همه چیز از همه جا برای ماشین شما
بر خلاف مخالفت با ورود خودروهای خارجی کارکرده به بازار ایران و حذف آن‌ها از مصوبه واردات در قانون بودجه سال ۱۴۰۲، عضو کمیسیون صنایع و معادل مجلس در اظهارات جدید خود به لزوم واردات ۵۰۰ هزار سواری دست دوم جهت کنترل عرضه و تقاضا در بازار اشاره کرد.
به عقیده این مسئول محترم، خودروهای دست دوم خارجی باکیفیت با کارکرد کمتر از ۵ سال با توجه به نحوه نگهداری صحیح مالکین ایرانی، بیش از ۳۰ سال کار خواهند کرد. وجود این خودروها علاوه بر کاهش اختلاف میان عرضه و تقاضا در بازار، موجب رقابت‌پذیری تولیدکنندگان ایرانی شده و کیفیت محصولات داخلی را افزایش می‌دهد.
یکی دیگر از دلایل پیشنهاد واردات ۵۰۰ هزار سواری دست دوم و کارکرده به بازار کشور، کمبود بودجه در سال جاری است. با اینکه یک میلیارد یورو در بودجه سال گذشته و دو میلیارد یورو در بودجه سال جاری برای واردات خودرو لحاظ شده، ولی با این میزان بودجه حداکثر می‌توان ۱۵۰ هزار دستگاه خودروی نو و دست اول وارد کرد. این در حالی است که طبق بررسی‌های انجام‌شده، علاوه بر تولید، سالانه بین ۳۰۰ الی ۵۰۰ هزار دستگاه خودرو باید وارد بازار شود تا بتوان عرضه و تقاضا را کنترل کرد.
خودروهای کارکرده قیمت پایین‌تری نسبت به خودروهای دست اول دارند. به همین خاطر می‌توان با بودجه کمتر، خودروهای بیشتری را وارد بازار کرد. البته شرط واردات این نوع خودروها، تأمین خدمات پس از فروش است. در حقیقت ارائه خدمات پس از فروش به مشتریان یکی از قیود مهم برای واردکننده به حساب می‌آید که در صورت عدم رعایت آن، مجاز به عرضه خودرو به بازار نیست.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ضمن تأکید بر لزوم واردات ۵۰۰ هزار سواری دست دوم برای تنظیم بازار، از مخالفت دولت با ورود خودروهای کارکرده شکایت کرد. به گفته وی، عدم واردات خودروهای متنوع مانع رقابت‌پذیری خودروسازان می‌شود. زمانی که بستر لازم برای ایجاد رقابت مهیا نمی‌شود، دلیلی بر افزایش قیمت نیست. به بیان دیگر، بازار خودرو یک بازار انحصاری است که باید از قیمت‌گذاری دستوری پیروی کند. در بازاری انحصاری که اجازه افزایش قیمت به آن داده می‌شود، پدیده‌ای همانند پژوی ۱ میلیارد تومانی اتفاق می‌افتد که نتیجه اجرای سیاست‌های غلط است.
نوشته مجلسی‌ها موافق واردات خودروهای دست دوم هستند اولین بار در وبلاگ کارنامه. پدیدار شد.
source

همه چیز از همه جا برای ماشین شما
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

توسط khodrocamp