد.
 
رفع ایرادات خودرو در مدل‌های خودروهای مدرن به دلیل تمام لوازم الکترونیکی می‌تواند بسیار دشوار باشد و گاهی اوقات خوب است به جای آن نگاهی حرفه‌ای به خودرو داشته باشید. بسیاری از مکانیک های حرفه ای هزاران ساعت آموزش در زمینه عیب یابی خودرو دارند و می توانند به سرعت مشکلاتی مانند این را پیدا کنند.
بنابراین، به جای تشخیص بد و تعویض مداوم قطعات اشتباه، لزوماً نیازی به هزینه بیشتری برای کمک گرفتن از یک مکانیک نیست.
 
سوالات متداول
چگونه بفهمم فیوز فن رادیاتورم خراب است؟
ساده ترین و دقیق ترین راه برای تشخیص بد بودن فیوز رادیاتور اندازه گیری آن با مولتی متر است. اما در بسیاری از موارد می توانید آن را به صورت چشمی بررسی کنید و ببینید که آیا سیم فیوز داخل آن سوخته است یا خیر.
 
 
چه سنسوری فن رادیاتور را کنترل می کند؟
یک سنسور دمای مایع خنک کننده فن رادیاتور را کنترل می کند. در برخی از مدل‌های خودرو، یک سنسور CTS جداگانه برای فن رادیاتور وجود دارد، اما در اکثر خودروهای مدرن، توسط سنسور دمای مایع خنک‌کننده که توسط واحد کنترل موتور استفاده می‌شود، کنترل می‌شود.
 
چگونه فن رادیاتور خود را به صورت دستی روشن کنم؟
دو راه برای روشن کردن فن رادیاتور وجود دارد. در وسایل نقلیه مدرن، می توانید آن را با یک کامپیوتر عیب یاب روشن کنید. در مدل‌های قدیمی‌تر خودرو، می‌توانید با پل زدن رله فن رادیاتور آن را روشن کنید.
 
چگونه رله فن را تعمیر می کنید؟
اگر رله فن بدی دارید، تقریباً همیشه بهتر است به سادگی یک رله فن جدید بخرید. رله های فن اغلب بسیار ارزان هستند و اگر سعی کنید رله قدیمی خود را تعمیر کنید، خطر زیادی وجود دارد که در آینده نزدیک با همین مشکل مواجه شوید.
 
اگر فن رادیاتور کار نمی کند، آیا می توانم با ماشین رانندگی کنم؟
خیر، رانندگی بدون کارکرد فن رادیاتور توصیه نمی شود. این می تواند باعث داغ شدن بیش از حد موتور شود که می تواند منجر به آسیب دائمی و گران قیمت موتور شود.
 
اگر فن رادیاتور کار نکند چه اتفاقی می افتد؟
اگر فن رادیاتور کار نمی کند، ماشین شما ممکن است زمانی که ماشین در حال حرکت است یا با سرعت پایین تر حرکت می کند، بیش از حد گرم شود. در سرعت های بالاتر، سیستم خنک کننده همچنان توسط باد خنک می شود. با این حال، گرم شدن بیش از حد موتور می تواند آسیب جدی به موتور شما وارد کند، بنابراین شما نمی خواهید ریسک کنید.
 
نتیجه
سیستم فن رادیاتور حتی در مدل های خودروهای مدرن بسیار ساده است و بنابراین تشخیص آن بسیار آسان است. اغلب، هنگامی که با فن رادیاتور خود مشکلی دارید، فقط یک چیز ساده مانند سوختن فیوز، سنسور دمای مایع خنک کننده بد یا رله بد باعث آن می شود.
بنابراین اکنون که شایع ترین دلایل را می دانید، وقت آن رسیده است که تشخیص را شروع کنید! امیدوارم از این مقاله لذت برده باشید و با این اطلاعات، اکنون باید بتوانید بفهمید که چه چیزی باعث مشکلات فن رادیاتور شما می شود.
 
 
ارتباط با ما
تلفن تماس:
 ۰۲۱۴۸۲۸۷

دفتر مرکزی : تهران- اشرفی اصفهانی-خیابان سیمون بولیوار- خیابان سجاد – آقای امداد
ایمیل: info[@]aghayeemdad.com
مجوز های آقای امداد
مجوز اتحادیه امداد خودروی تهران
مجوز کسب کار مجازی آقای امداد
خدمات آقای امداد
source

همه چیز از همه جا برای ماشین شما
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

توسط khodrocamp