همه چیز از همه جا برای ماشین شما
هر کارشناس خودرو جهت انجام هر چه دقیق‌تر خدمات کارشناسی رنگ، بدنه و  فنی خودرو نیازمند تجهیزات و ابزار مخصوص می باشد.
در این مقاله میخواهیم شما را با ابزار و تجهیزاتی که یک کارشناس خودرو برای تشخیص رنگ خودرو نیاز دارد به شما معرفی کنیم.
اگر حتی کمی با اصول کارشناسی آشنایی داشته باشید، حتما می‌دانید که دستگاه تشخیص رنگ، از مهم‌ترین ابزار مورد نیاز یک کارشناس در تشخیص رنگ خودرو است. ضخامت‌‌سنج دیجیتال، ابزاری است که بوسیله‌ی آن ضخامت رنگ و بتونه روی فلزات را می‌توان اندازه‌گیری کرد.
دقت اندازه‌گیری این دستگاه بر حسب میکرون (یک هزارم میلی‌متر) بوده و هنگامی که دستگاه را روی یک سطح رنگ شده مثل بدنه ماشین قرار می‌دهیم، امواج فراصوتی از سنسور این دستگاه خارج شده، از لایه رنگ عبور کرده و به سطح فلزی بدنه برخورد می‌کنند. امواج سپس به سنسور بازگشته و با محاسبه مسیر رفت و برگشت آن‌ها، ضخامت رنگ روی بدنه محاسبه می‌شود.
استفاده از این دستگاه تنها برای سطوح فلزی کاربرد داشته و روی سطوح پلاستیکی و فایبرگلاس قابل استفاده نخواهد بود. این دستگاه نه تنها در صنعت خودرو، بلکه در صنایع مختلفی که با اندازه‌گیری ضخامت مواد سروکار دارند نیز، به کار می‌رود؛ از جمله می‌توان به اندازه‌گیری ضخامت ضدزنگ در ساختمان‌سازی، اندازه‌گیری ضخامت رنگ روی مخازن نفتی و … اشاره کرد.
قلم مگنت یک ابزار کارشناسی است که ساختاری بسیار ساده دارد. یک آهنربا روی یک فنر سوار شده و با بدنه خودرو در تماس قرار می‌گیرد. هنگامی که فنر کشیده می‌شود، آهنربا استقامت کرده و به بدنه خودرو می‌چسبد. بسته به اینکه ضخامت رنگ روی بدنه فلزی خودرو چقدر باشد، زمان استقامت آهنربا نیز تفاوت می‌کند.
 هرقدر ضخامت رنگ روی بدنه بیشتر باشد، آهنربا زودتر از آن جدا می‌شود. بنابراین می‌توان گفت قلم مگنت برای شناسایی نقاط رنگ شده در ماشین بکار می‌رود. در حال حاضر اما با پیشرفت تکنولوژی، رنگ‌کاری ماشین به گونه‌ای انجام می‌گیرد که ضخامت لایه رنگ بسیار نازک بوده و تنها با استفاده از دستگاه تشخیص رنگ با دقت بالا قابل اندازه‌گیری است. از این رو از قلم مگنت برای تشخیص برش و جوشکاری در ستون ماشین‌های چپی یا دوتیکه استفاده می‌شود.
توجه داشته باشید که یک نوع قلم مگنت برای تمام ماشین‌های ایرانی و خارجی استفاده می‌شود و مدل‌های مختلف تنها در مقاومت فنر و اسم کارخانه با یکدیگر تفاوت دارند.
اگر تازه‌کار هستید و فکر می‌کنید یکی از دو ابزار روشنایی یعنی چراغ قوه یا مهتابی تنهایی به کارتان می‌آید، سخت در اشتباهید! چراغ‌قوه مواقعی که برای دیدن قسمتی از ماشین به روشنایی بیشتر احتیاج داریم به کار می‌رود؛ در کارشناسی خودرو، ملاک برای ما چراغ قوه پلیسی است. خرید مدل‌های مختلف این نوع چراغ‌قوه کاملا سلیقه‌ای است؛ چرا که کارایی آن‌ها تماما یکسان است. مهتابی را اما برای انعکاس خط نور برای دیدن بافت رنگ بدنه و دونه رنگ ( یا به اصطلاح پوست پرتقالی) هنگام تشخیص رنگ استفاده می‌کنیم.
ذره‌بین دستگاهی است که دقت شما را در کارشناسی خودرو بالا می‌برد و شما می ‌توانید برای دیدن شماره‌هایی که خیلی ریز دیده می‌شوند، مانند شماره شاسی، از ذره‌بین استفاده کنید. همانطور که احتمالا می‌دانید، بررسی شماره شاسی برای تشخیص اصالت خودرو امری ضروری است.
در کارشناسی خودرو قسمت هایی در خودرو وجود دارند که مشاهده آن قسمت از نظر تایید سلامت آن سخت است و در نقطه کوری قرارگرفته اند از این رو آینه مکانیکی یکی از ابزارهای بسیار پرکاربرد برای کارشناسی نقاط زیرین و غیرقابل‌دسترس در شاسی خودرو و تشخیص رنگ‌شدگی آن‌ها است.
قسمت‌هایی از خودرو هستند که روی آن‌ها آلودگی و گردوخاک نشسته و در کارواش نیز به آسانی تمیز نمی‌شوند. برای بررسی دقیق رنگ آستر، لازم است ابتدا با ابزاری مانند یک برس و آب‌پاش ابتدا آلودگی این نواحی را برطرف کرده سپس رنگ را بررسی کنیم.
گاهی حین کارشناسی (مثلا بررسی رنگ آستر) لازم است قسمت‌هایی از ماشین را موقتا باز کنیم؛ مانند نمد کاپوت، نمد صندوق، کاور موتور و… . این قسمت‌ها معمولا با خارهای پلاستیکی در جای خود محکم می‌شوند. برای درآوردن این خارها می‌توان از خارکش یا پیچ‌گوشتی استفاده کرد.
نوشته 7 ابزار مورد نیاز در کارشناسی تشخیص رنگ خودرو اولین بار در آموزشگاه آزاد فنی حرفه ای آزمون خودرو. پدیدار شد.
source

همه چیز از همه جا برای ماشین شما
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

توسط khodrocamp