همه چیز از همه جا برای ماشین شما
چکیده محبوب ترین مقالات خودرو ایران و جهان
خودروسازان گاها برخی ویژگی‌ها و رازهای پنهان را در خودروهای خود کار می‌گذارند تا به این ترتیب بر هیجان خرید محصولاتشان بیفزایند. چنین ویژگی‌هایی در خودروها معمولاً با عبارت Easter Egg شناخته می‌شود و می‌خواهیم بهترین آن‌ها را خدمت شما عزیزان معرفی کنیم.
آنچه در این مطلب می‌خوانید:


یکی از عبارت‌هایی که بین غربی‌ها رواج دارد Easter Egg است که اگرچه به تخم‌مرغ عید پاک اشاره می‌کند اما معنای دیگر آن وجود یک ویژگی یا سیستم پنهان در برخی محصولات همچون خودرو خواهد بود. در این نوشتار نمی‌خواهیم قطعاتی عجیب در خودروهای قدیمی را پیدا کنیم بلکه مواردی همچون نگه‌دارنده‌های فنجان، نقشه‌ها، منوهای مخفی و… خدمت شما عزیزان معرفی خواهیم کرد. برخی از این ویژگی‌ها کاملاً واضح هستند اما برخی دیگر به خوبی از نظرها پنهان شده‌اند و شاید در نگاه اول اصلاً متوجه آن نشوید.
مینی ون کرایسلر پاسیفیکا به خوبی نسل‌های پیشین خود را گرامی می‌دارد. کف‌پوش لاستیکی که درست زیر کنسول مرکزی کار گذاشته شده از طرح کلی برخی نسل‌های قبلی استفاده کرده است. ما نسل‌های اول، چهارم و پنجم پاسیفیکا را در این کف‌پوش می‌توانیم مشاهده کنیم هرچند مطمئن نیستیم چرا نسل‌های دوم و سوم در آن حضور ندارند.
در سال ۲۰۵۰ و زمانی که شما خم شده و به پیشرانه دوج چلنجر ۲۰۲۰ نگاه می‌کنید و به فکر یافتن راه‌حلی برای بازسازی آن هستید خواهید توانست نوشیدنی خنک خود را در جای ویژه‌ای قرار دهید. طراحان دوج نگه‌دارنده فنجان ویژه‌ای را در پانل پلاستیکی بالای جلوپنجره نصب کرده‌اند تا شما نوشیدنی خود را روی آن قرار دهید!
نسخه تولیدی از اولین نسل فورد GT در سال ۲۰۰۳ و برای گرامی داشت یک‌صد سالگی کمپانی معرفی شد. این کوپه ۸ سیلندر با طراحی رترو خود از چراغ‌هایی سود می‌برد که داخل آن‌ها شکل هوشمندانه عدد ۱۰۰ نقش بسته بود. تولید انبوه این خودرو در سال ۲۰۰۴ یعنی یک‌صد و یک ‌سالگی فورد شروع شد اما طراحی چراغ همچنان در عدد ۱۰۰ باقی مانده بود.
بار بعدی که یک جگوار ای پیس پارک شده را دید نگاهی دقیق به گوشه شیشه جلو داشته باشید تا متوجه طرح یک جگوار در حال حرکت به همراه بچه آن شوید. همین طراحی در چراغ‌هایی که با باز کردن درب‌ها روی زمین می‌تابند وجود دارد. جگوار می‌گوید این بچه نشان دهنده‌ ای پیس به عنوان کوچک‌ترین شاسی‌بلند شرکت است که در نهایت بزرگ شده و به اف پیس تبدیل می‌شود.
یکی از ماهرترین برندها در زمینه ویژگی‌های مخفی موجود در خودروها جیپ است. فضای زیر شیشه جلو رانگلر درست همانند جلوپنجره هفت میله دارد و تریم هفت میله مشابهی نیز در درب پشتی و کنار پلاک فلزی به منظور نشان دادن اطلاعاتی همچون زاویه حمله خودرو نصب شده است. در برخی رینگ‌های آلیاژی محصولات این برند نیز طرح گرافیکی ویلیز برای ادای احترام به خودرویی که در جنگ جهانی دوم حضور داشت به چشم می‌خورد.
وقتی وارد فضای بار گلادیاتور شوید عدد ۴۱۹ را کنار نمادی قلب مانند خواهید دید که یکی از دو کد مربوط به اوهایوست یعنی جایی که این وانت پیکاپ ساخته می‌شود. کد مخصوص کارخانه تولدو ۴۱۹ است.
کارخانه کونیگ زگ زمانی آشیانه اسکادران شماره ۱ از جت های جنگنده نیروی هوایی سوئد بوده است. نشان این جت هم روحی پرنده است بنابراین کونیگ زگ آن را به لوگویی تبدیل کرده و روی تمامی خودروهایش بکار برده است. تأسیس کارخانه در پایگاهی هوایی به کونیگ زگ فضای لازم جهت تولید ابر خودروهایی بسیار ویژه را ارائه می‌کند.
مزدا RX-8 تولیدی بین سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۲ پس از ویژگی‌های مخفی الهام گرفته از روتورهای پیشرانه وانکل است. مهر ویژه زیر شیشه جلو، طراحی خاص پشت صندلی‌های جلو و دسته‌دنده گیربکس دستی این خودرو جزو قطعات مثلثی شکل هستند که در کوپه ژاپنی دیده می‌شوند.
درصورتی‌که درس ریاضی را پاس نکرده باشید نسل فعلی رم ۱۵۰۰ می‌تواند نکاتی را به شما یاد دهد. وقتی فضای بار زیر استراحت گاه دست کنسول مرکزی را باز کنید برخی معادلات ریاضی را مشاهده خواهید کرد. اگرچه احتمال استفاده از چنین معادلاتی کم است اما جدول تبدیل واحدها می‌تواند در شرایط واقعی به درد بخورد.
در داخل کابین دوج وایپر SRT تصویر برخی پیست‌های مسابقه مشهور دیده می‌شود. برای مثال تصویر پیست لاگونا سکا در کف‌پوش لاستیکی کنسول مرکزی بکار رفته و تصویر نوربرگ رینگ نیز در نگه‌دارنده سکه کنار دکمه شیشه‌برقی سمت سرنشین دیده می‌شود.
اشکودا با اتخاذ روشی هوشمندانه یک یخ‌زدا را در داخل درپوش سوخت برخی خودروهای خود قرار داده است. او می‌گوید هدف از طراحی شفاف یخ‌زدا ایجاد کاربرد دوگانه به عنوان یک ذره‌بین است تا مالکان بتوانند برچسب فشار لاستیک داخل درپوش باک را نیز بخوانند. در برخی خودروها از جمله کامیک این یخ‌زدا به عنوان وسیله‌ای برای اندازه‌گیری عمق آج لاستیک نیز بکار می‌رود.
بسیاری از محصولات رولزرویس در طول این سال‌ها از چتری یکپارچه در درب‌ها یا بدنه خودرو سود برده‌اند. البته نیازی نیست برای استفاده از چنین ویژگی‌ای میلیاردر باشید زیرا اشکودا ساپرب، کودیاک و اسکالا نیز دارای چترهایی در درب‌های جلو هستند.
تکنولوژی مدرن تسلا باعث شده ویژگی‌های پنهان خودروها وارد مرحله جدیدی شوند. در سال ۲۰۱۷ بود که این برند ویژگی‌ای به نام نمایش تعطیلات تسلا را در مدل X به نمایش گذاشت و با این ویژگی خودرو می‌توانست چراغ‌ها را روشن و خاموش کرده و درب‌های عقب را باز و بسته کند و با پخش آهنگ نیز نمایش جالبی به راه بیندازد.
مالکان تسلا مدل S و X مجهز به سیستم تعلیق بادی می‌توانند تصویر خودروی خود در نمایشگر مرکزی را با تصویر زیردریایی لوتوس اسپریت جیمز باند عوض کنند. برای این کار باید نماد T شکل برای ۵ ثانیه فشرده شده و کد دسترسی ۰۰۷ وارد شود. این کار همچنین باعث باز شدن منویی با نام عمق می‌شود که با آن می‌توان ارتفاع سیستم تعلیق را تنظیم کرد.
نام تویوتا GT86 ادای احترامی به کوپه کرولا لوین تولیدی بین سال‌های ۱۹۸۳ تا ۱۹۸۷ بود، خودرویی که داخل کارخانه با کد AE86 شناخته می‌شود. همچنین این نام به قطر سیلندر و کورس پیستون که هر دو ۸۶ میلی‌متر هستند اشاره می‌کند. با اندازه گرفتن قطر خروجی اگزوز این خودرو نیز خواهید دید که رقم ۸۶ میلی‌متر به دست می‌آید.
واکسهال به عنوان شاخه بریتانیایی اوپل از ویژگی جالبی در خودروهای خود استفاده می‌کند. طراحی کوسه در خودروی کورسا D سال ۲۰۰۶ شروع شد و آن را می‌توانستید در لولای درب داشبورد ببینید. همچنین همین طرح در خودروهای آدام، آسترا و اینسیگنیا نیز ادامه یافت و به نمادی از محصولات واکسهال تبدیل شد.
اگر به پدال‌های این خودرو دقت کنید با فشردن پدال Play می‌توانید شاهد شتاب گیری خودرو باشید و پدال Pause نیز برای کاهش سرعت و توقف بکار می‌رود. طراحان فولکس نمادهای یاد شده را برای نسلی طراحی کرده‌اند که با سونی واکمن بزرگ شده‌اند.
ولوو می‌داند که کودکان بیشتر از بزرگ‌سالان در ردیف سوم صندلی‌های XC90 می‌نشینند بنابراین با پنهان کردن طرح عنکبوت در زیر فضای ذخیره‌ای به دنبال سرگرم کردن آن‌ها بوده است.
blackwing
دوتا نمونه Easter Egg هم من میگم
جی‌ام‌سی هامر برقی ، زیر رکاب‌های درب ماشین یه نشونه‌ی 👍🏼 هست
علت اینه اگه شما با این ماشین بری آفرود و اگه ماشین رو چپ کنی وقتی این نشونه رو ببینی میشه 👎🏼
.
و یکی دیگه ، داج دیمن زیر شیشه جلویی ، دقیقاً جایی که انتهای کاپوت و انتهای شیشه به هم میرسن عکس یه داج چلنجر هست که داره برن‌اوت میکنه !
NAVID۰۰۹۸
اصلاً همه به کنار ، فقط اون پدال‌های فولکس id3 😍😭 .
این اهمیت دادن به جزئیات فقط از مشتری‌مداری و خلاقیت شرکت‌ها‌ی مهم ساخته هست !
چیزی که من را همیشه زجر داده از اکثریت محصولات ایرانی و نه فقط خودرو که ای کاش همین آشغال‌هایی هم که میسازند بدونِ ذوق و هنر و خلاقیت ، حداقل از حداقل‌ترین کیفیت ممکن میساختند تا کمتر مردم و خریداران را دچار درگیری‌های مسخره‌ی تعمیرات و مُرداب بی‌کیفیت متریال و قطعات کنند !
R
چپ کنی خودتم سروته میشی علامتو به همون شکل میبینی
Python
با سلام ببخشید پیامم مربوط به مقاله نیست اقای احمد زاده نظرتون راجب این مقایسه چیه؟
https://khodro45.com/ikco-tara-at-vs-kia-pegas/
شاهین
بنظرم اینجور مطالب یه رپورتاژ نامحسوس تو خودشون دارن وگرنه کیا پگاس هنوز وارد نشده پس چجوری از روی کاغذ نتیجه گرفتن که کدوم بهتره!
Huracan Performante
و البته جلو پنجره های قدیمی bmw که نماد سیبیل هیتلر بوده
Amir mahdi @-1387
واقعا مطلب دلنگیزی بودخوشم اومد
با تشکر از آقای احمد زاده عزیز
شاهین
ارادتمندم دوست عزیز
محمدهادی
واااای پسر چه مطلب جالب و سرگرم کننده یی بود
دمتگرم پدال جون،اصلا ازین نظر به ماشینا نگاه نکرده بودم
عالی عاااالی
بین همه ی اینا فقط کد رمزهای دوج وایپر و تویوتا جی تی ۸۶
علی ریحانی
داخل صندوق عقب لکسوس es یه دستگیره هست که روش عکس‌ یه مرده که صندوق‌ رو باز کرده و داره فرار میکنه
واسه مواقعیه که گرفتنتون و انداختنتون تو صندوق عقب و دارن میرن
میتونید از داخل باز کنید و فرار کنید😊
mahdi-es17
ماشین های ایرانی هم این. قدرت دارن که هر جای این ماشین میبینی به عمق فاجعه تولید ماشین پی می‌برید
Alan.r
این مقاله چند سال قبل تو نشریه ماشین چاپ شد
البته این کاملتره
Taha Malek
یه ویدیو یوتوب بود طرف نزدیک ۵۰ ۶۰ تا ایستراگ تو جیپ رانگلر پیدا کرد!
R/T
جالب بود
Arshia m3csl
مال وایپر خیلی باحال بود رو کنسولش تصویر پیست نوربرگرینگ بود👌🏽 وایپر افسانه ای سلطان امریکاست👑 حیف از خط تولید خارج شد وایپر امیدوارم داج وایپر برگرده دوباره دلم برای اون ظاهر خوشگل و رترو و مردونه وایپر تنگ شده وایپر رو میبینم یاد خواننده های هوی متال میفتم اینقدر با ابهته وایپر رو بیشتر از چلنجر دوست داشتم همیشه
Amin
خیلی جالب بود به خصوص دوج چلنجر
حمید
زیباترین نمونه ، قران توی داشبورد ماشین های ایران خودرو هست برای لحظات ملکوتی پس از تصادف !
بنانج
من عنکبوت ولوو ایکسی نود را یادمه حضوری دیدم
۵ سال پیش دیدم
هی میگفتم ای خدا این چیه دیگه
کرگدن باواریا
چرا دیسلایک ؟ 😆🤣🤣
علی نورزاده
همینجوری واسه خنده
علیx76
یه ویدیو در مورد رنگلر دیدم، بالای ۲۰ تا تصویر ریز تو گوشه و کنار خودرو مخفی شده بود که اینجا به یکیش اشاره شد.
Alan.r
ماشین های ایرانی هم این ویژگی رو دارن و با قرار دادن هزاران عیب و ایراد پنهان مشتری رو غافلگیر می‌کنن
MohammaD
فقط فورد gt و id3 و اشکودا
amirboss
چند سال پیش از یکی از شهرستانها یه شورولت نوا خریدم تا رسیدم خونه سر راه تو جاده یه مرد با کت و شلوار نخودی رنگ و موی سفید و بلند رو سه بار با فاصله ی حدود بیست دقیقه لب جاده دیدم که داره بهم می‌خنده. وقتی بعد دوسال فروختمش تا چند روز دلشوره عجیبی داشتم و انگاری کشتیهام غرق شده بود
پیام اخلاقی
قبل رانندگی از هر گونه مصرف خودداری بفرمایید .
کرگدن باواریا
عاشق اسکودا شدم ! یعنی قشنگ ماشین زندگیه 😍
phonix
حالا منم بهتون یه چیز جالب بگم
تو ماشینای هیوندایی (جنسیسو ازورا رو خودم به چشم دیدم ) یه کلید داخل سقف داشبورد هست که اگر اونو بزنید صندوق ماشین تحت هیچ شرایطی باز نمیشه تا دوباره اون قفلو بزنید .
این برام جالب بود
Yasin
خیلی جالب بود به‌ویژه اون نگه‌دارنده‌های فنجان دوج و آرمی که جگوار آی پیس داره
اینجور مطالب بیشتر بذارید
Reza-a
نمی‌دونستم از این نکات مخفی تو خودروسازی هم وجود داره. جالیوانی چلنجر جالب بود و خیلی جذاب هم در موردش نوشته شده
افشین
فیدلیتی مونتاژ بهمن وقتی محافظ اینه افتاب گیر رو به کنار میکشید اسم فیدلیتی به صورت برقی و نورانی روی اینه افتاب گیر روشن میشه(ابتکاری خود گروه بهمن هست) اینم یه نمونه جذاب داخل خودروهای مونتاژ ایران هست گفتم بهتون بگم البته سری های اول تولید ندارن این مورد رو
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.سایت پدال برگزیده مردم و داوران به عنوان بهترین سایت فارسی در حوزه خودرو از چهارمین، پنجمین و هفتمین جشنواره وب ایران است.
تلاش ما انتشار اخبار و مطالب روز حمل و نقل و وسایل نقلیه در ایران و جهان برای بازدیدکنندگان علاقه‌مند و ارائه و تبادل اطلاعات مفید و صادقانه در محیطی جذاب و دوستانه است. همچنین مایلیم تجربیات، دانسته‌ها و نظرات شما را که برای همگی ما مفید و راه‌گشاست، بدانیم.
افتخار می‌کنیم که همراه ما هستید.
آیا حساب کاربری ندارید؟
آنچه در این مطلب می‌خوانید:
source
سئو سایت
چکیده محبوب ترین مقالات خودرو ایران و جهان
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.
source

همه چیز از همه جا برای ماشین شما
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

توسط khodrocamp