ورود و ثبت نام
وبلاگ
موتور خودرو از مهم ترین و حساس ترین بخش خودرو محسوب می شود. برای اینکه قطعات موتور خودرو به خوبی روی یکدیگر کار کنند نیاز است که با روغن موتور مناسب روانکاری شود. شاید برای خیلی از شما مخاطبان که در حال مطالعه این مقاله هستید این سوال پیش بیاید که مگر فرقی می کند از چه روغن موتوری استفاده کنیم؟ خب، همه ی روغن موتورهایی که در بازار موجود هستند کار روانکاری را انجام می دهند؟ در اینجا باید به شما بگوییم که بسته به شرایط آب و هوایی مختلف، روغن موتوری هم که برای خودروی خود استفاده می کنید باید متفاوت باشد و روغن موتورهای موجود در بازار یکسان نیستند.
اگر میخواهید با انواع روغن موتورها آشنا شوید و شاهد عملکرد مناسب موتور خودرو خود باشید مطالعه این مقاله را از دست ندهید
همانطور که در قسمت بالا اشاره شد روغن موتور باعث روانکاری قطعات موتور خودرو و راحت تر حرکت کردن قطعات روی یکدیگر می شود. البته به غیر از این مورد روغن موتور ویژگی های دیگری هم دارد که شامل:
از آنجائیکه در هر فصل سال، شرایط آب و هوایی متفاوت است و دمای هوا در حال تغییر می باشد، قطعا باید از روغن موتوری استفاده کنید که مناسب آن فصل باشد.
استفاده از روغن موتور غلیظ (درجه ویسکوزیته بالاتر) یا رقیق (درجه ویسکوزیته پایین تر) بسته به دمای هوا و فصل دارد. چون میزان غلظت روغن موتور به دما بستگی داشته و رابطه معکوس دارد.
ویسکوزیته به معنای غلظت یا گرانروی می باشد و جزء شاخصه های مهم و اصلی روغن موتور محسوب می شود.
تفاوت اصلی بین روغن های معمولی در درجه ویسکوزیته آنهاست. واژه ویسکوزیته (یا گرانروی) شاید در نگاه اول مفهوم پیچیده ای را در ذهن شما تداعی کند، ولی در واقع اینطور نیست. ویسکوزیته واحدی برای اندازه گیری سرعت گردش روغن در موتور خودروی شماست. ویسکوزیته بالا یا همان غلظت بیشتر روغن به این معنی است که زمان بیشتری طول می کشد که روغن بین اجزای موتور به گردش درآید. پس می توان گفت روغن با ویسکوزیته “SAE 30” سریعتر از روغن با ویسکوزیته“SAE 60” حرکت می کند.
روغن های با ویسکوزیته بالاتر باعث نرم تر کار کردن و همچنین محافظت موتور می شوند. نقطه ضعف روغن با ویسکوزیته بالا این است که پس از استارت زمان بیشتری طول می کشد تا در تمام اجزای موتور گردش پیدا کند. توجه داشته باشید که روشن کردن موتور بیشتر از کارکردن در حالت عادی موتور را فرسوده می کند.
روغن با ویسکوزیته پایین تر در مدت زمان کوتاهتری در تمام اجزای موتور به گردش در می آید، بنابر این موتور زمان کوتاهتری بدون روغن کار می کند. اما در عوض روغنهای با ویسکوزیته پایین در کارکرد عادی موتور کمتر از روغنهای با ویسکوزیته بالا خاصیت روان کنندگی دارند.
ویسکوزیته عددی بین 0 تا 60 می باشد. برای فصل سرما عددی بین 0 تا 25 و برای فصل گرما عددی بین 30 تا 60 می باشد.
 
در جدول زیر می توانید ببینید برخی از درجات ویسکوزیته در روغنهای مختلف در چه بازه ی دمایی از موتور محافظت می کنند.
با توجه به فصل گرما و افزایش دما و رابطه معکوس روغن موتور با دما باید از روغن موتور غلیظ استفاده کرد که با افزایش دما رقیق شود و باعث عملکرد مناسب موتور خودرو باشد.
حال با توجه به کاهش دما و همچنین رابطه معکوس روغن موتور با دما باید از روغن موتوری که رقیق است استفاده کنید.
برای مشاهده آموزش های بیشتر وارد لینک زیر شوید.
بر روی روغن موتورها عبارت SAE به معنای غلظت یا ویسکوزیته روغن موتور نوشته شده و در مقابل آن عدد می باشد. حال اگر در مقابل این عبارت فقط یک عدد نوشته شده باشد معنای آن این است که این روغن موتور فقط برای یک شرایط آب و هوایی مناسب است. در اصل اگر یک عدد بین 0 تا 25 نوشته شده باشد یعنی این روغن موتور برای فصل سرما و درصورتیکه عدد بین 30 تا 60 باشد یعنی برای فصل گرما مناسب است.
روغن موتورهای مولتی گرید با استفاده از فناوری های پلیمری ساخته شده اند و همانطور که از اسم آن مشخص است برای تمامی فصول مناسب می باشد. برای روغن موتورهای مولتی گرید در مقابل عبارت SAE یک حرف لاتین و دو عدد مشاهده می شود. به عنوان مثال: 40-W15 عدد قبل از حرف لاتین نشان دهنده غلظت روغن موتور در فصل سرما و عدد بعد از حرف لاتین نشان دهنده غلظت روغن موتور در فصل گرما می باشد.
به روغن موتورهای مولتی گرید، روغن موتور چهار فصل هم گفته می شود. زیرا در شرایط مختلف آب و هوایی قابل استفاده می باشد. پیشنهاد شرکت های سازنده خودرو به دارندگان خودرو نیز روغن موتورهای مولتی گرید می باشد.
” توصیه ما به شما دارندگان خودرو و مخاطبان عزیز این است که حتما از روغن موتور مناسب و با کیفیت و نام آشنا برای خودروی خود استفاده نمایید. “


آزمون خودرو مرجع تخصصی آموزش کارشناسی رنگ و بدنه خودرو ، دیتیلینگ خودرو شامل واکس و پولیش و سرامیک خودرو ،دارای مجوز رسمی از سازمان فنی و حرفه ای کشور. به همراه کار آموزی رایگان و نامحدود است .
بلاگ
حساب کاربری من
استعلام مدارک
تست بینایی رنگ
ورود


source

توسط khodrocamp