یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
بسیاری از نقاط پرترافیک و شلوغ شهرهای بزرگ، با مشکل جای پارک خودرو روبه‌رو هستند. معمولا در مناطق اداری، تجاری و تفریحی این شهرها برای حل این مشکل، پارکینگ‌های عمومی و خصوصی ساخته می‌شوند.
بخشی از وظیفه تامین پارکینگ‌های شهری بر عهده شهرداری‌ها است. در بسیاری از شهرها هم بخش خصوصی هم با سرمایه‌گذاری در این قسمت به کاهش بار ترافیکی از طریق ایجاد پارکینگ‌ها کمک می‌کند.
شهرداری به عنوان نهادی که مدیریت ترافیک شهری را به عهده دارد، با ایجاد انواع پارکینگ‌ها اقدام به کاهش بار ترافیک شهری می‌کنند. معمولا پارکینگ‌های شهرداری‌ها در سه سطح روباز، طبقاتی و مکانیزه طبقه‌بندی می‌شوند و نرخ استفاده از آن‌ها بر این اساس تعریف می‌شود.
بنابر اعلام اعضای شورای شهر تهران، نرخ ورودی و حق توقف وسایل نقلیه در پارکینگ‌های عمومی شهرداری در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ افزایشی ۲۵ درصدی داشته است.
مالکیت پارکینگ‌های خصوصی معمولا افراد حقیقی و حقوقی هستند و قیمت‌گذاری آن‌ها نیز زیر نظر اتحادیه دارندگان اتو سرویس، تعمیرگاه، پارکینگ و کارواش خودرو تهران انجام می‌شود.
آخرین نرخ‌های اعلام شده توسط اتحادیه دارندگان پارکینگ، مربوط به بهمن‌ماه ۱۴۰۰ و مربوط به وانت و سواری است.
به صورت کلی پارکینگ‌های شهری در چندین دسته تقسیم‌بندی می‌شوند و بنابر خدماتی که ارائه می‌دهند هزینه بیشتری نیز دریافت می‌کنند.
پارکینگ‌های خیابانی همان نقاط خط‌کشی شده در حاشیه خیابان‌ها هستند که محدوده پارک خودرو را مشخص می‌کنند. گرچه برخی معتقدند امنیت خودرو در این نوع پارکینگ به دلیل احتمال نظارت بیشتر راننده، بیشتر است اما بارها شاهد سرقت از چنین خودروهایی بوده‌ایم.
پارکینگ‌های خیابانی معمولا رایگان هستند اما گاهی در خیابان‌های شلوغ برای دریافت وجه این پارکینگ‌ها، از پارکومتر استفاده می‌شود.
پارکینگ‌های سطحی، همین پارکینگ‌هایی هستند که معمولا در سطح شهر می‌بینیم؛ پارکینگ‌هایی که سقف ندارند. در فضای چند صد متری این پارکینگ‌ها، ماشین‌ها کنار یکدیگر پارک می‌کنند.
معمولا پارکینگ‌های سطحی، نگهبانی دارند تا امنیت این مکان و خودروها را تامین کند. به طور کلی این پارکینگ ها جزو رده‌‌های پایین و ارزان قیمت هستند.
پارکینگ‌های بامی روی سقف ساختمان‌ها ساخته می‌شوند. گرچه این پارکینگ‌ها امنیت بسیار بالایی دارند اما تجهیزشان بسیار پرهزینه است. وزن تحمیل شده به سقف ساختمان‌هایی که پارکینگ بامی دارند بسیار بالا است و به همین دلیل ایمنی تجهیزات مورد استفاده در این نوع پارکینگ‌ها اهمیت بسیار بالایی دارد.
پارکینگ‌های چند طبقه یکی از معمول‌ترین و پراستفاده‌ترین نوع پارکینگ‌ها در کلانشهرها و مکان‌ها پرترافیک مانند مراکز اداری یا مراکز خرید است.
معمولا هزینه ورودی این پارکینگ‌ها بالا است اما امنیتی که برای خودروها فراهم می‌کند، این هزینه را توجیه می‌کند.
پارکینگ‌های مکانیزه یا پارکینگ‌های مکانیکی پیشرفته‌ترین پارکینگ‌های شهری هستند. در سطح شهر تهران نیز به صورت بسیار محدود از این نوع پارکینگ‌ها دیده می‌شود. فضای بسیار کمی که در این نوع از پارکینگ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، آن‌ها را بسیار مناسب فضای شهری امروزی می‌کند. اما از آنجا که هزینه نگهداری از پارکینگ‌های مکانیزه بسیار بالا است، قاعدتا نرخ ورودی آن‌ها نیز بیش از انواع دیگر است.
سید مجید میراحمدی، معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور و رئیس ستاد مرکزی اربعین، درباره هزینه پارکینگ های مرزی وابسته به شهرداری ها در ایام اربعین گفت:
فروش آنلاین خودرو
نویسنده: فاطمه امین الرعایا
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
source

یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

توسط khodrocamp