ورود و ثبت نام
وبلاگ
خودرو از اجزای مختلفی تشکیل شده است که تمامی این اجزا به صورت منظم در کنار یکدیگر کار می کنند. درصورتیکه یکی از این اجزا دچار مشکل شود، باعث ایجاد مشکلاتی در بخش های دیگر شده و عملکرد خودرو را مختل می کند. یکی از این موارد ایجاد لرزش در اتاق خودرو در هنگام حرکت می باشد.
در این مقاله قصد داریم دلایلی که باعث ایجاد لرزش خودرو می شود را بیان کنیم. حتما تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.
لرزش خودرو نشان دهنده این است که اشکالی در قطعه یا قطعاتی از خودرو پیش آمده است که در صورت برطرف نکردن به موقع آن باعث می شود که هزینه های هنگفتی برای مالک خودرو به همراه داشته باشد.
پس داشتن یک دانش اولیه در مورد خودرو و مشکلات آن و همچنین برطرف کردن آن در زمان مناسب موجب جلوگیری از ضررهای مالی و معنوی میشود.
بعضی مواقع در زمان شروع حرکت خودرو دچار لرزش می شود معمولا این لرزش ها به علت خرابی دیسک و صفحه کلاچ می باشد. کلاچ یکی از اجزای مهم تشکیل دهنده خودرو بوده که دارای بخش های مختلفی می باشد. ایجاد مشکل در یکی از این بخش ها، باعث عملکرد نامناسب سیستم کلاچ شده و در نتیجه شاهد لرزش خودرو در هنگام حرکت می باشیم.
وظیفه کلاچ: قطع و وصل کردن اتصال موتور به چرخ دنده می باشد.
در زمان نیم کلاچ، صدای موتور تغییر می کند و کمی لرزش کاملا عادی به نظر می رسد. اما اگر لرزش شدید باشد دیگر عادی نیست و علت باید بررسی شود. برخی از مشکلات شامل موارد زیر می باشد:
از مهم ترین علائم تمام شدن صفحه کلاچ :
به دلیل گرفتن کلاچ های پی در پی، این فنرها پس از مدتی عملکرد اولیه خود را از دست می دهند. نتیجه آن بروز مشکلاتی مانند لرزش خودرو و حتی تعویض دنده به سختی می باشد.
 
نیروی موتور خودرو از طریق کلاچ و پس از عبور از فلایویل به جعبه دنده منتقل می شود. در نتیجه اختلال در عملکرد این قطعه موجب لرزش خودرو می شود.
 
کاسه نمدهای پیشرانه در نزدیکی محل گلدانی گیربکس قرار دارد. نشت روغن از کاسه نمدها موجب چرب شدن کلاچ شده و در نتیجه باعث لغزش کلاچ و لرزش خودرو شما می شود.
زمانی که در حال حرکت خودرو دچار لرزش شود مشکل لرزش از بالانس نبودن لاستیک ها می باشد. از دیگر مواردی که ممکن است باعث این لرزش شود می توان به موارد زیر در لاستیک ها اشاره کرد :
از مهم ترین نشانه های خرابی پلوس می توان به تکان خوردن و لرزش کابین و فرمان و همچنین بلند شدن صدای تق تق اشاره کرد.زمانی که پلوس ها خراب باشند بعد از گاز دادن، خودرو دچار لرزش می شود و دست دنده هم لرزش پیدا می کند. اگر حین رانندگی و دور زدن با صدای تق تق مواجه شوید امکان دارد سر پلوس ماشین خراب شده باشد.
خطرات ناشی از خرابی پلوس ها :
برگزاری دوره تخصصی کارشناسی تشخیص رنگ و فنی خودرو با ارائه مدرک معتبر از سازمان فنی و حرفه ای کشور
خرابی در برخی از قسمت های دیگر خودرو هم ممکن است باعث ایجاد لرزش شود که در ادامه به معرفی این قسمت ها می پردازیم
درصورتیکه برای بخش های مختلف سیستم ترمز خودرو اشکالاتی پیش بیاید، امکان لرزش خودرو وجود دارد.
 
درصورتیکه ضخامت دیسک ترمز تغییر کرده باشد، به دلیل ساییدگی یا پارگی شدید تاب برداشته باشد، امکان لرزش خودرو در هنگام گرفتن ترمز وجود دارد.
اگر درام ترمز نیز از حالت دایره ای خارج شود و تغییر شکل بدهد، در هنگام گرفتن ترمز علاوه بر لرزش خودرو که احساس می شود، صدای خراشیدن و یا جیغ کشیدن هم شنیده می شود.
اگر چسبندگی کولیس به دیسک ترمز اتفاق بیفتد، در سرعت های بیشتر از 70 کیلومتر بر ساعت لرزش را در غربیلک فرمان خود احساس می کنید.
از آنجائیکه با گذشت زمان اجزای تشکیل دهنده فرمان هم عملکرد مناسب خود را نخواهند داشت و دچار خرابی یا شل شدگی می شوند، در نتیجه امکان دارد نتیجه آن لرزش خودرو در مسیرهای منحنی و یا پیچ ها باشد. البته در این حالت در مسیرهای مستقیم لرزشی نداریم.
اگر سیستم تعلیق یا به زبان ساده تر کمک فنرها که به سیستم فرمان متصل هستند دچار مشکل شوند موجب لرزش خودرو می شوند.
رانندگی در چاله ها یا دست اندازها باعث می شود سیستم تعلیق از تراز خارج شود. در اینجا شما در هر سرعتی بالا یا پایین لرزش را احساس می کنید.
اگر خودروی شما فقط گاهی اوقات و در یک سرعت خاصی می‌لرزد، ممکن است اجزای سیستم تعلیق یا بلبرینگ‌های آن شل شده باشند. همچنین یکی از نشانه‌های دیگر این است که وقتی با سرعت‌گیرها برخورد می‌کنید لرزش افزایش پیدا می‌کند و تا زمانیکه خودرو متوقف شود، لرزش همچنان ادامه دارد.
اگر سیبک‌ها و بوش‌های بازوی کنترل در سیستم تعلیق ساییدگی داشته باشند، ممکن است هم در سرعت‌های بالا و هم هنگام ترمزکردن، لرزش را احساس کنید.
ایجاد مشکل در بعضی از قسمت های موتور خودرو نیز باعث ایجاد لرزش خودرو می شود.
شمع های کثیف یا فرسوده در حالت ایستاده و یا در زمان افزایش سرعت موجب لرزش خودرو می شوند.
فیلترهای هوا، کثیف یا آسیب دیده باشند، در این حالت خودرو در حالت های ایستاده و گاهی هم در هنگام شتاب گرفتن دچار لرزش می شود. همچنین گاهی اوقات ابتدا ماشین به خوبی حرکت می کند ولی پس از مدت کوتاهی شروع به لرزش می کند.
اگر شیلنگ ها ترک خورده، شل یا جدا شده باشند، باعث می شوند موتور خودرو خوب کار نکند و همین امر باعث لرزش ماشین می شود.
دسته های موتور بین موتور و دنده خودرو قرار دارند و در صورت شکستگی باعث لرزش موتور می شوند.
معیوب بودن تسمه تایم نیز موجب لرزش خودرو می شود.


آزمون خودرو مرجع تخصصی آموزش کارشناسی رنگ و بدنه خودرو ، دیتیلینگ خودرو شامل واکس و پولیش و سرامیک خودرو ،دارای مجوز رسمی از سازمان فنی و حرفه ای کشور. به همراه کار آموزی رایگان و نامحدود است .
بلاگ
حساب کاربری من
استعلام مدارک
تست بینایی رنگ
ورود


source

توسط khodrocamp