یک سایت دیگر با وردپرس فارسی

دسامبر 14, 2022

وزارت صمت اعلام کرد: فرانسوی‌ها سهمی در بازار بزرگ خودروی کشورمان نخواهند داشت و واردات هرگونه خودرو از این کشور ممنوع خواهد بود اما این ممنوعیت شامل کشوری نظیر چین که پروژه‌های مختلفی با صنعتگران کشور دارند نیست.


به گزارش خبرگزاری تسنیم، وزارت صمت در واکنش به ابهامات مطرح‌شده در مورد واردات خودروهای چینی و قیاس آن با ممنوعیت واردات خودروهای فرانسوی به کشور توضیحاتی به‌شرح زیر ارائه کرد؛ علت ممنوعیت واردات خودروهای فرانسوی به ایران، رفتار خلاف قرارداد و تعهدات خودروسازان فرانسوی پس از خروج آمریکا از برجام است. خروج فرانسوی‌ها از صنعت خودروسازی ایران پس از دور جدید تحریم‌های آمریکا علیه کشورمان در سال ۱۳۹۷، هزینه‌های زیادی را بر صنعت خودروسازی و قطعه‌سازی ایران تحمیل کرد و سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده را ابتر گذاشت. هرچند نباید خوش‌بینی مفرط دولتمردان قبلی به فرانسوی‌ها را فراموش کرد که بازار خودروی ایران را راحت و آماده در اختیار خودروسازان فرانسوی قرار دادند و در خیال خام خود تصور می‌کردند فرانسوی‌ها به دنبال اشتغال جوانان ایرانی هستند.
با این حال، شرکت‌های فرانسوی همچون غلام حلقه‌به‌گوش آمریکا، سریع‌تر از هر شرکتی بلافاصله پس از تشر دونالد ترامپ، از ایران خارج شدند و تمام قراردادهای خود با ایران و اصول توافقات بین‌المللی را زیر پا گذاشتند و طرح‌هایشان در صنعت خودروی ایران و همین‌طور صنعت نفت را رها کردند و هیچ خسارتی هم ندادند و آبرویی برای آنان که تصور می‌کردند فرانسه به دنبال اشتغال جوانان ایرانی است،‌ باقی نگذاشتند. هرچند این خروج مانع از تلاش و همت صنعتگران و مهندسان ایرانی نشد و با تلاش مثال‌زدنی خود توانستند تولیدات را افزایش دهند، اما جبران خسارت‌های ناشی از این خروج همچنان به‌عنوان یک مطالبه از سوی خودروسازان و قطعه‌سازان ایرانی باقی مانده است.
اکنون که پس از پنج سال ممنوعیت واردات خودرو به کشور، با تلاش وزارت صنعت، معدن و تجارت، واردات خودرو با سازوکار مشخص اجازه داده شده، ایرانیان وطن‌پرست قطعاً خواهان نقره‌داغ شدن همراهی‌کنندگان با تحریم‌های ظالمانه آمریکایی هستند و تنها بلندگوهای تبلیغاتی غربی‌ها و غرب‌زده‌های داخلی همچنان به دنبال بازاریابی برای فرانسوی‌ها هستند. آنچه قطعی است خودروهای فرانسوی در زمانه حاضر راهی به بازار کشورمان نخواهند یافت، زیرا شرکت‌های فرانسوی نظیر رنو و پژو سابقه خوبی در زمان اعمال تحریم‌ها ندارند و با وجود تعریف پروژه‌ها و سرمایه‌گذاری‌های مشترک، به‌راحتی از کشورمان خارج شدند. تا پیش از تحریم‌های ظالمانه آمریکایی، فرانسوی‌ها با سایپا از طریق شرکت پارس‌خودرو و با ایران‌خودرو از طریق شرکت «ایکاپ» پروژه‌های مشترک تعریف کرده بودند، اما در میانه راه خودروسازان ایرانی را تنها گذاشتند و از این طریق خسارت‌های زیادی به صنعت خودروی کشورمان وارد کردند.
تا زمانی که خودروسازان فرانسوی این خسارت‌ها را جبران نکنند، هیچ سهمی در بازار بزرگ خودروی کشورمان نخواهند داشت و واردات هرگونه خودرو از این کشور ممنوع خواهد بود. این ممنوعیت شامل کشوری نظیر چین نخواهد شد، چون پروژه‌های مشترکی با صنعتگران ایرانی تعریف نکرده بودند، قرارداد سرمایه‌گذاری نداشتند که آن را نیمه‌کاره رها کنند و حتی پس از تحریم‌های آمریکا نیز روابط خود را قطع نکردند و به همکاری‌ها ادامه دادند، ضمن آن که دولت در مصوبه واردات خودرو، شرایط و ویژگی‌های خودروهای وارداتی را تعیین کرده و واردات منحصر به هیچ کشوری نخواهد بود؛ بنابراین ممنوع شدن واردات خودرو از چین، خمیرمایه سیاسی دارد.
ارسلان
همین پژو پارسی که الان داره تولید میشه فرانسه ازش سهم داره همین موتور TU5 که ایرانخودرو روی تمام چارچرخاش گذاشته فرانسه ازش سهم داره از ۲۰۶ / ۲۰۷ سهم داره بدون اینکه یک یورو پول بابت مونتاژش پرداخت کنه داره ازش پول در میاره
مسولیت ساخت قطعات هم گذاشتن بر عهده ی کارگاه های زیر زمینی چینی با نازل ترین کیفیت تا بیشترین سوددهی رو داشته باشه
پس اینکه میگن فرانسه از بازار ایران سهم نداره چیه ؟؟
شواهد نشون میدن سهم ۷۹ درصدی داره
aMiRsHaYaN
نه دیگه چین کشور دوست و همسایه ماست و قرارداد ۲۵ ساله بستیم
Safa
تا اونجا که من یادمه رنو تا اوجایی که میتونست تو ایران موند و تلاش کرد کارخونشو راه اندازی کنه ‌… ولی انقدر جلوش سنگ اندازی کردن که نتونه ، چون میخواست طبق استاندارد خودش تولید و قیمت گذاری کنه و خدمات ارائه بده.
یوسف
دقیقا همین طوره، یادمه میخواستن ساندرو رو به قیمت ۳۵ تا نهایت ۴۰ میلیون بدن ولی چون سایپا مونتاژ برلیانس رو استارت زده بود برای خراب نشدن بازار برلیانس و سود بیشتر ساندرو رو بالای ۵۰ میلیون قیمت زدن، بعد رنو تصمیم گرفت یکی از زیرمجموعه های پیشین ایران خودرو (اسمش یادم نیست) رو از سازمان گسترش صنایع بخره و خودش مستقل کار بکنه که نذاشتن دقیقا مثل پروژه ای که سیتروئن برای سایپا کاشان داشت.
DoctoR
خواستم بگم
دین دیرین دیرین ؛دیرین دیرین
matin
یعنی این ظلمی که چین در حق ایران کرده کمتر از فرانسه هست؟؟؟
pouya98645
این که مشخص بود نیازی به گفتن نداشت .
مردیم از خوشی
چین هم پشت شما را خالی کرد
با عربستان گفته باید جلو برنامه هسته ای ایران گرفته بشه
با امارات هم گفته جزایر ایران مال شماست
وای از شما
وای از شما
hamid
مگه دست ماست ، ارباب هر وقت خواست به ما میفروشه هر وقت هم نخواست نمیفروشه ، هر کاری هم کرد ما حق نداریم حتی اسمشونو بیاریم
ممد ژانگولر
خدا شاهده بابت این گرونیا انقدر اعصابم ریخته بهم
آشی که دختر همسایه برام آورده از گلوم پایین نمیره
صبح بلند میشی میبینی همه چی رفته بالا
DoctoR
ممد جان صبح ماهم بیدار میشیم همه چی میره بالا باید به چیز های مختلف فکر کنیم تا بیاد پایین
شو خوش:/
Radmehr
اَو!
از بلاد کفر ماشین بگیریم!؟
مهردادکمال
هر روز یه طرح هر روز یه دستورالعمل هر روز یه دستور زخمی کردین
arashk
ترسو تر از فرانسوی ها توی دنیا نیست ترامپ هنوز تحریم نکرده بود اینا فرار کردن
GMA
چین برادر و دلسوز ماست و اصلا فکر سود و منافع خودش نیست و فقط به فکر ترقی مملکت و اشتغال جوانان ماست😊☺️ ممنون ارباب…
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.