همه چیز از همه جا برای ماشین شما
بخاری ماشینی که کار نمی کند یک دردسر واقعی است. متأسفانه، چند دلیل متداول وجود دارد که باعث سوراخ شدن رادیاتور بخاری شما می شود. اما، ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم دریابید مشکل از چه چیزی می‌تواند باشد تا بتوانید آن را برطرف کنید.
در بیشتر ماشین‌ها، رادیاتور بخاری درون اتاق خودرو تعبیه شده و درصورتی که دچار نشتی شود ممکن است آب رادیاتور را در کف خودرو مشاهده کنید. بهترین کار در مواقعی که این اتفاق می افتد تعویض رادیات بخاری می باشد چون اگر با جوش دادن فقط آن را تعمیر کنید به احتمال زیاد بعد از چند ماه یا چند هفته دوباره نشتی پیدا می کند.
مطمئن باشید اگر رادیاتور بخاری نشتی دارد و ضد یخ به زیر موکت کف ماشین می رود، و صاحب خودرو بوی بد آن را حس می کند، نیاز به تعویض دارد.
رادیاتور بخاری بخشی از سیستم خنک کننده خودرو است. به نظر می رسد مانند یک نسخه کوچکتر از رادیاتور خودرو عمل می کند، مایع خنک کننده را از طریق لوله های کوچک به گردش در می آورد و گرما را به داخل کابین انتقال می دهد.
همانطور که موتور خودرو در حین کار گرم می شود، ضد یخ/خنک کننده گرما را جذب می کند و در اطراف موتور و سپس از طریق رادیاتور به گردش در می‌آید تا آن را تا زیر نقطه جوش خنک کند. کل سیستم توسط ترموستات در دمای ثابت نگه داشته می شود. وقتی بخاری داخل ماشین خود را روشن می کنید، هوا روی رادیات بخاری می دمد، گرم می شود و به داخل کابین می آید. برخی از خودروها دارای یک شیر بخاری هستند که وقتی بخاری روشن است مایع خنک کننده را از طریق رادیاتور بخاری هدایت می کند و وقتی گرما خاموش است، رادیاتور بخاری را دور می زند. در وسایل نقلیه دیگر، دمای هوا در داخل جعبه ترکیب هوا توسط مقدار هوای هدایت شده بر روی رادیاتور بخاری کنترل می شود.
 
علت نشتی رادیاتور بخاری
 
سیستم‌های کنترل تهویه مطبوع به راننده و سرنشین جلو اجازه می‌دهد دمای کابین خود را انتخاب کنند. برخی از مدل‌های لوکس رده بالا و شاسی‌بلندهای بزرگ دارای رادیاتور اضافی هستند که به مسافران صندلی عقب اجازه می‌دهد تا دمای خود را نیز تنظیم کنند.
خنک کننده/ضد یخ حاوی بازدارنده های خوردگی است که سطوح داخل سیستم خنک کننده، از جمله رادیاتور بخاری را می پوشاند. وقتی بازدارنده‌های خوردگی تمام می‌شوند، سیستم خنک‌کننده می‌تواند دچار فرسایش شود، پر از آلاینده‌ها شود و حتی ممکن است شروع به نشت کند. نشت مایع خنک کننده/ضد یخ از رادیاتور بخاری به این معنی است که سطح کلی مایع خنک کننده در سیستم پایین است و موتور در خطر گرم شدن بیش از حد است. شایع ترین علت خرابی همین است. بدون مایع خنک کننده، چراغ هشدار یا گیج دما ممکن است حتی نشان دهنده مشکل نباشد، زیرا قادر به خواندن دمای آب نیست.
بنابراین مهم است که 5 نشانه خرابی رادیاتور بخاری را بدانید:
 
ممکن است بوی شیرینی را از دریچه های خود متوجه شوید. این بوی مایع رادیاتور شماست و قطعا نشانه نشت مایع خنک کننده به داخل ماشین شما است. همچنین ممکن است این بوی دوست‌داشتنی را در اطراف خودرو خود حس کنید، به این معنی که وقت آن رسیده است که به زیر خودرو خود نگاه کنید و ببینید چه مقدار از آن مایع خنک‌کننده روی زمین ریخته شده است.
 
یک نشانه بسیار رایج برای مشکل رادیاتور بخاری این است که داخل ماشین شما ناگهان بدون دلیل مه می‌گیرد. مهم است که توجه داشته باشید که ما به دنبال کمی مه در لبه شیشه جلو نیستیم، بلکه به دنبال پوشیده شدن هر پنجره با مه و رطوبت هستیم. این مه ناشی از نشت مایع خنک‌کننده گرم به داخل کابین خودرو و تبخیر آن به بخار در اثر برخورد با هوای خنک‌تر داخل خودرو است.
 
هنگامی که یک سوراخ یا نشتی در رادیاتور بخاری ایجاد می شود، تمام هوای گرم ممکن است خیلی سریع از آن خارج شود و در انتهای دیگر مجاری بخاری به شما برسد. بسته به اندازه سوراخ، ممکن است احساس کنید هوای گرم، ولرم یا کاملاً یخ زده از بخاری شما می آید.
 
اگر متوجه شدید که وسیله نقلیه شما به طور ناگهانی به مقدار بیش از حد معمول مایع خنک کننده نیاز دارد و نمی توانید دلیل آن را بفهمید، ممکن است رادیاتور بخاری دچار نشتی شده باشد. اگر نشتی به سختی پیدا می شود، ممکن است در زمانی که سیستم سرد است، مایع خنک کننده به داخل کابین شما نشت کند و به جای ایجاد مه، خیسی ایجاد کند. کف سمت سرنشین را بررسی کنید تا ببینید خیس است یا خیر.
 
گرمای بیش از حد برای ماشین شما یک خطر جدی است. همه انواع اجزای اصلی خودروی شما وقتی بیش از حد داغ می شوند، فرسوده می شوند و با سرعتی بی سابقه خراب می شوند. اگر متوجه شدید که وسیله نقلیه شما بیش از حد گرم شده است، یا همچنان گرم می شود، باید سلامت رادیاتور بخاری خود را بررسی کنید، اما به یاد داشته باشید که بسیاری از قسمت های دیگر خودرو ممکن است در گرم شدن بیش از حد دخیل باشند. اگر بخاری شما گرما نمی دهد اما موتور شما گرم به نظر می رسد، بررسی کنید که آیا نشت مایع خنک کننده در جای دیگری وجود دارد یا مشکل دیگری در ماشین شما وجود دارد.
 
سوراخ شدن رادیاتور بخاری
 
رادیاتور بخاری عمدتاً بخش بدون تعمیر و نگهداری خودرو است، اما باید حتماً شیلنگ‌هایی که مایع خنک‌کننده را به آن می‌برند، بررسی کنید – تقریباً هر 10000 کیلومتر یا شش ماه یکبار این کار را انجام دهید. تغییر مایع خنک کننده/ضد یخ طبق دستور سازنده خودرو به شما کمک می کند تا اطمینان حاصل کنید که خنک کننده شما دارای بازدارنده های خوردگی کافی برای محافظت از سیستم است. همچنین، تعمیر سریع هرگونه نشتی و بررسی شیلنگ‌ها برای وجود علائم خرابی داخلی، به جلوگیری از تبدیل شدن موارد اضطراری کمک می‌کند. مکانیک سیار آقای امداد می تواند به شما در تعیین زمان انجام خدمات سیستم خنک کننده کمک کند.
 
پر کردن بیش از حد رادیاتور می‌تواند فشار آب را افزایش دهد و باعث نشتی شود. سایر قطعات، مانند ترموستات معیوب یا رادیاتور بخاری نیز ممکن است با ایجاد گرما و فشار بیش از حد باعث نشتی شوند.
خنک کننده داغ (آب و ضد یخ) از طریق یک رادیاتور بخاری (مانند رادیاتور کوچک) ارسال می شود به جایی که فن بخاری گرما را از رادیاتور به داخل کابین می دمد و خنک کننده سرد به موتور باز می گردد تا دوباره گرم شود و این چرخه ادامه دارد.
 
خنک کننده باید هر سه سال یکبار تعویض شود، زیرا با گذشت زمان تحلیل می رود. خنک کننده قدیمی به خوردگی اجازه می دهد تا نفوذ کند و اسیدی است که به اجزای فلزی، لاستیکی و پلاستیکی حمله می کند و آنها را می شکند.
متأسفانه رادیاتور بخاری یکی از شکننده‌ترین قطعات است که ممکن است در اثر یخ زدگی، خوردگی و فرسودگی قدیمی آسیب ببیند. از آنجایی که آنها با مایع خنک کننده پر می شوند، وقتی می شکنند، در سراسر کابین نشت می کنند.
اگر رادیاتور شما نشتی دارد، احتمالاً از سایر علائم نیز رنج خواهید برد، مانند عملکرد نامنظم بخاری.
 
فرش های کف ماشین را بردارید و رنگ آب جمع شده در زیر پا را بررسی کنید. ممکن است ظاهری صورتی، سبز یا زرد داشته باشد. مایع خنک کننده احساس چسبندگی می دهد و پوست را تحریک می کند.
به زیر داشبورد کنسول میانی نگاهی بیندازید و سعی کنید محل عبور دو لوله خنک‌کننده از دیوار بخاری را پیدا کنید.
اغلب نشت یا لکه قطره ای را روی اتصالات لوله می توانید ببینید.
متاسفانه تعویض رادیاتور بخاری یکی از آن کارهای سخت است. داشبورد و مجموعه بخاری باید برداشته شود. پس بهتر است با متخصصان ما در امداد خودرو آقای امداد در تماس باشید.
شماره تماس آقای امداد: ۰۲۱۴۸۲۸۷
ارتباط با ما
تلفن تماس:
 ۰۲۱۴۸۲۸۷

دفتر مرکزی : تهران- اشرفی اصفهانی-خیابان سیمون بولیوار- خیابان سجاد – آقای امداد
ایمیل: info[@]aghayeemdad.com
مجوز های آقای امداد
مجوز اتحادیه امداد خودروی تهران
مجوز کسب کار مجازی آقای امداد
خدمات آقای امداد
source

همه چیز از همه جا برای ماشین شما
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

توسط khodrocamp