یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
تا به حال به نحوه کار یک شرکت یا سازمان توجه کرده اید؟ به نظر ساده می رسد. هر شخصی وظیفه، مسئولیت و جایگاه خود را داشته و سعی می کند در آن حوزه پیشرفت کرده و خود را به سطح بعدی برساند. یکی از اصلی ترین کار ها که به برقراری نظم و انضباط در ساختار سازمان کمک خواهد کرد، سلسله مراتب سازمانی می باشد. با داشتن یک برنامه دقیق، می توانید عملکرد شرکت خود را بهبود بخشیده و موجب پیشرفت آن گردید. در ادامه مطلب سلسله مراتب سازمانی و تمام مواردی که باید در رابطه با آن بدانید را برایتان بررسی خواهیم کرد تا از این ویژگی در سازمان ها و شرکت های مختلف، برای پیشرفت بیش تر استفاده کنید.
 
سلسله مراتب سازمانی چیست
به طور دقیق تر، به سازمان دهی و چیدمان افراد استخدام شده در یک شرکت، با توجه به توانایی، قدرت، عملکرد و موقعیت آن ها سلسله مراتب سازمانی می گویند. اصولا با توجه به سطح توانایی، افراد بالاتر با قدرت بیش تری دارند و افراد پایین تر با قدرت کم تری به کار خود ادامه می دهند. اغلب تمام شرکت ها و سازمان ها دارای سلسله مراتب سازمانی مخصوصی برای کسب و کار خود هستند. بدین وسیله قدرت، اختیارات و مسئولیت های هر فرد به طور کامل شناخته شده و هر شخص را در جایگاهی مناسب قرار خواهد داد.
لازم به ذکر است که شرکت های توسعه یافته دارای سلسله مراتب سازمانی پیچیده و گسترده تری می باشند. در حالی که کسب و کارهای کوچک و تازه تاسیس، اغلب برنامه ای بسیار ساده را دنبال می کنند. برای درک بهتر، می توانید یک هرم را تصور کنید. افرادی که در صدر هرم قرار دارند، دارای قدرت بیشتری می باشند و از قدرت پرسنل قسمت پایینی کاسته خواهد شد. همچنین ممکن است به صورت یک زنجیره نیز دیده شود. زیرا تمام پرسنل را به یکدیگر متصل کرده و مشخص می کند که هر فردی باید از چه کسی دستور بگیرد و یا چه شخصی را زیر نظر خود داشته باشد تا با این کار، نظم و انضباط بیش تری در مجموعه رواج گردد.
در برخی از شرکت ها افرادی که در سطح بالا تری از هرم قرار دارند، بهترین امکانات را داشته و اغلب محل کار زیبا تری نیز نسبت به افراد معمولی خواهند داشت. اما سازمان هایی نیز وجود دارند که این گونه تفاوت ها را نپذیرفته و برای تمام افراد جایگاهی مناسب و با امکانات عالی برای کار تهیه خواهند کرد.
نحوه تقسیم قدرت
همان طور که ذکر کردیم سلسله مراتب سازمانی می تواند مانند یک هرم ترسیم شود و هر شخصی که به راس آن نزدیک تر باشد، دارای قدرت بالا تری نیز خواهد بود. عموما کارمندان و کارکنان ساده که قدرت خاصی ندارند در پایین ترین سطح هرم قرار خواهند گرفت.
 همچنین دیده شده است که برخی از شرکت ها و کسب و کار ها، به جای هرم از سطح بندی افقی بهره گرفته اند. در این صورت تمام افراد در جایگاه های مختلف، دارای قدرت و مسئولیت های یکسانی می باشند. در نتیجه تمام افراد در کنار هم با یک سطح قدرت، برای رشد کسب و کار و بهبود شرایط سازمان تلاش خواهند کرد. نحوه انتخاب سلسله مراتب بر عهده رئیس شرکت می باشد. با توجه به نوع کسب و کار، پرسنلی که دارد و موارد این چنینی، سعی می کند بهترین نوع را با لایق ترین افراد ترسیم کرده و به بهبود وضعیت شرکت خود کمک کند.
 
نحوه گروه بندی افراد مختلف در سلسله مراتب سازمانی
اهمیت وجود سلسله مراتب سازمانی
در انتها لازم به ذکر است که هر شرکتی به یک سلسله مراتب سازمانی منظم و ویژه ای برای پیشرفت و تداوم خود احتیاج دارد. هرچه کسب و کار شما کوچک تر باشد، به سلسله مراتبی ساده تر احتیاج دارید و هر چه به سمت رشد بیش تر قدم بردارید، به سلسله مراتبی پیچیده تر و دقیق تر احتیاج پیدا خواهید کرد.


info@bizzone.ir آدرس ایمیل
02191004425
تیم تخصصی بیزون متشکل از افرادی است که دقیقا متناسب با اهداف شما دیجیتال مارکتینگ کسب و کارتان را به عهده می گیرد. مهم نیست کجای مسیر قرار دارید، همیشه راهی برای پیشرفت هست.
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به گروه دیجیتال مارکتینگ بیزون می باشد.
source

یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

توسط khodrocamp