یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
زمین برفی می‌تواند رانندگی را به یک چالش واقعی تبدیل کند و حتی می‌تواند منجر به تصادف شود. بنابراین قبل از شروع به رانندگی در برف، باید خود را به‌اندازه کافی آماده کنید تا بتوانید به‌موقع به مقصد برسید. همچنین از قبل باید بدانید در شرایط مختلف چه کاری انجام دهید تا از بروز حادثه جلوگیری کنید. نکاتی که در این مقاله به آنها اشاره کرده‌ایم تأثیر زیادی در ایمن‌تر شدن سفرها دارند. اگر می‌خواهید در فصول سرد سال با خیال راحت رفت‌وآمد کنید، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.
در این بخش به نکات و مواردی که قبل از شروع به حرکت باید رعایت کنید، اشاره کرده‌ایم.
قبل از حرکت، مسیر خود را به‌دقت بررسی کنید. برای این کار از اپلیکیشن‌های مسیریاب کمک بگیرید و  از آن برای اطلاع از ترافیک خیابان‌ها استفاده کنید تا بتوانید مسیرهایی انتخاب کنید که خلوت‌تر هستند.
حتما آخرین اطلاعیه‌های مربوط به آب و هوای محل زندگی‌تان را بررسی کنید تا مطمئن شوید که در مسیر گیر نمی‌کنید.
احتمالا در روزهای برفی نسبت به روزهای عادی مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا به مقصدتان برسید. چراکه باید برف شیشه‌ها، آینه‌ها، چراغ‌ها و سقف را از روی ماشین بردارید.
همچنین باید منتظر بمانید تا یخ شیشه جلویی آب شود. می‌توان گفت که این مهم‌ترین نکته رانندگی در برف است.
اگر متوجه شدید که قفل در یخ زده است، بهتر است کلید را گرم کنید یا یخ‌زدا یا روان‌کننده‌های روغنی را داخل قفل اسپری کنید.
علاوه بر این‌ها، بررسی مواردی که در ادامه به آنها اشاره شده است نیز زمان‌بر خواهد بود، اما ارزش آن را دارد که قبل از حرکت، کمی برایشان وقت بگذارید.
قبل از روشن کردن ماشین، مطمئن شوید که کنترل خودکار برف‌پاک‌کن خاموش است، زیرا در صورتی که یخ زده باشد و شروع به کار کند، فیوز کنترل برف‌پاک‌کن منفجر می‌شود. برف‌پاک‌کن‌ها باید درست کار کنند تا بتوانید شیشه جلو را کاملا تمیز کنید.

لاستیک‌ها را از نظر اینکه آج سالمی داشته باشند، بررسی کنید. لاستیک‌های سابیده شده، هنگام رانندگی روی برف و یخ لیز می‌خورند.
اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که احتمال بارش برف در آن زیاد است، حتما تایرهایی استفاده کنید که آج عمیق‌تری دارند.
اگر شرایط یخبندان خیلی وخیم است، بهتر است از زنجیر چرخ استفاده کنید.
برای جلوگیری از یخ زدن آب از یک شیشه‌شوی باکیفیت خوب استفاده کنید که حداقل تا ۳۵- یخ نزند. اگر این کار را نکنید، برف‌پاک‌کن‌های شیشه جلویی ممکن است در شرایط برفی کار نکنند. اگر از نوع شیشه‌شوی خود مطمئن نیستید، می‌توانید آن را چک کنید.
می‌توانید موارد زیر را به همراه داشته باشید تا مطمئن شوید که با خودرویی مجهز در برف رانندگی می‌کنید.

مهم نیست که چه نوع لغزشی را تجربه می‌کنید، مطمئن شوید که چرخ‌های خودرو در جهتی هستند که می‌خواهید حرکت کنید. اگر فکر می‌کنید می‌توانید بدون تصادف کنترل خودرو را در دست بگیرید، می‌توانید به‌آرامی ترمز بگیرید. اگر تصادف قریب‌الوقوع است، ماشین را با نکاتی که در ادامه در مورد ترمز ABS گفتیم، کنترل کنید.

نکته شگفت‌انگیز در مورد سیستم‌های ABS این است که اگر در حال برخورد با مانعی هستید، می‌توانید پدال ترمز را تا آخر فشار دهید. کامپیوتر نیروی ترمز را در هر چرخ تنظیم می‌کند تا به شما امکان مانور دهد و همزمان سرعت را کاهش می‌دهد.
هیچ سیستم ایمنی نمی‌تواند شما را مطمئن کند که تصادف نمی‌کنید، اما ترمزهای ضد قفل بدون شک بسیاری از رانندگان را از تصادف نجات داده‌اند.

در زمستان ماشین خود را تمیز نگه دارید. چراکه نمکی که برای یخ‌زدایی جاده‌ها استفاده می‌شود، می‌تواند به‌مرور زمان باعث خوردگی ماشین شود، بنابراین ارزش آن را دارد که به‌طور منظم خودرو را در طول زمستان تمیز کنید.
 
هر یک از این محصولات هنگام برف و یخ‌ردگی جاده‌ها به شما کمک می‌کند، اما کدام‌یک را باید بخرید تا بهتر نیازهای رانندگی شما را برآورده کند؟

جوراب تایر، روکش‌های پارچه‌ای برای چرخ و لاستیک هستند و به‌طور کلی جایگزین‎‌های خوبی برای زنجیر چرخ سنتی هستند و به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که بتوانند تایرها را بپوشانند و به‌عنوان یک لایه، بین آنها و برف قرار گیرند تا چسبندگی و کشش را افزایش دهند.
یکی از مزیت‌های اصلی جوراب‌های تایر این است که بسیار راحت‌تر از زنجیر چرخ نصب می‌شوند. آنها همچنین در هنگام رانندگی صدایی ایجاد نمی‌کنند و کیفیت سواری را برخلاف زنجیر چرخ، خراب نمی‌کنند.

زنجیر چرخ باید زمانی استفاده شود که برف‌های جاده یخ زده است. هر زمان به جاده‌ای رسیدید که از یخبندان خبری نبود، باید آن را از لاستیک جدا کنید. اگر این توصیه را نادیده بگیرید، احتمال آسیب رسیدن به ماشین و جاده وجود دارد. اطلاعات مربوط به نحوه استفاده از زنجیر چرخ را به‌طور کامل در راهنمای آن بخوانید.
هشدار: 
اولین کاری که باید هنگام نصب زنجیر چرخ انجام دهید این است که دفترچه راهنمای وسیله نقلیه خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که ماشین شما می‌تواند زنجیر چرخ داشته باشد؛ البته اکثر خودروها این امکان را دارند.
روش نصب زنجیر چرخ را به‌طور کامل در مطلب زیر بررسی کرده‌ایم. پیشنهاد می‌کنیم حتی اگر با روش نصب زنجیر چرخ آشنایید، مطلب زیر را مطالعه کنید:
شما باید به‌آرامی خودرو را با دور موتور  و شتاب حرکت دهید و در سریع‌ترین زمان ممکن به دنده بالاتر تغییر دهید. برای ایمن نگه داشتن خود و سایر رانندگان جاده، با سرعتی خیلی کمتر از حد مجاز رانندگی کنید و به تمامی محیط اطراف خود توجه داشته باشید. به خودتان زمان کافی برای حفظ فاصله با خودرو جلویی در زمان ترمز را بدهید. سعی کنید از مسیر‌های شیبدار عبور نکنید، اما در صورت بالا رفتن از یک شیب، فاصله مناسبی بین خود و سایر وسایل نقلیه حفظ کنید. برای حفظ فاصله در صورت نیاز به آرامی ترمز کنید.
اگر وسیله نقلیه شما در یک پیچ کنترل خود را از دست می‌دهد، سرعت خود را کم کنید و چرخ‌های خود را در جهتی که می‌خواهید حرکت کنید، نگه دارید تا زمانی که توقف کنید. هرگز دستان خود را از فرمان برندارید.
همچنین، چراغ‌های جلو را همیشه روشن نگه دارید.
هنگام رانندگی در برف همیشه با دنده سنگین با دور موتور کم رانندگی کنید. همچنین سرعت خود را کم نگه دارید و فاصله مناسبی را بین خود و سایر خودروهای جاده حفظ کنید.
سخن آخر
در جاده برفی باید با تمرکز و احتیاط بیشتری رانندگی کرد. دور موتور باید کم باشد و به‌آرامی شتاب خودرو را افزایش دهید و در سریع‌ترین زمان ممکن دنده عوض کنید. سرعت باید پایین نگه داشته شود. باید بتوانید پیش‌بینی کنید که چه کاری باید انجام دهید و به خودتان زمان کافی برای ترمز و هدایت بدهید. برای کاهش احتمال لیز خوردن چرخ‌ها به جای دنده ۱ از دنده ۲ استفاده کنید.
در این مقاله سعی کردیم تمامی نکات مربوط به رانندگی در برف را بررسی کنیم تا بتوانید سفر ایمنی داشته باشید. اگر شما نیز تجربه‌ای از رانندگی در شرایط سخت برفی دارید، در زیر همین صفحه در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.
نوشته رانندگی در برف و جاده یخ‌زده و نکاتی که باید بدانید اولین بار در وبلاگ کارنامه. پدیدار شد.
source

یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

توسط khodrocamp