یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
آخرین بروز رسانی d F Y توسط رقیه محمدی
خرید خودرو در بورس کالا از جهات متعددی راحت‌تر از مراجعه به نمایشگاه‌ها و معامله مستقیم است. در بورس کالا، کارگزاری‌ها به‌جای مشتریان واقعی اقدام به خرید خودرو می‌کنند. سازوکار عرضه خودرو در بورس کالا بر اساس حراج باز و با توجه به میزان عرضه و تقاضا است که هم برای تولیدکننده و هم برای مصرف‌کننده منفعت دارد.
در ادامه با ما همراه باشید تا نگاهی داشته باشیم بر آخرین اخبار مرتبط با بورس خودرو:

عرضه وانت کارا در بورس کالا – ۱۸ آبان

براساس اطلاعیه عرضه بازار فیزیکی بورس کالای ایران، سه‌شنبه هفته آینده (۲۴ آبان) ۶۵ دستگاه کارا دو کابین و ۵۰ دستگاه کارا تک‌کابین در تالار خودرو بورس کالا عرضه می‌شود. تاریخ تحویل خودروهای وانت کارا که سه شنبه هفته آینده ۲۴ آبان عرضه می‌شود، دو ماهه و روز ۲۴ دی خواهد بود.
قیمت پایه کارا دو کابین ۳۰۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و کارا تک کابین ۲۹۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان اعلام شده است.
درخصوص کارا دو کابین علاوه بر قیمت پایه، هزینه‌های دیگری همچون، ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده و سایر هزینه‌ها در مجموع ۸۷ میلیون و ۶۰۰ هزار و ۲۸۱ ریال افزوده می‌شود.
همچنین درباره کارا تک‌کابین علاوه بر قیمت پایه، هزینه‌های دیگری همچون، ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده و سایر هزینه‌ها جمعا ۷۴ میلیون و ۲۰۰ هزار و ۲۸۱ ریال اضافه می‌شود.
در سایر مشخصات کالای قابل عرضه نیز آمده است: محدودیتی برای تعداد تقاضای اشخاص حقیقی و حقوقی در ثبت سفارش وجود ندارد. صدور سند و شماره‌گذاری خودرو فقط به اسم شخص خریدار خواهد بود و رنگ خودروها سفید است.
امیدنامه پذیرش دو خودروی سواری پژو ۲۰۷ و تارا تولیدی شرکت ایران خودرو در سایت رسمی بورس کالای ایران قرار گرفت.
در امیدنامه خودروی پژو ۲۰۷ آمده است که حداقل درصد عرضه در بورس کالا، ۱۰۰ درصد تولید سالانه (پس از کسر فروش خارج از بورس کالا: شامل طرح ویژه حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و طرح جایگزینی خودروهای فرسوده) معادل ۵۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه تعیین شده است. تولید واقعی (برابر با ظرفیت اسمی) سالانه پژو ۲۰۷ معادل ۱۰۵ هزار دستگاه است.
در امیدنامه خودروی تارا نیز آمده است که حداقل درصد عرضه در بورس کالا، ۱۰۰ درصد تولید سالانه (پس از کسر فروش خارج از بورس کالا: شامل طرح ویژه حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و طرح جایگزینی خودروهای فرسوده) معادل ۳۳ هزار و ۵۰۰ دستگاه تعیین شده است. تولید واقعی (برابر با ظرفیت اسمی) سالانه تارا معادل ۶۷ هزار دستگاه است.
براساس اطلاعیه عرضه بازار فیزیکی بورس کالای ایران، ۱۹۶دستگاه فیدلیتی ۵ نفره و ۱۹۶ دستگاه فیدلیتی ۷ نفره روز یکشنبه ۲۲  آبان‌ماه و همچنین ۱۹۲ دستگاه دیگنیتی روز دوشنبه ۲۳ آبان در بورس کالا عرضه خواهد شد و مبلغ پیش‌پرداخت برای این خودروها نیز ۳۰ درصد مبلغ پایه است.
از ۱۹۶ دستگاه فیدلیتی ۵ نفره، ۹۸ دستگاه به رنگ سفید و ۹۸ دستگاه مشکی خواهد بود و قیمت پایه نیز برای هر دو رنگ، ۷۵۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اعلام شده است. به قیمت فوق، هزینه‌های دیگری همچون ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده بر مبنای قیمت نهایی فروش و سایر هزینه‌ها جمعا ۱۷۱ میلیون و ۹۱۹ هزار و ۲۷  ریال اضافه می‌شود.
همچنین ۱۹۶ دستگاه فیدلیتی ۷ نفره شامل ۹۸ دستگاه سفید و ۹۸ دستگاه مشکی به قیمت پایه ۷۷۲ میلیون تومان روی تابلوی عرضه می‌رود. به قیمت فوق، هزینه‌های دیگری همچون ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده بر مبنای قیمت نهایی فروش، سایر هزینه‌ها جمعا ۱۷۳ میلیون و ۹۱۹ هزار و ۲۷ ریال اضافه می‌شود.
دیگنیتی‌های مذکور در رنگ سفید با تریم مشکی و قرمز عرضه خواهند شد. قیمت پایه نیز برای این محصولات ۸۲۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اعلام شده است. به قیمت فوق، هزینه‌های دیگری همچون ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده بر مبنای قیمت نهایی فروش و سایر هزینه‌ها جمعا ۳۹۴ میلیون و ۴۱۹ هزار و ۲۷ ریال افزوده می‌شود.
گروه صنعتی ایران‌خودرو برای دومین بار، چندین دستگاه خودروی هایما s7 را در بورس کالا عرضه کرده است. سود خرید هایما s7 در بورس کالا ۸ آبان ماه ۱۴۰۱ چقدر است؟
در حال حاضر قیمت پایه خودروی هایما اس ۷ مشکی‌رنگ حدود ۷۴۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و نسخه سفارشی حدود ۷۵۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اعلام شده است. البته قیمت نهایی این خودرو با احتساب هزینه‌های متعدد از جمله مالیات بر ارزش‌افزوده، عوارض قانونی، هزینه بیمه، شماره‌گذاری و غیره بیشتر می‌شود.
پس از ارائه پیشنهادهای مختلف، سرانجام هایما s7 مشکی سفارشی روی قیمت ۸۴۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و هایما s7‌ مشکی معمولی روی قیمت ۸۱۱ میلیون تومان فیکس شد. این در حالی است که قیمت نهایی هایما اس ۷ مشکی‌رنگ حدود ۹۲۰ میلیون تومان و قیمت نهایی نسخه سفارشی حدود ۹۵۵ میلیون تومان است. بنابراین با در نظر گرفتن هزینه‌های اضافی، می‌توان گفت که خریدار هایما مشکی به سود ۷۰ میلیون تومانی و خریدار هایما مشکی سفارشی به سود ۶۵ میلیون تومانی رسیده است. در ضمن بد نیست بدانید هایما s7 مشکی در بازار آزاد با قیمت ۹۹۰ میلیون تومان و نسخه سفارشی با قیمت ۱ میلیارد تومان معامله می‌شود.
براساس اطلاعیه عرضه بورس کالا، ۲۰۰ دستگاه هایما اس ۷ مشکی و ۵۰ دستگاه هایما اس ۷ مشکی سفارشی روز ۸ آبان ماه روی تابلو خواهد رفت.
در اطلاعیه عرضه بازار فیزیکی بورس کالای ایران آمده است ۸ آبان ۲۰۰ دستگاه هایما S۷ مشکی و ۵۰ دستگاه هایما S۷ مشکی سفارشی در تالار خودرو عرضه می‌شود.
موعد تحویل این محصول ایران خودرو ۳۸ روزه یعنی ۱۶ آذر خواهد بود.
قیمت پایه هایما S۷ مشکی ۷۴۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و هایما S۷ مشکی سفارشی مجهز به جک برقی صندوق عقب ۷۵۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین شده است که به این هزینه‌ها ۱۳ درصد بهای نهایی خودرو بابت مالیات ارزش افزوده و عوارض قانونی به علاوه هزینه‌های بیمه و شماره گذاری و هزینه ثابت جمعاً به مبلغ ۴۲ میلیون و ۳۴ هزار و ۵۰۰ ریال اضافه می‌شود.
سازمان بورس اعلام کرد که روز ۸ آبان‌ماه سال جاری تالار بورس میزبان ۲۰۰ دستگاه هایما اس ۷ مشکی و ۵۰ دستگاه هایما اس ۷ مشکی سفارشی خواهد بود. این محصولات ۳۸ روز پس از عرضه در بورس کالا بعنی در تاریخ ۱۶ آذر به دست خریداران خود می‌رسند.
لازم به ذکر است که قیمت پایه هایما S۷ مشکی رنگ برابر با ۷۴۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و قیمت پایه هایما S۷ مشکی سفارشی مجهز به جک برقی صندوق عقب برابر با ۷۵۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است. به قیمت‌های مذکور مبلغ میلیون و ۳۴ هزار و ۵۰۰ ریال بابت مالیات ارزش افزوده و عوارض قانونی به علاوه هزینه‌های بیمه و شماره گذاری و هزینه ثابت اضافه خواهد شد.
خریداران خودروهای مذکور می‌بایست سنی بالاتر از ۱۸ سال تمام داشته و در عرضه‌های قبلی موفق به خرید نشده باشند. ضمنا هر کد ملی (خریداران حقیقی) مجاز به ثبت سفارش بر روی یکی از کدهای عرضه شده در تاریخ عرضه است.
ایران‌خودرو در جدیدترین اطلاعیه خود اعلام کرد، عرضه خودروهای تارا و ۲۰۷ در بورس کالا تا اطلاع ثانوی امکان‌پذیر نیست.
البته عرضه محصولات ایران خودرو در بورس کالا مصوب هیات مدیره این شرکت است اما تااطلاع ثانوی خبری از عرضه خودروهای تارا و ۲۰۷ در بورس کالا نخواهد بود.
در اطلاعیه ایران خودرو عنوان شده، تاکنون عرضه محصول هایما از طریق بورس کالا به سرانجام رسیده و مشتریان می‌توانند اخبار گروه صنعتی ایران‌خودرو را صرفا از طریق سایت خبری این شرکت به نشانی ikcopress.ir و صفحات رسمی این شرکت در شبکه‌های اجتماعی داخلی دنبال کنند.
خرید خودرو لاماری ایما در بورس کالا با دو رنگ سفید و مشکی حدود ۲۰۰ میلیون تومان ارزان‌تر از بازار انجام شد. البته با توجه به تقاضای بالای برای این خودرو لاماری حدودا ۲۰ درصد بالاتر از قیمت پایه در بازار عرضه شد.
با این حال، با احتساب تمام هزینه‌های جانبی خرید خودرو از بورس (شامل ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده و سایر هزینه‌ها) خریداران به طور متوسط حدود یک میلیارد و ۳۱۰ میلیون تومان برای این خودرو هزینه کرده‌اند که ۲۰۰ میلیون تومان کمتر از قیمت آن در بازار است.
لازم به ذکر است با توجه به تحویل ۷۰ روزه این خودروها، هزینه خواب پول در این گزارش محاسبه نشده است.
معاملات ۱۰۰ دستگاه لاماری ایمای مشکی هم با قیمت پایه یک میلیارد و ۲۱۵ میلیون تومان و قیمت تمام شده حدود یک میلیارد و ۳۵۰ میلیون تومان انجام شد.
تابلوی عرضه بورس کالای ایران، اول آبان ماه میزبان عرضه ۲۰۰ دستگاه خودروی لاماری خواهد بود.
۱۰۰ دستگاه خودروی لاماری مشکی رنگ و ۱۰۰ دستگاه خودروی دیگر سفید رنگ است که به قیمت پایه ۹۸۱ میلیون تومان عرضه می‌شود. زمان تحویل این خودروها ۱۰ دی ماه ۱۴۰۱ اعلام شده است.
هر کد ملی صرفاً مجاز به ثبت سفارش روی یکی از کدهای عرضه شده در تاریخ عرضه و برای یک دستگاه خودرو است و صدور سند و شماره گذاری خودرو فقط به اسم شخص خریدار خواهد بود.
خریداران ملزم به ایجاد و تکمیل پرونده شخصی و واریز وجه هزینه‌های ۹ درصد مالیات ارزش افزوده بر مبنای قیمت نهایی فروش و سایر هزینه‌ها به مبلغ ۲۴۷ میلیون ۲۸۲ هزار ریال برای بیمه شخص ثالث، پلاک، مالیات و عوارض شماره گذاری و عوارض شهرداری هستند که باید همزمان با تسویه اصل مبلغ واریز کنند.
همه هزینه‌ها باید توسط شخص خریدار و از حساب بانکی شخصی خریدار و به حساب شرکت آرین پارس موتور از طریق وب گاه و درگاه پرداخت الکترونیک واریز شود.
بر اساس اعلام مدیرعامل ایران خودرو قرار است دو خودروی جدید از قرعه کشی خارج و وارد بورس کالا شوند. پای کدام خودروها به بورس باز می‌شود؟
به نظر می‌رسد با عرضه موفقیت آمیر چندین خودرو و کامیون در بورس کالا و استقبال خریداران از آن‌ها، خودروسازان نیز تمایل دارند که محصولات بیشتری را در بورس کالا عرضه کنند. حال قرار است دو خودروی تارا و ۲۰۷ نیز در بورس کالا عرضه شوند.
مهدی خطیبی، مدیرعامل ایران‌خودرو در این خصوص اظهار داشت: «به دلیل اختلاف قیمت بازار و کارخانه، فروش خودرو برای ما با زیان است. با عرضه هایما در بورس از ضرر خارج شدیم. به‌زودی تارا و ۲۰۷ از قرعه‌کشی خارج شده و در بورس کالا عرضه می‌شود.»
براساس گفته‌های مسئولین مربوطه قرار است ۳۵ دستگاه کامیون کشنده FAW CA۴۱۸۰ (تک محور) متعلق به شرکت سیباموتور ۱۲ مهر روی تابلوی عرضه شود که جزئیات این عرضه به شرح زیر است.
این خودروها که در ۱۲ آذر (یعنی دو ماهه دیگر) تحویل خریداران می‌شوند، با قیمت پایه ۲۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال (معادل ۲ میلیارد و ۳۷۰ میلیون تومان) در بورس کالا عرضه خواهند شد.
در شرایط خرید این محصول آمده است مهلت ثبت سفارش تا ساعت ۱۷ روز دوشنبه ۱۱ مهر است. همچنین میزان پیش دریافت خرید این کامیون به میزان ۲۰ درصد بوده و هر کد بورسی صرفا امکان ثبت سفارش یک دستگاه خودرو را دارد. خرید برای مشتریان حقوقی بلامانع است.
شرایط خرید محصول خودرو کامیون کشنده FAW CA۴۱۸۰ تولید شرکت سیباموتور که قرار است در ۱۲ مهر در بورس کالای ایران عرضه شود، اعلام شد.
براساس شرایط اعلام شده توسط بورس کالای ایران مهلت ثبت سفارش برای این وسیله‌نقلیه تا ساعت ۱۷ روز دوشنبه ۱۱ مهر است. میزان پیش دریافت خرید محصول ۲۰ درصد است. هر کد بورسی صرفا امکان ثبت سفارش یک دستگاه خودرو را دارد. خرید برای مشتریان حقوقی بلامانع است.
براساس اطلاعیه عرضه بورس کالای ایران، ٣٨ خودروی دیگنیتی سفید (تریم مشکی)، ٣٨ خودروی دیگنیتی سفید (تریم قرمز)، ٣٨ خودروی دیگنیتی مشکی (تریم مشکی)، دیگنیتی مشکی (تریم قرمز) هر یک با قیمت پایه ٨٢١ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان روز چهارشنبه (۳۰ شهریور) روی تابلو می‌رود.
ﻗﯿﻤﺖ ﭘﺎﯾﻪ ﻓﺮوش ﮐﺎرﺧﺎﻧﻪ
دﯾﮕﻨﯿﺘﯽ ﭘﺮاﯾﻢ
۱۴۰۱/۰۸/۳۰
دﯾﮕﻨﯿﺘﯽ ﭘﺮاﯾﻢ
۱۴۰۱/۰۸/۳۰
۱۴۰۱/۰۸/۳۰
میزان پیش پرداخت برای خرید خودرو دیگنیتی محصول بهمن موتور در بورس کالا ۳۰% قیمت پایه است.
هر کدملی تنها مجاز به ثبت سفارش خرید ماشین دیگنیتی بر روی یکی از کدهای عرضه شده در تاریخ عرضه و صرفا برای یک دستگاه خودرو است.
صدور سند و شماره گذاری خودرو دیگنیتی از بورس کالا فقط به اسم شخص خریدار خواهد بود.
۴-خریداران خودرو دیگنیتی از بورس کالا ملزم به واریز وجه هزینه‌های ذیل هم‌زمان با تسویه اصل مبلغ به شماره حساب اعلامی می‌باشند که شامل ۹ درصد مالیات ارزش افزوده بر مبنای قیمت نهایی فروش به علاوه سایر هزینه‌ها جمعا به مبلغ ۳۹۴.۴۱۹.۰۲۷ریال (۳۵۳.۵۰۰.۰۰۰ریال هزینه مالیات و عوارض شماره گذاری، ۴۳۵.۰۰۰ریال هزینه هوشمندسازی کارت خودرو، ۵۰۰.۰۰۰ریال هزینه خدمات پست، ۲.۸۰۰.۰۰ریال هزینه تولید پلاک و شماره‌گذاری و ۳۷.۱۸۴.۰۲۷ریال هزینه بیمه شخص ثالث) است.
حتما بخوانید:
ثبت نام ایران خودرو (پیش فروش، فروش فوق العاده)
اما با چه روش و در چه چه شرایطی می‌توان در فرایند حراج و خرید خودرو در بورس کالا شرکت کرد؟
خرید خودرو در بورس کالا
نخستین شرط شرکت در حراج خودرو، داشتن سن حداقل ۱۸ سال است. همچنین افراد قادر به معامله مستقیم خودرو نیستند و باید از کارگزاری‌های معتبر جهت شرکت در فرایند خرید خودرو در بورس کالا کمک بگیرند.
دومین شرط مهم، داشتن حساب وکالتی در یکی از بانک‌های معتبر است، به طوری که مبلغ پایه خودروی موردنظر حداقل یک روز پیش از ثبت سفارش به حساب وکالتی واریز شده باشد. دیگر شرایط مشارکت در خرید خودرو در بورس کالا عبارت‌اند از:
اولین قدم برای شرکت در حراج خودرو در بورس کالا، مراجعه به سامانه جامع اطلاعات مشتریان در آدرس www.sejam.ir و ثبت نام در این سامانه است. پس از انجام مراحل مربوطه، کد سجام در اختیار شما قرار می‌گیرد.
در مرحله دوم باید به یکی از کارگزاری‌های معتبر مراجعه کنید. کارگزار به عنوان نماینده شما، در فرایند خرید خودرو در بورس کالا شرکت و ثبت سفارش می‌کند. بنابراین به صورت حضوری یا غیرحضوری باید در یکی از کارگزاری‌های معتبر نام‌نویسی کنید. این کار مستلزم داشتن کد سجامی است.
پس از نام‌نویسی در کارگزاری موردنظر، نوبت به ایجاد یک حساب وکالتی در یکی از بانک‌های معتبر است. کارگزاری‌ها معمولا یک بانک خاص را به مشتری پیشنهاد می‌کنند. پس از ایجاد حساب وکالتی، می‌بایست شماره آن حساب را در سیستم کارگزاری ثبت کنید.
خرید خودرو در بورس کالا
ناگفته نماند که طبق قوانین مربوط به انجام معاملات بورسی، متقاضی جهت خرید خودرو یا هر کالای دیگری، مستلزم واریز مبلغی به عنوان پیش‌پرداخت در حساب وکالتی خود است. بنابراین پس از ایجاد حساب وکالتی، باید مبلغ پایه خودروی موردنظر را حداقل یک روز قبل از ثبت سفارش به این حساب واریز کنید. این مبلغ تا زمان انجام معامله مسدود می‌شود و سپس برای تسویه به حساب بورس انتقال می‌یابد.
پس از واریز مبلغ پایه به حساب وکالتی، نوبه به ثبت سفارش می‌رسد. با آگاهی از زمان عرضه خودرو در بورس کالا، می‌توانید به سامانه کارگزاری موردنظر مراجعه کرده و پس از ورود به حساب کاربری خود، جهت خرید خودرو ثبت سفارش کنید. البته به یاد داشته باشید که مهم‌ترین شرط ثبت سفارش، ارائه درخواست قبل از ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه روز عرضه خودرو در بورس کالا است. یعنی اگر تا پیش از ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه روز عرضه، درخواست خود را ارائه نکرده باشید، قادر به شرکت در فرایند خرید خودرو در بورس کالا و ثبت سفارش نخواهید بود.
مرحله آخر، تعیین نمایندگی است، به طوری که در صورت موفق بودن خرید، خودروی شما از طریق این نمایندگی در اختیارتان قرار می‌گیرد. بنابراین بهتر است نزدیک‌ترین نمایندگی به محل سکونت خود را انتخاب کنید.
پس از انجام مراحل بالا، سفارش شما برای خرید خودرو ثبت می‌شود. سپس پیشنهادهای متعدد بر سر قیمت مطرح شده و بهترین پیشنهاد، موفق به خرید خودرو خواهد شد.
[ad_list_block]
برای آگاهی از زمان عرضه خودروهای مختلف در بورس کالا، ابتدا باید به سامانه بورس کالای ایران به آدرس www.ime.co.ir مراجعه کنید. پس از انتقال به صفحه اصلی، یک منو با تب‌های مختلف معرفی بورس، بازارها، نمای بازارها، آمارها، کالاها و … در قسمت بالا به چشم می‌خورد. وارد تب «بازارها» شده و در قسمت «بازار فیزیکی» روی گزینه «اطلاعیه عرضه» ضربه بزنید. در این صورت به صفحه‌ای منتقل خواهید شد که اطلاعات عرضه کالای مختلف را به شما نشان می‌دهد.
خرید خودرو در بورس کالا
برای مشاهده اطلاعات مربوط به خودرو، از منوی کشویی «گروه‌های اصلی» گزینه «صنعتی» را مشخص کرده و سپس از منوی مجاور یعنی «گروه‌های فرعی»، گزینه «خودرو» را انتخاب کنید. سپس با وارد کردن بازه زمانی و فشردن دکمه «نمایش»، می‌توانید اطلاعات مربوط به زمان عرضه خودروهای مختلف در بورس کالا را در یک بازه زمانی منتخب مشاهده کنید.

بنابراین اگر متقاضی خرید خودرو در بورس کالا هستید، بهتر است هرازگاهی به کارگزاری برگزیده خود مراجعه کرده و از اطلاعات مربوط به عرضه خودروها مطلع شوید، تا کارهای مربوطه را به‌موقع انجام داده و از فرایند جا نمانید.
نوشته چگونه از بورس کالا خودرو بخریم؟ + عرضه وانت کارا در بورس کالا اولین بار در وبلاگ کارنامه. پدیدار شد.
source

یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

توسط khodrocamp