یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
یکی از خدمات مرتبط با خودرو که در چند سال اخیر بیش‌ازپیش مورد استقبال خریداران و فروشندگان قرار گرفته، خدمات کارشناسی خودرو است. اهمیت استفاده از کارشناسی خودرو بیشتر زمانی مورد توجه است که قصد داریم یک خودروی دست‌دوم خریداری کنیم. به این ترتیب می‌توانیم از ایرادهای خودرو و میزان سلامت آن مطمئن شویم. کارشناسان خودرو هنگام انجام فرایند کارشناسی از ابزارهای تخصصی و دقیقی استفاده می‌کنند تا تمامی نقص‌های خودرو را پیدا کنند. یکی از جدیدترین و به‌روزترین این ابزارها اسکنر ترموگرافی است که در این مقاله به آن می‌پردازیم.
عناوین این مطلب
اسکنر ترموگرافی یا همان تصویربرداری حرارتی، با فناوری ترموگرافی کار می‌کند که یک اندازه‌گیری مبتنی بر دما است. کارشناسان با استفاده از این ابزار می‌توانند تمامی ایرادهای فنی و بدنه خودرو را به‌شکلی دقیق و با سرعت بالا پیدا کنند.
مواردی که اسکنر ترموگرافی قادر به تشخیص آنهاست عبارتند از:
طی فرایند کارشناسی با اسکنر ترموگرافی، خودروها از سه جهت توسط دوربین‌های حرارتی اسکن می‌شوند، یعنی از سمت راست، چپ و از قسمت سقف خودرو. سپس تغییرات حرارتی در بدنه خودرو توسط نرم‌افزار تجزیه و تحلیل می‌شود.
دوربین مادون قرمز به‌کار رفته در دستگاه از خودرو عکس می‌گیرد. سپس الگوریتم نرم‌افزار بر اساس عکس‌های گرفته‌شده پردازش دامنه و فاز مسیر دما را انجام می‌دهد. با استفاده از الگوریتم «تحلیل فوریه»، پیکسل‌های هر یک از عکس‌های ثبت‌شده به‌صورت جداگانه پردازش می‌شود.
این الگوریتم داده‌های اندازه‌گیری‌شده را پردازش و به تصویری تبدیل می‌کند که ناهمگنی مواد (رنگ‌شدگی‌ها، تعمیرات، لیسه‌گیری، جوشکاری و …) را به‌گونه‌ای که برای مشتریان قابل درک باشد، نشان می‌دهد.
یک اسکنر ترموگرافی شامل اجزا و تجهیزات مختلفی است که در اینجا به آنها اشاره کرده‌ایم:
با استفاده از سیستم ارزیابی تخصصی تست ترموگرافی خودکار دیگر برای اندازه‌گیری ضخامت رنگ نیازی به ابزارهای دستی قدیمی نداریم. دقت این اسکنر بسیار بالاست و نقاطی را که ممکن است از چشم دور بماند یا با دست تشخیص داده نشود، به‌طور کامل شناسایی می‌کند.
این دستگاه می‌تواند بدون وارد کردن هیچگونه آسیبی به خودرو، عملکرد کاتالیزورها و سیستم‌های الکتریکی و بخش‌های مختلف موتور را با کمک دوربین مادون قرمز ارزیابی کند. علاوه‌بر این، ایرادهای بخش‌هایی را مثل گرمکن صندلی‌ها و گرمایش پنجره‌ها که تنها از طریق تغییرات دما قابل تشخیص هستند، می‌توان با استفاده از سیستم‌های دوربین مادون قرمز بررسی کرد.
به‌عنوان مثال، تصویر زیر نتیجه آنالیز سمت راست یک دستگاه مزدا ۶ با اسکنر ترموگرافی است:
اسکنر ترموگرافی
در این خودرو گلگیر جلو و عقب، درب جلو و سپر جلو آسیب دیده و تعمیر شده است. هر چه رنگ یک قسمت تیره‎‌تر باشد، یعنی رنگ به‌کار رفته روی آن ضخامت بیشتری دارد.
جمع‌بندی
در این مقاله در مورد اسکنر ترموگرافی، نحوه کار و مزایای آن صحبت کردیم. استفاده از این دستگاه نه‌تنها در کارشناسی خودرو نقش مهمی دارد، بلکه می‌تواند به تعمیرکاران نیز کمک کند تا بتوانند ایرادهای خودرو را سریع‌تر و دقیق‌تر تشخیص دهند. این دستگاه هم‌اکنون در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد و به‌دلیل کاربرد آسان و دقیق و سرعت بالای تشخیص، بسیار محبوب و پرطرفدار شده است.
source

یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

توسط khodrocamp