ورود و ثبت نام
وبلاگ
هر تخلفی جریمه ای نیز بدنبال خود دارد. جریمه ها براساس نوع تخلف، انواع مختلفی دارند. اطلاع از آنها باعث میشود از عواقب سنگین تری همچون توقیف خودرو یا ابطال گواهینامه جلوگیری شود.
در این مقاله سعی شده است به موضوع انواع جربمه به صورت کامل پرداخته شود. پس با ما همراه باشید
قطعا بیشتر رانندگان، یکبار این اتفاق تلخ رو تجربه کردند و یکبار قبض جریمه را از پلیس راهنمایی و رانندگی دریافت کردند. قبض های جریمه بر اساس نوع تخلف و اینکه چگونه به فرد متخلف تحویل داده میشود نام های گوناگونی دارد که در این بخش شما را با آنها آشنا میکنیم:
جریمه تسلیمی،  همان جریمه ای است که پلیس راهور برگه جریمه را به راننده با نهایت احترام تقدیم میکند. در برگه جریمه اطلاعات مربوط به گواهینامه، راننده، نوع تخلف و زمان و مکان تخلف ثبت میگردد.
امکان اعتراض وجود ندارد. چون امکان خطا بسیار کم می باشد، از طرفی راننده حضور دارد و خود شاهد ماجراست.
همچنین در صورتیکه مبلغ جریمه تا 60 روز پرداخت نشود، جریمه 2 برابر خواهد شد.
مبلغ جریمه 100 هزار تومان و همچنین 10 نمره منفی دارد.
در این نوع جریمه، زمانیکه پلیس درحال بررسی تخلف می باشد، راننده در محلی که تخلف صورت گرفته حضور ندارد. در نتیجه پلیس پس از بررسی و اعمال جریمه، برگه جریمه را زیر برف پاک کن خودرو الصاق میکند.
در اینجا امکان اعتراض وجود دارد ولی ازآنجائیکه پلیس زمان کافی جهت بررسی تخلف را داشته است، درصد موفقیت بسیار پایین است. به عنوان مثال پارک کردن ماشین زیر تابلو پارک ممنوع
این جریمه نیز در صورت پرداخت نشدن در مدت زمان تعیین شده، 2 برابر خواهد شد.
چرا دوبرگی؟ چون در اینجا پلیس راهور به راننده متخلف دستور توقف میدهد اما راننده سرپیچی میکند و خودرو را متوقف نمیکند. پس جریمه دوبرگی صادر میگردد. راننده متخلف نیز موظف است هم جریمه مربوط به تخلف را بپردازد و همچنین جریمه مربوط به بی توجهی به دستورات پلیس راهنمایی و رانندگی
درصورتیکه پلیس، برگه جریمه را صادر کند ولی راننده به دلایل مختلفی آن را نپذیرد، در اینصورت جریمه ای با عنوان جریمه خودداری صادر می گردد.
همانطور که در بالا نیز اشاره شد، با پیشرفت تکنولوژی و نصب دوربین در نقاط مختلف شهر، باعث شده است که تخلفات توسط این دوربین ها ثبت و در لحظه برگه جریمه برای راننده متخلف صادر گردد. البته در اینجا برگه جریمه همان پیامکی است که برای شخص ارسال می گردد.
امکان اعتراض و حذف این نوع جریمه زمانی امکانپذیر است که پلاک خودرو به وضوح ثبت نشده باشد و یا اینکه به دلیل مخدوش کردن پلاک های خودرو توسط تعدادی از رانندگان، باعث میشود پیامکی به اشتباه برای شما ارسال گردد. درحالیکه اصلا شما در آن ساعت و در آن روز در مکان موردنظر نبودید. در این حالت شما میتوانید به واحد اجرائیات مرکز پلیس رفته و اعتراض کنید و با اثبات آن جریمه را حذف کنید. در غیر اینصورت تخلف کاملا محرز است و امکان اعتراض وجود ندارد.
درصورتیکه این مورد از سمت راننده یا یکی از سرنشینان مشاهده گردد، بار اول به راننده با ارسال پیامک تذکر داده می شود.
اما اگر مجدد این مورد تکرار گردد، جز تخلف محسوب شده و جریمه میگردد.
جریمه کرونایی نوع دیگری از جریمه است که در حال حاضر و به دلیل شرایط کنونی این قانون وضع شده است. جریمه کرونایی شامل دو نوع جریمه کرونایی تردد درون شهری و جریمه کرونایی بین شهری می باشد.
2.جریمه کرونایی تردد درون شهری
طبق اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا، ممنوعیت تردد شبانه از ساعت 22 تا 3 صبح در تمامی شهرها می باشد و در صورت عدم رعایت و ثبت از طریق دوربین های راهنمایی و رانندگی، راننده متخلف به مبلغ 200 هزار تومان جریمه خواهد شد.
که در حال حاضر ممنوعیت تردد درون شهری برای تمامی شهرها لغو شده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه نمایید.
البته این قانون ثابت نیست و بسته به شرایط امکان تغییر وجود دارد.
3. جریمه کرونایی تردد بین شهری
ممنوعیت تردد سفر با پلاک های غیر بومی به شهرهای قرمز و نارنجی همچنان ادامه دارد. مبلغ جریمه برای تردد به شهرهای قرمز 1 میلیون تومان و برای شهرهای نارنجی 500 هزار تومان درنظر گرفته شده است.
البته مجدد تاکید میکنم، این جرائم و قوانین نسبت به شرایط حال حاضر درنظر گرفته شده است و ثابت نیست.
برطبق قانون، بیست مورد از تخلفاتی که حادثه ساز هستند، در صورت مشاهده توسط پلیس راهور یا ضبط توسط دوربین ها، باعث می شود که گواهینامه آن ها نمره منفی گرفته و علاوه بر جریمه نقدی گواهینامه راننده متخلف توقیف میگردد و و باعث میشود راننده در مدت زمان تعیین شده نتواند رانندگی کند. در صورتی که این نمره یا امتیاز منفی از حدی بگذرد، گواهینامه ابطال می گردد.
برای بار اول، هر گواهینامه پس از کسب 30 امتیاز منفی، به مدت 3 ماه گواهینامه شخص ضبط یا توقیف میگردد و بعد از پایان این مدت، با پرداخت جریمه 60 هزار تومانی، مجددا تحویل داده می شود.
 
اگر مجددا تخلفاتی از سوی راننده تکرار شود و 25 امتیاز منفی گرفته شده باشد، اینبار گواهینامه ی شخص به مدت 6 ماه توقیف و بعد از پرداخت جریمه 90 هزار تومانی مجددا تحویل داده میشود.
 
اگر راننده متخلف اصلاح نشود و اینبار 20 امتیاز منفی داشته باشد، گواهینامه فرد ابطال و فرد متخلف به مدت یک سال نمیتواند رانندگی کند. سپس بعد از یک سال باید مجددا برای گرفتن گواهینامه به آموزشگاه های رانندگی برود و تمامی مراحل را از ابتدا شروع کند. همچینین مبلغ یک میلیون و پانصد هزار تومان هم بابت جریمه باید پرداخت کند.
در صورتیکه تخلفات سنگین تر باشد، خودرو توقیف می شود. همچنین راننده، علاوه بر پرداخت جریمه، باید هزینه های دیگری از جمله هزینه حمل، هزینه پارکینگ را نیز پرداخت کند.
همچنین طبق قانون جدید، درصورتیکه مبلغ خلافی شخصی از مرز 3 میلیون تومان بگذرد و شخص نسبت به پرداخت آن اقدام نکند، خودرو توقیف می گردد. افزایش مبلغ از یک میلیون تومان به سه میلیون تومان در سال 99 از سوی سردار هادیانفر اعلام شد.
برای کسب اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه کنید


آزمون خودرو مرجع تخصصی آموزش کارشناسی رنگ و بدنه خودرو ، دیتیلینگ خودرو شامل واکس و پولیش و سرامیک خودرو ،دارای مجوز رسمی از سازمان فنی و حرفه ای کشور. به همراه کار آموزی رایگان و نامحدود است .
بلاگ
حساب کاربری من
استعلام مدارک
تست بینایی رنگ
ورود


source

توسط khodrocamp