یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
بسته به سن خودرو، نوع روغن و شرایط رانندگی، فواصل تعویض روغن متفاوت است. قبلاً زمان تعویض روغن ماشین هر 5000 کیلومتر عادی بود، اما با روغن های مدرن، اکثر ماشین های امروزی فواصل تعویض روغن را بین 7500 تا حتی 12000 کیلومتر توصیه می کنند.
علاوه بر این، می توانید از دفترچه تعمیر و نگهداری خودرو خود استفاده کنید و بهترین زمان تعویض روغن را بسته به مدل ماشین خود دریابید. در عوض، با پیروی از فاصله زمانی تعویض روغن که توسط اکثر سازندگان توصیه می‌شود، نه تنها در هزینه‌های تعمیر و نگهداری صرفه‌جویی می‌کنید، بلکه به حفاظت از محیط زیست نیز کمک می‌کنید.
البته علیرغم پیشرفت های چشمگیر امروزی در شیمی روغن و فناوری موتور، تعویض روغن در هر5000 کیلومتر هنوز ضروری است و توصیه می شود.
 توجه داشته باشید که اگر بیشتر از حد معمول با ماشین خود رانندگی نمی کنید، اکثر خودروسازان تعویض روغن را هر 12 ماه توصیه می کنند، حتی اگر چراغ و یادآور تعمیر و نگهداری روغن روشن نشده باشد.
 
بهترین زمان تعویض روغن ماشین
 
اگرچه ممکن است وسوسه انگیز باشد که تعویض روغن موتور خودرو خود را به تعویق بیندازید، اما انجام این کار باعث صرفه جویی در وقت، هزینه و خرابی های غیر ضروری در طولانی مدت می شود! هنگامی که روغن موتور خودروی خود را تعویض می کنید، اطمینان حاصل می کنید که قطعات داخلی موتور سالم هستند و به خوبی روغن کاری شده اند.
از آنجایی که قطعات متحرک به یکدیگر ساییده می شوند، اگر موتور ماشین شما پر از روغن کثیف باشد در نهایت فرسوده شده و نیاز به تعویض دارد.
روغن موتور نه تنها مسئول روان کار کردن خودرو است، بلکه در جلوگیری از آسیب موتور نیز بسیار تاثیر گذار است. با گذشت زمان، روغن ممکن است شروع به خراب شدن کند و قطعات موتور شما را دچار مشکل کند.  به همین دلیل است که همیشه باید روغن ماشین خود را در صورت توصیه سازنده تعویض کنید.
حفظ اندازه روغن و تعویض به موقع آن می تواند به شما در جلوگیری از تعمیرات پرهزینه خودرو کمک کند. فرسودگی موتور یا آسیب قطعات موتور از دلایل تعویض نکردن روغن در زمان مناسب هستند.
برای خرید بهترین روغن های بازار مناسب خودروی شما با بهترین کیفیت و ارسال سریع از فروشگاه آقای امداد دیدن کنید.
 
خودروهای قدیمی معمولاً دارای فواصل تعویض روغن بر اساس مسافت پیموده شده هستند و دارای دو برنامه تعمیر و نگهداری هستند، یکی برای خودروهایی که در حالت عادی رانندگی می‌کنند و دیگری برای خودروهایی که در «شرایط سخت» استفاده می‌شوند. دسته دوم شامل کارکردن ماشین شما تحت یک یا چند مورد از شرایط زیر است:
سفرهای کوتاه هر روزه
آب و هوای بسیار گرم، سرد یا غبارآلود
رانندگی مداوم با توقف و حرکت
حمل بارهای سنگین یا بکسل کردن
 
اگر استفاده از وسیله نقلیه شما طبق گزینه های بالا قرار می گیرد، ماشین خود را با استفاده از برنامه دقیق تر نگهداری کنید. بهتر است حتما هر 4500 کیلومتر روغن ماشین را عوض کنید.
 
اکثر خودروهای جدید مجهز به سیستم‌های نظارت بر عمر روغن هستند که به طور خودکار زمان نیاز به تعویض روغن را تعیین می‌کنند و با یک هشدار در پانل ابزار به شما اطلاع می‌دهند. سیستم‌های ساده اولیه مبتنی بر زمان و مسافت پیموده شده هستند، اما طرح‌های پیشرفته کنونی شرایط واقعی عملکرد خودرو را تجزیه و تحلیل می‌کنند تا تشخیص دهند که روغن چه زمانی شروع به تحلیل می‌کند.
در واقع، سیستم نظارت بر عمر روغن، زمانی که عملکرد سنگین را تشخیص می‌دهد، به طور خودکار فاصله تعویض روغن را کوتاه می‌کند. هر زمان که روغن خودرو خود را تعویض کردید، تکنسین سرویس باید سیستم نظارت بر عمر روغن را ریست کند. اگر خودتان روغن را عوض می کنید، می‌توانید با پیروی از دستورالعمل‌های دفترچه راهنمای خودرو، سیستم را ریست کنید.
 
تعویض روغن خودرو معمولاً یک کار سریع و بدون دردسر است که در یک مرکز خدمات خودرو انجام شود. روغن روان کننده در وسیله نقلیه شما چیزی است که برای سلامت آن بسیار مهم است. روغن خوب و تمیز عملکرد خودروی شما را بهبود می بخشد و عمر موتور را افزایش می دهد، پس چرا بسیاری از افراد تا زمانی که مشکلی قابل مشاهده نباشد تعویض روغن خود را به تاخیر می اندازند؟
بسیاری از رانندگان صرفاً به مسافت پیموده شده به عنوان معیاری برای تعیین زمان نیاز به تعویض روغن خود متکی هستند، اما عوامل دیگری مانند کیفیت روغن، سن خودرو و نحوه رانندگی خودرو نیز نقش دارند. روغن تازه و تمیز با روغن کاری قطعات و تمیز و سالم نگه داشتن موتور، عملکرد خودروی شما را بهینه می کند. با این حال، با گذشت زمان، فرسوده می شود و در انجام وظایف خود دچار مشکل می شود. هنگامی که این کار شروع می شود، احتمالاً اتومبیل شما حداقل یکی از علائم هشدار دهنده زیر را نشان می دهد:
 
زمان تعویض روغن ماشین
واضح ترین هشدار مبنی بر اینکه مشکلی با روغن شما وجود دارد از خود خودرو می آید. چراغ تعویض روغن در خودروی شما زمانی روشن می شود که روغن کافی در سیستم وجود نداشته باشد، بنابراین نشانگر را بررسی کنید تا ببینید چه چیزی نشان می دهد. در موارد بدتر، چراغ چک موتور روشن می شود. این خودروی شماست که به شما هشدار می دهد که اوضاع آنقدر خراب شده است که موتور به دلیل مشکل قطعات یا روغن کاری نبودن، در معرض آسیب است.
 
روغن یک لایه محافظ بین قطعات موتور ایجاد می کند و از ساییدن فلز به فلز جلوگیری می کند و موتور را بی صدا نگه می دارد. اگر روغن شما کار خود را به درستی انجام ندهد، صدای موتور افزایش می یابد. در موارد شدید، حتی ممکن است صدای تق تق یا غرش را بشنوید که نشان می دهد موتور شما به دلیل عدم روغن کاری ذره ذره خود را از هم می پاشد.
 
رنگ روغن تمیز کهربایی و کمی شفاف است. همانطور که از روغن استفاده می شود، با ذرات جمع شده در موتور پر می شود و تیره تر می شود. زمانی که این اتفاق می افتد مشخص نخواهد بود، بنابراین باید هوشیار باشید و حداقل ماهی یک بار روغن موتور خود را چک کنید. برای انجام این کار، قبل از بازگرداندن آن به مخزن روغن، میله را بردارید و پاک کنید. حالا برای بار دوم آن را بیرون بیاورید. اگر نمی توانید نشانگر را مملو از روغن ببینید، زمان تعویض روغن فرا رسیده است.
 
اگر داخل خودرو بوی روغن می‌دهید، اغلب می‌تواند نشانه نشت روغن باشد. اگر بوی گاز یا دود اگزوز را نیز حس کردید، ممکن است خودرو بیش از حد گرم شده باشد. در هر صورت، باید زمانی برای تعمیر برنامه ریزی کنید.
 
مقداری بخار نیمه شفاف همیشه از لوله اگزوز خودروی شما خارج می شود، اما اگر این بخار به دود تبدیل شد، وقت آن است که موتور را بررسی کنید. ممکن است قطعات موتور معیوب یا نشت روغن داشته باشید.
 
اگر در ماه گذشته کیلومترهای زیادی سفر کرده اید، در نظر بگیرید که آیا زودتر از برنامه معمولی خود نیاز به تعویض روغن دارید یا خیر. هر خودرویی متفاوت است، اما بیشتر آنها باید روغن خود را هر 5000کیلومتر یا سه ماه یکبار تعویض کنند.
خودروهای جدید معمولاً هر 10000 کیلومتر یا شش ماه یکبار نیاز به تعویض روغن دارند. معمولا نسبت روغن به مسافت پیموده شده را برای خودروهای قدیمی در نظر بگیرید.
 
تعویض روغن ساده و کم هزینه است و یکی از مهم ترین کارهایی است که می توانید برای جلوگیری از پیری زودرس ماشین خود انجام دهید. داشتن سطح و کیفیت مناسب روغن از سایش و خرابی بیش از حد موتور شما جلوگیری می کند و در نهایت منجر به تعمیرات کمتری در جاده می شود.
 
بهترین روغن ماشین
اگر در جاده‌های خاکی یا در محیط‌های پر گرد و غبار یا جاده‌های پر نمک کار می‌کنید و استارت‌های سرد و کوتاه مدت زیادی انجام می‌دهید، فیلتر روغن را هم تعویض کنید. (به همین دلیل است که اکثر سازندگان توصیه می‌کنند فیلتر را در هر تعویض روغن تعویض کنید.)
علاوه بر این، روغن ها می‌توانند توسط حجم انبوه گازهای احتراق که از کنار رینگ‌های پیستون فرسوده خودروهای قدیمی عبور می‌کنند، آلوده شوند. در برخی مواقع، روغن دیگر آنطور که باید از سطوح لغزنده داخل موتور محافظت نمی کند. فرسودگی موتور پس از بین رفتن روغن یا آلودگی بسیار زیاد سرعت می‌گیرد.
و در نهایت، تقریباً هیچ خودروسازی توصیه نمی‌کند که روغن باید بیش از یک سال در موتور بماند – صرف نظر از مسافت پیموده شده.
 
30 تا 50 دقیقه میانگین زمان تعویض روغن موتور توسط یک مکانیک یا تکنسین متخصص در مرکز خدمات یا تعمیرگاه است.
مکانیک یا تکنسین شما پلاگین تخلیه روغن موتور خودرو را برمی دارد، روغن موتور استفاده شده را تخلیه می کند و در این مدت آن را تعویض می کند. فیلتر روغن موجود را با یک فیلتر جدید تعویض کنید، سپس مخزن را با روغن مارک خوب پر کنید، سپس سطح روغن را اندازه می گیرد.
در نتیجه، بیشتر زمان سرویس تعویض روغن صرف تخلیه روغن موتور قدیمی از سیستم می شود.
تعمیرکار شما معمولاً پس از تعویض روغن خودرو موتور را بررسی می کند تا مطمئن شود که همه چیز درست کار می کند.
سرویس تعویض روغن آقای امداد به صورت ۲۴ ساعته آماده اعزام متخصص برای خدمات سرویس روغن سیار و فیلترها است.
source

یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

توسط khodrocamp