یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
همه سفر را دوست داریم، به‌ویژه اگر بتوانیم با خودروی شخصی‌ خودمان سفر کنیم چون از هر نظر احساس راحتی بیشتری خواهیم داشت. همچنین هرجایی از مسیر که بخواهیم توقف می‌کنیم و از مناظر دیدنی لذت می‌بریم. حالا فرض کنید که شما هم تصمیم گرفته‌اید به‌جای سفر با هواپیما، با خودروی شخصی خودتان به خارج از کشور سفر کنید تا علاوه بر موارد بالا، در هزینه‌هایتان هم صرفه‌جویی کنید. شابد بپرسید که چگونه می‌توانیم این کار را انجام دهیم. برای این کار باید مجوزی داشته باشیم که از سوی اداره گمرک صادر می‌شود. فرایندی که با دریافت این مجوز انجام می‌دهید کاپوتاژ خودرو نامیده می‌شود.
عناوین این مطلب
کاپوتاژ (Cabotage) که به آن کابوتاژ یا کران‌بری هم گفته می‌شود، در واقع یک واژه فرانسوی است به معنای حمل‌ونقل کالا یا مسافر از گمرک یک کشور به گمرک کشور دیگر. این جابه‌جایی می‌تواند به‌شکل هوایی یا دریایی انجام شود.
کاپوتاژ در گذشته بیشتر برای واردکنندگان و صادرکنندگان کاربرد داشت، اما امروزه برای جابه‌جایی مسافر، کالا، محموله‌های پستی یا خودروی شخصی هم کاپوتاژ صادر می‌شود. بنابراین اگر ما هم می‌خواهیم با خودروی خودمان به خارج از کشور سفر کنیم، به کاپوتاژ نیاز داریم.
کاپوتاژ مراحلی دارد که باید طی شود و خوشبختانه چندان پیچیده نیست. اولین چیزی که باید برای آن در نظر بگیرید این است که خودروی شما باید پلاک و گواهینامه بین‌المللی داشته باشد. برای دریافت این مدارک باید از طریق سازمان ایرانگردی و جهانگردی اقدام کنید.
در ادامه نیز با مراجعه به اداره گمرک تهران می‌توانید باقی فرایندهای قانونی را طی کنید. در صورتی که مدارک شما کامل باشد، در کمتر از یک ساعت مجوز خود را دریافت خواهید کرد.
آدرس اداره گمرک تهران: خیابان ولیعصر، بالاتر از میدان ولیعصر، نبش کوچه ناطر
شماره تماس: ۸۲۹۹۱
همه خودروها را می‌توان کاپوتاژ کرد، اما چیزی که باید به آن توجه کنیم سن خودرو است. اگر خودروی شما نو یا چند سال ساخت است، می‌توانید به‌راحتی آن را کاپوتاژ کنید. اما اگر خودرو خیلی قدیمی است و بالای ۲۰ سال ساخت است، باید برای انجام این کار از سازمان میراث فرهنگی مجوز بگیرید.
انجام کاپوتاژ خودرو هزینه‌های خودش را دارد که شامل ترجمه مدارک، پلاک ترانزیت و غیره می‌شود. هزینه‌هایی که در اینجا نوشته‌ایم از سوی کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی تعیین شده و در سراسر کشور یکسان است.
جالب است بدانید که بیشترین کاپوتاژ خودرو از ایران به ترکیه انجام می‌شود. برای کاپوتاژ خودرو به ترکیه باید گواهینامه بین‌المللی رانندگی یک ساله (با هزینه ۱۱۹هزار تومان) یا سه ساله (۴۱۴هزار تومان) داشته باشیم. باقی هزینه‌ها هم طبق تعرفه‌های اعلام‌شده محاسبه می‌شود. علاوه‌بر این، باید بیمه بین‌المللی یا کارت سبز ماشین را هم تهیه کنیم.
برای کاپوتاژ خودرو به ارمنستان نیز علاوه‌بر هزینه‌های خدمات و پلاک ترانزیت، باید بین ۴۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان عوارض خروج از کشور بپردازیم. البته این هزینه برای مرزنشینان فقط ۲۵۰ هزار تومان است.
شما می‌توانید لیست کشورهای پذیرنده کاپوتاژ ایران را که از سوی کانون جهانگردی و اتوموبیل‌رانی کشور اعلام شده است، اینجا ببینید.
اگر شما هم قصد دارید که مجوز کاپوتاژ خودرو بگیرید، بهتر است کلیه مدارک لازم را آماده کنید تا فرایند صدور با سرعت بیشتری انجام شود. از سوی دیگر، همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، کاپوتاژ به‌طور خودکار باطل نمی‌شود و زمانی که قصد این کار را داشتید، خودتان باید برای باطل کردن آن اقدام کنید.
source

یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

توسط khodrocamp