یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
یکی از مزایای کشورهای پیشرفته یا به اصطلاح جهان اول، باز بودن دست افراد برای رویاپردازی و ورود به حوزه‌های مختلف صنعتی و مشاغل متفاوت است. از این رو زمانی که یک فروشگاه قدیمی پوشاک هلندی تصمیم به ورود به حوزه طراحی و ساخت خودرو می‌گیرد، کسی نه نمی‌آورد.
دنیس دانکروورت (Donkervoort/دانکروُرت)، در حقیقت دومین نسل از مالکان فروشگاه پوشاک دانکروورت در هلند به حساب می‌آید که با ورود به دنیای جذاب خودروسازی، محصولی با نام F22 را روانه بازار کرده است که تا همین لحظه رکوردهای جذابی از خود برجای گذاشته است. اما جالب آن است که F22 اولین محصول شرکت خودروسازی دانکروورت نیست. این خودرو قرار است جانشین رسمی مدل قدیمی D8 GTO باشد.
+ وابسته به کلاس خودروهای چرخ‌باز (Open Wheels)
+ هندلینگ بسیار عالی
+ قابلیت شخصی‌سازی گسترده
+ ایمنی سرنشینان
+ توان فنی درخور توجه و لذت رانندگی بسیار زیاد
– تولید محدود به ۷۵ دستگاه
– قیمت نهایی قابل توجه
مدل F22 به کلاس خودروهای چرخ‌باز (Open Wheel) تعلق دارد. این گروه از خودروها دارای چرخ‌های بیرون زده از اتاق هستند و فضای کابین و بدنه آن‌ها چرخ‌ها را پوشش نمی‌دهد. از بارز‌ترین خودروسازان چرخ‌باز جهان باید از برند لوتوس و کِیترام (Catherham/با تلفظ اشتباه کاترهام در ایران) نام برد. کلاس خودروهای چرخ‌باز مستقیما به منظور کسب بالاترین لذت سواری و دستیابی به بیشترین توان شتاب جانبی در عین داشتن کم‌ترین وزن ممکن طراحی و تولید می‌شوند.
در نتیجه F22 برای جانشینی مدل قدیمی‌تر D8 GTO مسیر دشواری را در پیش داشت. مهندسان برای بهبود دینامیک این خودرو شاسی آن را از ترکیب حساب‌‌شده‌ای از لوله‌های استیل نازک و ساختار تقویت‌کننده ضربدری فیبرکربن طراحی کردند تا استقامت شاسی در برابر پیچیدن و خم شدن افزایش یابد. همین نکته به تنهایی باعث شد تا دانکروورت F22 نه تنها به سبک‌ترین ابرخودرو دو نفره دارای جواز خیابانی بدل شود، بلکه بتواند شتاب جانب مرکز برابر با ۲.۱۵ برابر جاذبه زمین (2.15G) را تحمل کند. با توجه به این نکته که تعداد خودروهایی که قادر به تحمل چنینی شتاب جانی هستند از انگشتان یک دست به سختی تجاوز می‌کند، قابلیت‌های F22 را باید خیره‌کننده توصیف کرد.
خودروهای کلاس چرخ‌باز غالبا وزنی کم‌تر از ۱۰۰۰ کیلوگرم دارند، اما توان فنی شگفت‌آور F22 صرفا از داشتن وزن کم آن حاصل نمی‌شود. پیشرانه پنج سیلندر خطی این خودرو مستقیما از آئودی قرض گرفته شده و قادر است برای F22، نسبت نیرو به وزن ۶۶۶ اسب بخار به ازای هر تن و ۲۰۰ اسب بخار به ازای هر لیتر از حجم پیشرانه را به ارمغان آورد. این پیشرانه به دلیل داشتن حجم کافی و استفاده از سیستم پاشش سوخت مستقیم و توربوشارژر، گشتاور نهایی خود را در دور بسیار کم در اختیار راننده قرار می‌دهد. ترکیب گشتاور بالا و وزن بسیار کم F22، مهندسان دانکروورت را قادر ساخت تا به جای استفاده از سیستم انتقال نیرو شش یا هفت سرعت، از گیربکس پنج سرعت دستی TKX با فاصله بسیار کم میان دنده‌ها بهره بگیرند که ۱۲ کیلوگرم سبک‌تر از دو گیربکس دیگر است. این گیربکس به دلیل داشتن طول کم‌تر باعث قرارگیری پیشرانه در پشت محور جلو و در نزدیکی نقطه مرکزی شاسی شد که تاثیر شگرفی بر کیفیت هندلینگ خودرو دارد. این گیربکس همچنین به تکنولوژی یکسان‌سازی دور (Rev-Matching) مجهز است که تعویض ناگهانی و سریع دنده‌ها در دور موتور بالا را مقدور می‌سازد. در تکمیل این تنظیمات فنی، مهندسان در محور عقب از دیفرانسیل لغزش محدود (LSD) جدید نوع تورسِن (Torsen) بهره گرفته‌اند که دیگر به سیستم خنک‌کاری جداگانه برای استفاده سنگین و مداوم در پیست اتومبیلرانی نیازی ندارد.
مهندسان دانکروورت برای کاهش وزن هرچه بیشتر F22 همه تلاش خود را کرده‌اند. در نتیجه برای خودرویی که وزن خالص آن حتی به ۸۰۰ کیلوگرم نیز نزدیک نمی‌شود، از ترمز‌های مناسب و سبک دیسکی فولادی با کالیپرهای چهار پیستون بهره گرفته‌اند که حدود ۱۰ کیلوگرم از ترمز‌های مشابه در خودرو پیشین سبک‌تر است؛ در حالی که بهبود ترمز ۳۰ درصدی را در مقایسه با ترمز استفاده شده در مدل D8 GTO به نمایش می‌گذارد.
کاهش وزن در جای جای F22 اجرا شده و این خودرو با ریم‌های آلیاژی، آلیاژی فورج شده یا نسخه سفارشی و گران قیمت‌تر فیبر کربنی روانه بازار می‌شود که هر عدد از آن‌ها به ترتیب برابر با ۱۲.۰، ۸.۰ و ۵.۴ کیلوگرم به ازای هر عدد ریم وزن دارند. استفاده از ریم‌های سبک‌تر در چهار گوشه خودرو ضمن کاهش وزن نهایی و وزن تعلیق نشده خودرو، واکنش چرخ‌ها به پدال گاز را به شکل خیره‌کننده‌ای افزایش می‌دهند.
دانکروورت F22 یک خودروی دارای مجوز خیابان است که با داشتن ارتفاع بسیار نزدیک به سطح زمین، به ناچار به سیستم افزایش ارتفاع هیدرولیک مجهز شده است. این سیستم قادر است ارتفاع کف خودرو تا سطح زمین را در صورت نیاز هنگام عبور از رمپ‌ها و دست‌اندازها، تا میزان ۳۵ میلی‌متر افزایش دهد.
نوع موتور
۲.۵ لیتر
سیلندر / سوپاپ
توربو
قدرت
۶۴۰ نیوتون.متر
گیربکس
دیفرانسیل عقب
شتاب
۲۹۰ کیلومتر بر ساعت
مصرف سوخت

فرمان
چرخ‌باز
نوع رینگ
آلیاژی/فیبرکربنی آپشنال
طول
۱۹۱۲ میلی‌متر
ارتفاع
۲۴۲۰ میلی‌متر
وزن خالص
۲ نفر
ظرفیت صندوق
۴۸ لیتر
قطر رینگ
۱۸ و ۱۹ اینچ (جلو و عقب)
کروز کنترل
ندارد
کنترل ایستایی در سربالایی
ندارد
کنترل کشش
دارد
اتو پارک
ندارد
سنسور عقب
ندارد
رادار تغییر لاین
ندارد
رادار تصادف عقب
دارد
ترمز کمکی
ندارد
ترمز پارک برقی
دارد
چراغ روز
دارد
گرم‌کن فرمان
دارد
ناوبری
ندارد
دوربین عقب
ندارد
دوربین ۳۶۰ درجه
ندارد
ورود بدون کلید
دارد
تهویه اتوماتیک
ندارد
صندلی برقی سرنشین جلو
ندارد
سردکن صندلی جلو
ندارد
گرم‌کن آینه بغل
ندارد
سانروف
ندارد
نمای جلوی دانکروورت F22 ۲۰۲۳
نمای خارجی F22 شباهت‌های بسیار زیادی به D8 GTO دارد چرا که هر دو خودرو به کلاس خودروهای دو نفره چرخ‌باز تعلق دارند، اما بدون تردید ظاهر نوین‌تر و فضایی‌تر F22 به مراتب مدرن‌تر و آینده‌گرایانه به نظر می‌رسد. ظاهر خودرو کشیده‌تر، خوابیده‌تر و جسورتر از نسخه قبلی است و در‌های آن به صورت پروانه‌ای باز می‌شوند. ساختار سقف خودرو سه تکه و به صورت تارگا (Targa/سقف فلزی قابل برداشتن) طراحی و از جنس فیبر کربن تولید شده است تا وزن‌ نهایی را در کمترین حد خود و نقطه ثقل را در پایین‌ترین جای ممکن نگه دارد. این سقف در دو تکه مستقل (برای راننده و سرنشین) قابل برداشتن است تا حس سواری با یک ابرخودرو اسپرت مسابقه‌ای در آب و هوای معتدل تکمیل شود.
طول F22 برابر با ۲۶۴ میلی‌متر کشیده‌تر از مدل D8 GTO است که باعث بهبود ارودینامیک بدنه و دستیابی به سرعت‌ بالاتر می‌شود. همچنین این افزایش طول با افزایش ۱۰۰ میلی‌متری فضای داخلی همراه بوده که نتیجه آن بهبود نشیمن برای سرنشین و راننده قد بلند و افزایش فضای بار است.
نمای داخلی دانکروورت F22 ۲۰۲۳
با تعلق به کلاس خودروهای چرخ‌باز، معمولا نباید از فضای داخلی چنین خودروهایی انتظار چندانی داشت. با این وجود دانکروورت F22 برای آسایش و راحتی سرنشینان در این فضای نسبتا تنگ، کم نگذاشته است. بیشتر کلید‌های کنترلی به منظور سهولت استفاده روی فرمان قرار گرفته‌اند تا راننده برای استفاده از ادوات داخلی و خارجی خودرو نیاز چندانی به جابجایی بدن و بالاتنه خود نداشته باشد.
سوا از افزایش فضای کابین به دلیل افزایش طول کلی خودرو، فضای شانه سرنشینان (عرض کابین) نیز به اندازه ۸۰ میلی‌متر پهن‌تر شده است. صندلی‌های خودرو از نوع مسابقه‌ای سبک وزن برند ریکارو (Recaro) است که به اولین کمربند شش نقطه اتصال مسابقه‌ای/خیابانی جهان مجهز شده است. سقف تارگا فیبر کربنی این خودرو با داشتن قابلیت جداسازی، دارای اسپویلرهای مستقل است تا ضمن بهبودی ارودینامیک خودرو در سرعت‌های بالا، از بروز صدای باد جلوگیری کند. این دو قطعه جداشدنی سقف می‌تواند در کیسه‌های مخصوص و در بخش محفظه بار نگهداری شود. این موضوع مالک و سرنشین را قادر می‌سازد تا به محض نامساعد شدن هوا، در اسرع وقت سقف را در جای خود نصب کند.
مجموعه نشانگرهای پشت فرمان در قالب یک نمایشگر کوچک تمام دیجیتال ایفای نقش می‌کنند و تنها سیستم مولتی مدیا ارائه شده در F22، یک مینی آی‌پد (Mini iPad) جاسازی شده در داخل داشبرد است چرا که حفظ بازه وزنی نهایی مهم‌ترین فاکتور در کلاس یک خودرو اسپرت چرخ‌باز است.
با افزایش مقاومت و سختی شاسی از ۲۰ هزار نیوتون.متر به ازای هر درجه به ۴۰ هزار نیوتون.متر به ازای هر درجه (دو برابر استقامت شاسی D8 GTO)، استفاده از ساختار شاسی بسیار مستحکم در ترکیب با فیبر کربن و سیستم کمربند ایمنی شش نقطه‌ای، F22 می‌تواند بدون نیاز به داشتن سیستم کیسه ایمنی هوای اجباری، امنیت و سلامت سرنشینان را تامین کند. تیراژ تولید بسیار محدود ۷۵ دستگاهی در کنار ویژگی‌های ایمنی مناسب، دانکروورت F22 را از کسب استانداردهای لازم برای ورود به بازار جهانی از جمله آمریکای شمالی بی‌نیاز کرد.
نمای عقب دانکروورت F22 ۲۰۲۳
با تاسیس نام دانکروورت از سوی جوپ دانکروورت در سال ۱۹۷۸، این برند همچنان در اختیار خانواده دانکروورت قرار دارد. اما نباید فراموش کرد که F22 با داشتن تیراژ تولید بسیار محدود (۷۵ دستگاه) و داشتن ویژگی‌های فنی برتر به همراه قابلیت شخصی‌سازی بسیار گسترده، به هیچ عنوان ارزان به دست نخواهد آمد.
دانکروورت F22 با قیمت نهایی ۲۶۰ هزار دلار به مشتری نهایی تحویل خواهد شد. اما این مبلغ، هزینه‌های مربوط به مالیات و مخارج استفاده‌های جاده‌ای را شامل نمی‌شود. در نتیجه F22 خودرویی خاص و بسیار گران قیمت خواهد بود که در عین حال به عنوان یکی از برترین خودروهای راننده محور و اسپرت در جهان شناخته می‌شود.
فروش آنلاین خودرو
نویسنده: شهاب انیسی
source

یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

توسط khodrocamp