یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
مونرو MK-1 یکی از عجیب ترین محصولات آفرودی است که برخلاف ظاهر قدیمی اش، از تکنولوژی جدیدی در بخش پیشرانه برخوردار است. در این خودرو تنها از یک موتور الکتریکی استفاده شده است که توان تولیدی را به هر چهار چرخ خودرو منتقل می کند.
یکی از جدیدترین و عجیب ترین آفرودی های رونمایی شده مونرو MK-1 است که به تازگی توسط سازنده اسکاتلندی خود رونمایی شده است. شاید در نگاه اول به این خودرو یاد یک آفرودی قدیمی و خاص بیافتید و فکر برقی بودن پیشرانه آن هم به فکرتان خطور نکند، اما در واقع، چنین نیست و این خودرو برخلاف ظاهر قدیمی، زمخت و خشنی که دارد تنها از یک موتور الکتریکی توان می گیرد.
حتماً بخوانید: تفاوت میان خودروهای هیبرید (Hybrids) و خودروهای تمام الکتریکی (Electronic Vehicles)
از ویژگی های مهم این خودر می توان به توان تولیدی بالا، بدنه مقاوم و ابعاد مناسب برای آفرود اشاره کرد که همه این ویژگی ها در ادامه مورد بررسی قرار می گیرد.
در این خودرو از یک پیشرانه الکتریکی استفاده شده است که موقعیت قرارگیری آن در وسط خودروست. قرارگیری موتور در وسط خودرو می تواند به تقسیم نصف نصف بین دیفرانسیل های جلو و عقب بیش تر کمک کند و به همین دلیل موتور برقی این خودرو در وسط قرار گرفته است. تلاش برای تقسیم قدرت به طور مساوی بین چرخ ها به توانایی آفرود خودرو کمک می کند و از طرفی با به‌کارگیری تنها یک موتور، مشکلات کامپیوتری برای هماهنگ سازی موتورهای الکتریکی جدا از هم نیز در این خودرو وجود ندارد.
وزن پیشرانه الکتریکی مونرو MK-1 نصف دیگر پیشرانه های مشابه است و این قضیه موجب می شود موتور در دورهای پایین دَوران کند و نیازی به گیربکس کاهنده بعد از موتور نباشد. به این ترتیب، دور خروجی مستقیم وارد گیربکس دوسرعته می شود و از آن جا به دیفرانسیل ها و چرخ ها تحویل داده می شود.
توان تولیدی موتور با توجه به انتخاب راننده می تواند در دو حالت ۲۹۵ و ۳۷۵ اسب بخاری کار کند و ماکسیمم گشتاور تولیدی آن نیز به ۷۰۰ نیوتن متر می رسد. توان و گشتاور تولیدی می تواند صفر تا صد این خودرو را به ۴.۹ ثانیه برساند، اما بیشینه سرعت به ۱۲۹ کیلومتر بر ساعت محدود شده است، چراکه این خودرو مخصوص آفرود است و نیازی برای رسیدن به سرعت های بالا ندارد.
هنگام خرید مونرو MK-1 می تواند یکی از دو باتری ۶۱ و ۸۲ کیلووات ساعتی را با توجه به نیاز خود انتخاب کنید که نسخه ۸۲ کیلووات ساعتی قابلیت پیمایش ماکسیمم ۳۰۶ کیلومتر را دارد. این باتری ها قابلیت شارژ در طول یک شب با برق معمولی و شارژ ۳۰ دقیقه ای با فست شارژ را دارند.
موقعیت قرارگیری باتری در زیر خودروست و توسط یک قاب آلومینیومی محکم محافظت می شود. علت قرارگیری باتری در زیر خودرو و به‌کارگیری یک قاب محکم به این دلیل است که به راحتی قابل تعویض باشد.
برای ساخت شاسی این خودرو از فولاد گالوانیزه و برای بدنه آن از فولاد با ضخامت ۵ میلی متر استفاده شده است تا استحکام کافی را برای این خودروی آفرودی فراهم کند. در کنار جنس بدنه این خودرو که بسیار مقاوم است، ظاهر آن نیز بسیار زمخت و قدیمی است. برای طراحی این خودر و تقریباً از علم آیرودینامیک استفاده نشده است، چراکه یک خودروی آفرودی محسوب می شود و نیازی برای رسیدن به سرعت های بالا ندارد.
در مونرو MK-1، فاصله بین اتاق و زمین ۴۸ سانتی متر است که برای یک خودروی آفرودی فوق العاده خواهد بود. از سویی، این خودرو می تواند تا ۸۰ سانتی متر در آب فرو برود و بدون مشکل در آن حرکت کند. زاویه ورود ۸۴ درجه، زاویه خروج ۵۱ درجه و زاویه شکست ۳۶ درجه است، همه این اعداد برای یک خودروی آفرودی خوب محسوب می شود و به قابلیت های آفرودی آن می افزاید.
حتماً بخوانید:
زاویه ورود و خروج خودرو چیست؟
زاویه شکست خودرو (Breakover Angle) چیست؟
مونرو MK-1 به صورت فابریک به قفل دیفرانسیل مرکزی مجهز است و قفل دیفرانسیل های جلو و عقب به صورت آپشن برای خودرو قابل سفارش است.
حتماً بخوانید: قفل کننده دیفرانسیل (Diff Lockers) چیست؟
این خودرو را نمی توان یک خودروی آفرودی معمولی دانست، زیرا ظاهر، طراحی و ابعاد آن نرمال نیست و فقط افراد خاصی آن را می پسندند. قیمت مونرو MK-1 از ۶۱ هزار دلار شروع می شود و با اضافه شدن آپشن به آن، این قیمت افزایش می یابد.
توان تولیدی موتور الکتریکی با توجه به انتخاب راننده می تواند در دو حالت ۲۹۵ و ۳۷۵ اسب بخاری کار کند و بیشینه گشتاور تولیدی آن نیز به ۷۰۰ نیوتن متر می رسد. برای این خودرو یکی از دو باتری ۶۱ و ۸۲ کیلووات ساعتی قابل انتخاب است که در ماکسیمم حالت می تواند ۳۰۶ کیلومتر پیمایش داشته باشد.
برای ساخت شاسی این خودرو از فولاد گالوانیزه و برای بدنه آن از فولاد با ضخامت ۵ میلی متر استفاده شده است تا استحکام کافی را برای این خودروی آفرودی فراهم کند. در مونرو MK-1، فاصله بین اتاق و زمین ۴۸ سانتی متر است و این خودرو می تواند تا ۸۰ سانتی متر در آب فرو برود و بدون مشکل در آن حرکت کند.
قیمت مونرو MK-1 از ۶۱ هزار دلار شروع می شود و با اضافه شدن آپشن به آن، این قیمت افزایش می یابد.

document.getElementById(“ak_js_1”).setAttribute(“value”,(new Date()).getTime())
اسب بخار فعالیت خود را از سال ۱۳۹۴ با محور تست و بررسی ویدیویی خودروها آغاز کرد. این رسانه در همان سال پایگاه خبری خودرو را در فضای وب تاسیس کرد و با انتشار اخبار مختلف صنعت خودرو، شاخه های فعالیت خود را گسترش داد. در حال حاضر پایگاه خبری اسب بخار یکی از پرمخاطب ترین رسانه های صنعت خودرو در ایران است و به صورت روزانه به اخبار و حواشی آن می پردازد.
source
source

یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

توسط khodrocamp