یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
اگر تصمیم به سفر با خودروی شخصی خود دارید،‌ پس باید از صفر تا صد خودرو خود را بررسی کرده و سپس عازم سفر شوید. هیچ چیز به مانند خرابی ناگهانی خودرو در هنگام سفر نمی تواند لذت سفر را از بین ببرد. از این رو بهتر است تا نکات ایمنی خودرو قبل از سفر را به خوبی بررسی نمایید و پس از اطمینان از امن و امان بودن اوضاع به راه بیافتید.
قبل از سفر چه مواردی را در خودرو چک کنیم؟ نکات ایمنی خودرو قبل از سفر
 
از مهمترین نکات ایمنی خودرو قبل از سفر که لازم است آن‌ها را حتماً بررسی کنید‌ و پس از اطمینان یافتن از سلامت و عملکرد صحیح آن ها سفر خود را شروع کنید، می توان به موارد زیر اشاره کرد:
تایرها از مهم‌ترین بخش های خودرو به شمار می روند و به دلیل آنکه بیشترین تماس را با سطح زمین دارند، آسیب دیده و نیاز به تعویض یا تعمیر پیدا می کنند. از طرفی وجود هر نوع فرسودگی، خوردگی یا پارگی بر روی لاستیک ها خطرناک است و می تواند جان سرنشینان خودرو را در طی سفر به خطر بیاندازد. از این رو لازم است تا قبل از سفر به خوبی سطح لاستیک و تایر ها را بررسی نمایید و از عدم وجود پارگی، میخ و یا ترک بر روی آن‌ها اطمینان یابید.
در صورتی که از تاریخ تولید لاستیک های خودرو شما ۶ سال و بیشتر می‌گذرد، به احتمال زیاد عمق آج ها کم شده است و باید با یک لاستیک تازه تعویض شود. برای این کار می توانید یک سکه ۵۰۰ تومانی را برداشته و آن را سر و ته بگیرید. آن را از بالا به درون شیارهای لاستیک فشار دهید و در صورتی که سکه در درون درزهای لاستیک فرو رفت و بخش عددی آن محو شد، بدین معناست که آج ها کیفیت مطلوبی دارند و فعلا نیازی به تعویض نیست. در غیر این صورت لازم است تا سریعتر اقدام به تعویض لاستیک نمایید؛ چرا که این مورد مخصوصاً در جاده های بارانی و لغزنده می تواند خطر ساز باشد.
فشار لاستیک ها با توجه به دمای هوا تغییر پیدا می کند. در کنار آن هر چقدر که خودرو مدت زمان طولانی تری ثابت بوده باشد، فشار باد لاستیک های آن نیز کمتر می شود. یکی از مشکلاتی که تایر های کم فشار به وجود می آورند، آن است که باعث افزایش مصرف سوخت می‌شوند و نسبت به لاستیک های پر باد و با فشار مناسب در معرض پنچری بیشتری قرار می‌گیرند.
هرچه که باد لاستیک تنظیم و مناسب باشد، کنترل بهتر خودرو و فرمان پذیری آن را در شیب و پیچ های جاده‌ای را ممکن می سازد. از طرفی بهتر است تا باد لاستیک را با توجه به وزن کلی خودرو یعنی مسافران به همراه وسایل‌شان تنظیم نمایید.
یکی از مهمترین نکات ایمنی خودرو قبل از سفر به همراه داشتن یک لاستیک زاپاس سالم و متناسب با خودرو است. حتما پیش از سفر فشار و باد آن را نیز بررسی کنید. علاوه بر این بررسی کنید که ابزار آلات و لوازم مورد نیاز برای تعویض زاپاس را همچون مثلث خطر، جک و آچار چرخ و… را به همراه داشته باشید تا در صورت نیاز بدون دردسر تعویض لاستیک را به راحتی انجام دهید.
با این حال در صورتی که تجهیزات لازم را ندارید، کافیست تا با ما در امداد خودرو آقای امداد تماس بگیرید. امدادگران ما متناسب با خودرو شما لاستیک مورد نظر را در اختیارتان قرار می دهند و تعویض یا پنچرگیری لاستیک را در مدت زمانی کوتاه برایتان به انجام می رسانند.
روغن ها نقش روانکاری در خودرو را دارند. این نقش عمده و مهم باعث می شود تا قطعات خودرو با کمترین ضربه و اصطکاک حرکت کرده و فعالیت نمایند. از این رو بهتر است در هر صورت قبل از شروع سفر به آن‌ها توجه لازم را نشان دهید. پیش از هر چیزی روغن موتور را بررسی و سطح کیفیت رنگ و میزان آن را چک کنید. کارشناسان حوزه خودرو بهترین زمان را برای تعویض روغن موتور خودرو بین ۵ تا ۱۲ هزار کیلومتر عنوان می‌کنند که با توجه به نوع برند و کیفیت آن تغییر می‌یابد.
اگر مسافرت طولانی را در پیش دارید که از دوره تعویض روغن خودرو نیز بیشتر می‌شود، پس حتماً باید پیش از شروع مسافرت روغن موتور را تعویض نمایید. شما می توانید این کار را به راحتی در پارکینگ و گاراژ منزل را انجام دهید. با این وجود برای تعویض تخصصی تر بهتر است تا با کارشناسان ما در تماس باشید تا تعویض روغن موتور خودرویتان را برایتان در محل به سرعت انجام دهند.
شماره تماس آقای امداد: ۰۲۱۴۸۲۸۷
با وجود اینکه گیربکس های اتوماتیک چندان نیازی به سرویس و نگهداری ندارند، با این حال لازم است تا همواره سطح روغن آن‌ها بررسی شود. مخصوصا در زمانی که خودرو کارکرد بالایی داشته باشد. از این رو اگر مشاهده کردید که میزان روغن گیربکس شما کم است و تاکنون تعویض نشده، بهتر است تا سریعا آن را با یک روغن تازه و با کیفیت تعویض نمایید. توجه داشته باشید که تعویض روغن گیربکس نسبت به روغن موتور کمی پیچیده تر است و نیاز به تخصص بیشتری دارد؛ از این رو بهتر است آن را به مکانیک باتجربه بسپارید تا از کیفیت کار مطمئن باشید.
مهمترین کاری که قبل از سفر باید انجام دهید، بررسی میزان مایع خنک کننده و وجود ضدیخ کافی در رادیاتور است. این مورد به خصوص در تابستان اهمیت زیادی دارد؛ چرا که مایع خنک کننده رادیاتور به خنک سازی اجزای موتور می پردازد و کمک می کند تا دمای خودرو ثابت مانده و قطعات مختلف آن آسیب نبیند.
مخصوصاً در سفرهای تابستانی یکی از مشکلاتی که برای رانندگان به وجود می‌آید، جوش آوردن خودرو است که مهم‌ترین علت آن نیز کاهش آب رادیاتور می باشد. از این رو در صورتی که آب رادیاتور خودرو بیش از اندازه کاهش یافته و از حداقل میزان ممکن نیز کمتر شده، بهتر است تا حتماً علت را شناسایی و نسبت به اضافه کردن آن اقدام نمایید.
برای چک کردن میزان سطح آب رادیاتور کافیست تا در زمان سرد بودن خودرو کاپوت را بالا زده و درب رادیاتور را باز نمایید. حالا با استفاده از یک چراغ قوه میزان آب داخلی را بررسی کنیدو در صورتی که میزان این مایع از درجه حداقل پایین تر بود، آن را با استفاده از ترکیب مناسب آب و ضد یخ پر کرده و تا درجه max برسانید.
تخصصی ترین خدمات امداد جاده‌ای را برای خودروهای لکسوس خود از تیم امداد لکسوس آقای امداد بخواهید! سریع و دقیق و با استفاده از قطعاتی اورجینال
باتری را می توان مهم‌ترین بخش خودرو پس از موتور اعلام کرد. همان‌قدر که نگهداری از موتور اهمیت دارد، نگهداری از باتری و در کنار آن دینام نیز مورد اهمیت است. یکی از نکات ایمنی خودرو قبل از سفر آن است که به نحوه روشن شدن خودرو و باتری تان توجه کنید. اگر باتری ضعیف باشد، ممکن است که در مواقع بحرانی روشن نشود و یا حتی سیستم های حیاتی آن همچون چراغ ها به طور ضعیف عمل کنند.
برای بررسی باتری، کابل ها و اتصالات آن را چک کنید و همچنین دقت داشته باشید که باتری به طور محکم و ایمن در ساعت در جای خود نگه داشته شود. اگر سر باتری سولفاته شده بود آن را با استفاده از محلول جوش شیرین و آب تمیز کنید. برای بررسی و چک کردن دینام هم تسمه های آن را به خوبی بررسی کنید که دچار خوردگی و یا پارگی نشده باشند. اگر در زمان روشن شدن خودرو، نور چراغ ها و نور پشت کیلومتر ماشین کم شده باشد، به احتمال زیاد دینام به مشکل خورده و بهتر است تا توسط یک مکانیک ماهر و مجرب بررسی و تعمیر شود.
یکی از مهم‌ترین نکات ایمنی خودرو قبل از سفر را می توان چراغ ها نامید؛ چرا که از حیاتی‌ترین عوامل رانندگی در شب محسوب می شوند و در صورت عدم عملکرد صحیح می‌توانند جان ما را به خطر بیاندازند. از این رو لازم است تا چراغ های جلویی، عقبی، راهنما و چراغ های ترمز و مه شکن را به خوبی بررسی کنید. در صورتی که دچار ایراد یا سوختگی بودند، حتما آن‌ها را تعمیر نمایید. چراغ ها از جمله تجهیزاتی هستند که باید بدون هیچ عیب و نقصی در جاده عمل کنند.
برای بررسی چراغ ها می توانید در مقابل خودرو یک آینه قرار داده و یا از یکی نفر بخواهید تا وضعیت آن‌ها را به شما اطلاع دهند. همچنین بهتر است تا در طی سفر خود یک چراغ زاپاس از هر لامپ داشته باشید تا در صورت بروز هرگونه مشکل بتوانید به راحتی آن را تعریف نمایید. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که وجود هر نوع نقص در سیستم چراغ می‌تواند منجر به جریمه شدن شما توسط پلیس راهنمایی و رانندگی شود.
مطمئنا شما نیز هیچگاه دلتان نمی خواهد تا در طی سفر با مشکلات ترمز مواجه شوید و جان خود و همراهان تو را به خطر بیاندازید. سیستم ترمز یکی از مهم‌ترین بخش های خودرو است و اهمیت آن بر هیچکس پوشیده نیست. به عنوان یکی از نکات ایمنی خودرو قبل از سفر به سرویس و تعمیر ترمز خود بپردازید، لنت های ترمز، دیسک و سطح روغن ترمز را به خوبی بررسی نمایید. اگر نیاز بود لنت ها را تعویض کنید و یا روغن ترمز را جایگزین نمایید. ترمز سالم در زمان ترمز گرفتن به سرعت عمل می کند و در طی مسیر هیچ گونه صدایی ندارد.
سرویس این سیستم مشکل است و نیاز به تجربه و مهارت بالایی دارد از این رو بهتر است که آن را به یک مکانیک ماهر و کاربلد بسپارید. دقت داشته باشید که روغن ترمز نقش اساسی در امنیت شما در جاده ها ایفا می‌کند و در صورت کاهش تقریباً می‌توان گفت سیستم ترمز از کار می‌افتد از این رو بهتر است تا پیش از سفر آن را به طور کامل بررسی نمایید.
لنت های ترمز جزو مهم‌ترین بخش های ترمز هستند که در طی زمان و طی کردن کیلومتری خاص نیاز به تعویض نیز پیدا می کنند. برای همین باید به طور مرتب بررسی شوند. اگر خودتان می خواهید که این کار را در منزل انجام دهید به ترتیب زیر عمل کنید:
همه چرخ ها را باز کنید و نگاهی به کالیپرهای ترمز و لنت های ترمز بیاندازید. همچنین پوسته لنت را بسنجید و با حداقل مقداری که شرکت سازنده خودرو تان آن را معین کرده، مقایسه نمایید.
در صورتی که در این کار سر رشته ای ندارید، میتوانید ماشینتان را به تعمیرگاه ببرید تا همه چیز آن را چک کنند.
لنت‌هاب ترمز هم برای کهنگی شاخص هایی دارند و پس از خرابی، صدای گوش خراشی از خود نشان می دهند که میتوانید با آن خرابی را تشخیص دهید.
پیش‌تر در رابطه با اهمیت میزان مایعات و آب رادیاتور در ایمنی سفر صحبت کردیم، با این حال اجزای دیگر رادیاتور نیز اهمیت زیادی دارند و چک کردن و بررسی آن ها یکی از مهمترین نکات ایمنی خودرو قبل از سفر می باشد. برای بررسی رادیاتور کاپوت خودرو را بالا دهید و نگاهی دقیق به شلنگ‌های آن نمایید. توجه کنید که نباید هیچگونه پارگی یا ترک داشته باشند. همچنین اطمینان حاصل کنید که تمامی اتصالات به خوبی برقرار باشند و تمامی پیچ ها در محل مشخص خود سفت شده و قرار بگیرند. در صورت نیاز آن‌ها را تعویض نمایید.
در صورتی که با خودرو آشنا بوده و مهارت کافی داشته باشید، می‌توانید این کار را در یک روز تمام کنید. با این حال اگر نیاز به یک نیروی متخصص دارید، می توانید از امدادگران آقای امداد بخواهید تا به سرویس رادیاتور شما بپردازند و در صورت وجود مشکل آن را برایتان به راحتی برطرف کنند تا در جاده با مشکلی مواجه نگردید.
یکی از موارد ایمنی که رانندگان اغلب آن را فراموش می کنند، پر کردن منبع مایع شیشه شور است. دقت کنید که این مایع تأثیر بسیار زیادی در رانندگی دارد و در مواقع ضروری نبود آن می تواند خطرساز باشد. آن لحظه‌ای را تصور کنید که در آزادراه یا اتوبان با سرعت بالا در حال رانندگی هستید و شیشه جلو خودرو بر اثر برخورد دوده، گرد و خاک و حشرات کثیف و آلوده شده است و امکان تمیز کردن آن را در حال حاضر در حین رانندگی ندارید، مطمئناً می‌توانید خطرناک بودن اوضاع را تشخیص دهید؛ چراکه این عامل می تواند تمرکز شما را برهم زند.
در کنار پر کردن مایع شیشه شور به آب پاش ها و عملکرد صحیح آنها هم توجه کنید. این آب پاش ها باید به طور صحیح آب را بر روی شیشه بریزند و هیچ گونه گرفتگی نداشته باشند. از این رو آن‌ها را به طور مرتب بررسی نمایید.
تسمه ها نقش ها و وظایف متفاوتی در خودرو دارند. بیشتر موتورهای خودرو از یک تسمه اصلی برخوردار هستند که مولد برق A/C را برای شارژ باتری به کار انداخته و پمپ آب را برای خنک کردن موتور راه می‌اندازند. در صورتی که تسمه در خودرو آسیب ببیند، سفت یا شل باشد و ساییده شده باشد، علاوه بر اینکه خطر ساز است، می‌تواند منجر به اتفاقات ناگوار برای بخش‌های دیگر خودرو نیز گردد. از این رو لازم است تا تسمه‌ها را با توجه به تعداد کیلومتری که پس از تعویض کارکرده‌اند، بسنجیم و در صورت مشاهده هرگونه ترک، شکاف و یا ساییدگی آنها را تعویض کنیم.
مهم‌ترین نکات ایمنی خودرو قبل از سفر، بررسی تسمه ها است. باید تسمه های خودرو همگی از نظر سایش و کشش در شرایط ایده‌آل قرار داشته باشند و هیچ نشانه ای از فرسایش در آن‌ها مشاهده نشود. حتی گاهی اوقات تسمه ها در هنگام رانندگی به صدا درمی آیند و هشدار می دهند که ممکن است ناگهانی پاره شوند.
در صورتی که مهارت کافی برای انجام این کار را ندارید، می توانید از مکانیک سیار آقای امداد کمک بگیرید و تسمه تایم و تسمه دینام خودرو را در زمان موعد تعویض کرده و دیگر با خسارات جدی مواجه نگردید. توجه داشته باشید که زمان تعویض تسمه ها اهمیتی دو چندان دارد؛ چرا که هیچ یک از ما نمی خواهیم تا در طی مسیر و در هنگام رانندگی به یکباره با پاره شدن تسمه ها غافلگیر شویم.
کمتر راننده ای را می توانیم این روزها پیدا کنیم که پیش از شروع سفر یک دستمال برنداشته و به جان شیشه های خودرو خود نیافتد. در واقع تمیز کردن شیشه ها به تمامی رانندگان این امکان را می‌دهد تا بدون دردسر و با تمرکز کافی رانندگی کنند. اما برای این که همه چیز به خوبی انجام شود بهتر است تا از دستمال های میکروفایبر برای تمیز کردن آینه ها و شیشه های خودرو خود استفاده کنید به این ترتیب شیشه ها دیرتر کثیف شده و نیاز به تمیز کردن خواهند داشت. علاوه بر این بهتر است تا شیشه‌ها را هم از قسمت بیرونی و هم از قسمت داخلی تمیز نمایید.
شاید برف پاک کن وسیله‌ای به ظاهر ساده و پیش پا افتاده به نظر برسند، اما یکی از مهم‌ترین بخش های خودرو در حفظ سلامت و جان سرنشینان هستند. بر همین اساس سلامت و عملکرد صحیح برف پاک کن خودرو را در اولویت قرار دهید. مخصوصاً اگر فصل که به سفر میروید فصلی بارانی یا برفی است، مطمئن شوید که کارایی لازم را دارند و در زمان مورد نیاز به خوبی شیشه ها را تمیز خواهند کرد. اصلی‌ترین مشکلی که رانندگان در نتیجه عدم بررسی برف پاکن ها با آن مواجه می شوند، به وجود آمدن اختلال در دید در هنگام برف و باران می‌باشد که بسیار خطرناک است.
برای تعویض و جایگزینی برف پاک کن ها، به یکی از فروشگاه های فروش قطعات و لوازم جانبی خودرو بروید و یک برف پاک کن مناسب با توجه به نوع خودرویتان خریداری کنید. در کنار آن بهتر است تا از سلامت گرمکن شیشه عقب نیز مطمئن شوید تا در صورت بخار کردن شیشه بتوانید از آن بهره کافی را ببرید.
در صورتی که خودتان در منزل به تعویض برف پاک کن ها می‌پردازید، بهتر است تا بر روی شیشه یک حوله نرم قرار دهید تا در صورت برخورد و رها شدن ناگهانی برف پاک کن مشکلی برای شیشه خودرویتان به وجود نیاید. با این حال می‌توانید این کار را به کارشناسان آقای امداد نیز بسپارید تا در زمان کوتاه برایتان انجام دهند و دیگر نگران ایجاد هر گونه آسیب یا مشکل نباشید.
آخرین نکته از نکات ایمنی خودرو قبل از سفر، اطمینان از سلامت تهویه مطبوع و فیلتر هوای کابین است. پیش از شروع حرکت سیستم تهویه مطبوع خودرو خود را آزمایش کنید و دقت کنید که به درستی کار کنند. یکی از بخش های مهم سیستم تهویه مطبوع خودرو فیلتر کابین است که در اکثر خودروهای امروزی در پشت داشبورد قرار می گیرد و تعویض آسان و کم هزینه است.
در صورت خرابی و یا کثیف شدن فیلتر هوا، رطوبت کابین از بین رفته و جریان هوای عبوری از دریچه های سیستم تهویه محدود شده و خودرو از نظر سرمایش و گرمایش کارایی بسیار کمی خواهند داشت. در واقع اگر فیلتر هوا و سیستم تهویه مطبوع خودرو شما به درستی کار نکند، در هوای سرد و بارانی با بخار شیشه های خودرو مواجه خواهید شد که از بین نمی روند.
علاوه بر این بهتر است که به بررسی محفظه دریچه ورودی هوا نیز بپردازید و بررسی کنید که در آن هیچ گونه برگ، خس و خاشاک وجود نباشد. در حقیقت ورود هوای تمیز و عاری از هرگونه کثیفی در کنار آن که محیطی مطلوب برای رانندگی فراهم می آورد، باعث می شود تا کارایی و راندمان موتور نیز بالا برود و شما بتوانید در طول سفر با سرعت و شتاب بیشتری حرکت نمایید.
 
نکات ایمنی خودرو قبل از سفر تنها به بررسی شرایط و اوضاع خودرو محدود نمی شود، بلکه لازم است تا پیش از سفر لوازم ضروری را در اختیار داشته باشید و تهیه کنید تا در هنگام سفر و وقوع هر نوع مشکل به راحتی آن را با کمترین هزینه و اطمینان بالا را برطرف نمایید. وسایل مورد نیاز برای سفر چندان پیچیده نیستند و تهیه آن‌ها هزینه زیادی برایتان نخواهد داشت:
نخستین و مهم‌ترین چیزی که حتماً باید در خودروی خود، چه در زمان سفر و چه در سایر اوقات به همراه داشته باشید، جعبه ابزار است. بهتر است تا همیشه از وجود این جعبه در خودرو خود مطمئن شوید و در آن وسایلی چون چراغ قوه، باتری اضافه، پیچ و مهره، پیچ گوشتی و انبردست، آچار چرخ، چسب برق یا نواری، فیوزهای زاپاس، لامپ یدکی، سیم چین و… قرار دهید.
جعبه ابزار
چرخ ها حیاتی‌ترین بخش خودرو هستند و با توجه به اینکه برخورد زیادی با زمین دارند، هر آن ممکن است که دچار پنچری شوند. علاوه بر این در شرایط سفر ممکن است که تعمیرگاه‌ها دور بوده و نیروهای امدادرسان زمان زیادی برای حضور در کنار شما نیاز داشته باشند. از این رو بهتر است تا یک لاستیک زاپاس به همراه داشته باشید و در این مواقع خودتان دست به کار شوید.
سریعترین و باکیفیت ترین خدمات تعویض و پنچرگیری لاستیک در محل را با آقای امداد تجربه کنید!
باتری خودرویتان ممکن است در هر زمانی در هر لحظه ای به طور ناگهانی از کار بیافتد. شما را در راه بگذارد و سفرتان را خراب کند. از این رو بهتر است تا کابل اتصال باتری را به همراه داشته باشید و با اتصال باتری به آن شارژ وارد کرده و سبب روشن شدن موتور شوید.
تنها به بخاری خودرو اکتفا نکنید و همواره در مخصوصاً فصول سرد سال لباس گرم و پتو به همراه داشته باشید. یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید بدانید این است که در فصل زمستان گاهی اوقات به علت ریزش بهمن و یا تصادفات جاده‌ای مجبور خواهید شد تا مدت زمان طولانی را در ترافیک بمانید و در صورت عدم برخورداری از تجهیزات کافی سرما خورده و با مشکل مواجه خواهید شد.
اصلی ترین و مهم‌ترین ابزاری که باید در فصل زمستان با خود داشته باشید، زنجیر چرخ است. به علت تغییرات هوا و برفی و بارانی بودن جاده های کوهستانی احتمال وقوع سیل و لغزندگی جاده ها وجود دارد با این حال می توان این اتفاقات ناگوار را به راحتی شناسایی و از آنها پیشگیری کرد. توصیه ما به شما آن است که همواره زنجیر چرخ مناسب با خودروی خود را در فصول پربارش به همراه داشته باشید.
سفر جاده ای بدون آب و خوراکی بی معناست. البته منظور ما به همراه داشتن آب و مواد غذایی کافی است. همواره به این نکته توجه داشته باشید که ممکن است در حین سفر جاده ای به علت های مختلف مجبور به توقف شوید و دور از شهر و یا حتی دکه های بین راهی باشید و بدون آب و غذا بمانید. از این رو یکی از نکات ایمنی خودرو قبل از سفر آنست تا همواره برای رفع گرسنگی و تشنگی احتیاجات لازم را از قبل محیا نمایید.
همان طور که گفته شد فشار و باد تایر ها اهمیت زیادی در رانندگی دارند و حتی بررسی آن‌ها نیز قبل از سفر مهم است. با این حال بهتر است تا با صرف کمی هزینه فشارسنج تایر را تهیه کنید و به راحتی در حین سفر باد تایرها را تنظیم نمایید. محیط یکی از موارد تاثیر گذار بر روی باد لاستیک های خودرو است و حتی گاهی می‌تواند موجب ترکیدگی آن شود. درحالی که می توانید با استفاده از این وسیله ارزان قیمت و کاربردی در زمانی کوتاه بدون مشکل باد لاستیک ها را در حالت استاندارد قرار دهید.
امروزه بسیاری از ما عادت کرده ایم که همواره گوشی در دستمان باشد و با آن کار کنیم. با این حال در حین رانندگی کار با گوشی خطرناک است. یکی از راه‌هایی که شما می توانید با آن هم از گوشی موبایل خود استفاده کنید و هم تمرکز خود را از جاده از دست ندهید، استفاده از نگهدارنده های موبایل است. این پایه ها که برای انواع و اقسام موبایل طراحی شده اند را می توانید در تمامی نقاط خودرو نصب کرده و بر روی گوشی به راحتی تسلط داشته باشید.
جعبه کمک های اولیه نیز از آن دسته لوازم و تجهیزات ضروری است که پیش از سفر باید در خودروی خود قرار دهید. جعبه کمک‌های اولیه حاوی باند، گاز، چسب زخم، بتادین و دیگر وسایلی است که می‌توانید برای بستن زخم و درمان اولیه آسیب‌های سطحی به کار ببرید، مخصوصاً اگر در طبیعت اتفاقی برایتان رخ دهد.
تقسیم بار در خودرو اهمیت زیادی دارد. به جای آن که وسایل مورد نیاز خود را که برای سفر و اقامت با خود آورده اید در فضای کابین قرار دهید، بهتر است تا یک باربند را بر روی خودرو نصب کرده و وسایل نه چندان ضروری را بر روی آن قرار دهید. به این ترتیب می‌توانید حتی در صورت عدم نیاز آن را به راحتی جدا نیز کنید.
با این حال دقت کنید که بار زیادی را بر روی سقف قرار ندهید؛ چرا که می تواند منجر به افزایش مصرف سوخت شود و هم در طی مسیر کمی سر و صدا ایجاد کند.
با وجود اینکه بررسی لاستیک ها و تایرها یکی از نکات ایمنی خودرو قبل از سفر به شمار می‌روند اما باز هم امکان دارد که لاستیک خودرویتان در مسیر آسیب دیده و پنجر شود. در این زمان در صورتی که میزان این پنجری کم باشد، می توانید آن را خودتان با استفاده از نخ های درزگیر بپوشانید و سپس به تعمیرگاه ها بروید. از این رو بهتر است تا درزگیر و کمپرسور باد را در خودروی خود قرار دهید.
فراموش نکنید که ویروس کرونا و انواع اقسام بیماری های ویروسی همچنان در محیط وجود دارند. پس بهتر است تا مایع ضدعفونی کننده را در خودرو خود قرار دهید تا در مواقع ضروری همچون بعد از تعمیر ماشین یا تعویض لاستیک ها که دسترسی به آب و صابون نداشتید، از آن‌ استفاده کنید.
گاهی اوقات ممکن است که خودرو به علت اتصالی و یا مشکلاتی از این نظر، دچار سوختگی شوند و آتش بگیرند. از این رو برای حفظ سلامت و ایمنی خود و سرنشینان خودروی تان بهتر است تا همواره کپسول آتش نشانی کوچکی به همراه داشته باشید تا در مواقع ضروری بتوانید سریعاً آتش را خاموش کنید.
این روزها می توان انواع و اقسام برنامه های مسیریابی را بر روی تلفن های گوشی همراه نصب کرده و در طی راه از آن استفاده نمایید. اما گاهی اوقات در صورتی که در مسیرهای فرعی، روستایی و دور افتاده باشید، ممکن است که اینترنت قطع شده و به آن دسترسی پیدا نکنید همچنین امکان دارد که شارژ گوشی تان نیز تمام شود، از این رو پیشنهاد ما به شما آن است که همواره یک نقشه کاغذی کوچک را نیز در داشبورد خودرو خود نگه دارید و در مواقع ضروری از آن استفاده کنید.
نقشه کاغذی
تابلوی مثلث هشداردهنده یکی از مهم‌ترین لوازمی است که بهتر است تا پیش از سفر آن را در صندوق عقب خودرو خود قرار دهید. یادتان باشد که حادثه هیچگاه خبر نمی‌کند و ممکن است که خودرویتان به هر دلیلی در میان راه خاموش شده یا به مشکل برخورد کند. پس به عنوان یکی از نکات ایمنی خودرو قبل از سفر این مثلث را بردارید تا هم به رانندگان دیگر هشدار دهید که نزدیک خودروی شما نشوند و هم در شرایط برف و باران و شب که دید راننده کمی محدود است از برخوردهای احتمالی به دور باشید.
اگر سفر طولانی را در پیش دارید و یا تصمیم گرفتید که در دل طبیعت سفر کنید‌، بهتر است تا یک زیرانداز مناسب در صندوق عقب خودرو خود قرار دهید تا در مواقع ضروری برای استراحت رفع خستگی و خوردن غذا به خوبی از آن استفاده کنید.
علاوه بر آب آشامیدنی بهتر است تا چند بطری آب پر کرده و در خودرو خود به همراه داشته باشید. از آن‌ها می‌توانید برای شستشوی سر و صورت، آشامیدن و یا حتی رفع داغ شدن خودرو استفاده کنید.
در صورتی که رانندگی طولانی را در پیش دارید، بهتر است تا همواره یک قوطی روغن موتور یک لیتری به همراه خود داشته باشید تا در طول سفر با مشکل مواجه نگردید. بسیاری از خودروهای امروزی در طی زمان رانندگی مقدار کمی روغن موتور مصرف می‌کنند که باعث می‌شود تا سطح روغن موتور کاهش یابد و منجر به ایجاد مشکلات بسیاری از جمله اختلال عملکرد موتور شود.
در صورتی که فرزند خردسال یا نوزادی دارید بهتر است تا در حین سفر از صندلی ایمنی کودکان کمک بگیرید. دقت کنید که در آغوش گرفتن کودکان در حین رانندگی خطرناک است و می‌تواند آسیب های جبران ناپذیر را به همراه داشته باشد.
همان میزان که که نکات ایمنی خودرو قبل از سفر اهمیت دارد، در حین رانندگی نیز باید برخی از نکات به خوبی رعایت شوند. چنین تصور کنید که که پیش از سفر تمام نکات ایمنی را بررسی کرده و با یک خودروی مطمئن به راه افتاده‌اید اما تمرکز حواس نداشته، به حریم خودروهای دیگر احترام نگذاشته و خواب کافی نداشته باشید. در نتیجه تمام این نکات ایمنی بی‌تاثیر خواهند بود.
استفاده از تلفن همراه را در حین رانندگی محدود نمایید. با وجود اینکه بسیاری از ما می توانیم به راحتی در هنگام رانندگی پیامهای دوستانمان را بخوانیم، پست‌های آنها را بازدید کنیم و حتی جواب دهیم و ارتباط تصویری داشته باشیم، باز هم این عامل می تواند تمرکز حواس ما را از بین ببرد.
هیچگاه پیش از شروع به رانندگی و یا در حین رانندگی مواد الکلی مصرف نکنید. زیرا هوشیاری در پشت فرمان از هر عامل دیگری مهمتر است. بسیاری از رانندگان چنین تصور می‌کنند که با استفاده از این مواد الکلی و حتی مصرف دخانیات تمرکز حواس کافی خواهند داشت، در صورتی که این عامل یکی از عواملی است که می‌تواند شانس شما را برای قرار گرفتن در یک تصادف تا حد زیادی افزایش دهد.
هر چقدر که عجله دارید باز هم دلیلی نمی شود تا فاصله مناسب را رعایت نکرده، با سرعت بسیار بالا حرکت کنید و یا به صورت ناگهانی اقدام به عوض کردن لاین خود نمایید؛ بسیاری از تصادفات جاده ای در حقیقت متعلق به افرادی است که رانندگی دیوانه واری دارند.
در هر جایی از کشور که هستید، اراک، سمنان یا بندرعباس؛ ما در کنارتان خواهیم بود. با آقای امداد تماس بگیرید!
شماره تماس آقای امداد: ۰۲۱۴۸۲۸۷
 
همان‌قدر که رعایت نکات ایمنی خودرو قبل از سفر اهمیت دارد، بعد از سفر نیز باید به برخی از مسائل توجه کنید تا در آینده با مشکل مواجه نشوید. چرا که ممکن است در طی راه بدون آنکه متوجه شوید، خودرو آسیب دیده باشد:
نخستین و بهترین اقدام پس از یک سفر طولانی آن است که خودرو خود را به طور کامل تمیز و مرتب کنید؛ چرا که تمیز کردن بخش های مختلف خودرو علاوه بر اینکه باعث می‌شود تا عملکرد مناسب تری را از خود نشان دهد، همچنین می تواند آسیب ها و مشکل های خودرو را بعد از سفر به خوبی نمایان کند. بر همین اساس پیشنهاد ما به شما آن است که خودرو خود را به کارواش اساسی ببرید و پس از تمیز کردن خودرو بخش‌های مختلف دیگر آن را نیز بررسی کنید.
هر چه که خودرو کارکرد بیشتری داشته باشد، احتمال کثیفی و خراب شدن فیلتر هوا و صافی بنزین نیز بیشتر خواهد شد. از این رو در صورتی که پس از یک سفر طولانی به خانه بازگشته‌اید، بهتر است تا این دو قطعه را بررسی نمایید و در صورتی که مشکلی داشتید آنها را به سرعت تعویض کنید. به طور عادی فیلتر هوا باید هر ۵۰۰۰ کیلومتر و صافی بنزین هر ۲۰ هزار کیلومتر تعویض شود تا بازده و راندمان موتور در حد مطلوب باشد.
عملکرد خودرو را با روش‌های مختلف محک بزنید. خودرو را در سطح هموار و تراز قرار داده و آن را خاموش نمایید. تک تک چرخ ها را از زوایای مختلف بررسی نمایید و لاستیک سایی را چک کنید. در صورتی که در برخی موارد دچار ساییدگی شده بودند، به سرعت به جلوبندی مراجعه نمایید. همچنین به رانندگی با خودرو پرداخته و وضعیت فرمان و کنترل پذیری آن را نیز بررسی کنید. در صورتی که فرمان خودرو در سرعت ۸۰ کیلومتر تا ۱۱۰ کیلو متر به بالا دچار لرزش شد به این معناست که خودروی شما نیاز به یک بالانس و تنظیم چرخ ها نیاز دارد.
لاستیک ها نیز به مانند سایر بخش‌های خودرو دارای عمر مفیدی هستند از این جهت سفر و رانندگی در جاده های خاکی ساحلی و غیره می‌تواند عمر مفید آنها را کاهش دهد. بهتر است تا پس از سفر خود حتماً به بازدید چرخ و میزان باد آن ها و کیفیت لاستیک ها بپردازید و در صورت نیاز اقدام به تعویض نمایید.
در واقع چنین می توان گفت که تمام نکات ایمنی خودرو قبل از سفر را باید بعد از سفر نیز بررسی کرد. پس از سفر به بازدید مایعات خودرو از جمله آب رادیاتور، روغن موتور، روغن ترمز و روغن گیربکس پرداخته و مطمئن شوید که در میزان استاندارد قرار دارند. در صورتی که میزان آن‌ها کاهش یافته بود،‌ اقدام به جایگزینی نمایید.
 
 
تلفن تماس: 02148287
دفتر مرکزی : تهران- اشرفی اصفهانی-خیابان سیمون بولیوار- خیابان سجاد- جنب تالار احسان- طبقه همکف دفتر امداد خودرو
ایمیل: info [@] aghayeemdad.com
موقیت امداد خودروی آقای امدادsource

یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

توسط khodrocamp