یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
روغن موتور خوب می تواند به افزایش کارایی و راندمان سوخت خودروی شما کمک کند، در عین حال باعث کاهش سایش موتور خودروی شما می شود و شما را از پرداخت هزینه تعمیرات نجات می دهد. ارزش این را دارد که مقداری روغن موتور خوب تهیه کنید تا خودروی خود را در بهترین وضعیت نگه دارید.
مسئله این است که انتخاب های زیادی برای روغن موتور وجود دارد که همه آنها می توانند گیج کننده باشند. خوشبختانه، ما در امداد خودرو آقای امداد فهرستی از بهترین روغن موتورهای مناسب برای محصولات سایپا را آماده کرده ایم.
روغن موتور برای ماشین مثل خون برای انسانه. اشتباه نیست اگر بگوییم هیچ وسیله نقلیه ای بدون روغن موتور نمی تواند دوام بیاورد. حتی زمانی که دمای داخل موتور به 120 درجه می رسد، روغن موتور به عنوان محافظی برای قطعات خودرو در برابر سایش و خرابی عمل می کند.
بهترین روغن موتور برای پراید
از این رو، انتخاب درجه غلط روغن موتور برای خودرو یا انتخاب یک روغن با کیفیت پایین می تواند نتایج بسیار بدی داشته باشد.
این اتفاق به این دلیل است که روغن موتور غلیظ یا حتی رقیق منجر به افزایش اصطکاک بین قسمت های متحرک موتور می شود که به نوبه خود باعث فرسودگی و سایش می شود.
همچنین استفاده از ویسکوزیته اشتباه روغن موتور می تواند منجر به افت شدید عملکرد خودرو شود. همچنین، در صورت نشت روغن و رقیق بودن آن، موتور مطمئناً خراب می شود که این اتفاق منجر به هزینه ای میلیونی برای تعمیر آن می شود. بنابراین، بسیار مهم است که بدانید چگونه بهترین روغن موتور را برای خودرو انتخاب کنید.
قبل از خرید روغن موتور، مهم است که بدانید چه درجه روغنی باید استفاده کنید. با نگاهی به دفترچه راهنمای خودرو می توان به این امر پی برد. یا پیشنهاد می کنم اگر دارای خودروهایی مثل پراید، ساینا، تیبا، شاهین، کوییک هستید حتما این مطلب را بخوانید.
اگر نیاز به خرید روغن به صورت آنلاین با بهترین قیمت و ضمانت کیفیت دارید به فروشگاه آقای امداد سر بزنید.
درجه ویسکوزیته غلظت روغن موتور را به همراه ظرفیت تحمل آن تعیین می کند. روغن موتور رقیق برای زمستان ها به خوبی کار می کند، اما روغن موتور با غلظت بالاتر برای تابستان توصیه می شود. همچنین به همین دلیل است که خودروهایی که موتورهای آنها اغلب در دمای بسیار بالا کار می کنند، با روغن ویسکوزیته بالاتر عرضه می شوند.
ویسکوزیته روغن موتور از طریق مجموعه ای از دو عدد تعیین می شود، به عنوان مثال، 10W-30، 0W-40 یا 15W-40، یا 5W-30. به عنوان مثال، اگر روغن موتور درجه 5W-30 باشد، به این معنی است که درجه ویسکوزیته آن برای شروع سرد 5W است.
روغن موتور درجه 0W-40 نشان می دهد که یک ماشین می تواند حتی در شرایط یخبندان استارت سرد داشته باشد زیرا روغن به اندازه کافی رقیق است که در تمام قطعات جریان یابد. درجه روغن 10W-30 به طور کلی برای مکان هایی که دمای معتدل بسیار بالا است کار می کند. اساساً، هرچه ویسکوزیته در زمستان (W) کمتر باشد، روغن موتور راحت‌تر در موتور جریان می‌یابد.
به مثال 5W-30 برگردیم، جایی که 5W نشان دهنده ویسکوزیته است، 30 غلظت روغن را در دمای 100 درجه سانتیگراد نشان می دهد. بهتر است از درجه روغن توصیه شده پیروی کنید، زیرا روغن موتور با درجه ’40’ غلیظ تر است. و می تواند در دماهای بالاتر بهتر کار کند.
از مطالب بالا، کاملاً مشخص است که شناخت درجه صحیح روغن موتور برای اتومبیل شما بسیار مهم است. استفاده از روغن با درجه ویسکوزیته نادرست، صرف نظر از قیمت آن، می تواند منجر به افزایش سایش و خرابی چندین جزء موتور شود.
از این رو، از شما درخواست می شود حتماً دفترچه راهنمای مالک خودرو خود را از نظر درجه روغن موتور توصیه شده بررسی کنید، یا حتما مقاله زیر را بخوانید.
بهترین روغن موتور بازار چیست؟
بسیار مهم است که سطح روغن خودرو خود را به طور منظم بررسی کنید، در غیر این صورت، موتور شما ممکن است آسیب ببیند. روغن، موتور شما را حفظ، خنک و روان می کند (همه کارهای حیاتی را روغن انجام می دهد) اما به مرور زمان این روغن خراب می شود و نیاز به تعویض دارد.
دفترچه راهنمای خودروی شما باید نشان دهد که چند بار روغن خودروی خود را تعویض کنید، اما قانون کلی تقریباً هر 6 ماه یکبار برای وسایل نقلیه (بسته به مسافت پیموده شده شما) است.
خودرو پراید با چهار نوع موتور انژکتوری، کاربراتوری، hp+ و یورو ۴ توسط شرکت سایپا تولید شده که بهترین غلظت پیشنهادی روغن موتور از سوی سایپا برای هر یک متفاوت است. بهترین روغن موتور پراید برای مدل های کاربراتور، انژکتور قدیمی و موتور HP+ روغن موتوری با غلظت ۲۰W50 و برای پراید یورو ۴ روغن موتوری با غلظت ۱۰W40 با حجم روغن ۳٫۵ لیتر مناسب می‌باشد.
پراید کاربراتور صبا و نسیم که نسل اول پراید است، به پراید کاربراتوری معروف است و جز قدیمی ترین نوع پراید است که با شنیدن این اسم ناخود آگاه به یاد سازنده ی کره ای این خودرو می افتیم.
شرکت سایپا بهترین روغن موتور برای ساینا را روغنی با غلظت ۱۰W40 و حجم ۳٫۴ لیتر معرفی کرده است.
بهترین روغن موتور برای تیبا
پیشنهاد می کنم از مطلب بهترین روغن موتور مناسب برای پژو پارس، سمند، دنا، پژو ۲۰۶، رانا هم دیدن کنید.
 
تیبا در دو مدل صندوقدار و هاچ بک (تیبا ۲) با موتوری یکسان توسط سایپا تولید و در بازار خودرو عرضه می شود، از این رو روغن موتور مناسب برای تمامی مدل های تیبا یکی بوده و تفاوتی از بُعد غلظت با یکدیگر ندارند، بهترین روغن موتور برای تیبا روغنی با غلظت ۱۰W40 و حجم ۳٫۴ لیتر معرفی شده است.
کوییک یکی دیگر از تولیدات سایپا است که در تیپ های مختلف اما با یک موتور عرضه شده است. بهترین روغن موتور برای کوییک از طرف مهندسین سایپا، روغنی با غلظت ۱۰W40 و حجم ۳٫۴ لیتر معرفی شده است. برندهای مختلفی این نوع از روغن موتور را تولید می کنند.
شاهین با استفاده از موتور ۱۴۹۷ سی سی M۱۵ Turbo Charger، گیربكس دستی ۵ سرعته و طراحی بدنه با استفاده از فولادهای با استحكام بالا، به بازار عرضه شده است.
روغن موتور سایپا شاهین طبق دفترچه راهنمای خودرو، گرید 10W-40 تمام سنتتیک و سطح کیفی SM یا بالاتر با ظرفیت روغن 3.8 لیتر می‌باشد.
source

یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

توسط khodrocamp