ورود و ثبت نام
وبلاگ
در مقالات قبلی در مورد اهمیت کارشناسی خودرو در هنگام خرید خودرو بسیار صحبت کرده ایم. اما پس از بررسی سلامت خودرو، یکی از مهم ترین مراحل، نوشتن مبایعه نامه می باشد. روزانه هزاران معامله خودرو صورت میگیرد درحالیکه بسیاری از این افراد هیچ اطلاع و آگاهی نسبت به تنظیم قرارداد نداشته و همین عامل باعث میشود که پس از امضای قولنامه به دلایل بسیاری که در ادامه خواهیم گفت دچار ضررهای مالی سنگینی شوند. حتما تا انتهای این مقاله همراه ما باشید
به قراردادی که بین دو شخص بابت خرید و فروش مالی تنظیم میگردد، مبایعه نامه گفته می شود.
مبایعه نامه خودرو، قراردادی است که بابت نقل و انتقال خودرو بین خریدار و فروشنده تنظیم میگردد و هر یک از طرفین ملزم به اجرای مفاد آن هستند.
این قرارداد کاملا قانونی می باشد و اگر یکی از طرفین قوانین آن را رعایت یا اجرا نکند باید پاسخگوی مقامات قضایی باشد. به همین دلیل این قرارداد بسیار اهمیت دارد و هر یک از طرفین باید با آگاهی کامل آن را امضا کنند.
در عرف بازار به مبایعه نامه قولنامه نیز می گویند که از لحاظ حقوقی درست نمی باشد و این دو قرارداد با یکدیگر تفاوت دارند.
برای آشنایی بیشتر با تفاوت های این دو قرارداد روی لینک کلیک کنید
در هنگام تنظیم مبایعه نامه باید تمام موارد دقیق و کامل نوشته شود تا بتوان از بروز هر مشکلی جلوگیری کرد. در ادامه به بندهای این قرارداد اشاره میکنیم:
نکته اول: یکی از اشتباهات رایج در مرحله اول این است که طرفین معامله اصل مدارک شناسایی یکدیگر را رویت نمی کنند و همین عامل باعث می شود پس از امضا با اتهام خرید و فروش مال غیر از سوی ذینفعان مواجه شوند.
 
نکته دوم: در صورت عدم حضور یکی از طرفین معامله و معرفی وکیل یا نماینده قانونی، باید اعتبار و صحت وکالت نامه بررسی و تایید شده و سپس مشخصات کامل وکیل در قرارداد ذکر گردد.
 
مشخصات کامل خودرو شامل مدل، تیپ، سال ساخت، رنگ، شماره موتور و شماره شاسی از روی اصل سند یا برگ سبز ناجا در مبایعه نامه آورده شود.
 
نکته سوم: در اینجا نیز طرفین قبل از امضای قرارداد، اطلاعات مندرج در قولنامه را با مدارک اصلی مطابقت دهند.
 
 نکته بسیار مهم: از آنجائیکه دریافت چک به عنوان ثمن معامله محسوب میشود یعنی مبلغ از سوی فروشنده دریافت شده است، در نتیجه اگر چک برگشت بخورد و پاس نشود تاثیری در معامله شما ندارد مگر اینکه شما بابت این برگشتی حتما شرطی برای فسخ قرارداد به نفع فروشنده در مبایعه نامه آورده باشید.
 
این بند از قرارداد بسیار مهم بوده و باید تمامی شروطی که مانع بروز مشکل در یک معامله میشود را شامل شود.
برای آگاهی شما عزیزان به تعدادی از شروط مهم آن اشاره میکنیم:


آزمون خودرو مرجع تخصصی آموزش کارشناسی رنگ و بدنه خودرو ، دیتیلینگ خودرو شامل واکس و پولیش و سرامیک خودرو ،دارای مجوز رسمی از سازمان فنی و حرفه ای کشور. به همراه کار آموزی رایگان و نامحدود است .
بلاگ
حساب کاربری من
استعلام مدارک
تست بینایی رنگ
ورود


source

توسط khodrocamp