یک سایت دیگر با وردپرس فارسی

ژانویه 8, 2023


با افزایش حدود هزار تومانی قیمت دلار در بازار آزاد، اول هفته بازار خودرو نیز با رشد قیمتی نسبتاً کمی همراه بود که تأثیرش را می توان بیش تر در بازار چینی های صفر حس کرد.
در آخرین ساعات روز پنج‌شنبه قیمت دلار در حدود ۳۹ هزار و ۶۰۰ تومان بود، اما طبق اطلاعات به دست آمده از کانال ها و گروه هایی که بازار ارز را تحلیل و پیشی بینی می کنند، احتمال می رفت که قرار است شنبه با افزایش قیمت ارز همراه باشد. به دنبال همین قضیه قیمت دلار حدود هزار و ۳۰۰ تومان بیش تر شد و به تبعیت از آن، قیمت خودروهای صفر نیز بالا کشید.
اما این بار تغییر قیمت ها مانند سابق نیست و می توان بخشی از آن ها را هضم کرد، برای مثال، در بین محصولات ایران خودرو بیش ترین افزایش قیمت در حدود ۱۳ میلیون بود و بیش ترین گرانی سایپا هم ۶ میلیون بود.
اما در بین چینی ها هم تغییر قیمت ۸ میلیونی داشتیم و هم ۵۰ میلیونی و این یعنی تأثیر افزایش قیمت دلار بر روی چینی های مونتاژی بیش تر از ایرانی ها بوده است.
به طور کلی، همان طور که گفته شد احتمالاً تا چند هفته آینده تغییر و یا رشد نسبتاً زیادی در قیمت خودروها شاهد نباشیم، این حرف به معنی ثبات کلی قیمت ها نیست زیرا نوسان داریم، اما با شدتی کم تر از گذشته.
حتماً بخوانید: قیمت روز خودرو
همان طور که گفته شد، بیش ترین افزایش قیمت در بین محصولات ایران خودرو حدود ۱۳ میلیون است که آن هم برای پژو ۲۰۷ سقف شیشه ای مشکی و دنا پلاس است. در مورد دیگر محصولات هم می توان گفت که بیش تر آن ها بین ۵ تا ۱۰ میلیون افزایش قیمت داشتند و برخی محصولات هم بدون تغییر قیمت باقی ماندند، اما در میان آن ها فقط دو خودرو آن هم آریسان ۲ و تارا دنده ای بودند که افت قیمت داشتند. آریسان ۲ حدود ۱۵ میلیون و تارا دنده ای ۱۰ میلیون کاهش قیمت داشت و ارزان تر از پنج‌شنبه به فروش رسید.
قیمت محصولات سایپا نیز مانند دیگر خودروها رو به افزایش بودند و فقط پراید وانت تغییر قیمت خاصی را تجربه نکرد. در میان تولیدات این خودروساز، پراید ۱۳۱ بیش تر از همه و حدود ۶ میلیون گران تر شد و پشت سرش شاهین با ۵ میلیون رشد قیمتی قرار گرفت. دیگر محصولات مانند تیبا، ساینا و کوییک نیز بین ۲ تا ۴ میلیون به قیمت‌شان اضافه شد.
در بین خودروهای چینی هیچ کدام کاهشی نبودند و فقط افزایش قیمت داشتیم، برای مثال، بیش ترین رشد قیمت مربوط به دیگنیتی با ۵۰ میلیون و از طرفی دیگر، کم ترین افزایش قیمت مربوط به خودرویی دیگر از بهمن موتور یعنی فیدلیتی با ۸ میلیون رشد قیمت بود.
جدا از این دو خودروی پرحاشیه، دیگر محصولات چینی نیز گران تر از پنج‌شنبه به فروش رسیدند، در میان آن ها، T8 شاید رشد قیمتی زیادی نداشته، اما همان افزایش قیمت موجب شده است دوباره به یک و نیم میلیارد برسد.
لعنت به مسئول دزد و بی کفایت