یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
گزارش «کارنامه» از وضعیت بازار خودرو: میانگین قیمت خودروهای بازار، در هفته گذشته کاهش داشت!
مجموعه کارنامه به‌عنوان دستیار معتبر خرید و فروش خودرو در بازار آزاد، گزارشی را از شاخص قیمت خودرو و رونق بازار به دست آورده که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.
کارنامه با تحلیل رفتار کاربران سایت‌های منتشرکننده آگهی، رصد بیش از ۱ میلیون آگهی فروش خودرو و مطالعه معاملاتی که به کمک کارنامه انجام گرفته‌اند، تغییرات قیمت و وضعیت معاملات در بازار خودرو را نسبت به هفته گذشته بررسی کرده است.
هفته سوم بهمن‌ماه در حالی آغاز شد که شاخص قیمت خودرو بعد از پایان تعطیلات، ۲.۵ درصد نسبت به آخرین روز  هفته قبل کاهش یافت. همان‌طور که در نمودار پیداست شاخص کل قیمت در هفته سوم بهمن کاهش قابل توجهی پیدا کرد، از روز سه‌شنبه رو به افزایش رفت و تا پایان هفته، به عدد شاخص کل در مشابه هفته قبل نزدیک شد.

یکی از مهم‌ترین دلایل کاهش شاخص قیمت خودرو، اخبار غیر رسمی درباره عرضه محصولات داخلی در قالب طرح‌های ویژه فروش اقساطی و قرعه‌کشی بود. به‌نظر می‌رسد متقاضیان خرید خودرو در انتظار خرید ماشین به قیمت کارخانه، برای انجام معامله در بازار آزاد عجله‌ای نداشتند و همین موضوع، تا حدی باعث کاهش قیمت خودرو در بازار آزاد شد.
شاخص قیمت بازار خودرو در هفته دوم و سوم بهمن
در هفته سوم بهمن، علی‌رغم کاهش شاخص قیمت خودرو، تمایل افراد به خرید ماشین با کاهش روبه‌رو شد. در واقع شاخص رونق بازار در ابتدای هفته نسبت به مشابه هفته قبل، رشد داشت و در ادامه هفته تا ۱۵٪ کاهش پیدا کرد.
براساس گزارش مجموعه کارنامه، شاخص کل رونق بازار خودرو از ابتدای هفته گذشته با کاهش مداوم همراه بوده و علی‌رغم ریزش شاخص کل قیمت، تمایل خریداران برای خرید خودرو کاهش پیدا کرده است.
نکته مهم این که شاخص رونق، مربوط به معاملات بازار آزاد است و تقاضا برای خرید خودرو در بورس و طرح قرعه‌کشی را شامل نمی‌شود. همان‌طور که گفته شد، خریداران خودرو به امید خرید ماشین در طرح‌های ویژه خودروسازان تمایل کمتری به خرید خودرو در بازار آزاد داشتند. مهم‌تر از همه این که از روز سه‌شنبه، با اعلام عرضه مجدد خودرو در بورس، میزان رغبت افراد به خرید خودرو در بازار آزاد کاهش یافت.
شاخص قیمت بازار خودرو در هفته دوم و سوم بهمن
نوشته شاخص بازار خودرو اولین بار در وبلاگ کارنامه. پدیدار شد.
source

یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

توسط khodrocamp