یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
از ابتدای سال ۱۳۹۸ بود که طرح ترافیک جایگزین طرح زوج‌وفرد شد. طرح ترافیک می‌خواهد جایگزین بهتری برای زوج‌وفرد باشد تا به مدیریت ترافیک شهری و کاهش آلودگی‌ها کمک کند. محدوده طرح ترافیک مانند همان طرح قبلی است اما با آغاز پاییز و افزایش تردد شهروندان، تغییراتی در وضعیت طرح به‌وجود آمده است. در واقع، با شروع مهر ۱۴۰۱، شاهد تغییراتی در طرح هستیم که مرور آنها خالی از لطف نیست.
همیشه با شروع پاییز، ترافیک شهری بیشتر می‌شود. برای کنترل این وضعیت هم تغییراتی در اجرای طرح داده می‌شود. گفته‌ها حاکی از آن است که با بازگشایی مدارس به‌طور حضوری، در پایتخت ترافیک ۲۰درصد افزایش پیدا می‌کند. از همین روی، شورای شهر تهران، راهنمایی و رانندگی و وزارت آموزش‌وپرورش در طی جلسه‌ای با هم به این نتیجه رسیده‌اند که باید ساعت طرح ترافیک، یک ساعت افزایش پیدا کند. براساس مصوبه شورای ترافیک، طرح از مهرماه ۱۴۰۱ به‌طور زیر اجرا می‌شود:
در واقع، ساعت پایان طرح از ساعت ۵ بعدازظهر به ۶ بعدازظهر انتقال پیدا کرده است. محدوده طرح ترافیک در پایتخت تغییری نکرده و همان محدوده قبلی مرکز شهر همچنان موردنظر است.
بنا به گفته معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهنمایی‌ورانندگی تهران بزرگ، امکان ایجاد تغییر در بازه زمانی طرح ترافیک وجود دارد. در واقع، باید بررسی شود که ساعات در نظرگرفته‌شده می‌توانند اثرگذاری لازم برای کنترل ترافیک و کاهش آلودگی را داشته باشند یا خیر.
براساس آمار و برآوردهای پلیس راهنمایی‌ورانندگی، ۴ پیک ترافیک در تهران وجود دارد. پیک نخست ساعت ۷ صبح است؛ در این بخش از روز، افراد به مدارس و ادارات می‌روند. پیک دوم زمانی شروع می‌شود که کسبه به محل کارشان می‌روند و در حوالی ساعت ۱۰ صبح شکل می‌گیرد. پیک سوم هم در ساعت ۲ بعدازظهر است که مدارس و ادارات تعطیل می‌شوند. با تعطیلی فروشگاه‌ها و بازار در هنگام غروب هم پیک چهارم شکل می‌گیرد. بنا به این ساعات باید مدیریت ترددهای خود را به‌دست بگیرید تا مشکلی بابت جریمه برایتان به‌وجود نیاید.
مرزهای محدوده طرح ترافیک در شمال پایتخت:
مرزهای محدوده طرح ترافیک جدید در شرق تهران:
مرزهای محدوده طرح ترافیک در جنوب تهران:
مرزهای محدوده طرح ترافیک در غرب تهران:
حتما بخوانید: ۵ عادت رانندگی با خودروهای دنده‌ای که به ضررتان تمام می‌شود
ساکنین مناطق طرح می‌توانند در طول روز، یک خروج رایگان تا قبل از ساعت ۹ صبح و یک ورود رایگان بعد از ساعت ۱۴:۳۰ دقیقه داشته باشند.
اگر اقدام به رزرو ورود به محدوده طرح ترافیک کنید، در مدت‌زمانی مشخص می‌توانید بدون جریمه‌شدن به‌آسانی در نواحی مشخص‌شده برای طرح در تردد باشید. برای رزرو باید وارد سامانه تهران من شوید. هر خودرو سهمیه‌ای مجاز دارد که با آن امکان ورود به طرح را دارد:
برای رزرو ورود به طرح باید از مسیر زیر اقدام کنید:
بدون ثبت‌نام در این سامانه نمی‌توانید از سهمیه‌تان برای ورود به محدوده طرح ترافیک استفاده کنید. در این صورت، ورودتان به مناطق طرح همراه با پرداخت جریمه خواهد بود.
[ad_list_block]
بدون رزرو طرح ترافیک، ورودتان به نواحی طرح منجر به پرداخت جریمه می‌شود. جریمه‌ها به این صورت هستند:
به‌طور کلی، محاسبه جرایم براساس بیشینه ضرایب برای محاسبه عوارض و معادل ۹۸هزار و ۵۵۰ تومان است. به‌عبارت دیگر، این مبلغ بیشترین مقدار جریمه‌ای است که برای ورود به طرح از رانندگان دریافت می‌شود. اگر مجبور به تردد در نواحی طرح هستید و سهمیه رزروتان هم به پایان رسیده است، با مراجعه به همان سامانه تهران من می‌توانید اقدام به خرید طرح کنید و بی‌نگرانی بابت جریمه‌شدن در بخش‌های مشخص‌شده تردد داشته باشید. نرخ خرید طرح به شرح زیر است:
طرح ترافیک در شهرهای دیگری از کشور هم اجرا می‌شود. این طرح در شهرستان‌ها به‌اندازه پایتخت با پشتکار انجام نمی‌شود. با این حال، شناخت شهرهای فعال در این زمینه و محدوده طرح ترافیکشان خالی از لطف نیست:
حتما بخوانید: چرا نباید باک بنزین را کاملا پر کرد؟

در آخر
طرح ترافیک با هدف کنترل آلودگی و ترافیک شهری اجرا می‌شود. اینکه چقدر موفق بوده، تاحد زیادی جای سؤال دارد چون علیرغم تمام تلاش‌ها، همچنان در ساعات اوج شلوغی و تردد، وضعیت ترافیک شهرهای بزرگ از جمله پایتخت وضعیت خوبی ندارند. آگاهی و داشتن اطلاعات درباره مسیرها و محدوده‌های طرح و همچنین شیوه رزرو و خرید طرح می‌تواند با در نظرگرفتن ساعات و روزهای اجرای آن برایتان مفید باشد.
نوشته روز و ساعت طرح ترافیک در تهران و شهرهای دیگر اولین بار در وبلاگ کارنامه. پدیدار شد.
source

یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

توسط khodrocamp