یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
راهنمای خرید برای خودرو اولی‌ها

کمی پیش‌تر، خریدار و فروشنده برای نقل‌وانتقال سند خودرو در معامله‌شان به مراکز تعویض پلاک مراجعه می‌کردند و بعد، با رفتن به دفاتر ثبت سند، فرایند فروش را نهایی می‌کردند و مالیات نقل‌وانتقال خودرو را هم در همانجا پرداخت می‌کردند. چندماهی است که روند معاملات خودرو کمی تغییر کرده است.
حالا پیش از تعویض پلاک، نیاز به پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو وجود دارد. این مالیات چیست؟ مبلغ لازم برای پرداختش چقدر است؟ کدام‌یک از طرف‌های معامله باید آن را بپردازد؟ در ادامه برایتان خواهیم گفت.
عناوین این مطلب
مالیات نقل و انتقال خودرو
از فروردین‌ماه سال ۱۴۰۱، پیش از تعویض پلاک نیاز به پرداخت مالیات خودرو وجود دارد. این مالیات یکی از محل‌های کسب درآمد دولت از رانندگان خودروهای مختلف است. فرایند پرداخت مالیات انتقال خودرو دیگر در دفترخانه‌ها و در هنگام ثبت سند دریافت نمی‌شود. لازم است، برای پرداخت آن پیش از مراجعه به دفترخانه و تعویض پلاک اقدام کنید.
صاحبان تمام خودروها و موتورسیکلت‌ها باید در هنگام فروش، مالیات نقل‌وانتقال بپردازند؛ فقط در موارد زیر از پرداخت این مالیات معاف هستند. نیازی به پرداخت مالیات برای خودروهای زیر نیست:
برای پرداخت مالیات نقل و انتقال خودروهای داخلی، نرخ ثابتی وجود ندارد. این مبلغ هم در گروی نوع و مدل خودرو است اما به‌طور کلی، مبلغ مالیات برای خودروهای داخلی معادل ۱درصد ارزش خودرو است.
مالیات نقل‌و‌انتقال خودروهای خارجی هم نرخ مشخصی ندارد و برای هر مدل متفاوت است اما به‌طور کلی، مبلغ مالیات معادل ۲درصد ارزش خودرو است. مبنای محاسبه مالیات نقل و انتقال خودرو این درصد عنوان می‌شود. هرچقدر که ارزش خودرو بیشتر باشد، مالیات هم بیشتر می‌شود.
مالیات نقل و انتقال خودرو با خریدار است یا فروشنده ؟ وظیفه پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو به‌عهده فروشنده یعنی مالک اصلی وسیله نقلیه است. فروشنده باید ضمن پرداخت عوارض شهرداری و خلافی خودرو، مالیات فروش را هم بپردازد. در این فرایند هیچ هزینه‌ای از خریدار دریافت نمی‌شود. او در مراحل بعدی و برای تعویض پلاک ملزم به پرداخت هزینه خواهد بود.
این امکان هم وجود دارد که خریدار و فروشنده با هم توافقاتی داشته باشند و به‌موجب آن، هزینه مالیات نصف‌-نصف پرداخت شود. شاید هم بنا به دلایلی که میان خریدار و فروشنده وجود دارد، به این توافق برسند که هزینه مالیات فروش را خریدار بپردازد.
به‌عبارت دیگر، از نظر قانونی وظیفه پرداخت هزینه مالیات خرید و فروش به‌عهده فروشنده است اما امکان توافق‌کردن بر سر این موضوع میان دو طرف معامله هم وجود دارد.
نرخ مشخصی برای مبلغ مالیات فروش خودرو وجود ندارد. به‌عبارت دیگر، تعیین مبلغ در گروی عواملی مانند موارد زیر است:
هرچقدر که کلاس و مدل خودرو بالاتر باشد، مقدار مالیات آن هم بیشتر می‌شود؛ برای مثال، میان مبلغ مالیات وانت و مرسدس بنز تفاوت‌هایی وجود دارد. هرچقدر مدت‌زمان گذشته از تولید وسیله هم کمتر باشد، هزینه‌ مالیاتش بیشتر خواهد بود.
جدول مالیات نقل‌و‌انتقال خودرو به شما کمک می‌کند که دید دقیق‌تری نسبت به نحوه محاسبه مالیات خودروهای مختلف به‌دست بیاورید. برای آگاهی از نحوه محاسبه مالیات نقل و انتقال خودرو به جدول‌ زیر برای خودروهای تولید داخل و خارج دقت کنید.
با در نظرگرفتن درصد تعیین‌شده برای تعیین مالیات خودروهای خارجی و داخلی به ارزش‌شان هم برای محاسبه مالیات دقت می‌شود. محاسبه مبلغ مالیات براساس قیمت خودرو به‌شکل زیر است:
امکان پرداخت مالیات خودرو به‌طور اینترنتی وجود دارد. باید به سامانه مالیات نقل و انتقال خودرو به‌نشانی زیر مراجعه کنید:
روش دیگری هم برای پرداخت این مالیات و مراجعه به سایت فوق در نظر گرفته شده است. برای فک و تعویض پلاک نیاز به پرداخت مالیات از پیش وجود دارد. زمانی که به سایت نوبت‌دهی برای تعویض پلاک مراجعه می‌کنید (nobatdehi.epolice.ir)، در صفحه نخست آن هم میان‌بری برای ورود به سامانه مالیات و عوارض خودرو و وسایل نقلیه وجود دارد. روش تسویه این مالیات در سایت پرداخت در ادامه شرح داده می‌شود.
نحوه پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو
مراحل پرداخت مالیات بسیار ساده است. گام‌های زیر را مرور کنید تا با این روند آشنا شوید:
از اینجا به‌بعد، وارد صفحه‌ای جدید با نشانی ( platform.cartax.ir/toll/login ) می‌شوید. در این بخش هم لازم است که مراحلی را پشت سر بگذارید:
پرداخت مالیات انتقال خودرو مانند پرداخت عوارض سالیانه اجباری است. بعد از پرداخت مبلغ می‌توانید گواهی وصول مالیات را از سامانه مذکور در بخش «سوابق نقل‌وانتقال» دریافت و چاپ کنید. اگر پرسش و شبهه‌ای درباره روند پرداخت مالیات نقل‌وانتقال خودرو دارید، حتما با ما درمیان بگذارید؟
بایدها و نبایدهای خرید ماشین دست دوم
نکات کلیدی برای پیگیری کارت سوخت المثنی
شرایط فروش محصولات وانت زامیاد؛ آبان ۱۴۰۱
چری اومودا؛ شاسی‌بلند باشکوه با نام جدید فونیکس FX
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
سلام! به اکانت کاربری خود وارد شوید
بازیابی پسورد
پسورد شما به ایمیل شما ارسال خواهد شد
source

یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

توسط khodrocamp