همه چیز از همه جا برای ماشین شما
انتخاب های زیادی برای روغن موتور در بازار وجود دارند که شاید مناسب ماشین شما باشند و شاید هم نه. در این مطلب راهنمایی برای شما آماده کرده ایم تا کمک کند خودتان بتوانید بهترین روغن موجود را انتخاب کنید.
در حالی که انبوهی از اطلاعات در مورد انتخاب روغن های مختلف وجود دارد، اولین قدم بسیار ساده است: به دفترچه راهنمای خودرو خود نگاه کنید. درک روغن موتور و انتخاب صحیح برای ماشین شما می تواند دشوار باشد، اما انتخاب روغن موتور مناسب عمر موتور را افزایش می دهد و به موتور شما اجازه می دهد تا به طور موثر کار کند. دفعه بعد که به دنبال روغن مناسب برای بهینه سازی عملکرد موتور خود هستید، این نکات را در نظر داشته باشید.
در صورت نیاز به خرید و تعویض روغن در محل خودتان با ضمانت و به صورت شبانه روزی با تکنسین ها و مکانیک های ما در آقای امداد تماس بگیرید:
شماره تماس آقای امداد: ۰۲۱۴۸۲۸۷
 
انتخاب روغن موتور
اولین گام در انتخاب روغن موتور مناسب، شناخت برند و مدل وسیله نقلیه خود است. موتورهای جدید با کارایی بالا برای بهبود راندمان در حال توسعه هستند و فرمولاسیون روغن های جدیدتری برای کمک به همگام شدن با این ارتقاها توسعه یافته است.
دفترچه راهنمای خودروی شما وزن روغن توصیه شده را به صورت فهرست وار آورده است، چه فرمت استانداردی مانند 10W-30 باشد یا چیزی غیرعادی‌تر. این عدد به ویسکوزیته (یا ضخامت) روغنی که باید استفاده کنید اشاره دارد. شما باید وزن و نوع روغن را برای فصول مختلف و میزان استفاده ای که می خواهید از خودرویتان کنید در نظر بگیرید که در زیر توضیح خواهیم داد. برای استفاده منظم در دماهای متوسط، آنچه در دفترچه راهنمای خودرو شما ذکر شده است خوب است.
 
چه در آب و هوای گرم یا سرد زندگی کنید، یا معمولاً از جاده‌های آسفالت‌شده یا بدون آسفالت استفاده می‌کنید، باید به شرایطی که معمولاً هنگام رانندگی با آن مواجه می‌شوید فکر کنید. شرایط مختلف می‌تواند به روش‌های مختلف، مانند نیاز به تعویض مکرر روغن موتور، به خودروی شما فشار وارد کند. هنگام تصمیم گیری در مورد اینکه چه نوع روغن موتوری برای شما مناسب است، شرایطی که در آن زندگی می کنید و رانندگی می کنید مهم است.
▲ دانستن شرایط آب و هوایی و جاده ای که در آن رانندگی می کنید گام مهمی در انتخاب روغن موتور مناسب است.
 
تاثیر آب و هوا بر روغن موتور
3 ویژگی اساسی که یک روغن موتور خوب باید داشته باشد
 
پس از اطلاع از برند و مدل خودرو، می توانید نوع روغن موتور را انتخاب کنید: روغن معدنی یا مصنوعی. روغن پایه 80 تا 90 درصد از روغن موتور را تشکیل می دهد و انتخاب نوع روغن شما را به یک تصمیم مهم تبدیل می کند. هر نوع روغن دارای مزایا و معایبی است، بنابراین دانستن اینکه کدام نوع روغن برای خودروی شما و سبک رانندگی شما مناسب است بسیار مهم است.
 
هنگام مقایسه محصولات روغن موتور، ممکن است متوجه کدهای گیج کننده با اعداد و حروف روی بسته بندی شوید. اینها درجه ویسکوزیته را نشان می دهد، که اندازه گیری مقاومت روغن در برابر جریان است. این عامل مهمی است که باید در کنار شرایط آب و هوایی و رانندگی، هنگام جستجوی روغن موتور مناسب در نظر گرفته شود.
دو عدد وجود دارد که ویسکوزیته روغن را مشخص می کند. عدد اول با حرف “W” به پایان می رسد که مخفف Winter  است. این اندازه گیری مربوط به نحوه جریان روغن در هنگامی است که موتور سرد است، مانند هنگام راه اندازی موتور. عدد دوم با چگونگی جریان روغن در دمای عملیاتی معمولی تعریف می شود.
روغن های روان و با ویسکوزیته پایین برای محافظت از قطعات موتور در دمای سردتر مناسب هستند. روغن های غلیظ و با ویسکوزیته بالا معمولاً به سبب حفظ استحکام برای محافظت از موتورها در دماهای بالاتر بهتر هستند. شما می توانید ویسکوزیته مناسب برای وسیله نقلیه خود را با مراجعه به درپوش روغن یا کتابچه راهنمای آن پیدا کنید.
ویسکوزیته به مقاومت سیال در برابر جریان اشاره دارد. ویسکوزیته بیشتر روغن‌های موتور بر اساس ضخامت آن در صفر درجه فارنهایت (با عدد قبل از W، که زمستان است، و همچنین ضخامت آن در 212 درجه (که با عدد دوم بعد از خط تیره در ویسکوزیته نشان داده می‌شود، رتبه‌بندی می‌شود.
روغن موتور با گرم شدن نازک تر و روان تر می شود و با سرد شدن غلیظ می شود. طبق منطق، روغن ضخیم تر معمولاً لایه روانکاری بهتری را بین قطعات متحرک حفظ می کند و اجزای حیاتی موتور شما را بهتر آب بندی می کند. با افزودنی های مناسب برای کمک به مقاومت در برابر روان شدن بیش از حد در گرما، یک روغن را می توان با یک ویسکوزیته در هنگام سرد بودن و ویسکوزیته دیگر در گرما درجه بندی کرد. هرچه روغن در برابر روان شدن مقاومت بیشتری داشته باشد، عدد دوم (مثلاً 10W-40 در مقابل 10W-30)  بیشتر خواهد بود و این خوب است.
 
ویسکوزیته روغن موتور چند باشه؟
در همین حال، در دماهای پایین، روغن باید در برابر غلیظ شدن بیش از حد مقاوم باشد تا همچنان بتواند به خوبی به تمام قسمت های متحرک موتور شما جریان یابد. ضخامت بیش از حد می تواند راه اندازی موتور را دشوار کند که باعث کاهش مصرف سوخت می شود. اگر روغن خیلی غلیظ باشد، موتور به انرژی بیشتری برای چرخاندن میل لنگ نیاز دارد که تا حدی در حمام روغن غوطه ور است. عدد کمتر قبل از W برای عملکرد در هوای سرد بهتر است، بنابراین روغن 5 وات معمولاً برای استفاده در زمستان توصیه می شود. با این حال، روغن‌های مصنوعی را می‌توان طوری فرمول‌بندی کرد که در زمان سرد، راحت‌تر جریان پیدا کنند، بنابراین آنها می‌توانند آزمایش‌هایی را که دارای امتیاز 0W هستند را پشت سر بگذارند.
هنگامی که موتور روشن می شود، روغن گرم می شود، به همین دلیل است که عدد دوم اگر بالاتر باشد به ویژه برای استفاده های شدید و موتورهای پیچیده تر و داغ تر مهم است.
 
اگر به برچسب های بر روی هر روغن دقت کنید، استانداردهای روغن موتور را نیز خواهید دید که با مخفف های مختلف مانند  API، ACEA، ILSAC  نشان داده شده است. این بدان معناست که محصول مطابق با استاندارد های تعیین شده توسط این سازمان ها است. این مشخصات مهم هستند زیرا عملکرد و کیفیت روغن را نشان می دهند.
محبوب ترین استانداردها API (موسسه نفت آمریکا) و ACEA (انجمن خودروسازان اروپا) هستند.
 
به فروشگاه‌های قطعات خودرو نگاه کنید، روغن‌هایی را می‌بینید که برای انواع اهداف خاص برچسب‌گذاری شده‌اند: موتورهای با فناوری پیشرفته، خودروهای جدید، وسایل نقلیه با مسافت پیموده شده بالا، شاسی‌بلندهای سنگین/آفرود و حتی خودروهایی از کشورهای خاص. شما انتخاب گسترده ای از ویسکوزیته را خواهید دید.
اگر دفترچه راهنمای ماشین خود را بخوانید، متوجه خواهید شد که سازنده خودرو در زمانی که کاملاً نو بوده است، گفته که از چه روغنی استفاده کنید. این کتابچه راهنمای کاربر ممکن است حاوی ارجاعی به روغن‌های به صرفه تر هم باشد.
 
روغن موتور مصنوعی یا طبیعی
 
حتما بخون: چرا ماشینم روغن کم میکنه؟ 5 علت کم شدن روغن و راه حل آن
 
هنگامی که وسیله نقلیه شما تا حدودی قدیمی تر است و مسافت پیموده شده بسیار بیشتری دارد، ممکن است متوجه چند لکه روغن در کف پارکینگ شوید. درزگیرهای موتور مانند آنهایی که در اطراف میل لنگ هستند ممکن است سخت شده و انعطاف پذیری خود را از دست داده باشند، بنابراین نشت می کنند و ممکن است ترک بخورند، به خصوص در دماهای پایین تر. شما باید سطح روغن خود را مرتباً بررسی کنید و ممکن است لازم باشد بین فواصل تعویض روغن، روغن خود را پر کنید.
روغن‌های این مدل ماشین های پر استفاده با نرم‌کننده‌هایی ساخته می‌شوند که به منافذ آب‌بندی موتور جریان می‌یابند تا شکل خود را بازگردانند و انعطاف‌پذیری خود را افزایش دهند. و حتی مانع نشتی روغن شوند.
همچنین ممکن است متوجه کاهش عملکرد و نرمی موتور به دلیل سایش موتور در خودروی با مسافت پیموده شده خود شده باشید. این روغن‌هایی که مسافت پیموده‌شده بالاتری دارند، ویسکوزیته بالاتری نیز دارند. آنها همچنین ممکن است مواد افزودنی برای بهبود شاخص ویسکوزیته در خود داشته باشند. نتیجه؟ آن‌ها پیستون‌های شما را بهتر به دیواره‌های سیلندر خود می‌بندند و از خلأهای بزرگ‌تر یاتاقان موتور که با گذشت زمان فرسوده شده‌اند، نشت نمی‌کنند. آنها همچنین ممکن است دوز بالاتری از مواد افزودنی ضد سایش داشته باشند تا روند سایش را کند کنند.
اگر وسیله نقلیه قدیمی‌تری دارید، این ویژگی‌ها ممکن است برای شما ارزش بیشتری نسبت به باقی روغن ها داشته باشند.
ارتباط با ما
تلفن تماس:
 ۰۲۱۴۸۲۸۷

دفتر مرکزی : تهران- اشرفی اصفهانی-خیابان سیمون بولیوار- خیابان سجاد – آقای امداد
ایمیل: info[@]aghayeemdad.com
مجوز های آقای امداد
مجوز اتحادیه امداد خودروی تهران
مجوز کسب کار مجازی آقای امداد
خدمات آقای امداد
source

همه چیز از همه جا برای ماشین شما
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

توسط khodrocamp