ورود و ثبت نام
وبلاگ
قطعا همه ی ما یکبار معامله انجام داده و یک قرارداد را امضا کرده ایم. پس میدانیم که حتی با رعایت کردن تمام موارد در یک قرارداد باز یک درصد احتمال بروز اختلاف به دلایل مختلفی وجود دارد. پس برای اینکه بتوانیم در صورت بوجود آمدن اختلاف از شیوه های درستی برای برطرف کردن آن استفاده کنیم، این مقاله را تا انتها خوانده تا با شیوه های مختلف حل اختلاف بیشتر آشنا شویم
قبل از اینکه به شیوه های حل کردن اختلاف پیش آمده بین طرفین قرارداد بپردازیم، ببینیم اصلا چرا یک اختلاف بوجود می آید؟
1. مذاکره و سازش: یکی از ساده ترین روش ها برای حل اختلاف بین طرفین قرارداد می باشد. از این روش به عنوان یک روش جایگزین برای حل و فصل اختلافات استفاده میشود. در بیشتر اوقات خریداران و فروشندگان بر اساس میزان اهمیت قرارداد و از همه مهم تر عنصر زمان تصمیم میگیرند که با صحبت کردن و توافق با یکدیگر به اختلافات بین خود خاتمه دهند
2. داوری: قبل از توضیح در مورد داوری ابتدا به تعریف آن می پردازیم:
داوری چیست؟ منظور از داوری این است که طرفین قرارداد یک نفر یا چند نفر را انتخاب می کنند تا برای اختلافاتی که در آینده ممکن است بوجود آید، اظهارنظر کرده و تصمیم گیری نمایند.
زمانیکه طرفین قرارداد با مذاکره به توافق نمی رسند برای حل اختلاف به راه حل های مشخص شده در متن قرارداد بابت رفع اختلاف مراجعه می کنند. یکی از راه حل های پیش بینی شده در متن قرارداد داوری می باشد که در اصل به عنوان یک بند با عنوان حل و اختلاف در متن قرارداد تعیین شده است.
الزامی وجود ندارد که داوران انتخابی، وکیل دادگستری یا کارشناسان حقوقی باشند. اگر در رابطه با موضوع موردنظر علم و اطلاعات کافی داشته باشند و یا کارشناس و خبره باشند و مطابق با قوانین آیین دادرسی مدنی مغایر با قوانین و مقررات نباشند کفایت می کند.
با انتخاب داور یا داوران توسط طرفین، مشخصات آنها در قرارداد ذکر گردیده و داوران نیز با امضا قرارداد قبولی خود را اعلام می کنند.
روش های انتخاب داور
در اینجا خریدار و فروشنده در یک شهر به عنوان مثال تهران زندگی میکنند که رسیدگی به شکایت آنان از طریق دادگستری شهر تهران می باشد.
اما در این حالت خریدار در یک شهر و فروشنده در شهر دیگری می باشد. پس در اینجا اقامتگاه انتخابی تعیین کننده محل طرح دعوی است. یعنی قانون این اجازه را داده که طرفین یک محل را به عنوان محل اقامتگاه برای طرح دعوی خود بابت اختلافات پیش آمده در آینده مشخص کنند. حال اقامتگاه مشخص شده با توافق طرفین میتواند شهر فروشنده یا شهر خریدار باشد.
پس از تعیین اقامتگاه انتخابی، اگر در آینده اختلافی بین طرفین معامله پیش آید، بار هزینه بر عهده طرف مقابلی است که باید به شهر دیگر سفر کند و به محاکم قضایی آن شهر جهت پیگیری موضوع مورد اختلاف مراجعه نماید.
با توجه به موارد گفته شده در این مقاله و مقالات دیگر مربوط به مسائل حقوقی قراردادها، باید این نکته را به شما عزیزان متذکر شویم که حتما در هنگام نوشتن قرارداد یا همان مبایعه نامه همه ی موارد را درنظر بگیرید تا در آینده پشیمانی نداشته باشید.


آزمون خودرو مرجع تخصصی آموزش کارشناسی رنگ و بدنه خودرو ، دیتیلینگ خودرو شامل واکس و پولیش و سرامیک خودرو ،دارای مجوز رسمی از سازمان فنی و حرفه ای کشور. به همراه کار آموزی رایگان و نامحدود است .
بلاگ
حساب کاربری من
استعلام مدارک
تست بینایی رنگ
ورود


source

توسط khodrocamp