یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
خرید خودرو در بورس کالا از جهات متعددی راحت‌تر از مراجعه به نمایشگاه‌ها و معامله مستقیم است. در بورس کالا، کارگزاری‌ها به جای مشتریان واقعی اقدام به خرید خودرو می‌کنند. سازوکار عرضه خودرو در بورس کالا بر اساس حراج باز و با توجه به میزان عرضه و تقاضا است که هم برای تولیدکننده و هم برای مصرف‌کننده منفعت دارد.
در ادامه با ما همراه باشید تا نگاهی داشته باشیم بر آخرین اخبار مرتبط با بورس خودرو:

دیگنیتی پرایم چهارشنبه مجددا در بورس کالا عرضه می‌شود – ۲۳ شهریور ۱۴۰۱

سازمان بورس کالا اعلام کرد دیگنیتی پرایم روز چهارشنبه ۳۰ شهریورماه در بورس کالا عرضه خواهد شد. قیمت پایه دیگنیتی پرایم مشکی و سفید در این نوبت فروش در بورس، ۸ میلیارد و ۲۱۵ میلیون ریال تعیین شده است.
گفتنی است در این طرح هر کدملی تنها می‌تواند برای یکی از کدهای عرضه شده در تاریخ عرضه ثبت سفارش کند و صرفا برای یک دستگاه خودرو مجوز سفارش‌گذاری دارد. از همین رو صدور سند و شماره‌گذاری خودرو فقط به اسم شخص خریدار خواهد بود.
در این روش عرضه حق واگذاری حقوق قراردادی و خودرو به غیر، به هرشکل و صورتی که باشد، از متقاضی سلب و اسقاط گردیده است و هرگونه واگذاری مغایر این قید معتبر نمی‌باشد.
خریداران ملزم به واریز وجه هزینه‌های ذیل همزمان با تسویه اصل مبلغ به شماره حساب اعلامی هستند که شامل هزینه‌های ۹درصد مالیات ارزش افزوده بر مبنای قیمت نهایی فروش، سایر هزینه‌ها هستند.
همچنین متقاضیان پس از قطعیت خرید در بورس کالا و واریز وجه کامل، می‌بایست ظرف ده روز نسبت به تحویل مدارک خود به صورت کامل و صحیح مطابق دستورالعمل‌های شرکت بهمن‌موتور به عامل محل تحویل (انتخاب شده در هنگام عرضه) اقدام نمایند و مسئولیت تاخیر از این محل بر عهده خریدار بوده و فروشنده مسئولیتی در این موارد ندارد. بدیهی است زمان تحویل خودرو به همین نسبت تغییر خواهد کرد. در این صورت بروز تاخیر در تحویل، موجب تعلق سود مشارکت و جریمه دیرکرد نخواهد شد.
ایران‌خودرو در دومین مرحله عرضه خودرو در بورس کالا موفق شد ۴۸۱ دستگاه خودرو هایما سفید و مشکی رنگ را در اختیار متقاضیان خرید این خودرو قرار دهد.
نکته قابل‌توجه آنکه قیمت کشف شده برای هایما‌های عرضه شده در بورس کالا حتی با احتساب هزینه‌های جانبی کمتر از بازار آزاد شد.
اطلاعات ثبت شده در تابلوی بورس بیانگر آن است که خریداران خودروهای هایما سفید رنگ ظرف مدت ۸ دقیقه ۲۰۰ دستگاه از این خودرو را با میانگین قیمتی ۷۵۳ میلیون و ۳۴۲ هزار و ۵۰۰ تومان و رقابت ۱.۴۶ درصدی معامله کردند.
همچنین ۲۸۱ دستگاه هایما مشکی رنگ نیز با قیمت پایه ۷۴۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان با قیمت پایه و بدون رقابت معامله شد.
حتما بخوانید: ثبت نام ایران خودرو (پیش فروش، فروش فوق العاده)
در جدیدترین نامه مدیر بازرسی و امور اعضا بورس کالای ایران آمده است: ثبت سفارش خودرو عرضه ۲۶ مرداد ماه تا ساعت ۱۷ روز قبل از معامله (سه شنبه ۲۵ مرداد) امکان پذیر است.
نخستین مرحله عرضه خودرو در بورس کالا با وانت‌های کارا گروه بهمن موتور در تاریخ ۲۸ اردیبهشت‌ماه آغاز شد. با توجه به گزارش‌های این شرکت، فرایند فروش خودروها در بورس کالا رضایت‌بخش بوده و به همین خاطر شرکت‌های بیشتری به عرضه محصولات خود در بورس کالا تمایل پیدا کردند.
البته فعالیت بورس کالا به سبب انتقاد و شکایت وزارت صمت، حدود دو ماه به حالت تعلیق درآمد. ولی با انجام مذاکرات و مشکل‌گشایی، اواخر تیرماه بود که بورس کالا بار دیگر مجوز عرضه خودرو را در دست گرفت. مرحله دوم حراج خودرو در بورس اواخر مردادماه سال جاری آغاز می‌شود و این بار، علاوه بر بهمن موتور با عرضه محصولات پرطرفداری همچون دیگنیتی پرایم و فیدلیتی، سایپا نیز با خودروی جدید و جذاب خود یعنی شاهین قدم به بورس کالا گذاشته است.
اما با چه روش و در چه چه شرایطی می‌توان در فرایند حراج و خرید خودرو در بورس کالا شرکت کرد؟
خرید خودرو در بورس کالا
نخستین شرط شرکت در حراج خودرو، داشتن سن حداقل ۱۸ سال است. همچنین افراد قادر به معامله مستقیم خودرو نیستند و باید از کارگزاری‌های معتبر جهت شرکت در فرایند خرید خودرو در بورس کالا کمک بگیرند.
دومین شرط مهم، داشتن حساب وکالتی در یکی از بانک‌های معتبر است، به طوری که مبلغ پایه خودروی موردنظر حداقل یک روز پیش از ثبت سفارش به حساب وکالتی واریز شده باشد. دیگر شرایط مشارکت در خرید خودرو در بورس کالا عبارت‌اند از:
اولین قدم برای شرکت در حراج خودرو در بورس کالا، مراجعه به سامانه جامع اطلاعات مشتریان در آدرس www.sejam.ir و ثبت نام در این سامانه است. پس از انجام مراحل مربوطه، کد سجام در اختیار شما قرار می‌گیرد.
در مرحله دوم باید به یکی از کارگزاری‌های معتبر مراجعه کنید. کارگزار به عنوان نماینده شما، در فرایند خرید خودرو در بورس کالا شرکت و ثبت سفارش می‌کند. بنابراین به صورت حضوری یا غیرحضوری باید در یکی از کارگزاری‌های معتبر نام‌نویسی کنید. این کار مستلزم داشتن کد سجامی است.
پس از نام‌نویسی در کارگزاری موردنظر، نوبت به ایجاد یک حساب وکالتی در یکی از بانک‌های معتبر است. کارگزاری‌ها معمولا یک بانک خاص را به مشتری پیشنهاد می‌کنند. پس از ایجاد حساب وکالتی، می‌بایست شماره آن حساب را در سیستم کارگزاری ثبت کنید.
خرید خودرو در بورس کالا
ناگفته نماند که طبق قوانین مربوط به انجام معاملات بورسی، متقاضی جهت خرید خودرو یا هر کالای دیگری، مستلزم واریز مبلغی به عنوان پیش‌پرداخت در حساب وکالتی خود است. بنابراین پس از ایجاد حساب وکالتی، باید مبلغ پایه خودروی موردنظر را حداقل یک روز قبل از ثبت سفارش به این حساب واریز کنید. این مبلغ تا زمان انجام معامله مسدود می‌شود و سپس برای تسویه به حساب بورس انتقال می‌یابد.
پس از واریز مبلغ پایه به حساب وکالتی، نوبه به ثبت سفارش می‌رسد. با آگاهی از زمان عرضه خودرو در بورس کالا، می‌توانید به سامانه کارگزاری موردنظر مراجعه کرده و پس از ورود به حساب کاربری خود، جهت خرید خودرو ثبت سفارش کنید. البته به یاد داشته باشید که مهم‌ترین شرط ثبت سفارش، ارائه درخواست قبل از ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه روز عرضه خودرو در بورس کالا است. یعنی اگر تا پیش از ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه روز عرضه، درخواست خود را ارائه نکرده باشید، قادر به شرکت در فرایند خرید خودرو در بورس کالا و ثبت سفارش نخواهید بود.
مرحله آخر، تعیین نمایندگی است، به طوری که در صورت موفق بودن خرید، خودروی شما از طریق این نمایندگی در اختیارتان قرار می‌گیرد. بنابراین بهتر است نزدیک‌ترین نمایندگی به محل سکونت خود را انتخاب کنید.
پس از انجام مراحل بالا، سفارش شما برای خرید خودرو ثبت می‌شود. سپس پیشنهادهای متعدد بر سر قیمت مطرح شده و بهترین پیشنهاد، موفق به خرید خودرو خواهد شد.
[ad_list_block]
برای آگاهی از زمان عرضه خودروهای مختلف در بورس کالا، ابتدا باید به سامانه بورس کالای ایران به آدرس www.ime.co.ir مراجعه کنید. پس از انتقال به صفحه اصلی، یک منو با تب‌های مختلف معرفی بورس، بازارها، نمای بازارها، آمارها، کالاها و … در قسمت بالا به چشم می‌خورد. وارد تب «بازارها» شده و در قسمت «بازار فیزیکی» روی گزینه «اطلاعیه عرضه» ضربه بزنید. در این صورت به صفحه‌ای منتقل خواهید شد که اطلاعات عرضه کالای مختلف را به شما نشان می‌دهد.
خرید خودرو در بورس کالا
برای مشاهده اطلاعات مربوط به خودرو، از منوی کشویی «گروه‌های اصلی» گزینه «صنعتی» را مشخص کرده و سپس از منوی مجاور یعنی «گروه‌های فرعی»، گزینه «خودرو» را انتخاب کنید. سپس با وارد کردن بازه زمانی و فشردن دکمه «نمایش»، می‌توانید اطلاعات مربوط به زمان عرضه خودروهای مختلف در بورس کالا را در یک بازه زمانی منتخب مشاهده کنید.

بنابراین اگر متقاضی خرید خودرو در بورس کالا هستید، بهتر است هرازگاهی به کارگزاری برگزیده خود مراجعه کرده و از اطلاعات مربوط به عرضه خودروها مطلع شوید، تا کارهای مربوطه را به‌موقع انجام داده و از فرایند جا نمانید.
نوشته خرید خودرو در بورس کالا؛ دیگنیتی پرایم چهارشنبه مجددا در بورس کالا عرضه می‌شود اولین بار در وبلاگ کارنامه. پدیدار شد.
source

یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

توسط khodrocamp