ورود و ثبت نام
وبلاگ
یکی از موارد مهم در هنگام خرید خودرو بررسی کیلومتر خودرو می باشد. زیرا تعیین قیمت و ارزش واقعی خودرو و همچنین هزینه های نگهداری و طول عمر قطعات بعد از خرید نیز بسته به اینکه خودرو موردنظر کارکرد بالا یا پایینی داشته متفاوت است. امروزه باتری سازهای حرفه ای هستند که براحتی میتوانند کارکرد واقعی خودرو را دستکاری کرده و عدد مربوطه را پایین تر نشان دهند تا خودرو با قیمت بالاتری به فروش برسد. این کار باعث میشود که شمای خریدار نه تنها خودرو را گران تر خریداری می کنید، حتی به علت کارکرد بالا، کاهش کیفیت، فرسودگی و ایمنی پایین سایر قطعات خودرو مجبور هستید هزینه های بیشتری را متحمل شوید. ما در این مقاله میخواهیم به روش های تشخیص کارکرد واقعی یا تقلبی خودرو اشاره کنیم. پس با ما همراه باشید.
با بررسی بدنه خودرو و داخل اتاق خودرو میتوان تا حدودی کارکرد خودرو را مشخص کرد.
در این بررسی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
یکی از موارد مهمی که باید بررسی شود دیسک ترمز خودرو می باشد. خودرویی که مسافت های زیادی را طی کرده باشد و کارکرد واقعی آن بالا باشد، لبه ی دیسک ترمز آن خودرو تیز بوده و شیارهای بیشتری روی آن ایجاد می شود. به عنوان مثال: اگر فروشنده ای به شما بگوید که کارکرد خودرو زیر 50 هزار کیلومتر می باشد ولی با بررسی دیسک ترمز مشاهده کنید که لبه های آن تیز می باشد باید به دستکاری شدن کیلومتر خودرو شک کنید.
یکی دیگر از مواردی که میتوانیم متوجه شویم کیلومتر خودرو دستکاری شده است یا نه بررسی کردن فاصله بین پره های رادیاتور خودرو می باشد. فاصله بین پره ها یا شبکه های رادیاتور با گذشت زمان بر اثر عواملی مانند ورود هوا، گرد و غبار و… افزایش می یابد و همین مورد نیز میتواند دلیلی بر بالا بودن کارکرد خودرو باشد. همچنین عمر مفید رادیاتور خودروها 150 هزار کیلومتر می باشد که پس از آن باید تعویض شود. اگر متوجه شدید که  رادیاتور تعویض شده و خودرو از سمت جلو نیز تصادفی نداشته است و فروشنده میزان کارکرد را پایین اعلام میکند، میتوانید به دستکاری بودن کیلومتر خودرو شک کنید.
برای اینکه بتوانیم دقیق تر در مورد تشخیص کارکرد خودرو صحبت کنیم، استفاده از دیاگ می باشد. خودروهای جدید با داشتن ECU یا همان کامپیوتر خودرو، این امکان را فراهم کرده اند که کارکرد خودرو علاوه بر اینکه روی صفحه ای در پشت فرمان خودرو نمایش داده شود، در ECU نیز ذخیره می گردد و از طریق دیاگ زدن میتوان کارکرد خودرو را تشخیص داد.
خودروهایی که دارای گارانتی می باشند، مالکان برای حفظ گارانتی، خودروی خود را به صورت دوره ای به نمایندگی های خودرو برده و در آنجا پس از سرویس و چک کردن خودرو کیلومتر خودرو ثبت می گردد که با بررسی تاریخچه سرویس های خودرو نیز میتوان به دستکاری کردن کارکرد خودرو پی برد.
یکی دیگر از روشهای تشخیص، تست رانندگی می باشد. با خودروی موردنظر رانندگی کنید. اگر در حین رانندگی یا دور زدن متوجه حالت گیجی در ماشین شدید، میتوان گفت که جلوبندی خودرو احتمال آسیب دیدگی دارد و کارکرد خودرو بالا می باشد.
از آنجائیکه خرید خودرو کاری بسیار سخت و پیچیده می باشد و نیاز به شناخت و آگاهی کامل دارد، باید برای خرید با افرادی مشورت کرد که شناخت کامل به بازار خودرو داشته و با تمام ترفندهای این بازار آشنایی دارند. با کمک گرفتن از کارشناسان مجرب و خبره هنگام خرید میتوانید خریدی مطمئن و راحت انجام دهید و خودرو را با قیمت بخرید.


آزمون خودرو مرجع تخصصی آموزش کارشناسی رنگ و بدنه خودرو ، دیتیلینگ خودرو شامل واکس و پولیش و سرامیک خودرو ،دارای مجوز رسمی از سازمان فنی و حرفه ای کشور. به همراه کار آموزی رایگان و نامحدود است .
بلاگ
حساب کاربری من
استعلام مدارک
تست بینایی رنگ
ورود


source

توسط khodrocamp